задължителен ли е бг паспорт за дете с двойно гражданство?

  • 16 717
  • 140
  •   1
Отговори
# 105
  • далечно
  • Мнения: 1 029
такава е законовата формулировка и туйто  Laughing : ако си бг гражданин, трябва да влиза6 и илизиа6 с бг си документи. БГ власти отбелязват твоите влизания и излизания (затова и например могат да ти издадат справка от служба Грани4на полиция за времето ти на пребиваване в страната - там са посо4ени вси4ки дати на влизане и излизане). С каква цел го правят - ми да знаят кви ги вър6ат гражданята  Laughing  Sunglasses

# 106
  • Мнения: 3 880
такава е законовата формулировка и туйто  Laughing : ако си бг гражданин, трябва да влиза6 и илизиа6 с бг си документи. БГ власти отбелязват твоите влизания и излизания (затова и например могат да ти издадат справка от служба Грани4на полиция за времето ти на пребиваване в страната - там са посо4ени вси4ки дати на влизане и излизане). С каква цел го правят - ми да знаят кви ги вър6ат гражданята  Laughing  Sunglasses
А ако аз, пътуваща между 200 немски туристи, на контрола покажа само немския си паспорт и се правя, че не разбирам български, дали ще разберат, че има вероятност да притежавам и български документи за самоличност. Не че имам причини да се крия де, разсъждавам теоретично Wink, пък и моето първо име само по себе си ме прави съмнителна. На чужденците събират ли им някъде данните, защото на мен ми се струва, че само четат имена и гледат снимки? По този начин като нищо могат да изтърват някое влизане и излизане на някои гражданя Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 783
Aма какви работи разправяте, как да не събират данните на чужденците, за какво ги въвеждат тези паспорти с биометрични данни мислите? Или пък досегашните с магнитната лента? Айде, може в ЕС да не е точно така, но Европа е енда мъничка част от света все пак, за много други са нужни визи и винаги ти слагат печат в паспорта.
Убедена съм, че законите във всяка една страна обаче са еднакви - ако имаш местно гражданство влизаш и излизаш с местния си паспорт. Една държава трябва да знае колко пътуват гражданите ѝ все пак. Ако трябва да говорим принципно, двойно гражданство не би следвало да има, точно защото се създават такива прецеденти и можеш да си ходиш където си искаш с който си искаш паспорт. Но за наше щастие много страни разрешават.

Иначе, пак да поясня, че гледам все на това се връщате - паспортът не задължителен документ за един гражданин, паспортът ти не определя какъв гражданин си, свидетелството за раждане определя. Т.е., в свидетелството ти се вписва първично ЕГН-то и въз основа на това вече си гражданин и можеш да получаваш до 18 годишна възраст безплатно лечение в България. Паспортът е нужен само за излизане в чужбина и станеш ли гражданин на една страна, си длъжен, за да я напуснеш да имаш местен паспорт.  Peace
Иначе можем да лъжем гранична полиция, колкото си искаме, ама не ми е ясно защо  newsm78

# 108
  • Мнения: 3 880
Aма какви работи разправяте, как да не събират данните на чужденците, за какво ги въвеждат тези паспорти с биометрични данни мислите?
Aaa, не съм разправяла, само питах Wink
Просто се замислих, защото до сега като сме влизали в България и като подадем трите паспорта- на дъщеря ми и мъжът ми само ги поглеждат, сравняват снимката с лицето и връщат, а моят го обръщаха по 3 пъти и името ми тракаха на клавиатурата, което ме наведе на мисълта, че мен със сигурност ме знаят къде съм, а германците си влизат и излизат без да ги водят на отчет (биометрични данни няма, защото личната карта е достатъчна). На излизане и влизане в Германия също само един поглед им хвърлят...

# 109
  • далечно
  • Мнения: 1 029
при движение из ЕС (по-то4но Шенгенското пространство, към което БГ още не принадлежи) никой не ти гледа паспорт/лична карта - само като се чекираш, де.

И, да, Биба, ако не си дадеш бг паспорт и не те 'разпознаят', то не те 'регистрират' като влязла/излязла.

# 110
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Aма какви работи разправяте, как да не събират данните на чужденците, за какво ги въвеждат тези паспорти с биометрични данни мислите? Или пък досегашните с магнитната лента? Айде, може в ЕС да не е точно така, но Европа е енда мъничка част от света все пак, за много други са нужни визи и винаги ти слагат печат в паспорта.
....... Една държава трябва да знае колко пътуват гражданите ѝ все пак. Ако трябва да говорим принципно, двойно гражданство не би следвало да има, точно защото се създават такива прецеденти и можеш да си ходиш където си искаш с който си искаш паспорт. Но за наше щастие много страни разрешават.

Иначе, пак да поясня, че гледам все на това се връщате - паспортът не задължителен документ за един гражданин, паспортът ти не определя какъв гражданин си, свидетелството за раждане определя. Т.е., в свидетелството ти се вписва първично ЕГН-то и въз основа на това вече си гражданин и можеш да получаваш до 18 годишна възраст безплатно лечение в България. Паспортът е нужен само за излизане в чужбина и станеш ли гражданин на една страна, си длъжен, за да я напуснеш да имаш местен паспорт.  Peace
.........

В слу4ая с ЕС не е то4но така. Stop Пътува се с ли4на карта. Следователно паспорта не е задължителен. Тук,където живея паспорт хората си вадят само ако Ще пътуват извън ЕС. Peace




Убедена съм, че законите във всяка една страна обаче са еднакви - ако имаш местно гражданство влизаш и излизаш с местния си паспорт.

Аз паспорт в рамките на европейския съЮз не ползвам.Независимо дали пътувам с кола или самолет на границите показвам само тукаШната си ли4ната карта и грани4ните служители само я поглеждат без да вкарват данните ми където и да било.Нали това е смисълът на свободното движение на хора в рамките на ЕвросъЮза.



Иначе можем да лъжем гранична полиция, колкото си искаме, ама не ми е ясно защо  newsm78

Това пък какво би трябвало да зна4и?  Shocked

# 111
  • Мнения: 1 783
mcdirock, ама не ми чети постинга избирателно, казала съм, че в ЕС е различно, но че това една много малка част от света все пак Peace. Пределно ми е ясно, как точно стоят нещата в Шенген. И освен това въпреки, че можем да пътуваме с лични карти, а не с паспорти в ЕС, пак би следвало да си покажем не немската лична карта, а българската при влизане в България и същото би следвало да важи за Германия.

Иначе можем да лъжем гранична полиция, колкото си искаме, ама не ми е ясно защо  newsm78
Това пък какво би трябвало да зна4и?  Shocked
Означава, когато си бг гражданин, да не си покажеш българския документ за самоличност, а чуждия. За тях това си скриване, че си бг гражданин.

# 112
  • Мнения: 1 049
Означава, когато си бг гражданин, да не си покажеш българския документ за самоличност, а чуждия. За тях това си скриване, че си бг гражданин.
Не съм съгласна влизаш с чужди документи, в паспорта /чуждия/ отбелязват, че съм влязла с моята кола. Според мен е излишно  да показвам и бг. документи. Ако искат да ме проверяват могат да вкарат номера на италианският паспорт в системата и проверяват. Не живея от 10 години в България, декларирала съм го.  Peace За какво да ги лъжа.  Peace Представям личната  си карта и това е,  все пак съм гражданин на тази държава и представям валиден документ.  Peace

# 113
  • Italia
  • Мнения: 4 492
mcdirock, ама не ми чети постинга избирателно, казала съм, че в ЕС е различно, но че това една много малка част от света все пак Peace. Пределно ми е ясно, как точно стоят нещата в Шенген. И освен това въпреки, че можем да пътуваме с лични карти, а не с паспорти в ЕС, пак би следвало да си покажем не немската лична карта, а българската при влизане в България и същото би следвало да важи за Германия.

Иначе можем да лъжем гранична полиция, колкото си искаме, ама не ми е ясно защо  newsm78
Това пък какво би трябвало да зна4и?  Shocked
Означава, когато си бг гражданин, да не си покажеш българския документ за самоличност, а чуждия. За тях това си скриване, че си бг гражданин.

ЗаЩо реШи,4е ти 4ета постинга избирателно Shocked Просто съм ти отговорила на определени пасажи,които съм с4ела за релевантни. Thinking
При положение,4е съм в Европа,мен ме интересува как стоят неЩата тук.Ако утре тръгна за Америка или за някоя друга то4ка на света,където се изискват паспорти и визи,естествено,4е Ще се съобразя с това.
За влизането в България винаги съм показвала и двата си документа ( в по_преден постинг бях обяснила заЩо ).
Не мисля,4е да покажа само тукаШния си документ на бг.граница е престъпление или опит за заблуда на грани4ните власти. В крайна сметка и тукаШните ми документи са валидни документи за самоли4ност,признати от властите в целия свят и не мисля,4е влизам контрабандно,ползвайки ги.На границата като вкарат името ми е системата Ще им излезе коя съм и Що съм,така,4е не виждам какъв е проблема.
Но както и да е,май доста се отплеснахме от темата,за което се извинявам на авторката.  bouquet

