Отговорност на учителите по време на училишни екскурзии

  • 3 990
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте,

вчера дъщеря ми се върна от едноседмична екскурзия в Солун. Освен с приятни впечатления се върна със слънчево изгаряне 2а степен, отекли крака, на които не могат да се обуят обувки, с болки... За една седмица трябва да остане в къщи.
Това е резултат от факта, че последния ден преди връщането учителите не са имали по-добра идея от целодневно!!!!!!!! седене на плажа.
Не е ли това безотговорно и какво мога да направя, за да разберат те своята отговорност?
Как мислите
Поздрав
Габриела

# 1
  • Мнения: 3 622
Не знам какво да кажа  Confused

След две седмици пускам сина ми /той е на 10 г./на лагер за една седмица - за първи път ще му е. И честно казано ми е много притеснено. Надявам се да си изкара добре и да няма поражения

# 2
  • Варна
  • Мнения: 373
За съжаление в тази неприятна ситуация не може да се направи много. Освен да изразиш негодуванието си пред ръководителите и инспектората, но едва ли ще получиш удовлетворение. Най-вероятно ще ги посмъмрят и това ще е.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 508
А дъщеря ти имала ли е слънцезащитен крем?

# 4
  • Мнения: 11 607
С особено мнение съм за зелените училища и училищните екскурзии.....

Майка-параноичка съм......и аз не се харесвам такава, но какво да правя.....

Иначе - има учители, на които имам усещането,че мога да поверя децата си, но има и на обратния полюс.....

Бързо да се оправи дъщеричката ти!

# 5
  • Мнения: 2 708
Честно да си кажа, наистина е неприятно това, което се е случило, но моето ЛИЧНО мнение е, че преди всичко ние носим отговорност за тези деца. Не зная колко е годишна дъщеря ти, но аз не бих си пуснала децата и на лагер на морето, камо ли пък в чужда държава. Пускала съм ги само на езиков лагер през деня и вечер са си били в къщи и веднъж на спортен лагер, където режима беше толкова строг, че чак и те не очакваха, че може да има по-строго и отговорно и от вкъщи. И винаги ме учудва лекотата и бързината, с която се обвиняват винаги и за всичко учителите. Аз не спирам да набивам канчетата на моите, и те пак си правят каквото знаят, а какво остава за група с повече от 2 деца. Вездесъщия Шива да са тези учители, 100 ръце, крака и глави да имат, пак не могат да озаптят всички. Освен това, считам че ако се знае, че ще се ходи на плаж е моя грижа да кажа на детето си да има слънчезащитен крем с много висок фактор, да седи повече на сянка под чадър, да не кисне с часове във водата, защото там най-много изгаря лицето и т.н. и т.н. И наистина се отнасям много подозрително към претенциите на всички към тези учители, на които с лека ръка си хвърлят някои децата, а дори заглавие на тема с 3 думи не могат да напишат без правописна грешка. (и всеки може да направи и от бързина и от разсеяност, но училищни, да се пише с Ш и то в заглавие, някак не ми звучи особено сериозно). И никого не искам да обидя, или да си помисли, че го нападам с нещо, а просто изразявам мнението си. Все пък нали затова е форума, да се чуят всякакви мнения, дори и такива, които не съвпадат с нашите Peace

# 6
Благодаря за всички отговори!
Не съм от майките, които се опитват да прехвърлят отговорност на учителите повече от необходимото.
Възражението ми беше, че може би дори и африканец не би издържал цял ден на плажа при високи температури и без обедна почивка. Именно по този пункт мисля, че учителите като възрастни хора трябва да са наясно, че такова прекарване на деня не е здравословно.
По отношение на козметиката, кремът на дъщеря ми е бил с фактор 30. Нормалното време за престой на слънце за светли хора обаче е не повече от час и то е било превишено многократно.
Благодаря ви още веднъж, полезно е човек да чуе различни мнения, пък било то и засягащи печатните грешки, които в българските вестници например са много повече от тези в моите текстове.
Хубав ден на всички

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
rabia, тази година изпратих сина си, който е на 6 години, на лагер, организиран от училището където работи леля му като преподавател, с класа и, и баба му, като облслужващо медицинско лице на лагеруващите, тя с връзки, иначе не работи към училището и още първия ден бяха опърлили детето, при положение че беше снабдено с всички млека и спрейове, необходими за неговата светла кожа.
Безумие. Идваше ми да отида да си го взема.
Аз съм си виновна, че се набутах да плащам луди пари за едноседмично лагеруване, че разчитах на зълва си и свекърва си. Защо си мислех, че може да разчитам поне на последната!?  newsm78 Какво остава за теб!?
Тези лагери, които се организират са предимно да си удовлетворят нуждите учителките, да не споменавам палавите или самотните (сигурно се срещат изключения) и събират желаещи за запълване на бройката, в повечето случаи съвсем не значи само преподаватели на съответния клас и ученици.
Пък като заминат, няма да ти разказвам какво се случва...
Факт е че никой не пътува, за да се грижи за детето ти, моето или нечие, а за тена си и да се почувства по-малко самотен.... 

# 8
  • София
  • Мнения: 4 867
А пък дъщеря ми спомена, че по време на една от екскурзиите най-страшната от всички учителки е минавала вечер да ги завива в леглата.
Май е по-добре да не обобщаваме за всички учители и всички екскурзии.

