Тения

  • 10 932
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не мога да помогна с информация, но горещо се надявам братовчедка ти да се оправи по възможно най-безобидния начин.
На моята братовчедка кистите бяха в черния дроб.

# 31
  • Мнения: 433
Благодаря все пак  bouquet .Може би ще се включи някой лекар.

# 32
  • Мнения: 2 673
Благодаря все пак  bouquet .Може би ще се включи някой лекар.

..и да се включи лекар, какво очакваш ..Нужен е преглед от коремен хирург. Не съм чула за специалиста в ИСУЛ, но има в СОфия сума ти хирургии, където биха могли да отстранят кистите\ако са такива\. ЖЕЛАЯ И КЪСМЕТ!!

# 33
  • Мнения: 3 146
Момичета, кучешката тения само директно от контакт с куче и от ядене на непреварено месо ли може да се хване или и от градинката, в която е стояло заразено животно? Страх ме е, че малкият си играе по разни градинки и паркчета, а не съм чувала бездомните кучета да ги обезпаразитяватна 8 седмици, както е предписано.. Sad

Как да се пазим, освен с миене на ръце и непипане на кучета?

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
gergandi, за съжаление може да се пипне от много места, включително и по въздушно-капков път.

# 35
  • Мнения: 3 146
gergandi, за съжаление може да се пипне от много места, включително и по въздушно-капков път.

Ужас! Sick Sick

# 36
  • Мнения: 433
Благодаря все пак  bouquet .Може би ще се включи някой лекар.

..и да се включи лекар, какво очакваш ..Нужен е преглед от коремен хирург. Не съм чула за специалиста в ИСУЛ, но има в СОфия сума ти хирургии, където биха могли да отстранят кистите\ако са такива\. ЖЕЛАЯ И КЪСМЕТ!!
...Очаквах някой да каже дали съществува наистина този безкръвен начин и дали е толкова надежден ,колкото стандартната операция.Разбира се ,че  ще отиде на хирург в София ,но навсякъде има добри и не толкова добри,за това търся мнения.А и нейния случай е по-сложен ,защото може и да се окаже тумор. Очаквам също и мнения на хора ,които могат да помогнат.Благодаря на всички.                                                                                                                       gergandi до колкото знам може да се хване и от ягоди или маруля ,ако кучето е ходило там.За това трябва да се киснат 15мин в солена вода преди да се консумират.

Последна редакция: чт, 12 юни 2008, 21:47 от didikeh

# 37
  • София
  • Мнения: 1 163
безкръвен метод има, знам за едно момче с много кисти, излекувал се е с някакви вносни хапчета, лечението му е струвало обаче около 500лв на месец /няколко месеца е продължило/. Има и още един метод-ПАИР, вкарва се в самата киста вещество, но ако искаш консултация със специалисти, мога на лични да ти дам тел., къде точно в НЦЗПБ да идеш или обадиш.

# 38
  • Ямбол
  • Мнения: 1 452
Майка ми е оперирана преди 20 години от кучешка тения в Ямболската болница. Тенията беше в черния дроб и половите органи. Отстраниха й жлъчката. Операцията беше направена от д-р Недков и до сега няма никакви проблеми. Прави изследвания всяка година.
Дано сестра ти се оправи бързо!

# 39
  • Мнения: 2 176
Неприятното е, че не се диагностицира толкова лесно. Обикновено няма симптоми, чак докато ларвите не се пренесат от кръвта в някой орган и не развият достатъчно големи кисти. А тогава вече фазата е доста напреднала. Често се откриват при рутинни прегледи на ехограф или рентген.

От заразяването /с ларви/  до фаза имаго /възрастен червей/ минава не по-малко от година. В това време дори кръвните изследвания не дават достоверна информация.

Изживяла съм този страх, докато чакам времето да мине.., след като малката беше опитала разни "вкусотии" в кварталната градинка, където е пълно с кучета. Бях се притеснила ужасно и изчетох много литература /от това изобщо не се почувствах по-добре/. След близо година пуснахме кръвни изследвания, които също не дават 100% резултат. Доколкото си спомням титъра не беше нулев, но ми обясниха, че при доста по-висок титър може да се мисли за ехинококоза.

# 40
  • Мнения: 433
На братовчедка ми и направиха изследване за паразит в РИОКОЗ Сливен и резултата бил отрицателен.Казали и ,че е така най-вероятно защото са поне от година и са капсулирани.

# 41
  • Мнения: 2 176
А какво точно изследване е правено на братовчедка ти?

# 42
  • Мнения: 433
Не зная .Взели са и кръв в РИОКОЗ Сливен.Предполагам ,че е серологично изследване.

# 43
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Има големи разлики между кучешка и говежда тения.
Говеждата се хваща от месо и в човек паразитира възрастната форма.
Тя е плоска, начленена и с изпражненията се изхвълят зрели членчета.
Лечението е приемане на лекарства и дава добри резултати.

Кучешката също е плоска и начленена, но миниатюрна и живее в кучешките черва.
Човек се заразява от яйца, изхвърлени с кучешки изпражнения, което значи - може да се зарази от какво ли не - немити зеленчуци, пръст, куче... В човека паразитира ЛАРВНАТА форма - ехинокок. Тази ларва е мехуреста и се локализира на различни места в тялото.
Обикновено се открива късно, защото няма симптоми. Особеното е, че мехурестата ларва образува вътре в себе си още нови мехури. При изяждане на заразено месо в червата на кучето се развива възрастната тения. Най-често заразата се предава от овца на куче. Кучето замърсява тревата, овцете я пасат и после когато човек заколи овца и види кистите по органите, изхвърля месото и кучетата го ядат.
Затова подозрително месо не се дава на животни, а се ИЗГАРЯ!
Още по въпроса:
http://www.zoomania.org/content/view/1969/52/

Общи условия

Активация на акаунт