# 114
  • Мнения: 1 783

ЗаЩо реШи,4е ти 4ета постинга избирателно Shocked Просто съм ти отговорила на определени пасажи,които съм с4ела за релевантни. Thinking
Ами защото бях точно така написала - че е различно в ЕС, а не за начина ти на отговор.  Peace Но въпреки всичко, подозирам, че в Италия изискват да излизаш и влизаш от страната с местен документ за самоличност, дали е паспорт или лична карта няма значение. Значи, Зайченце, щом показваш бг документ за самоличност на бг границата си ОК. Много ясно, че като не пътувате извън ЕС не ви трябват паспорти.

Но не за това става дума в темата - за децата е различно, те нямат бг лични карти, поне не докато не навършат 14 години, а със свидетелство за раждане не могат да пътуват в чужбина, следователно са им нужни български паспорти, за да напускат България. Не се опитвам да се заяждам или да споря голословно, просто е такъв закона.

# 115
  • Italia
  • Мнения: 4 492

 Но въпреки всичко, подозирам, че в Италия изискват да излизаш и влизаш от страната с местен документ за самоличност, дали е паспорт или лична карта няма значение.

Тц.  Wink Важното е да влезеШ с валиден документ за самоли4ност,паспорт или ли4на карта, пък дали Ще е български или италиански никой не го е еня. Rolling Eyes



Но не за това става дума в темата - за децата е различно, те нямат бг лични карти, поне не докато не навършат 14 години, а със свидетелство за раждане не могат да пътуват в чужбина, следователно са им нужни български паспорти, за да напускат България. Не се опитвам да се заяждам или да споря голословно, просто е такъв закона.

Не съм си и помисляла,4е се заяждаШ и спориШ голословно. Peace

# 116
  • Мнения: 1 909
Аз май пак ще завъртя темата, ама тук едни сложни мисли ми се въртят из главата, може  пък някой да ми помогне да се подредя... Grinning

Та значи пак се връщам на въпроса за използуването на гражданството - какво значи това и за какво служи на едно дете такова гражданство, освен, примерно, за някакво наследство...

Аз съм извадила българско ЕГН на детето си, но ми се струва че то само ще трябва да избере като стане пълнолетно дали наистина иска да става български гражданин и да си извади паспорт или не. Засега това българско ЕГН за нищо конкретно не ми е послужило, само за мое морално успокоение, че евентуално може някой ден да се използува. Но на границата никой не знае, че детето има българско ЕГН  Thinking

# 117
  • далечно
  • Мнения: 1 029
чумби, ЕГН = гражданство, няма какво да избира детето ти - то си е бг гражданин вече по силата на ЕГН-то. паспортът е документ за самоличност - за децата в БГ даже не е задължително да го имат, освен като пътуват в чужбина.

на базата на двустранни споразумения някои държави позволяват двойни гражданство, т.е. не ти трябва да избираш.  Случаят на моя син е такъв  Wink

а каква е 'ползата' от гражданството - не знам, не съм се замисляла, не ме интересува. за мен някак си на подсъзнателно ниво беше важно детето ми да е и българче. хем не страдам от гордост национална някаква.

с гражданство гласуваш на избори за парламент и президент, можеш да притежаваш земя, някакви измислени социални продобивки (които трябва да си съвсем закъсал, за да дойдеш от 5 планини точно в БГ да ги позлваш)...това се сещам.

# 118
  • Мнения: 1 783

 Но въпреки всичко, подозирам, че в Италия изискват да излизаш и влизаш от страната с местен документ за самоличност, дали е паспорт или лична карта няма значение.

Тц.  Wink Важното е да влезеШ с валиден документ за самоли4ност,паспорт или ли4на карта, пък дали Ще е български или италиански никой не го е еня. Rolling Eyes
ами значи май голословно съм говорила  Laughing

Чумби, точно както лорелай ти го е казала е. Щеш не щеш вече си имаш бг гражданин.

# 119
  • Мнения: 1 909
Добре де, съгласих се че си имам български гражданин, аз си го искам да си е такъв, ама я да задам тогава един въпрос с повишена трудност Mr. Green  - дали е задължително в рамките на ЕС детето да пътува и с двата паспорта (след като възрастните могат да пътуват само с лична карта)

Общи условия

Активация на акаунт