# 9
  • Мнения: 158
Mоят син все ми мрънка да го пусна на лагер.Мен обаче ме достраша,въпреки че аз на неговите години вече бях ходила на 2 лагера и най-малко на 5 екскурзии.Де що органозираха нещо аз се записвах.Моята майка не е била по спокойна нито GSM е имало нито нищо,но сякаш времената бяха по спокойни.Може и така да ми се е струвало.  rabia-много е неприятно това което се е случило може и да  е имала крем и да не се е мазала.Никой не може да каже какво е станало.Добре че не е вдигнала температура и да я тресе от дългото излагане на слънце. Янита ето че най-страшната(може би е такава защото ги държи по изкъсо) ги е завивала.Значи е мислила за тях ,а пък добрата (която ги оставя да си правят каквото им кефне и не ги навиква) мята крачоли.                                              Доста ще се замисля преди да го пусна на лагер или екскурзия,и все пак ще има първи път.

# 10
  • Мнения: 967
О, я се стегнете малко. Аз съм ходила на лагери от първи клас, като в трети клас съм била на 3 лагера - виждаше ми се много забавно, а нашите нямаха против, защото не беше скъпо по онова време.

Имаше там на 200 деца 4-5 учителки, загубиха ни на поход в гората, намериха ни военни, връщаха ни с военни камиони, цял ден гладни, жадни... страхотен спомен!

Хранеха ни редовно с гранясало масло и ужасна манджа - редовния лаф беше, внимавай кебапчето ще ти скочи от чинията - като живи бяха. И не си спомням някой да се оплаквал.

Истината е, че нашите деца са изключително несамостоятелни, нашето желание да ги дундуркаме навсякъде и за всичко ги прави неспособни да оцеляват и в леко критични ситуации, както и да се защитят и да изискат нещо в защита и своя полза от учителите.

И това е критика не само към другите, а  и към мен самата - съвсем съм разглезила детето; вчера дъщерята излиза от морето и представяте ли си ми вика: " Мамо, ако обичаш да ми опънеш кърпата, да легна  Shocked!"

Детето например може да си покрие краката с кърпа, да се облече, да каже на учителката, че е изгоряла и я боли и да поиска прибиране. 2 ра степен изгаряне боли дълго време - защо не е казала нищо?

Друг е въпросът, че от отговорностите, които един учител има на море с деца, по-важна от тази едва ли има! Продължителното излагане на слънце може да е причина за увреждане на кожата - рак, в по-късни години. Всяко изгаряне има значение.
Даже и в ония минали години плажът по лагерите беше от 8-11 часът без изключения! Аз бих извадила медицинско на детето и бих се оплакала на съответните органи. Ако не ядат 2-3 дена редовно или не спят или са с мръсни дрехи и т.н. - няма да им стане нищо от това - ама цял ден на плажа - това е според мен изключително груба небрежност - не бива да се оставя без последствия!

# 11
  • Мнения: 86
Случилото се с дъщеря ти е наистина ужасно, но моето мнение е, че не трябва да се обвиняват само учителите, а е важно и детето да е подготвено за всички ситуации. Моята дъщеря ходи всяка година поне на един лагер, а понякога и на два-на планина и на море. Отделно са всички екскурзии (поне по 2 на учебна година) на които ходи. Преди всяко пътуване я инструктираме,говорим как се постъпва при изгубване в гората, изгаряне на плажа и други такива, говорим с учителите каква е точно програмата, какво ще посетят и след това вкъщи говорим за всичко , което може да се случи. Тя винаги ни слуша и затова до сега ние нямаме никакви проблеми, освен леки изгаряния, когато ходи на море, но това рядко се случва защото учителите внимават децата да са на сянка, да се мажат с кремове и винаги в обедните часове да са в хотела, а не на плажа.  В крайна сметка за мен е важно да знам с кого отива детето ми и да му имам доверие,  но и дъщеря ми да  може да реагира адекватно в различни ситуации.

# 12
  • Мнения: 827
А на колко години е дъщеря ти?

# 13
  • Мнения: 86
Моята ли?
Ако питаш за нея-на 13

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Сравненията между "едно време ние като бяхме малки" и сега е грешка. Разликата е в степента на риска. "едно време ние като бяхме малки" загиналите по пътищата бяха малко, а "сега" е пълно с камикадзета. В същото онова "едно време" хората като цяло бяха по-отговорни към децата, независимо дали са чужди или свои. За учителите важи също. В "едно време" а някой е имал късмет да стане инцидент, а го е отнесъл здраво. В сегашно време много от децата не само, че не са несамостоятелни, но и са такива зрънца, че учителките само с тях се занимават и останалите са без никаква помощ. На всичко отгоре децата са доста алчни за преживявания, включително и печене по цял ден и не може да се разчита да си кажат, ако нещо не е съвсем наред, защото просто може да не го усетят. Вярно, зависи от това ръководителят и другите учители какви хора са. Наскоро станах свидетел как една учителка на деца от едно читалище дори не си направи труда да казва на децата да пият много вода, за да не се обезводнят цял ден на повече от 30 градуса Т. Да не говорим за лягането по тревата с дардонки от овце и друг домашен добитък (заради кърлежите).
Децата днес не са по-несамостоятелни от нас навремето, но има повече риск за живота и здравето им. Който иска да ме мисли за параноичка, но децата си не ги пускам на лагер на 8-9 години. За екскурзиите не зная, но ме притеснява войната по пътищата.

