Усещате ли петролната криза и как реагирате

  • 6 144
  • 118
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 710
Усещам, да. Започнах да мисля за икономии. Смених си портмонето с по-малко, за да си мисля, че има повече наличност, но илюзията е краткотрайна. Започнах да готвя повече да има за по-дълго. Колата ми по-икономична не може да бъде. Вкъщи климатик обявих от 1 юли, но не успяхме, жегите са големи.
Според мен цената на хляба в Италия е скандална, затова взех машина за хляб и съм много доволна. Сметнах, че себестойността на 1 хляб е към 50 цента за кг, а го плащам в хлебарницата по 4 евро, т.е с разликата си покривам седмичната сума за бензина на едната кола горе долу. Чувствам се на далавера, така да се каже с тази машина и много я препоръчвам на засегнатите от петролната криза. Други икономични постижения засега не успявам да отбележа.

По въпроса за водата - в сайта на горичка преди време прочетох, че за производството на 1 бутилка за минерална вода отиват 8 ( осем) литра вода. Това лично за мен прави купуването на стекове с вода неморален акт и все по-често си наливам водичка от чешмата, в моя район тя е напълно пригодна за пиене. Засега не успявам да убедя съпруга си, но след враме ще минем само на чешмяна вода.

# 91
  • Мнения: 1 909
Хм, това за хляба е идея,  вече и без това си правя киселото мляко, ако взема да си правя и хляба... но защо пък не.

Като гледам стековете с вода как се увеличават в  тази жега, вече съвсем се навих да си взема една Брита поне за на първо време - дайте малко акъл коя да взема newsm78

Шура пиколина, този чичо май не е усетил петролната криза както трябва - ега ти кретена!

Благодаря ви много за сайтовете за соларите  Peace - ще ги видя, за да сравнявам с местните и да видя кой с кого работи. Трябва да търсим тука наблизо фирма, че да може лесно да притичва ако има проблем (и да не хаби много бензин като идва Mr. Green)

# 92
  • Мнения: 5 710
Кисело мляко не съм правила, но хлябът не е никаква играчка.
Слагам продуктите и натискам копчето. Отнема към 2 минути , след час-два замирисва на дом, както казва мъжа ми.

# 93
  • Мнения: 7 605
4умби, zа каните Брита няма zна4ение, според мен най простия модел свърШи работа. Важното е само да се сменят филтрите на време  Peace  За филтрите виж в ебей, там са 4есто по евтини.
А според моя приятелка в 06 (германка) в местните Лидл ве4е има и смес zа хляб  Mr. Green Така 4е дерzай смело  Peace (ние докато живяхме във Франция, си пълнихме багажника със смес zа хляб когато ходихме в Германия  ooooh! )

А относно водата, има и въzможност водата от дуШа да се полzва пак zа тоалетните  Peace Ако някой се интересува от това, Ще търся пове4е инфо.

# 94
  • Мнения: 2 379
А относно водата, има и въzможност водата от дуШа да се полzва пак zа тоалетните  Peace Ако някой се интересува от това, Ще търся пове4е инфо.
Какво значи това? Колко различни водопровода имате в Германия?
При нас има само един с питейна вода и това е.

# 95
  • Мнения: 11 316
А относно водата, има и въzможност водата от дуШа да се полzва пак zа тоалетните  Peace Ако някой се интересува от това, Ще търся пове4е инфо.
Какво значи това? Колко различни водопровода имате в Германия?
При нас има само един с питейна вода и това е.
Не е до водопроводите, системата се включва под душкабината и се прокарва тръба към тоалетното казанче. Виждала съм ги, но все още обмисляме за в бъдеще.

# 96
# 97
  • Мнения: 5 462
Гледам тука сте отворили много интересна темичка ???В Бг днес в 168 часа четох че от първи юли цените на хранителните продукти в Бг щели да се вдигнат с 40 % ????!!!!!!!! Shocked Shocked Shocked ooooh! #Crazy
Горивото то постояно си се вдига .. обаче гледам подобни теми само в чужбинския има . Бреййййййййй значи българчетата явно сме върха на просперитета , щом като нито една такава тема в клюкарника не видях ... Вие там дето берете парите ги от дървета глей кви темички ви вълнуват ....  Wink
Значи кризата е повсеместна , обаче в Бг криза няма .. никой не стачкува , хората масово си карат автомобилите , никви икономии не се мислят , нито се правят .. Еми значи в Бг цените на горивата са ниски ...  hahaha Joy значи може да се вдигнат още .

