Отпуск по бащинство

  • 10 981
  • 87
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 458
Никак не е лоша идеята. Нека се даде възможност и на татковците да участват в отглеждането на детето. И аз като повечето мами смятам, че ще е добре ако не е задължително. Най-хубаво всеки да има право на избор.
Точно!  Peace
newsm78 А сега кой пречи на майката и бащата да си прехвърлят майчинството newsm78
Е АКО СЕ РАЗРЕШИ ОТПУСК И НА БАЩАТА за новородено  е друго ,но иначе ако говорим за размяна на родителите няма нищо ново newsm78

# 46
  • Мнения: 781
Ако Масларова и сие скоро не си подадат оставките, отново няма да има раждаемост.

А онази глупост да се разнася бебе, за да се кърми на няколко часа и то в София, абсолютно безумие..... отдавам го на горещините....

# 47
  • Мнения: 4 458
А-А-А сетих се какъв е трика Shocked
Значи изтичат трите месеца майчинство на майката и ПО ЗАКОН идва ред на бащата а тя да се върне да работи.Тя обаче кърми и не желае да отбие следователно НАПУСКА.
И ДЪРЖАВАТА СИ СПЕСТЯВА ОСТАТЪКА ОТ МАЙЧИНСТВОТО-ХИТРО А?

# 48
  • София
  • Мнения: 5 203
 Масларова скоро ще накара ПО ЗАКОН мъжете да раждат и понеже те не могат, значи няма да се ражда, спестяват се е-хе, колко много пари!

# 49
  • Мнения: 728
А-А-А сетих се какъв е трика Shocked
Значи изтичат трите месеца майчинство на майката и ПО ЗАКОН идва ред на бащата а тя да се върне да работи.Тя обаче кърми и не желае да отбие следователно НАПУСКА.
И ДЪРЖАВАТА СИ СПЕСТЯВА ОСТАТЪКА ОТ МАЙЧИНСТВОТО-ХИТРО А?


И аз си мислех за това, защото съм от онези майки който предпочитат интензивното кърмене и късното захранване.. и какво сега, по закон съм имала 1 ли беше, 2 ли бяха часа за кърмене (който часния работодател, че и държавния се съмнямвам да ме толерира да си ги взимам), и бебето заплаква и таткото тича насам натам да търси майката, за да го накърми. Невъзможно!?! Цялата тая работа е супер глупава.. ако бащата иска да гледа детето и майката няма нищо против, че то и сега може да се прехвърля майчинство, не виждам защо нечий " гениялни проблясъци на мисълта" трябва да измислят подобна простотия.. КОМУ Е НУЖНО? А и как някой ще ми казва колко да стоя при детето си или да задължава чрез закон бащата да е баща-майка?

# 50
  • Мнения: 9 973
аз затова спрях да гледам новини...само глупости и катастрофи има в тях ooooh!

# 51
  • Мнения: 2 070
- Най-добрият вариант според мен бащата да има право на тези две седмици, по желание разбира се, да кажем да може да ги ползва в рамките на два месеца от раждането - по преценка на семейството. Както хората имат право на отпуск три дни при брак, смърт на близък и т.н., но в случая да е по-плаващо - бащата може да го съобрази с работата си и с нуждите на майката и детето. Например лично за мен като помощ тези 15 дни биха ми били идеални - с Яна точно за толкова време ми минаха шевовете и това беше периода, в който имах физическа нужда от помощ, не толкова морално-емоционална и заради споделянето на радостта и т.н. - това едно на ръка. Просто нито можех да готвя, нито да къпя.
- да не е задължително и да не заменя майката, да не засяга в никакъв случай нейното майчинство - естествено, че заради нуждата от присъствието и, кърменето и т.н. Представяте ли си и каква бумащина ще е нужна за по три месеца единия, после другия, после пък си избират...
- на семейството да се даде възможност за избор кой да е в майчинство, бащинство - не както досега да се прехвърля майчинството, а ако бащата гледа детето и съответно заплатата му е по-голяма - да взима 90 процента от своята заплата, а не от тази на майката. Едва ли ще има много желаещи, но все пак да го има като опция.