# 15
  • Мнения: 11 607
Сравненията между "едно време ние като бяхме малки" и сега е грешка. Разликата е в степента на риска. "едно време ние като бяхме малки" загиналите по пътищата бяха малко, а "сега" е пълно с камикадзета. В същото онова "едно време" хората като цяло бяха по-отговорни към децата, независимо дали са чужди или свои. За учителите важи също. В "едно време" а някой е имал късмет да стане инцидент, а го е отнесъл здраво. В сегашно време много от децата не само, че не са несамостоятелни, но и са такива зрънца, че учителките само с тях се занимават и останалите са без никаква помощ. На всичко отгоре децата са доста алчни за преживявания, включително и печене по цял ден и не може да се разчита да си кажат, ако нещо не е съвсем наред, защото просто може да не го усетят. Вярно, зависи от това ръководителят и другите учители какви хора са. Наскоро станах свидетел как една учителка на деца от едно читалище дори не си направи труда да казва на децата да пият много вода, за да не се обезводнят цял ден на повече от 30 градуса Т. Да не говорим за лягането по тревата с дардонки от овце и друг домашен добитък (заради кърлежите).
Децата днес не са по-несамостоятелни от нас навремето, но има повече риск за живота и здравето им. Който иска да ме мисли за параноичка, но децата си не ги пускам на лагер на 8-9 години. За екскурзиите не зная, но ме притеснява войната по пътищата.

Съгласна с всеки ред....Аз само ще допълня,че и за големия син на 12г. се замислям дълбоко дали са го пускам.......

# 16
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Синът ми е на спортен лагер в момента, не знам какво да кажа,не знам дали самият той би искал да отиде пак на лагер независимо какъв..но ми е мъчно. Днес ми се обади и за пореден път искаше да си тръгва и тн.. другите деца са му са се подигравали на името, криели му телефона и разни такива неща..Не мога да обвинявам треньорите защото тези неща се случват когато те не са там..и така..гадно ми е ..просто исках да споделя..

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
Синът ми е на спортен лагер в момента, не знам какво да кажа,не знам дали самият той би искал да отиде пак на лагер независимо какъв..но ми е мъчно. Днес ми се обади и за пореден път искаше да си тръгва и тн.. другите деца са му са се подигравали на името, криели му телефона и разни такива неща..Не мога да обвинявам треньорите защото тези неща се случват когато те не са там..и така..гадно ми е ..просто исках да споделя..

Другите деца не тренират ли заедно с него и през останалото време? Би следвало да се познават добре и да са приятели - нещо, за което треньорите играят съществена роля. И те носят отговорност за всичко, което се случва по време на лагера, независимо дали е станало пред очите им.

Голямата ми дъщеря в момента е на тренировъчен лагер с клуба на сестра си (която пък реши да не ходи). Чувства се прекрасно вече втора седмица там. Треньорите им обаче много държат на сплотеността между децата.

# 18
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Тренират сутрин и след обед по два часа и половина, познават се, но това име първи лагер заедно и вероятно това оказва влияние, съгласна съм, че треньорите имат важна роля в сплотеността на един отбор..

# 19
  • Мнения: 827
Моята ли?
Ако питаш за нея-на 13
Не, питах авторката, настана объркване, сори  bouquet

# 20
Съгласна съм с radmila. Децата са прекалено несамостоятелни в последно време. Дъщеря ти не усеща ли докато изгаря? А да сте й споменавали за плажно масло и необходимостта от него? Отговорността на учителките е да пазят децата да са живи и здрави, но под "здрави" не се има в предвид да не видят слънце. Изгаряне втора степен не е опасно за дете над 7-8 години. Когато бях на 7-8 години, ходехме на море за един ден (в близък град живяхме) и целия ден, нонстоп бяхме на плажа и в морето - под слънцето. Благодарение на произхода ми съм с много светла коса (руса), светли очи (зелени) и разбира се, много светла кожа. Плажно масло започнахме да използваме след като станах на 13-14. Изгаряхме като раци, но от това нищо не ни ставаше.
спрете да дундунркате децата след като излязат от съответната възраст.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Избягвам да използвам разликата във възрастта и опита като аргумент, но се зачудих, Арктика, от висотата на своите 17 години как се възприемаш - като самостоятелна или несамостоятелна? И как пак от висотата на своите 17 години преценяваш кое дете е самостоятелно и кое не, включително да правиш обобщения за "децата в последно време"? И да питам, коя е тази "съответна възраст", която за теб е гранична линия между дундуркането и недундуркането.
Разбирам те прекрасно, защото и аз на 17 си мислех, че съм най-самостоятелния, компетентен и изобщо най-човек на света и за мен възможностите нямаха предел. Обаче някак не върви дори още да си непълнолетна и да се обръщаш към жените поне на два пъти колкото твоята възраст с императивен тон. Карай я малко по-изи и ще си говорим отново след 17 години.


ПП. За плажното масло - поне от 10 години се говори и по нашите български географски ширини за вредата от прекаленото излагане на слънце, особено на деца и опасността от поява на рак на кожата. Децата са си деца - ако бяха толкова отговорни нямаше да имат нужда от възрастни хора, които да са с тях, а щяха да си живеят волно и изцяло на своя отговорност. Затова и на възрастните им е работа да се грижат за децата, включително за плажното масло. В допълнение - докато се пържи на слънцето човек не усеща кога изгаря. Обикновено разбира за този "странен" ефект едва вечерта като си легне и започне да го боли гърба.

