Кога е най-добре детето да тръгне на ясла/градина?

  • 7 523
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 753
Извинявам се на авторката,че ще използвам темата,но искам да попитам нещо-имате ли наблюдения дали деца,които са гледани от детегледачки и не са имали проблем с приспособяването към тях и с тръгването на работа на майка им -дали впоследствие тези деца са свиквали лесно и безпроблемно и с градината или няма връзка между двете?

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
boto е отговорила много добре  Peace
Моя син тръгна на 1г.2мес.Бързо свикна, но боледува често и съответно отсъства доста  Rolling Eyes Надявам се това да отмине скоро, за сега нямам намерение да го спирам.Оздравее ли пак е на манежа  Wink
Ако не ми се налагаше да започна работа нямаше да го пусна токова малък, но и сега не съжалявам, защото научи доста неща в яслата, най-вече от децата с които общува.Виждам доста позитиви като цяло  Peace

# 17
  • Мнения: 8 230
Виктор тръгна през април, беше на 1г и 5м. Можеше вече да се храни сам, но сме още с памперс. Още втория ден остана да спи там. Свикна буквално за 2 дни - то и през тези първи дни плачът му беше само първите 10 минути. Отсъствал е до сега два пъти: веднъж за 3 дни, но тогава и двамата бяхме болни, така че не се знае кой кого е заразил, и веднъж за 1 ден. Аз съм много доволна от нашата ясла и от персонала. Малкият е щастлив. Той и преди това обичаше да е сред други деца и въобще не съм съгласна, че има нужда предимно от мен. Научи един куп номера, тананика си и разни песнички, които не сме му пели ние, защото мелодията не ни е позната. Храната им е хубава и разнообразна. Изобщо не съжалявам, че съм го дала толкова малък на ясла. Дотук не мога да видя нито един минус.

# 18
  • София
  • Мнения: 607
Моят син тръгна на 1г3м. Тъкмо беше проходил. Свикна за 1 седмица. Не ми е плакал сутрин, винаги ходеше усмихнат при децата и лелките. Там го научиха да бърбори, иначе го пуснах без памперс и ходеше на гърне. Не са държали да се храни сам.
В групата му имаше едно бебе на 11 месеца. То си проходи и проговори в яслата  Simple Smile
За боледуването - първите 2-3 месеца беше по-сложно. 2 гнойни ангини. Но след това - никакви проблеми!  Peace
Аз лично съм много доволна от яслата.

# 19
  • Мнения: 800
Синът ми също ще бъде на 1г.и6м. през септември когато ще тръгва на ясла. Надявам се всичко да е ОК - още не говори, с пампер и залъгалка е. Кака му ходеше в същата ясла (тя тръгна на 1 г.и9м.) - научи се да яде сама, да използва гърнето, да пее и да танцува. Дано и при момчето да е така, стискам палци и при вас да е лесно. А по повод яслите въобще -аз съм твърдо за (стига персоналът да е готин).

# 20
     Аз също не съм фен на яслите.Малката ми дъщеря /на 2год.11мес./ я гледа детегледачка и смятам наесен да тръгне на градина.Наложи се за 2 седмици през март да ходи на ясла,защото детегледачката беше в чужбина-от първия ден беше много доволна,че има деца,играеше си,хранеше си,беше много щастлива,НО след тези две седмици -два месеца  болна.И всеки ден я вземах или с мокри крачоли на панталонките или с мокри до лактите блузки.И всеки път чувах от госпожите като ги попитах -едно и също -"Аууууу,ама то сега е станало.......".Или за това,че са й дали филия с яйца, при напопнянето всеки ден,че е алергична и ,че е закусила в къщи......
      Голямата ми дъщеря тръгна на ДГ на 4год.6мес.-беше  вече голяма,разказва какво е правила през деня,разбира когато непрекъснато и напомнях да не тича,да не се изморява /асматик е/,и тя милата седеше в беседките на пейките,за да не се задъхва и задушава.Ето това е разликата между бебе,тръгнало на ясла и по-голяма дете,което вече разбира всичко,и за което пише и Free Soul.
     Ако имат възможност родителите да гледат децата поне до 3-годишна възраст в къщи ,мисля че  е най-добре за здравето на децата,но за съжаление не винаги има кой да ги гледа.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 506
И за мен темата е актуална - дъщеря ми е записана в ясла - за септември или октомври - година и 5/6 месеца. Много притеснения ми се въртят в главата, имам спасителен вариант с баби за зимата - та може да я пусна напролет, а да плащам таксата през зимата да не си губи мястото....
Това би могло да е вариант и при теб, MianaNia, исках да кажа Peace