# 52
  • Мнения: 2 124
Аз лично го приемам като нов опит на правителството да ни смачка.В нашето семейство основният доход идва именно от бащата и едно лишаване от въпросните 10% ще е удар по семейния бюджет.Да не говорим,че и до момента съществува практиката майчинството да се поеме от баща,баба или дядо, ако кариерата и доходите на майката са основни за отглеждането на детето.Това ми е основния довод против,но да поговорим и за психологическия аспект.Значи представете си таткото остава в къщи с 3м. си отроче,а вие тръгвате на работа.Не мисля,че която и да е майка ще е спокойна за ставащото в къщи, да не говорим пък за шока на бащата,който ще звъни през 15мин., защото детето я е хлъцнало, я е пръцнало или пък повръща и вече се чуди какво да го прави.Само си представете отношението на колегите и шефа към ставащото около вас.Пък и таткото едва ли ще му се отрази положително и сближаващо със семейството  едно такова стресиращо ежедневие.Даже е твърде вероятно семейството да преживее срив.
И така моето мнение е ,че трябва да има право на избор  Peace!Защото не винаги задължителното е най-доброто!

Аз съм на същото мнение. Вместо да се чудят каква допълнителна глупост да сътворят с оправданието,ч е така е в другите държави - да отпуснат на всеки татко по още 2-3 почивни дни (платен отпуск) за всеки месец, да кажем до навършване на годинката и така ще има време за общуване с детето, а майката малко да се разнообрази.
А три месеца единия, три месеца другия - те на пинг-понг ли ще играят. Тъкмо единият свикнал с рутината, айде и другият да види лесно ли е, а къде в цялата схема остава детето, което ще бъде откъснато от майката, за да може Масларова да отчете дейност пред ЕС??????

# 53
  • София
  • Мнения: 8 294
Юлиа, първосигнално на поста ти (гледах само края на коментара и не знам нищо в подробности) е "Тия са луди"... или "лудост и безумие"... много ще ми е интересно как едно кърмено бебе ще получи необходимото от таткото или умниците и са намерили решение как от гърдите на тати ще текне "манджа"....
Писна ми да ни сравняват с "Европа" - цените там били..., е да обаче заплатите тук са ..., та били така... е да обаче тук не е....  Да ми осигурят същите условия (не смятам, че някой ми е длъжен, но като искат да съм длъжна, искам нещо в замяна), да измислят от соц министерство как работодателите са осигуряват на пълна заплата, да работят на договор всички....

Като толкова искат таткото да е близо до бебето да му осигурят допълнителен платен отпуск примерно 2-4 седмици но той(семейството) да реши как ще си ги ползва и това да не е минус от дните на мама.

Не поставям под съмнение че таткото може да гледа детето но при нашето положение е смешно .. все известен факт е, че в повечето случай таткото е този, който получава по-висока заплата, и от това и за семейството е икономически по-добре тати да е на работа. В същото време... От делен е въпроса колко татковци се водят на някакви мижави пари и нали се досещате че тези 90 % ще са в пъти по-малко от то ва което носи иначе.

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 337
Тва си е пълна гавра  smile3511
АКо искат и да дадат последните 3 месеца от бременността на таткото,4е да може и той да се включи в износването на детето ...а ако вземе и раждането...ролята на майката отпада!!!!

Всеки татко,който има желание може да се включи в отглеждането на бебока...това си е напълно нормално..но да ми кажат,4е след 3-4 месеца майката ,която е родила,кърмата и все още тече ,не се е възстановила напълно физически и психически от последните тежки месеци е готова да се върне на работа,за да можел таткото видиш ли да участвал наравно...Я СТИГА!!!!

