"Фич": България е пред инфлационен шок

  • 4 192
  • 86
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 786
Олекна ми, честно.  Crazy

За инфлацията се сещам от една песен на Ъпсурт, лето 2005-то, Куатро:
..Цигари, шоколади
   денонощни магазини
   Ще си говориме
   след няколко години..


...

Хубаво, ама други неща имаха предвид те...  Wink

# 76
# 77
  • София
  • Мнения: 38 515

25,4% ми изглежда много по-реална цифра от 14%.
За съжаление.

# 78
  • София
  • Мнения: 2 779
Хм, каквото и да си говорим инфлацията си е факт, чиито последици още дори не сме усетили с пълна сила.  Sick
Иначе клипчето за плана "Ран-Ът" е забавно (тази част накрая, де) и има доста истина в него. В този смисъл, не бива да се подценяваме, че сме "малка държава, за която на никой от големите не му дреме"- те "големите" точно на това разчитат Laughing

# 79
  • Мнения: 765
 Аха! А какво стана с това, че цените на имотите щели да растат? Две теми имаше за така нареченият "имотен балон", а при инфлация и ръст на цените първото, което ще спадне са имотите, пък някои се опитваха да обяснят как всичко растяло и затова имотите щели да растат, което ми се струва абсолютно необосновано, или забравихме колко струваше апартамент в София по време на голямата инфлация? Не искам да съм лош пророк, но ми се струва , че симптомите са налице - горива, консумативи, храна - достигане на прага на възможности на българина, инфлация, която дори да не повтори нивата от 97-ма ще е достатъчна за тези, които живеят с кредити, а няколко строителя ще изгърмят, няма да се учудя и някои банки също да се оттеглят по живо по здраво, и балонът ще иде на кино. Мерки ще се вземат. Ще вдигнат лихвите, например. Ха! Година-година и половина е критичният период. А, сетих се , после по някое време тряба да се въведе и еврото...много интересно ще стане. Дори да се разминем "леко" в сравнение с други европейски страни за нашият мащаб ще е достатъчно "твърдо". Не е болка за умиране, даже може да отрезви някои хора, само че потърпевши са ниските социални слоеве, а в БГ средната класа е под въпрос, щото София не е България. Капитализъм, какво да го правиш...

# 80
  • София
  • Мнения: 38 515
Бях в Испания, когато смениха песетите с евро. Вервайте ми, не беше леко.
Най-малкото заради това, че дребни неща, които струваха 100 песети /май 52 евро цента/, ги закръглиха на 1 евро. Кафенце, дъвки, напитки и всичко в автоматите - такива глупости.

Уха, как само чакам да паднат цените на имотите и да грумнат банките!

# 81
  • Мнения: 1 840
Всъщност включват и автомобил, самолетен билет и разни други неща "от първа необходимост", дето да държат процента що- годе стабилен...


 Peace
И само ще допълня в този дух: Статистиката е верен сбор на неверни данни.
Както казваше един политик преди няколко години: статистиката е като банския костюм - показва много, но скрива най-важното.

# 82
  • Мнения: 5 370
Аха! А какво стана с това, че цените на имотите щели да растат? Две теми имаше за така нареченият "имотен балон", а при инфлация и ръст на цените първото, което ще спадне са имотите, пък някои се опитваха да обяснят как всичко растяло и затова имотите щели да растат, което ми се струва абсолютно необосновано, или забравихме колко струваше апартамент в София по време на голямата инфлация? Не искам да съм лош пророк, но ми се струва , че симптомите са налице - горива, консумативи, храна - достигане на прага на възможности на българина, инфлация, която дори да не повтори нивата от 97-ма ще е достатъчна за тези, които живеят с кредити, а няколко строителя ще изгърмят, няма да се учудя и някои банки също да се оттеглят по живо по здраво, и балонът ще иде на кино. Мерки ще се вземат. Ще вдигнат лихвите, например. Ха! Година-година и половина е критичният период. А, сетих се , после по някое време тряба да се въведе и еврото...много интересно ще стане. Дори да се разминем "леко" в сравнение с други европейски страни за нашият мащаб ще е достатъчно "твърдо". Не е болка за умиране, даже може да отрезви някои хора, само че потърпевши са ниските социални слоеве, а в БГ средната класа е под въпрос, щото София не е България. Капитализъм, какво да го правиш...
Съгласна с Барбалячето.

# 83
  • Мнения: 4 300
Аха! А какво стана с това, че цените на имотите щели да растат? Две теми имаше за така нареченият "имотен балон", а при инфлация и ръст на цените първото, което ще спадне са имотите, пък някои се опитваха да обяснят как всичко растяло и затова имотите щели да растат, което ми се струва абсолютно необосновано, или забравихме колко струваше апартамент в София по време на голямата инфлация?
По принцип в периоди на висока инфлация инвестициите се пренасочват точно към недвижими имоти, тъй като в дългосрочен план те не си губят стойността. ПРи срив на борсата ( доколкото това у нас е борса) също. Когато цената на всички стоки расте,а ти имаш банкноти, е нормално да вложиш банкнотите в нещо, което също е стока. Т.е. и при него се очаква цената да расте ако не успоредно или изпреварващо, то поне съпоставимо с останалите.
Естествено тук  говоря за инвестция на пари, а не за личното решение дали да живеешв собствено жилище и какво да е то ( което се решава от субективни фактори).

# 84
  • Мнения: 765

Уха, как само чакам да паднат цените на имотите и да грумнат банките!
Е, разбира се, че не е толкова елементарно. България е страна от Европейският съюз, за разлика от 1997г. Но сътресение ще има, в какви мащаби ще бъде зависи от много неща, а колкото до банките нека изчакаме да видим ще вдигат ли още лихвите по кредитите, не е ли това в пряка връзка и с цената на имотите?
  Личното ми мнение е, че дори да няма осезаем спад няма да има и растеж - това че някои направиха пари от това , че квадрата им излиза 200 евро, а те го продават за 1200 няма да е още дълго. В България няма производство, какво да се лъжем? Това че имаме 3 мобилни оператора (скоро и 4 , може би) и десетина по-големи чужди компании не означава, че сме вече икономически стабилна държава. Но пък имаме бум на строителството. Те и за борсата не вярваха, че може да се озъбят така, ама им се случи на някои. Когато комунисти  и турци управляват нещата отиват на зле, да идват вече избори и да се махат....
 Рокси, уважавам мнението ти, мисля, че разбираш повече от мен , но ми се струва, че ти говориш за хората , които имат стабилни доходи, за инвеститорите и за тези, които не само, че могат да не пострадат при криза, но могат и да спечелят, а аз говоря за така наречената средна класа и за хората от по-ниският социален слой, които със сигурност ще започнат да се въздържат от кредити и да стискат банкнотите си. Така мисля, не знам дали съм права.

# 85
  • София
  • Мнения: 38 515
Барбалекс, аз това за производството го споменах още в началото на темата, ама...
Пак ще повторя - само гледам поляците какво правят и какви производства са взели напоследък, ей така, неусетно.
А ние щяхме да развиваме лека промишленост и компютри...

# 86
  • Мнения: 4 300
Барабалекс, аз по принцип съм съгласна с теб , макар и да не виждам нещата толкова апокалиптично и черно.
Мисля, че има добри неща, които се направиха в последните години. Ако успеем и да не развалим сега работещите ще е чудесно  bouquet
Но попринцип малко се изопачават нещата тук, вземат се прекалено много лични примери. В това число и за статистиката. Естествено, че тя е осреднена величина. Аз като не пуша и не пътувам с влак, това не значи че тези стоки трябва да се вадят от потребителската кошница. Или това че баба ми не пътува със самолет и т.н., и т.н. Естествено за по бедните, които дават голям % от доходите си за храна, най голяма тежест има поскъпването на хранителните стоки.
ЗА това че България не е София също съм съгласна. Само че в статистиката влизат 2 млн "столичани" и 5 млн други,  като се осреднят нещата и статистиката става бански  Grinning ( или народът яде свинско със зеле). За съжаление обаче това е единственият начин да се получат някакви съпоставими данни, иначе би трябвало да се смята колко е инфлацията за пенсионерската потребителска кошница, за софийската, за варненската, врачанската, студентската и т.н.
Та така, аз лично мисля че България ще стане подобна на Гърция-  млн в Атина, 2 в Солун и 1-2 млн пенсионери, разпръснати из страната за цвят.

Общи условия

Активация на акаунт