Бебешка вода на Thorn Spring

  • 14 687
  • 107
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 239
...просто ми писна да преварявам всеки ден чешмяната вода, а и тя също е ужасна на вкус. Понякога има и боклуци в нея.... И аз съм виждала води на Хип, може би другия път ще взема от тях.

И на мен така, какво ли не съм виждала в чешмяната след преваряване  Whistling А ако трябва да се преварява и да се минава през кана за пречистване, то направо става ужас откъм време  ooooh! В този смисъл готовата бебешка вода много улеснява процеса. А тези води на Хип минерални ли са или някакви други?

# 46
  • Мнения: 1 896
Helianthe, възможно е всичко, след като контрол няма. Аз няколко пъти писах вече май - торн спринг за бебета и за възрастни е една и съща вода, това поне много лесно може да се провери, виж показателите, че са едно към едно. Оттам нататък какво повече да се чудим възможно ли е нарушене или не?
Девин розов етикет как да е, минерализацията все пак е към долната граница за нискоминерализирана вода (защото има и клас води с много ниска минерализация и тя не влиза в него), но Торн спринг е към горната граница, тоест съвсем ясно е че не ми я препоръчват добросъвестно и това поставя целият авторитет на Българската педиатрична асоциация под огромна въпросителна, да не кажа че го разбива на пух и прах, нали.
Другото е, че БПА не е част от Международната педиатрична асоциация, както е с всички други национални организации на педиатри в другите страни. Те обаче чрез това си членство се ангажират да не рекламират търговски продукти, а БПА точно за това е създадена. Така че за мен това е просто една подвеждаща картинка върху етикета. Имаше между другото едно разследващо предаване Открито на Валя Ахчиева по темата, за което тя получи награда от Глобалния алианс за детско хранене.
А за другите страни интересно ще ми бъде и на мен - тук в Швеция отдавна гледам да видя някоя бебешка вода, но още не съм открила такава. Тук бебешки храни се продават само в супермаркетите, а води за бебета там няма.

# 47
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Давала съм такава вода, без преваряване.
За съжаление и аз. SadНа какво да вярваме вече???

# 48
  • София
  • Мнения: 1 555
И аз веднъж щях да купя и като видях каква минерализация има и като сравних с другите води.  Crazy Каква ти ниска минерализация, какви пет лева ....  ooooh!

Давам Девин с розов етикет или преварявам.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 296
Тази вода има отвратителен вкус,не бих я давала на децата си,пък каквото ще да пише на етикета. Naughty

# 50
  • Мнения: 1 896
Пускам сърчове разни, изглежда тука всички използват вода от чешмата. Вярно че шведската чешмянка минава за една от най-добрите в света, въпросът е, че няма специален продукт вода за бебета на пазара.

# 51
  • София
  • Мнения: 44 284
Thorn Spring - не е вода за бебета. Това е една от водите с най-висока минерлизация и е крайно не подходяща, подвеждащ е розовия етикат....

Колкото до преваряването - минералните и изворните води не се преваряват именно защото им се дига минерализацията....
Преварява се чешмяната, която е и най-подходяща до годинка. После не преварена изворна...
И четете и етикетите...има води с високо съдържание на флуор, които също не са подходящи.

# 52
  • Мнения: 239
И четете и етикетите...има води с високо съдържание на флуор, които също не са подходящи.

По този повод асоциацията на потребителите е писала следното за водите с много флуор в съдържанието си:

"Сред изследваните минералните води съдържащи флуор над 1.5 mg/l са: Девин (4.0 mg/l), Хисар ( 4.0-5.0 mg/l), Велинград (4.5 mg/l) и Пирин (1.6 mg/l). При такава концентрация на флуориди, след 01.01.2008 г., тези води не биха могли да се продават в търговската мрежа поради това, че няма да отговарят на изискванията на Европейския съюз за максимално съдържание на флуориди."

# 53
  • Мнения: 2 587
Пробвала съм я - има отвратителен вкус и не съм давала не детето,давам Девин без да я преварявам.

# 54
  • София
  • Мнения: 44 284
И четете и етикетите...има води с високо съдържание на флуор, които също не са подходящи.

По този повод асоциацията на потребителите е писала следното за водите с много флуор в съдържанието си:

"Сред изследваните минералните води съдържащи флуор над 1.5 mg/l са: Девин (4.0 mg/l), Хисар ( 4.0-5.0 mg/l), Велинград (4.5 mg/l) и Пирин (1.6 mg/l). При такава концентрация на флуориди, след 01.01.2008 г., тези води не биха могли да се продават в търговската мрежа поради това, че няма да отговарят на изискванията на Европейския съюз за максимално съдържание на флуориди."
Днес си купих вода КОМ или нещо такова...такава имаше...та на етикета пишеше, поради високото си съдържание на флуор водатата не е подходяща за употреба...ако не се лъжа за деца под 7 години пишеше....после ще погледна....че сега спи детето а чаната  с водата е при него...

# 55
  • София
  • Мнения: 44 284
Пробвала съм я - има отвратителен вкус и не съм давала не детето,давам Девин без да я преварявам.

и на мен въпросната ми е много гадна на вкус, ама на мъжо му е любима Simple Smile))аз девин обичам.

