"Купувате" ли децата си?

  • 2 481
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 244
Това е опорочаване на детското желание за научаване на нови неща и стръвта да се вършат
Ако искат да помагат - да , с огромно удоволствие предлагам да сервират масата или да я отсервират и да наредят чиниите в миялната, или да хвърлят обелките от картофите в боклука и такива неща.
От моя страна тая стръв за помагане бива награждавана с голяма прегръдка и едно Маменце, страхотна помощничка си ми!.
Грейналите очи на това детенце са ми наградата, а дали ще получи лакомства не зависи от това дали е направила това или онова

# 16
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Ние с брат ми бяхме "купувани" така (не ми харесва думичката, но - цитирам!). Естествено, не като бяхме малко деца, а като тийнейджъри. Много стимулиращо действаше и на двамата - дори се надпреварвахме кой повече неща ще свърши - всяка домакинска дейност си имаше установена "цена". Според мен е много удачен начин едно дете (по-голямо) да научи, че парите се изкарват, както и да усети удоволствието от заплащането и свободата (но и отговорността) да разполага със собствени средства.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 288
И аз съм против 'купуване' на дейности, които децата е редно да свършат, но на практика не мога винаги да го избегна.
Пример - 6 годишният ми син по принцип е много безхаберен и на детски тържества не му пука как ще се представи. Докато веднъж не му обещах играчка ако съм доволна от представянето му на тържеството по английски. Не мога да ви опиша какво пеене, вдигане на ръка и викане за да отговори беше. Е, аз се убедих, че той знае, бях доволна от представянето му, и безкрайно притеснена от неговата 'подкупност'.
Също така напоследък този малчуган ми излиза с лафовете, че не може все той да подава нещо си, да ходи да гаси лампите в другите стаи, да върши нещо и тук следват нашите обяснения, че не го прави за нас и всеки от семейството трябва да прави различни неща за другите. За съжаление, той има откъде да си взима пример за такова 'клинчене' от задължения и ме е страх, че за в бъдеще ще ми става по трудно - само похвали няма да вървят пред него.
Важното обаче е да имам принцип /без подкупване/ и да се старая максимално да ги спазвам без да ставам крайна.
Колкото до това - децата да знаят цената на труда си - съм твърдо за - така ще ги уважават повече на работното им място. Но не в къщи и за пред най-близките си. Иначе очаквам, че като грохна след 50 год. такова възпитание може да ми изиграе лоша шега.

# 18
  • Мнения: 3 161
Мисля, че има разлика между семейни задължения (да вдигне масата, да изхвърли боклука) и услуги към родителите (напр. да измие колата на татко - при по-големи деца). Първите не би трябвало да се заплащат, защото са част от задълженията на всички членове от семейството (не само на мама); докато във втория може да се предложи заплащане, особено ако и без това се налага да давате пари за дискотека или други екстри. Но по принцип и аз съм против купуването и меркантилизирането на децата. Имам преки наблюдения от две такива вече пораснали деца и е тъжна гледка (всичко се измерва в пари). На мен никога не са ми плащали, но не са и ме карали да работя в къщи - второто отчитам като сериозна родителска грешка.
Но веднъж например трябваше да занеса ключ на баба ми, че се беше заключила. Хич не ми се ходеше, а и тя на 1 час път от нас (в Люлин), аз си имах достатъчно занимания, но отидох. И тя толкова ми се зарадва, че ми даде компот от ананас и някакви други "награди" - приех го като благодарност, не като плащане, и бях много щастлива, че съм отишла. Но ако ми бяха казали "отиди, ще ти дам това или онова" - е страшно непедагогическо според мен. Разрушава се естествената мотивация на децата да правят нещо за другите или да поемат задълженията си, и се приучват да измерват всичко чрез ползите, които то ще им донесе.

# 19
  • Мнения: 712
Вас купуват ли ви когато ви дават заплати. Всеки труд се заплаща.

Едното няма нищо общо с другото. Става дума за семейни задължения, а не за друго. Не виждам причина детето да бъде възнаграждавано за нещо, което би трябвало да е част от личната му отговорност и принос към семейството. На мен никой не ми плаща за това, че готвя или пера, така че формата на стимулиране трябва да е от друго естество.

Общи условия

Активация на акаунт