# 22
  • Мнения: 934
Изгаряхме като раци, но от това нищо не ни ставаше.

 Shocked
Май не си чела много за рака на кожата. Вредата е особено силна в детска възраст и може да се прояви много по-късно.

Човек обикновено не усеща, докато изгаря - камо ли пък дете, увлечено в игри. Привечер се усеща, а като ти се наложи да спиш по корем - съвсем.

# 23
Избягвам да използвам разликата във възрастта и опита като аргумент, но се зачудих, Арктика, от висотата на своите 17 години как се възприемаш - като самостоятелна или несамостоятелна? И как пак от висотата на своите 17 години преценяваш кое дете е самостоятелно и кое не, включително да правиш обобщения за "децата в последно време"? И да питам, коя е тази "съответна възраст", която за теб е гранична линия между дундуркането и недундуркането.
Разбирам те прекрасно, защото и аз на 17 си мислех, че съм най-самостоятелния, компетентен и изобщо най-човек на света и за мен възможностите нямаха предел. Обаче някак не върви дори още да си непълнолетна и да се обръщаш към жените поне на два пъти колкото твоята възраст с императивен тон. Карай я малко по-изи и ще си говорим отново след 17 години.


ПП. За плажното масло - поне от 10 години се говори и по нашите български географски ширини за вредата от прекаленото излагане на слънце, особено на деца и опасността от поява на рак на кожата. Децата са си деца - ако бяха толкова отговорни нямаше да имат нужда от възрастни хора, които да са с тях, а щяха да си живеят волно и изцяло на своя отговорност. Затова и на възрастните им е работа да се грижат за децата, включително за плажното масло. В допълнение - докато се пържи на слънцето човек не усеща кога изгаря. Обикновено разбира за този "странен" ефект едва вечерта като си легне и започне да го боли гърба.

Не успя да избегнеш разликата във възрастта като аргумент. ОК, щом питаш ще ти обясня. На "висотата на моите години" аз работя, гледам деца, гледала съм деца откакто съм на 10-11 и знам какви са (за това "в последно време"). От първи клас бях достатъчно самостоятелна за да не се притесняват родителите ми да ме оставят сама вкъщи за дълго време, писах си домашните и никой веднъж не е седнал да ми ги проверява (а тук държа да отбележа че грешки в тях почти не съм правила - значи си уча нещата все пак). На 9 години можех да обикалям целия град сама (ако ви интересува градът беше Ямбол и само центърът му беше по-голям от някои квартали на София), на 13 (вече в София) отново обикалях целия град с хора които родителите ми не знаеха дори като имена. Сега (на 17) аз работя, имам повече пари от майка ми в момента (като вземе заплата ще има повече само докато не плати наема и сметките - после за храна и други неща пак има по-малко от мен), семейството през повечето време разчита на нейните и моите доходи (като рпез учебната година става малко по-трудно, защото няма как да работя). Кандидатствам в конкурси от типа "1000 стипендии" за да припечелим още малко. Всичките ми приятели са над 20-годишни като повечето са на по 30-35 (женени и омъжени), а двамата ми най-добри приятели са на 22 и 38. Те ме приеха като се запознахме именно поради въпросните самостоятелност, преценка, компетентност и други. За "великата възраст" съм научила и направила повече неща отколкото някои хора правят за цял живот - училище, гаджета, после порастват - работа и отглеждане на деца (само пенсионирането ще почака). Това вече съм го правила, но интересно - продължавам да живея.
Това че някой е с 20-30 години по-възрастен от друг му дава единствено повече време (през което може да е придобил опит, може и не). Не му дава интелигентност, не му дава преценка (нито самостоятелност), не му дава нищо друго освен ВРЕМЕ през което е ял, спал, пикал, съвкуплявал, работил и дай Боже свършил нещо полезно между другото.
Когато ми кажеш какво е самопородено скаларно поле, защо Вселената се разширява и какво бъдеще я очаква, кой механизъм в мозъка ти те кара да правиш секс и как се е зародил (както и как можеш да имаш контрол над него), защо жертвите от атомната бомба не те изтересуват повече от твой току-що починал домашен любимец (и механизмът който те кара да мислиш по този начин), защо ти е тъжно когато чуеш за жертвите в някоя война и какво наистина те кара да тъжиш (имайки предвид че Homo sapiens е единственото живо същество на планетата което убива за удоволствие - не за храна, не за да се спаси, а за чисто и просто удоволствие) както и кой механизъм те кара да го правиш, също така защо Homo sapiens убива за удоволствие, какво те кара да се влюбваш, да се ядосваш, да мразиш и да обичаш, да се страхуваш и да нападаш (както и да обясниш ЗАЩО е така и как можеш да го промениш), когато ми обясниш поне основите на еволюционната биология (наясно съм че доста учени не могат да кажат повече от основните неща и тук там нещо по-задълбочено), още - как се предава информация между подсъзнанието на един човек и цялото информационно поле (включително друг човек) и как тази информация може да се контролира, какво контролира НАСА, ЕС, Г-8, исляма и християнството, войните и други фактори в развитието на човечеството и науката, как някой може да те убие без да те докосне (и без да си мръдне пръста, дори и за да настрои някаква машина да го направи) - да, това питам - как може да те убие с мозъка си и какво трябва да знае преди да се научи да го прави, а и да не забравя - защо определени хора те харесват, а други не при положение че се държиш еднакво с тях и по-точно - какво кара един човек да изпита симпатия и желание да общува с някого, защо и как така съществуват силното ядрено взаимодействие, слабото ядрено взаимодействие (за да добиеш представа - то държи атомите ти да не се разпаднат), гравитацията и как можеш да ги промениш...има още много, но не се сещам всичко на момента. Та когато ТИ можеш да ми говориш за тези неща (без да отваряш google макар че там ще откриеш само за Вселената някои неща), да не говорим че едва ли ще можеш да ги обясниш някога, ще си на нивото на "17-годишната" за която твърдиш че не може дори да преценя и всичко друго там. Но за съжаление ти реши че ще говорим пак след 17 години - затова тези неща няма и да ги научиш дотогава. А аз мога да ги обясня с големи подробности (така че дори хора като теб да ги разберат), защото аз ги разбирам и използвам. Докато ти едва ли предполагаш че повече от половината съществуват изобщо.
За вредата от слънцето съм съвсем наясно и освен че причинява рак, мога да ти обясня как точно го причинява, защо става така и какви ще са последиците след колкото кажеш години. мога да ти кажа кой и ЗАЩО е написал това (също и как го е открил и защо не е било открито по-рано, извън привидното обяснение дадено на хората - макар че за повечето неща хората имат нужда точно от "привидно обяснение"). Но това е нищо работа, разговорът ще стане по-сериозен ако обсъдим какво ще стане със самото Слънце след няма и 5 милиарда години. Радвайте се докато ви грее...радвайте се и защото има кой да се грижи за расата Хомо сапиенс която съди хората по това на колко години са и всеки неин член навършил 20-30 и размножил гените си мисли че е постигнал кой знае какво.

Иначе, извинявай - не се обръщах с императивен тон, незнам защо така си го разбрала. Но не съм съгласна, че не върви да говоря с хора на 2-3 пъти над моята възраст (или изобщо докато са живи) на такива теми. Ако не общуваме с вас няма как да ви научим Wink

И накрая - съгласна съм с това, че децата са си деца и имат нужда от възрастни които да ги направляват и контролират. Но как пък и мен ме взе за едно от тях...не биваше да я пиша тая възраст Wink Все ми е едно де.
Хайде приятен ден и все пак ако решиш да научиш как така съществуваш изобщо (извън секса между мама и тати и теорията на Дарвин, а и най-вече без капка религия, само наука), може да си поговорим някой път на кафенце, но нека не е чак след 17 години - макар че и тогава с удоволствие ще отделя време на човек който иска да научи нещо - просто по-младият мозък смила по-лесно многото информация Wink

Шансът беше 0,0000005% (изчислих го с калкулатора току-що) да успееш да срещнеш човек когото не трябва да съдиш по възрастта (затова не съм си и помислила да се засегна Wink ). Успя, поздравления и имай в предвид че почти всички 17-годишни по целия свят (особено в Северна Америка) са точно такива каквито предполагаш. Все пак - keep the nice attitude, нали така Wink

# 24
  • Мнения: 25 600
........ А аз мога да ги обясня с големи подробности (така че дори хора като теб да ги разберат), защото аз ги разбирам и използвам. Докато ти едва ли предполагаш че повече от половината съществуват изобщо.
За вредата от слънцето съм съвсем наясно и освен че причинява рак, мога да ти обясня как точно го причинява, защо става така и какви ще са последиците след колкото кажеш години. мога да ти кажа кой и ЗАЩО е написал това (също и как го е открил и защо не е било открито по-рано, извън привидното обяснение дадено на хората - макар че за повечето неща хората имат нужда точно от "привидно обяснение"). Но това е нищо работа, разговорът ще стане по-сериозен ако обсъдим какво ще стане със самото Слънце след няма и 5 милиарда години. Радвайте се докато ви грее...радвайте се и защото има кой да се грижи за расата Хомо сапиенс която съди хората по това на колко години са и всеки неин член навършил 20-30 и размножил гените си мисли че е постигнал кой знае какво...


Да не би с цялата тази реч да искаш да кажеш, че си извънземно?  newsm09 newsm12

# 25
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз много искам да разбера защо съществувам.
Може и на лични.

Благодаря предварително.
  bouquet

# 26
  • София
  • Мнения: 4 867
Имам едни въпрос, офф-топик:
Arctica, в кое училище учиш?

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Арктика,

Едно от изреченията ти е толкова дълго, че на втория ред изгубих интерес. Мога да ти обясня много неща от посочените в списъка, за мен не е проблем да говоря за наука, дори ми допада. Но има едно нещо, което може би все още ти се изплъзва - няма как да се научи всичко на света, дори да имаме време колкото десет живота. В един момент човек си избира една или няколко области, в които да повишава компенентността си и да се развива. Това, за което ти пишеш във втория най-дългия абзац с най-дългото изречение е присъщо на възрастта от около 20 години, но на 30 нещата вече изглеждат по различен начин. Дори Гьоте или Аристотел не са имали възможност да се занимават с всичкото знание на света. Причината е простоа- хора са и физиологично са имали нужда от секс, храна, сън и прочее битовизми, а дори не им се е налагало да работят за прехраната си. Дори при най-добро желание и време по цял ден, нищо друго да не правиш пак не би могла да прочетеш всички научни списания, излизащи всеки месец. На това му се казва ограничения на системата.

Няма смисъл да се тревожа за това дали след n-брой години Слънцето ще съществува или не. Причина - може човечеството да се е затрило дотогава и най-егоистично нито аз, нито моите поколения могат да повлияят на съществуването или несъществуването на Слънцето.

Хубаво е, че си взела живота си в свои ръце. Но честно да ти кажа, ако моята дъщеря се шматка от 9-годишна из града без да каже къде е или без аз да се интересувам от това (не зная кое от двете е по-лошо), ако на 13 започне да го прави в чужд град с незнайно какви хора, ако започне от такава крехка възраст да работи, за да изкарва пари и на 17 години да е финансово по-добре от мен, за мен това би означавало, че съм се издънила здраво като родител. Дори бих казала, че ще съм пример за некадърен родител, който е неспособен да осигури достатъчно добри условия, включително средства, за да може детето ми да има спокоен живот и обучение. Ясно е, че всичко се случва в живота и не съм застрахована от финансови проблеми, дори бедност. Но така или иначе ролята на родителите е да отгледат децата си до момента, в който те навършат пълнолетие и са способни по физиология, опит, морал и закон да се грижат за себе си.

Хората са си хора навсякъде, но за нас най-забележими са културните различия. Американските младежи не се различават особено от които и да са младежи в която и да е точка на картата. И там ще срещнеш представители на всички възможни социални прослойки или особености на характера - талатливи, мързеливи, наркомани, гении и каквото ти дойде на ума. Има значение от кой слой в социалната структура тръгва един човек и правя аналогия с Vо. Има значение как и в какви условия е израснал един човек.

# 28
Имам едни въпрос, офф-топик:
Arctica, в кое училище учиш?

Което и да е, то няма нищо общо, в училищата не се учи нищо такова и добре че е така. Науката в училищата е стара, преподават се "знания" от преди 50-60 години (специално физиката е на плачевно ниво, а химията направо ужаsssss...добре се преподават граматиката на българския език и малко обща култура по история, но нищо повече и ни най-малко обяснение кое какво е и защо е така), начинът на преподаване мога да коментирам с часове, но ще е загуба на време, а и доста хора вече са свършили тази работа (по коментирането).

Как' Сийка, как ще съм извънземно, на Земята съм се родила и тук си живея Wink

Не подценявайте Земните разуми. Човешките същества са чудесен млад разумен вид и имат шанс да постигнат много. но като всеки млад разум, имат нужда от напътствия както всяко малко дете има нужда от някой да го учи и напътства (това май го обсъдихме някъде вече). Всеки млад разум е агресивен. Може дълго да си приказваме защо делфинът ще ви спаси ако се давите, но октоподът ще ви "помогне" да станете негова вечеря (сигурно всички сте чели че делфините са много умни). А и когато видът излезе в Космоса (като например да живее там, не само да разглежда), шансовете за оцеляване и развитие на Homo sapiens (като след време сигурно ще е по-развит от това което сега наричаме Homo sapiens) ще са огромни докато сега на една планета не е сигурно - както сме тръгнали с тези атомни бомби и разрушаването на озоновия слой...Скоро родителите наистина ще имат причина да се притесняват когато децата им се излагат на слънце Wink
Има хора и хора. Don't judge the book by its cover, нали така? (това беше към RadostinaHZ)

# 29
Арктика,

Едно от изреченията ти е толкова дълго, че на втория ред изгубих интерес. Мога да ти обясня много неща от посочените в списъка, за мен не е проблем да говоря за наука, дори ми допада. Но има едно нещо, което може би все още ти се изплъзва - няма как да се научи всичко на света, дори да имаме време колкото десет живота. В един момент човек си избира една или няколко области, в които да повишава компенентността си и да се развива. Това, за което ти пишеш във втория най-дългия абзац с най-дългото изречение е присъщо на възрастта от около 20 години, но на 30 нещата вече изглеждат по различен начин. Дори Гьоте или Аристотел не са имали възможност да се занимават с всичкото знание на света. Причината е простоа- хора са и физиологично са имали нужда от секс, храна, сън и прочее битовизми, а дори не им се е налагало да работят за прехраната си. Дори при най-добро желание и време по цял ден, нищо друго да не правиш пак не би могла да прочетеш всички научни списания, излизащи всеки месец. На това му се казва ограничения на системата.

Няма смисъл да се тревожа за това дали след n-брой години Слънцето ще съществува или не. Причина - може човечеството да се е затрило дотогава и най-егоистично нито аз, нито моите поколения могат да повлияят на съществуването или несъществуването на Слънцето.

Хубаво е, че си взела живота си в свои ръце. Но честно да ти кажа, ако моята дъщеря се шматка от 9-годишна из града без да каже къде е или без аз да се интересувам от това (не зная кое от двете е по-лошо), ако на 13 започне да го прави в чужд град с незнайно какви хора, ако започне от такава крехка възраст да работи, за да изкарва пари и на 17 години да е финансово по-добре от мен, за мен това би означавало, че съм се издънила здраво като родител. Дори бих казала, че ще съм пример за некадърен родител, който е неспособен да осигури достатъчно добри условия, включително средства, за да може детето ми да има спокоен живот и обучение. Ясно е, че всичко се случва в живота и не съм застрахована от финансови проблеми, дори бедност. Но така или иначе ролята на родителите е да отгледат децата си до момента, в който те навършат пълнолетие и са способни по физиология, опит, морал и закон да се грижат за себе си.

Хората са си хора навсякъде, но за нас най-забележими са културните различия. Американските младежи не се различават особено от които и да са младежи в която и да е точка на картата. И там ще срещнеш представители на всички възможни социални прослойки или особености на характера - талатливи, мързеливи, наркомани, гении и каквото ти дойде на ума. Има значение от кой слой в социалната структура тръгва един човек и правя аналогия с Vо. Има значение как и в какви условия е израснал един човек.

ОК, сега едно по едно да обсъдим всичко което каза с възможно по-кратки изречения.

Можеш да говориш за наука - това е чудесно. Но за съжаление няма как да ми обясниш нещо, на което си подвластна. Можеш да ми разкажеш какво е (аз знам, нали и аз съм го преживяла), но да го обясни може само човек (или някой) който е извън този механизъм. Но съм сигурна че си чела по въпросите това което предлагат медиите - едно чудесно обяснение за хората.
Няма как да се научи всичко - 100% съм съгласна - и не е необходимо дори. Да, човек избира 1 или няколко области, но от човек до човек има разлика и тя не е само привидната - различни интереси, ала бала. Ти си компетентна в 1 или няколко области защото няма как да научиш доста във всички области. Тук е една от разликите между нас двете. Каквото и да ме попиташ (стига и въпросът да си заслужава, не например "Коя година е роден еди-кой-си?"), ще ти отговоря, без никакво значение дали е физика, икономика, финанси, география, история, биология, религия, обществени взаимоотношения, космология, езотерика, отглеждане и възпитание на деца/раси/видове...абе каквото и да е, и ще ти отговоря с подробности които може никога да не намериш в който и да е учебник/книга/списание/статия/мозък на учен/др.
Гьоте и Аристотел са будни хора, допринесли в една или друга област, макар че Аристотеловата логика е грешна и може много да си приказваме по въпроса. Да, не са знаели всичко. Не им и трябва.
дори д апрочетеш всички научни списания в целия свят, пак няма да научиш нищо повече от "обща култура", защото тези които пишат списанията не са случайни. Дотук с коментара по тях.

Не се тревожиш за Слънцето, защото дотогава "човечеството може да се е затрило". А хрумвало ли ти е че на някои (...) работата им е човечеството да не се затрие? Ти сама каза причината - егоизъм. Прекаленият егоизъм в човешките същества просто не им позволява сами да се грижат за вида си. Това не е лошо. Няма добро и лошо. Ако ти няма да си жива да видиш как звездата ни умира, то ти не значи всички. А да видиш как една звезда умира е тъжно и прекрасно.

Относно семейните отношения вкъщи, родителите ми не са се издънили, просто аз си контролирам някои работи, но като цяло за мен се грижат повече от необходимото. Имам спокоен живот и чудесно обучение. Финансови проблеми имаме, но аз не страдам от тях - имам каквото реша че трябва да имам без да се допитвам до никого за пари. Финансово съм по-добре, но не защото работя (което правя по мое желание, между другото), а по други причини които има нещо общо с предния ми пост.
Очевидно нямаш и идея за Северна Америка и нейните младежи, но положението с хората е такова. Дори нещо да ни избоде очите, ние пак няма да го видим, ама сме упорити като мулета Simple Smile
Има голямо значение къде и как (и в какви условия) е израснал човек. Има значение еволюцията преди него, има значение произхода на расата/вида/племето, има значение достъпа до инфо, но имат значение и други дребни и незабележими неща, които работят върху всичко това.

# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Арктика,

Много сори, ама написаното от теб е много, много противоречиво, особено в автобиографичната част.

# 31
Арктика,

Много сори, ама написаното от теб е много, много противоречиво, особено в автобиографичната част.

Това най-малко го очаквах Simple Smile Къде намери противоречие? Хората са много предвидими и пак можеш да научиш по нещо от всеки. Бих искала да знам кое реши че е противоречие, тъкмо ще разбера някои детайли от психологията, на които съм пропуснала да обърна голямо внимание Wink

# 32
  • Мнения: 7 821
А за какво става въпрос в тази тема  newsm78 ...

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Арктика,

Много сори, ама написаното от теб е много, много противоречиво, особено в автобиографичната част.

Това най-малко го очаквах Simple Smile Къде намери противоречие? Хората са много предвидими и пак можеш да научиш по нещо от всеки. Бих искала да знам кое реши че е противоречие, тъкмо ще разбера някои детайли от психологията, на които съм пропуснала да обърна голямо внимание Wink

Първо не ме вълнува колко знаеш за кибернетиката...Като ти се падне тема се изявявай.
Е добре де, на писане изобщо не съм словоохотлива, даже изпадам в еклектизъм, но да те питам, запомни си го за след години, как би реагирала ако видиш детето си, не себе си, защото номера с компромисите относно нас е друг, препържено като глава лук!?

Факт е, че преди 25 годин, и ние не сме били толкова предпазливи деца, нямаше инструкции, литература, кремчета и лосиони, родителите ни не са били наясно, но за детето си съм отговорна аз.