# 22
  • Мнения: 24 467
На ДГ след навършени три години и то при положение, че това не съставлява особен стрес за детето /да не се смята, че при месец рев нещата са нормални, например/. На бебета мястото е в къщи с възрастен, който да се грижи за специфичните им бебешки нужди.

# 23
  • Мнения: 9 814
Това е поредното питане на тази тема.
За пореден път ще кажа, че най-подходящият момент е, когато детето е достатъчно "узряло", за да се отдели от майка си и позната семейна среда за поне два-три часа. Например като го оставиш с баба му, леля му или някоя твоя приятелка и детето е спокойно.
На 1 г. и 6 м. според мен детето е малко, поне да навърши две години и тогава. Но, все пак всичко зависи от детето, неговата самостоятелност и привързаност към майката.

# 24
  • Мнения: 139
И за мен темата е актуална - дъщеря ми е записана в ясла - за септември или октомври - година и 5/6 месеца. Много притеснения ми се въртят в главата, имам спасителен вариант с баби за зимата - та може да я пусна напролет, а да плащам таксата през зимата да не си губи мястото....
Това би могло да е вариант и при теб, MianaNia, исках да кажа Peace
  Peace Това е и моят вариант... ще си пусна отпуската около 3м и после малко бабите ще се включат.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 079
Това е поредното питане на тази тема.
За пореден път ще кажа, че най-подходящият момент е, когато детето е достатъчно "узряло", за да се отдели от майка си и позната семейна среда за поне два-три часа. Например като го оставиш с баба му, леля му или някоя твоя приятелка и детето е спокойно.
На 1 г. и 6 м. според мен детето е малко, поне да навърши две години и тогава. Но, все пак всичко зависи от детето, неговата самостоятелност и привързаност към майката.

 Peace
 
Наистина е много до дете и е адски индивидуално... Синът ми сега е на 2, но е още бебе, във всяко едно отношение - не говори, с папмерс е, не се храни сам, абе .. трагичен случай...  Mr. Green
Не мога да си представя да го пусна на ясла, да свикне бързо и да се научи на всичко там...  newsm78 Имам много отрицателно мнение за теи детски "заведения"...
Сега го гледа майка ми и мислим, живот и здраве да го пуснем направо на дг на 3 и нещо... И аз съм принципно против яслите и споделям напълно мнението на Free Soul.  Не бих могла да го кажа по - добре.  Wink
Сега е с баба, не общува с деца, не е самостоятелен, но пък за сметка на това не боледува въобще, от мин. лято не знаем що е болест...  Praynig
И двата варианта си  имат своите плюсове и минуси. Като за всичко, междувпрочем. Peace

# 26
  • Мнения: 1 089
Всичко е много индивидуално, няма точен отговор. Зависи от детето и от конкретната ситуация и от ред други субективни и обективни причини. Но ако можете гледайте си дечицата поне до 3 год. Вики я пуснах по-рано от 3 год, но второто си детенце, живот и здраве, ако мога няма да го дам по-рано от 3 год.възраст.