# 56
  • Мнения: 239
Значи, момичета, тъкмо си купих Девин изворна (розов етикет). Наистина, понеже е изворна вода, общата минерализация е под 100 и по- точно 82мг/л, което е много добре. Сега сравнявам с Торнспринг "Бебе" и виждам обаче, че на Торнспринг много по- обстойно е описано точното съдържание на водата и дори са дадени отстрани допустимите граници на водата за категоризирането й като "подходяща за приготвяне на храна за кърмачета". Натрият при Торнспринг е по- малко, както и Флуорът, което е много добре в полза на Торнспринг, но разликите тук са минимални. Ph на Торнспринг също е по- нисък - 7,25, а на Девин е 7,8.

Това което ми направи впечатление е, че при Девин е изписано, че Нитритът е 1,2, а в допустимите граници за кърмачета трябва да е <0,02  Crossing Arms Нитритът при Торнспринг е посочен 0,00. Излиза, че в изворната вода на Девин с розов етикет нитритът е повече, отколкото е разрешено за бебета  newsm78 Това пък сега какво трябва да значи?  ooooh! Някой знае ли изобщо, каква роля играе този нитрит. Изписва се NО3, а тройката е като индексче долу в дясно.

Ето, какво още намерих по въпроса за водата "Бебе" на Торнспринг - качено е на сайта на Министерството на Здравеопазването:

"Министър Гайдарски уточни, че няма нарушение на наредбата и защото по своя състав тази вода отговаря на всички критерии по Приложение № 7 на наредбата, за да може да бъде определена като „подходяща за приготвяне на храна за кърмачета”. Всички обстоятелства по отношение на състава и характеристиките на водата многократно са били обект на проверка от страна на МЗ, включително и в началото на тази година."

Ето оттук съм го копирала: http://www.mh.government.bg/7_pressoffice/22_parlamentary/720_article/

И така като съм тия дни на вълна минерални и изворни води, та се питам - ние хубаво сравняваме съдържанията на водите, ама не можем да видим на чешмяната вода, какво точно съдържа и си мисля, че може и да се уплашим, ако някой изобщо ни даде реалния й състав да разгледаме на хартия.  Crossing Arms

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 18:01 от Hélianthe

# 57
  • София
  • Мнения: 44 284
Специално в минераната вода на девин NO2(нитрити) и NO3(нитрати) пише че няма...нулирани са...за розовата не знам...
Даже има сертификат за качество където го пише.
Изворната се води подходяща за кърмачета защото е с ниска минерализация и ниско съдържание на Натрий(за бебета трябва да е под 20 мг/л)....

Това, което открих за нитратити и нитритите във водата е

Нитрати (NO3). Те са крайният продукт на минерализацията на органичните азот- съдържащи вещества. При липса на амоняк и нитрити тяхното наличие във водата говори за старо, вероятно случайно замърсяване на водоизточника. Малките количества в подпочвените води могат да се дължат на преминаването на водата през пластове, съдържащи селитра. Най-често повишаването на количеството им във водата се дължи на торене на почвата с азотни торове. При кърмачетата нитратите предизвикават заболяването "водно-нитратна метхемоглобинемия", която дава около 10 % леталитет. Дължи се на специфичната чревна микрофлора, която редуцира нитратите в нитрити, които именно са метхемоглобинообразуващи. С напредване на възрастта чревната микрофлора се изменя и заболяването почти не се среща. По БДС нитрати се допускат, но не повече от 30 мг/дм3 вода.

 Като цяло доколкото разбирам пък от тук http://www.bae.ncsu.edu/programs/extension/publicat/wqwm/ag473_4.html са вредни предимно за бебета до 6 месечна възръст...

Нитрити (NO2). Те също могат да имат различен произход. Получават се във водата при минерализация на органична белтъчна материя от окисляването на амоняка. В такъв случай те имат санитарно-паказателно значение и наличието им говори за сравнително не много прясно замърсяване. Нитрити може да има в дъждовните води след гръмотевична дейност, както и при денитрификацията на нитрати (по микроорганизми). По БДС нитритите също не се допускат. това за нитритите...

Може и всичко грешно да съм разбрала...не съм химик......

# 58
  • Мнения: 502
  Водата "Торнспринг"наистина е минерална,и не е по-добра от розовата "Девин"в никакъв случай.Купували сме туби от пет-десет литра-на дъното остава бяла утайка.

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 19:31 от maraidara

# 59
  • Мнения: 239
Специално в минераната вода на девин NO2(нитрити) и NO3(нитрати) пише че няма...нулирани са...за розовата не знам...

Angel_Dust, по етикетите пише, че NO2 са нитрАти, а NO3 - НитрИти, но няма значение, де. Хм, това направо е супер странно, как така са нулирани нитритите в обикновената им вода, а в изворната, която става и за кърмачета си пише NO3 - 1,2   #Crazy

Това ме учуди, защото като сравни човек с таблицата за разрешените за бебета стойности на нитрИтите във водата за приготвяне на храна, на Девин Изворна е доста повече, тъй като, както вече писах разрешени са <0,02  ooooh! Иначе при обикновената Девин казваш са нулирани и нитратите и нитритите, но пък те имат много натрий и почти най- много флуор от всички възможни води на пазара.  Tired

По БДС нитритите също не се допускат.

 #Crazy Излиза, че не се допускат, а ги има в бебешката вода на Девин Изворна  Thinking Така ми се ще някоя мама химик да се включи, ама не знам, дали ще имаме късмет.

Общи условия

Активация на акаунт