Не изисквам от лагеруващите учители да го хранят, къпят, обличат, а само да отведат децата в лагера, ако ще и заповеднически, поне към 12 часа. Това ако е много!?
А нали си плащам за това?

# 34
Първо не ме вълнува колко знаеш за кибернетиката...Като ти се падне тема се изявявай.
Е добре де, на писане изобщо не съм словоохотлива, даже изпадам в еклектизъм, но да те питам, запомни си го за след години, как би реагирала ако видиш детето си, не себе си, защото номера с компромисите относно нас е друг, препържено като глава лук!?

Факт е, че преди 25 годин, и ние не сме били толкова предпазливи деца, нямаше инструкции, литература, кремчета и лосиони, родителите ни не са били наясно, но за детето си съм отговорна аз.

Не изисквам от лагеруващите учители да го хранят, къпят, обличат, а само да отведат децата в лагера, ако ще и заповеднически, поне към 12 часа. Това ако е много!?
А нали си плащам за това?

Отношението "Не ме вълнува..." е грубо, препоръчвам да си го поправиш - в бизнес среда или която и да е интелигентна среда няма да ти свърши добра работа. Добър изказ е за ниско интелигентен човек който се интересува само от това което е под носа му.

Ако видя детето си изпържено като глава лук, ще го попитам защо не се е намазало с плажно масло. Но ако детето ми е достатъчно "умно" да остане толкова на слънце без да се сети да се намаже (особено като започне да усеща изгарянето - лек сърбеж, почервеняване - то се и вижда), значи заслужава да изгори така и да знае за друг път. Съжалявам, но аз не съм дядо Коледа и някои неща децата трябва да разберат сами - а именно - ако мама ти каже да се мажеш, мажи се - тя ти мисли доброто. Като не чуят съвета за плажното масло, смаи ще се сетят по-късно като изгорят и това ще е много по-поучително от една лекция преди лагера.

Плащаш си за това значи. А платила ли си на учителите с думите "Не искам детето ми да изгори на слънцето"?

Ти си отговорна за детето си, но ако продължаваш да отговаряш и за дребните неща в живота й (имайки предвид че тя е на 8-13 - там някъде, под дребни неща се имат в предвид тези, за които дори едно дете на 9-10 може да носи отговорност), тя няма да се научи да отговаря сама за себе си.

# 35
  • Мнения: 967
Ей, пак се отнесохте не по темата. Стана ми интересна тази тема и се надявах да обсъдим наистина на една екскурзия, кой за какво би бил отговорен и доколко децата сами трябва да се грижат за себе си! Как ние подготвяме конкретно децата за ситуации, в които трябва да взимат самостоятелни решения - например да не изядат всичките  джобните пари за един ден в сладоледи като са на лагер....

Вместо това извадихте ноктите, свалихте се до нивото на 17 годишни и направо не се сдържахте  argue.

Arctica, с цялото ми уважение за добре структурираните изречения и потенциала за аргументиране, мястото ти просто не е  тук миличка - не и с повдигнат назидателен пръст, просто защото ти липсва опит, а това не можеш да компенсираш с всичките ти теоретични познания и то по физика. Виж ако беше чела много педагогика....е друго нещо!

Мен ми е интересно от авторката на темата - оправи ли се детенце - 2ра степен изгаряне, не е съвсем безопасно? Оплака ли се в училището вече и каква беше реакцията?

# 36
Arctica, с цялото ми уважение за добре структурираните изречения и потенциала за аргументиране, мястото ти просто не е  тук миличка - не и с повдигнат назидателен пръст, просто защото ти липсва опит, а това не можеш да компенсираш с всичките ти теоретични познания и то по физика. Виж ако беше чела много педагогика....е друго нещо!

Педагогика съм чела, но това е нищо в сравнение с практиката, а опит в отглеждане на деца имам. вие сте отгледали 1-2 деца през живота си...аз отглеждам 6,5 милиарда. Мястото ми е никъде и навсякъде. По документи съм на 17. Представа нямаш на колко години съм.
Отдавна бях предупредена, че хората не разбират, но не само че не разбират, ами като видят нещо различно и веднага се хващат за най-познатото им (тук се хванахте за възрастта и решихте че имам познания само по физика...хора, какво да ги правиш). Деца, не се притеснявайте, има кой да се грижи за вас, без значение длаи ще обиждате, без значение как ще се държите. Бъдете спокойни. Вашата работа е само да отгледате няколко представителя на ново поколение. Достатъчно интелект имате за да свършите такава проста задача. Не се притеснявайте за гените си (децата ви) - и за тях се полагат грижи. Но хайде - направете ги малко по-самостоятелни, че не можем да сме навсякъде непрекъснато Wink

# 37
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Абсурд е да се търпят коментари от рода на тези на Arctica...да не говорим,  че хич не и мястото тук, има си детски младежки и др. форуми, да се изявява там като иска толкова много..когато достигне малко по - голяма социална зрялост и родителски опит да заповяда отново.. Смятам модераторите са длъжни да да преместят писанията и Simple Smile.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 3 029
...аз отглеждам 6,5 милиарда. Мястото ми е никъде и навсякъде. По документи съм на 17. Представа нямаш на колко години съм...
Форума за Богове е на едно друго място.
Явно имаме нужда от намеса на специалист.
Заключвам така добре наводнената тема.

Общи условия

Активация на акаунт