# 27
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Sorry, но не съм съгласна с това
Децата до две годинки все още не търсят компанията на други деца за игри, все още се осъзнават като личности  и светът им е съсредоточен в осъзнаването на собственото "АЗ". В смисъл, че в никой случай детето не би скучало, ако е в компанията на мама/баба, дори детегледачка, защото все още не изпитва нужда и такъв интерес да общува  и играе с връстници - а и това също се случва, когато се излезе на разходка.
 

защото моето дете имаше крещяща нужда от компанията на други деца, въпреки че не го показваше /или аз не разчитах знаците/, но така се стекоха обстоятелствата, че се убедих. Веднага щом проходи на годинка и месец сутрин след като станеше и хапнеше първата й работа бе да ми донесе обувките си за навън. Обувахме се и обикновено бяхме първи в кафенцето с детска площатка /единствената детска площатка в квартала/ където се събирахме всички майки. Децата играеха като свободни електрони и аз не си мислех нищо друго освен, че й харесва да е навън. Майка ми обаче предложи зимата да се пренесем у нея, за да е по-топло /друго си е вечер като се прибереш и е топлено през целия ден/, обаче там нямаше къде да се излезе и се събирах с една приятелка веднъж седмично, чието детенце бе 1 година по-голямо от моето. След 3 месеца се наложи да минем през апартамента да везма един документ и когато слязохме на спирката малката хукна към заведението. Естествено там нямаше никой, бе валяло и пясъчника бе мокър, парзалките и люлките също бяха мокри, но не можех да я отлепя от там - обикаляше като муха без глава и се отказах. След около половин час обаче започнаха въпреки лошото време да идват другите майки с децата и нашата се хвърли да ги посреща, прегръща и целува.  Не смятах че дете на година и половина може да помни както мястото, така и децата след като цели 3 месеца не ги е виждала и стоях изумена. След два месеца я дадох на ясла. Свикна дето се вика съвсем отначало, на майка й й трябваше повече време.

Болестите са друга бира. Ходеше на ясла и се кърмехме. Свърши кърмата и след няколко месеца започнаха болестите. Накрая последните 2 месеца така и не ходи на ясла, а директно на градина, именно заради болежки. Но пък в градината така и не боледува /да чукна на дърво/ повече от веднъж годишно. Може пък и ходенето на море да е дало отражение, не мога да преценя..

Така че от дете - до дете, разлика - Балкан. Всеки преценява според собствените си разбирания, собствените си възможности и собственото си дете. И всеки е прав за себе си.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 406
Аз съм категорична в това отношение.
Писала съм и друг път по темата.
Детето до около три годишна възраст е добре да се отглежда в домашна обстановка.
След това настъпва моментът с назряващата нужда от социализация с деца на неговата възраст.
Отделен е въпросът с възможностите вече.
Да не бъркаме разликата в темперамента на децата и тяхното физическо и умствено развитие, нормално за възрастта им, така, че разликите, които се цитират не са много уместни в това отношение.


# 29
  • Мнения: 3 929
Според мен няма "най - добра възраст" за пускане на дете на ясла или детско заведение въобще. Разбира се, препатилите мами знаят, че откъм здраве на детето най-добре е то да тръгне на ясла или градина по-късно - чисто и просто с това му се спестяват доста болести, макар че и това е много относително. Пусни детето на ясла, когато ти прецениш и сметнеш за най-удачно време. Ако си притисната от това, че трябва да започнеш работа, пусни детето. Колкото и да е привързано към тебе, ще свикне някой хубав слънчев ден, че трябва да се отдели от мама. Разбирам притесненията ти, минала съм вече по този път.
Аз пуснах сина си на ясла, когато беше на 1 год. и 11 мес. Не беше дозрял за това, трудно се адаптира. Все пак аз го гледах сама, без да го оставям на баби, и детето беше изключително привързано към мен. Мислех, че няма да свикне, но и този ден дойде. Ако имах възможност, щях да си го гледам до 3-годишна възраст, но обстоятелствата бяха такива.
Като цяло и лично мое мнение е, че на 3-год. възраст детето е порастнало да бъде дадено на ясла.

Общи условия

Активация на акаунт