Кое надделява възпитанието или генът?

  • 5 548
  • 90
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 251
Според мен гена си е ген,но  възпитанието надделява.  Peace

Представете си следната  ситуация:
Семейство роми пътуващи из страната, се принудени  постоянно  да крадат и обират къщи и хора, за да могат да преживяват. Имат 4-ри деца. И 4-рите са научени на същото, да крадат и лъжат от малки. Обаче живота  става все по- труден и ромката решава да даде едното от децата в дом. След време ромчето е осиновено от много мило, интелигентно и обичливо семейство доктори-професори които не могат да имат деца. Осиновяват детето от състрадание. Грижат се за него с голяма любов и обич, дават му добро образование и възпитание.

 
 Как мислите в този слуачай, гена или възпитанието ще надделее? Питам понеже ми е интересно какво мислите вие?

# 31
  • Мнения: 6 726
Според мен гена си е ген,но  възпитанието надделява.  Peace

Представете си следната  ситуация:
Семейство роми пътуващи из страната, се принудени  постоянно  да крадат и обират къщи и хора, за да могат да преживяват. Имат 4-ри деца. И 4-рите са научени на същото, да крадат и лъжат от малки. Обаче живота  става все по- труден и ромката решава да даде едното от децата в дом. След време ромчето е осиновено от много мило, интелигентно и обичливо семейство доктори-професори които не могат да имат деца. Осиновяват детето от състрадание. Грижат се за него с голяма любов и обич, дават му добро образование и възпитание.

 
 Как мислите в този слуачай, гена или възпитанието ще надделее? Питам понеже ми е интересно какво мислите вие?

Нито едното, нито другото.
Ромчето ще си носи заложеното, но може би ще решава интеграли.
Сега пък аз да попитам и какво от това.

# 32
  • Мнения: 7 821
Имаме две деца с малка разлика, позовавайки се на опита си мисля, че в крайна сметка надделява характера, а той си е индивидуален.
Докато ви четях се запитах какво разбирате под възпитание? И двете ми деца казват "добър ден", "довиждане", "съжалявам" и двете ядат чисто, говорят правилно и са с богат речник ... с две думи - възпитани са или не са  newsm78.
НО са много различни, единия е от "тихите води", отстъпчив и не особено уверен, другия е като "кон с капаци", щом реши нещо "през глави минава", но го постига. Както и да ги възпитавам такива са си родили. Опитвам се да туширам недостатъците им, но напоследък все се чудя до къде би трябвало да стигна. Трябва ли за да направя по-отстъпчиво и "удобно" за околните детето си, да го пречупя  Rolling Eyes?!?

# 33
  • Мнения: 5 940
Надделява индивидуалността, а тя е нещо, което е извън обяснимите за науката фактори. Гените носят заложби или недостатъци, възпитанието може да ги извади или скрие, но характерът и отделната личност са стихийно неопределими. Те изненадват, оставят ни безмълвни, незнаещи, питащи се.

# 34
  • Мнения: 9 814
Много мразя израза "Метнал се е на..." т.е. прилича на някой от семейството.
Детето се възпитава от тези хора, които го отглеждат. Не които са го създали. Така че, от всяко дете отглеждано в подходяща среда може да стане образован и възпитан човек. Или точно обратното, ако родителите са възпитани и образовани, но детето се отглежда в посредствена среда, като кои ще бъде? Като биологичните или като тези родители, които го отглеждат?  Да, наистина има генетично заложени неща като външния вид и някои наследствени болести. Но, за характера не смятам. Той е съвкупност от влиянието на родителите върху детето и средата, в която се отглежда. Както и на неговата собствена индивидуалност.

# 35
  • Мнения: 320
 Какво значи ген? Хромозоми ,ДНК-биохимия, определяща някакъв тип нервна система ,  психика ,предразполагаща  някакъв тип поведение, заложени в ДНК-то.Едно дете с хиперактивност трябва да се възпитава с различни методи от това , което е тихо, кротко.....
Това, което работи при едното не работи при другото. Много често се случва  добри семейства , да възпитат " лоши " деца. Значи генът не е определящ! Както има и  в "пропаднали семейства"
да има много добри деца! Мисля, че нищо не надделява! Не трябва да се разсъждава така.
По скоро трябва взависимост от гена  да има адекватно възпитание. Т. е като родители ние трябва да се развиваме, променяме, съобразно обстоятелствата. Много е трудно! Да променяме себе си, да търсим грешките си, да търсим помощ, разголвайки душите си! Как трудно е сами себе си да съдим!!!!