Пълни глупости....тва си е пак банка за пари..все самоосигуряващ се плаща по-високи осигуровки преди да излезе в майчинство на т.н "държава", за да може евентуално след това да взима някой лев повече..и сега държавата иска да лапне и тези пари -като че ли са найни!!! Всичко е корупция...пълни простотии..само се ядосвам ...извинявам се за дългия пост Hug

# 55
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
maimunka2, явно много си ядосана, сигурно от хормоните....  Wink
Не се ядосвай толкова много, бебето усеща!  Hug

# 56
  • Мнения: 4 458
Ето да ви дам и аз един пример от тия дни.
Моя блезка роди на 9.05.2008 секции по медицински причини.... операзията нещо се ''объркала'' а тя е по зле с всеки изминал ден .
ИЗПИСАХА Я НА 5 ДЕН С ТЕМПЕРАТУРА и куп проблеми и след 2-3 дни пак я приеха НО БЕЗ ДЕТЕТО.Понеже изкара тежка бременност бащата си изчерпа полагаемата отпуска още през бременността и сега  ще го уволнят  ако не работи.
Жената бере душа в болницата а бабата се наложи да НАПУСНЕ РАБОТА за да гледа бебо/Сещайте се че над определена възраст някои хора само като продумат за договор и им показват вратата  ooooh! камо ли за отпуски/
ЕЙ ЗА такива ситуации да помислят законотворците!

# 57
  • София
  • Мнения: 17 592
Искрено се радвам се да го прочена. Peace


Ако някой работник е така необходими незаменим за даден работодател, че да иска връщането преди изтичане на осигурения болничен, абсолютно сигурна съм, че не само ще бъдат осигурени нужните условия и време за кърмене или каквато друга прищявка пожелае според ТК, но ще получи и допълнително възнаграждение за периода на болничния (което не се изисква от ТК).
Абсолютно е така!
На мен ми се иска обаче от тази възможност да могат да се възползват масово повече хора и като цяло манталитета на  българския работодател да се промени. Демек да осигурява въпросните условия не само като прецедент и само на незаменимите си работници от страх да не ги загуби, а и на всички, които желаят да се възползват от тях. И ми се иска да има такъв механизъм, който ефективно да ги принуждава да спазват гарантираните по закон права на служителките им по време на майчинството. Защото истината е, че повечето служители са наясно с това, че са заменими и  в такава ситуация се страхуват да изискват от работодателя си да спазва гарантираните им чрез закона права.

Ами да, така е, реално малко специалисти са незаменими. Но, от друга страна, и това все повече работодатели започват да го осъзнават - поне в големите градове - и малко работни места са незаменими. А честно да ви кажа, ако случайно имате такава невероятна, високоплатена, интересна, приятна, с добър колектив и обстановка и всячески удовлетворяваща всичките ви нужди и изисквания работа, с изключение на място и / или време за кърмене, сигурна съм, че ще потърсите алтернативен начин за хранене на детето - така, както успяват работещите майки в страните, където платения (а нерядко - изобщо възможния) болничен / отпуск е между месец и три.

# 58
  • Мнения: 1 931
Каквото и да пишете и да се ядосвате казаха по желание и на двамата родители бащата да има право на платено бащинство и да се редуват двамата и за кърмените бебета само майките да ги гледат. И другото и да се редуват първите 6 месеца майката да ги гледа, а след това ако решат да бъде бащата. А и относно кърменето за съжаление малко са тези които кърмят повече от 6 месеца. Да не говорим, че като стана дъщеря ми на 1 годинка всички майки наоколо ме мислеха вече за луда, че кърмя, да не говорим за сега.
А другото е да му се полага платен отпуск за раждане на дете, което също е по желание, да помага в началото на майката.
Това чух аз и гледах сутринта интервю по една от националните телевизии. Изкуствено в момента се създава паника и се пише какво ли не. Ако не искате бащата да гледа детето никой няма да го задължава.

# 59
  • Мнения: 3 092
Защо продължава да се говори за невръстни бебета на 3 месеца , който трябва да бъдат кърмени а за децата на година и 3месеца ...ами ако нямате финансова възможност да останете у дома .....
варианти много , нали .... Simple Smile
все пак обсъждаме възможност за платен отпуск на таткото .... не за разнасяне на бебета в жегата и прахоляка ...какво става бе хора , ние не дискутираме проблема дали майката е най важна и незаменима в самото начало , ние говорим за помощ от страна на таткото и не непременно в началото и не за това , че може да измести майката .... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт