Въпрос, относно генетичните изследвания?

  • 1 335
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 940
Според мен най-добре и двете да се направят.

# 16
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Направи си и двете изследвания.  Peace

# 17
  • Мнения: 1 029
Първо се прави биохимичния скрининг, после феталната морфология в 12-14 г.с. и 20-22 г.с. /мисля, че и някъде към 30 г.с/
 И при двете бременности скринингът го правих някъде в 12-13 г.с., така че ми се струва, че си позакъсняла. Но според мен по-важното е, ако може да ти направят ФМ, но имай предвид, че за този преглед се чака доста за свободен час /поне при по-известните специалисти/...  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 3 069
БХС -то дава само ориентировъчно риска от малформации.
Феталната морфология е добре да се направи 3 пъти през цялата бременност + фетална ехокардиография.
Амниоцентезата дава най-точни резултати за генетични заболявания на плода но има малък риск за усложнения след нея и ти казват пола на детето.

# 19
  • Мнения: 17
Да правилно са ти казали прави се до 19 г.с.Но зя да си направиш тези изследвания твоят лекар трябва да ти даде снимка от видеозон.За разберат там в коя седмица си точно.Ако отидеш без да те е изпратил лекар нямя да ти направят изследването.Аз ги направих идвете наведнъж.

# 20
  • Мнения: 177
Според мен и двете. Не пропускай нищо в името на здраво бебе.

 newsm10

# 21
  • Варна
  • Мнения: 78
Момичета, това което  ме притеснява за БХС е че при него са възможни фалшиво положителните резултати .Четох че в случай на положителен резултат се прави амниоцентеза, но тя се прави в 16-18 седмица, а до като излезнат ресултатите от БХС (поне седмица), аз ще съм в края на 19 г.с.Ето за това се притеснявам дали не съм закъсняла вече?

Няма "фалшиво положителни резултати" , и изобщо няма  "положителен резултат" при БХС ! Това изследване е оценка на риска бебето да има някакво генетично заболяване! Резултата е вероятност и изглежда като 1:10 000 или 1:250 или 1:50 (1 към някакво число) т.е има вероятност едно от 10 000, или едно от 250, или едно от 50 бебета да има даденото ген. заболяване! Ако риска бебето да е увредено е по-голям от определена стойност (която също я пише в листа с резултата ти), тогава се препоръчва амниоцентеза!
На мен ми правиха амниоцентеза в 19 г.с.
Ако си решила да правиш БХС наистина трябва да побързаш.
 Peace

# 22
  • Мнения: 9 973
направих БХС и фетална

# 23
  • София
  • Мнения: 408
По принцип се прави първо ФМ и с резултата от нея се отива на БХС

# 24
  • София
  • Мнения: 438
Ето линка за феталната морфология и БХС от сайта на Националната генетична лаборатория - там е обяснено доста подробно.
Аз лично оттам прочетох информацията, която ми беше нужна. Направих си ранния скрининг 11-13 седмица.

http://www.lmpbg.org/downloads/FETAL_MORF.doc

http://www.lmpbg.org/downloads/DOWN_BLANK-2.doc

http://www.lmpbg.org/downloads/LMP_DownInfo_BG.PDF

Да предупредя, че инфото е доста подробно и ако някой е склонен да се притеснява излишно, може и да го прескочи  Wink

# 25
  • Мнения: 221
      Тук задължително се правят БХС преди 15г.с. и после, ако резултатите са рискови - амниоцентеза. И при мен така беше. Много се успокоих след изследванията.

# 26
  • Мнения: 100
Аз пък мисля, че БХС е абсолютно излишно и ненужно изследване. Дава ти някакви вероятни рискове, които изобщо не са сигурни. Феталната морфология е друго нещо, според мен е задължителна.

# 27
  • София
  • Мнения: 17 592
Задължително (отговорно) е да се направят и двете.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 524
Аз направих и двете споменати изследвания. Все пак си мисля, че гинекологът ти би трябвало да те информира за тях.

Общи условия

Активация на акаунт