# 36
  • Мнения: 2 757
Ами имам готов пример за бългаско циганче от многодетно циганско семейство осиновено като бебе от датчани и израстнало в Дания. По ТВто го даваха оня ден, търси си истинските родители човека и заведе датчаните от предаването в БГ  - да умре човек от срам от  светлината, в която представиха БГ. То беше битер третия свят това, което показаха, цигански катун, на едно голо поле и там фургони - ужас направо. Въпросния датски циганин има още 7 или 8 братя и сестри в БГ. Ами да ви кажа между датчанина и братята му нямаше никаква разлика на външен вид. Даже датските дрехи, които беше облякъл на него изглеждаха цигански. Е  може би бяха по-нови отколкото братовите му, но веднага си личеше че им е брат - толкова черен и циганоподобен си беше. На държание дори от това което дадоха не се различаваше много от тях, той си се държеше нормално и циганите се държаха нормално, може да е било заради камерата, ама не се изложиха или поне не много. Може би говореха малко по-силно и повече от брата си, той си мълчеше и продумваше само като го питат, това е типично датско възпитание да не говориш много и само по същество, докато майка му започна да си разказва историята до девето коляно. Та възпитанието и маниерите  му бяха датски . Ама друга разлика - нямаше. Сега не помня с какво се занимава в Дания, но не мисля, че с кражби т.под.

# 37
  • София
  • Мнения: 7 097
Според мен, на първо място са гените и под това нямам предвид само да прилича по характер на мама или тате - може да е комплексен образ, може да се е "метнало" на някой по-далечен роднина.
После идва възпитанието и социалната среда, в която живее детето.
Не на последно място е и астрологията. Някои може да не вярват в зодии и тем подобни, но аз съм твърдо убедена, че имат значение и тези неща.

# 38
  • Мнения: 118
Мда,ако имаш подходяща зодия и асцедент или както там се нарича,гени не са ти необходими,а пък възпитанието е излишно.

# 39
  • Мнения: 2 161
Аз мисля,че възпитанието може да тушира някои генни заложби.

# 40
  • София
  • Мнения: 5 079
При нас засега генът си казва тежката дума. На никакво възпитание не се поддава, върти ни на малкия си пръст...  Crazy

# 41
  • Мнения: 118
Аз мисля,че възпитанието може да тушира някои генни заложби.
Подкрепям силно.

# 42
  • Мнения: 2 757
Аз мисля,че възпитанието може да тушира някои генни заложби.

Определено може, особено ако родителите ти са диктатори и те задушат и смажат така че да не знаеш вече кой, къде си, от кво имаш нужда и т.н. вече да не си човек, а робот.

# 43
  • Мнения: 934
Надделява индивидуалността, а тя е нещо, което е извън обяснимите за науката фактори. Гените носят заложби или недостатъци, възпитанието може да ги извади или скрие, но характерът и отделната личност са стихийно неопределими. Те изненадват, оставят ни безмълвни, незнаещи, питащи се.


Горе-долу така мисля и аз!

Само да уточня, че братята и сестрите нямат точно едни и същи гени. При сливането на мъжка и женска полова клетка могат да се получат много различни комбинации. Единствено еднояйните близнаци са генетично еднакви. Но и те не са съвсем еднакви по характер, нали?

# 44
  • Мнения: 858
Много пъти съм си задавала този въпрос.И все стигам до извода ,че е като въпроса за яйцето и кокошката.Имам два много близки примера,за смейства осиновили по едно момче още като новородени.Единият вече 30 годишен е пълно копие на осиновителя си.И в добрите и в лошите страни от нрав и поведение.Направо понякога се изумявам каква прилика.И всеки път си казвам,че явно много е важна средата в която човек живее.Другото момче е на 24 год.Осиновителите дадоха най-доброто от себе си,но това човече не е поело грам от това на което искаха да го научат.Съсипа ги хората и е в редиците на затворниците.Та вероятно човек се получава такъв какъвто е сформиран и от гените ти и от средата в която живее и сигурно истината е някъде по  средата.

Общи условия

Активация на акаунт