Оскотяваме ли?

  • 4 747
  • 110
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 759
Ами то доброто не следва да носи със себе си непремено данните на този, който го извършва. В този смисъл именно анонимността е противополжна на показността.
                       Не става дума за показност, а за грижа.

# 106
  • Мнения: 24 467
Пак се полага такава- под формата на парично подпомагане се поемат раходи на друг човек, като този друг човек дори не знае кой точно с какво му е помогнал.
Ако обаче човек държи всички да знаят, че точно той, с три имена, ЕГН  Laughing и адрес, е помогнал точно с еди какво си е показност.

# 107
Портокалово Момиче,ако заплатата ти е 250лв и се справяш сама,или си пенсионер и взимаш 100лв. пенсия-и това левче е нещо.
Та дори и да си мултимилионер...няма занчение как и колко-важно е ,че не си безучастен,важно е че си дал от сърце.
Човечност е когато ти пука за чуждата болка.Съпричастност е когато помогнеш,макар и с малко.Капка по капка -вир прави,нали знаеш!

# 108
  • Мнения: 2 759
                       Изразих мнението си по-горе, сега ми е лежерно и не ми се спори по въпроса. И все пак, изпратил си един смс. Знаеш ли на кого? Знаеш ли с какво си му помогнал и дали той изобщо е по-добре след твоя смс? Смс-а не е отношение.
                       Думите никога не са ми били силна страна, но въпреки това се надявам, че успях да обясня какво имам предвид.

# 109
И мисля,че зад въпроса на Авторката"Оскотяваме ли"се крие ,не колко е зачестила престъпнистта в последните 20год, или колко сме щедри ,а това запазихме ли човечността .Всеки е бил свидетел на "грозни скандали "в магазина ,на улицата,в автобуса или пред гишето. (на Бъдни вечер ,пред щанда с готова храна ,двама се сбиха кой да вземе последните зелеви сърми Crazy) Но това -всичко е в резултат от тревожното ни ежедневие,което смятам е пъти по напрегнато от ежедневието в СОЦ-а.
А същите тези хора,които си изпускат нервите навън,аз съм почти сигурна,че и те като вас ще подадат ръка ,на човек изпаднал в беда.

# 110
  • Мнения: 335
Каква катастрофа, Холограма?...

Нали вече не говориш за евентуална твоя лична катастрофа по време на двуседмично ученическо обучение „при стария режим” към края на 80-те?  Laughing

За национална катастрофа – описания бол.
Особено в българската история. Доскоро – само след световни войни.

Звучат горе-долу така:
- масово разорение на населението, обезземляване, глад, висока смъртност
- разбита икономика, унищожено селско стопанство
- висока престъпност
- чужд контрол върху стратегически национални компании – в енергетиката, водите, далекосъобщенията, пътищата (сега у нас – направо чужда собственост).
- заробващи репарации – вкл. като отказ от милиарди външни вземания от трети страни, безвъзмездно опрощаване на дългове на чужди държави.
- разпускане на националната армия и ограничения, наложени от великите сили
- присъствие на чужди войски върху държавната територия... и т.н. и т.н.


Вярно е, че час през час медии и национални статистически институти ни пишат за разни такива неща днес, пък не бяхме свикнали на това. Просто, защото го нямаше, поне в моя съзнателен живот.
Всеки може да си открива „десетте разлики” (или прилики), ако реши.
Може пред компа. А може – като излезе на улицата, влезе в магазин... Или в някое село, където едва мърдащи българи се опитват да бъдат „фермери”, „стопани”, както и просто наемници в някоя бивша българска фабрика или завод.


http://www.bnr.bg/radiobulgaria/emission_bulgarian/news/bulgaria … tings/2304-12.htm
Под прага на бедността живеят 34 процента от домакинствата у нас според Института за социални и синдикални изследвания /ИССИ/

http://www.nsi.bg/Population/Population.htm
Раждаемост, смъртност и естествен прираст на 1000 души
от населението за периода 1945 - 2007 година според Националния статистически институт

и т.н и т.н.

Съвсем без ирония накрая да се изясним.
Като говорим за оскотяване - въпросът не е в това да избираш между минало и настояще.
А да избереш да запазиш без припадничево идеологическо скудоумие всичко добро, което някой е свършил преди теб (независимо как и защо).
Да не поддакваш трагикомично на някой, който „жертвеготовно” е решил да ти го вземе, само за „да те отърве” теб.

Ако на един народ  е осигурен екзистенц-минимумът чрез нормална национална държавна политика, трудно е той внезапно да оскотее.

Друго е, ако оскотяла от алчност шепа хора ти изтърбуши държавата, а ти им съдействаш, припявайки припева, за който същите тези са ти дали тон.
Тананикаш си за „демонично минало”, за „водоразделно настояще”, за „плащането на социалната цена”... И чакаш светлото бъдеще чрез установяване на тяхната лична собственост върху всичко, което е било и твое досега.

Там е връзката с темата, драга  RadostinaHZ.
Оскотява се масово при анархия, при липса на закони в едно човешко общество.
Оскотява се заради алчността на групата хора, от които зависят тези неща, понеже са във властта.
Това, както днес виждаме, е възможно, ако за фон сложим и една ентусиазирано поддакваща или пасивно скептична тълпа, която безучастно да наблюдава въпросните оскотели, докато накрая не оскотее и тя.

Общи условия

Активация на акаунт