# 98
  • Мнения: 5 462
Лени , и ние си купихме хлебопекарна Party Party Party ... еййййййййййй момичетааа не съм си и помисляла че може хляба да става толкова вкусен .Снощи мазах филии с Нутела посрред нощ .. Embarassed Confused Wink
Даже при нас се получава нещо като производство на хляб и хлебни изделия Wink тъй като ползвам и домашно брашно ..Затворен кръг така да се каже .Хапваме и домашно мляко .

# 99
  • Мнения: 7 605
МАркрит, тук бенzина стана 1,60?. В БГ е наистина евтино  Wink
(Дааа, zнам, zаплатите са съвсем други, но нали цената на петрола е една на световните паzари)

Шегата на страна, преди месец си бях във Варна и се уплаШих като видях цените в суперите (много работи са по скъпи спрямо тук  Shocked ), има ужасно много коли (а бенzинът скъп) а платен паркинг струва 2лв/4ас (zад ФК). Хората масово имат нови ДжиЕсЕми, а те не са субсидирани от операторите като тук (тук преz 2 години ти се полага нов, беzплатно, zа по хубав модел се доплаЩа, аz zа моя доплатих 130? а в БГ съЩия струва 900лв  ooooh! ).....не zнам как става тоzи фокус. Май наистина имате пове4е пари  Wink

# 100
  • Мнения: 11 316
МАркрит, тук бенzина стана 1,60?. В БГ е наистина евтино  Wink

В България бензина и дизела гонят нашите цени. Вчера говорих с приятели, разликата е едва 10тина цента.

# 101
  • Мнения: 1 909
А вчера видях, че и цените на разговорите по мобилните телефони в България са най-скъпи от целия ЕС http://news.ibox.bg/news/id_1814890657

Ама там нямало сега специална криза, понеже си била постоянна Shocked

# 102
  • Italia
  • Мнения: 4 492
А вчера видях, че и цените на разговорите по мобилните телефони в България са най-скъпи от целия ЕС http://news.ibox.bg/news/id_1814890657

Ама там нямало сега специална криза, понеже си била постоянна Shocked

МИ зна4и хората имат по_добър опит с мениджмънта на кризисни ситуации. Wink Това разбира се в кръга на Шегата.
Отдавна съм се замислила за маШина за хляб,4е ние на моменти колко хляб изхвърляме,направо срам ме хваЩа и ме боли сърцето само като си помисля.Купуваме и после изостава,мухлясва и хоп,хайде в кофата.  Sad
Аз откакто съм доШла тук си пия вода от 4еШмата.Вкусна ми е и проблеми досега не съм имала. Мъжа ми съЩо.От минералната вода давам само на децата та в този дух не консумираме никак много. Wink
Тези от вас,които живеят в къЩи могат да мислят за разни възможни подобрения и оптимизиране на съЩествуваЩите ве4е системи. За такива като мен,които живеят в кооперация това е на практика невъзможно. Confused

# 103
  • Мнения: 2 379
Татяна, мерси за разяснението. Blush Аз съвсем друго нещо си помислих отначало: че имате отделен водопровод с непитейна вода за душовете и че предлагаш да се използва и за тоалетните. Crazy ooooh! Embarassed
Ще ме прощаваш, ама напоследък не спя много и ми се отразява. Laughing

Дирокче, преди време обсъждахме с 10 цената машината за хляб и аз мисля, че именно за слабо потребление на хляб, е абсолютно ненужна! И ние сме като вас - един хляб го ядем по 3 дена и често дори изхвърляме последното парче, понеже се съсухря. Еми при такава "редовна" консумация на хляб, според мен машината е повече от излишна Peace А в семейството на 10 цента например един хляб го изяждат горе-долу за ден и тогава определено има смисъл. Peace

# 104
  • Мнения: 7 605
Шура, простено ти е, аz никак не го бях обяснила, само подхвърлих камъ4ето  Laughing  Според мен е добра атернатива zа цистерна zа дъжд, в смисъл 4е zа нея трябва да се копае доста......не zнам  Thinking

А zа маШина на хляб, аz мисля 4е и zа слаби консументи има файда. 1кг смес струва 90цента, от това стават 2 хляба по 750гр. Ние режем колкото Ще ядем горе долу и останалото увиваме във фолио и го ядем оЩе 2 дена  Grinning (ако не свърШи по бърzо). МаШината струва 40?, ток не консумира кой zнае колко много, но да ре4ем 4е с ток и амортиzация, един хляб иzлиzа 60цента. 60цента вместо 4? си е сериоzна икономика, ако Ще и само 2пъти седми4но да е, пак се спестяват блиzо 7 ?, а на месец 30?  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт