СТРАСТИ - класиране, записване, ГРАДИНИТЕ В СОФИЯ

  • 90 981
  • 2 001
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 12 554
Такааааааааа...След като зададох няколко въпроса на кг.софия.бг - те взеха, че пуснаха вече информацията за записани и отказани места.
Като същевременно ми казаха, че не били СПИРАЛИ подобна информация, просто било нормално да не се освобождават нови места.

Няма да коментирам...

Ellypr
от много много вътрешна информация знам, че директорката е длъжна да отрази веднага в системата всяко записано или отказало се дете. И това беше точно така миналата седмица. Сега от понеделник имаше проблем с отразяването на въпросните данни. Но както вече казах - пуснати са.

# 46
  • София
  • Мнения: 14 683
В избраната ми градина групата е с 18 свободни места имаше 15 с предимство и аз въпреки че имах номер 6 неможах да се класирам.
Прави ми впечатление, че 4 от тези 15 са деца с напълно арабско-турски имена, за които се съмнявам, че са Български граждани. Тези семейства обикновенно са многодетни и е естествено да са с предимство.
Въпреки, че не съм расист, ме гложди защо живеем в квартала от 3 поколения, а деца на чужди граждани и вероятно с много повече финанси от нашите ни взеха местата в градината в която и аз и мъжа ми сме били като деца.
1. Имат ли право децата на чуждестрани граждани да кандидатстват за нашите градини?

2. Получих емейл в който се казва, че ако сега не се запиша губя правото си дори в градината в която сме приети, това променено ли е? Защото сме чакащи номер 1 и незнам как да разбера дали е дошъл нашия ред ( има 5 свободни места)
  Уф, и в нашата градина е пълно с арабски имена с предимство Sick

Щом децата имат български акт за раждане-значи са българи, няма значение как се казват.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 260
А и по закон всички със статут на постоянно пребиваващи в Р България се третират като български граждани с изключение правото да гласуват.  Peace

# 48
  • София
  • Мнения: 1 248

Ellypr
от много много вътрешна информация знам, че директорката е длъжна да отрази веднага в системата всяко записано или отказало се дете. И това беше точно така миналата седмица. Сега от понеделник имаше проблем с отразяването на въпросните данни. Но както вече казах - пуснати са.
Аз вчера записах моето дете и беше първата записана в тази градина след второто класиране.Така че до днес нямаше какво да отразяват в сайта. Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 6 363
от много много вътрешна информация знам, че директорката е длъжна да отрази веднага в системата всяко записано или отказало се дете. И това беше точно така миналата седмица. Сега от понеделник имаше проблем с отразяването на въпросните данни. Но както вече казах - пуснати са.

пуснати са, но вероятно не са верни навсякъде. пример - сутринта ходих до едно ОДЗ да питам колко деца са записани в интересуващата ме група - показаха ми списъка с отметнати 4 от 5 имена. а сега виждам в сайта, че са отбелязани само 3 записани.

затова най-добре идете до съответното ОДЗ за информация, ако ви е възможно.

# 50
А и по закон всички със статут на постоянно пребиваващи в Р България се третират като български граждани с изключение правото да гласуват.  Peace

Нямам против, обаче като ги гледам с по 5-6 деца, майката не работи, а бащата има няколко сергии на Илиенци и със сигурност доход поне 20-30 000 лева. Хем тя може да си ги гледа щото е в къщи, хем имат пари, хем ако продължават така само те ще запълнят всички свободни места в определени квартали близо до Илиенци, а ние българчетата с по едно-две деца ще се тюхкаме що така стана.

Върху това трябва да се помисли!

# 51
  • Мнения: 590
В избраната ми градина групата е с 18 свободни места имаше 15 с предимство и аз въпреки че имах номер 6 неможах да се класирам.
Прави ми впечатление, че 4 от тези 15 са деца с напълно арабско-турски имена, за които се съмнявам, че са Български граждани. Тези семейства обикновенно са многодетни и е естествено да са с предимство.
Въпреки, че не съм расист, ме гложди защо живеем в квартала от 3 поколения, а деца на чужди граждани и вероятно с много повече финанси от нашите ни взеха местата в градината в която и аз и мъжа ми сме били като деца.
1. Имат ли право децата на чуждестрани граждани да кандидатстват за нашите градини?

2. Получих емейл в който се казва, че ако сега не се запиша губя правото си дори в градината в която сме приети, това променено ли е? Защото сме чакащи номер 1 и незнам как да разбера дали е дошъл нашия ред ( има 5 свободни места)
  Уф, и в нашата градина е пълно с арабски имена с предимство Sick

Вече са отговорили на съществения въпрос, но аз ще ти отговоря на другото .
Детето ми е с изцяло арабско -турско име .Не си прави прибързани изводи !И двамата с мъжът ми сме български граждани . Детето ми е единствено.На моя позната детето, което е пак с такова име пак е единствено, но тя е с група инвалидност, която дава предимство ....Примери доста .Мисля, че този начин на приемане е доста по-прозрачен от предишният, ако има нередности ми се струва, че е по лесно да се установят.
Нередности като тази, че в една детска градина с доста дечица с изцяло с чужди имена директорката искаше такива дарения/спонсорства за да приеме детето, че по добре на частна да го дадеш, въпреки, че хората даваха  Confused Това няма как да го докажа за съжаление .
Не мога да очаквам, че в тази тоалетна в която аз съм ходила и детето ми ще ходи , освен ако не не се приеме закон.Несериозно е това, което си написала Peace.
Същото е и за хората, които идват от друг квартал, град и тн.. -остава и те да са проблем, че са решили да запишат детето си в тази детска градина.

 ooooh! а уж влязох за да получа информация само

# 52
  • София
  • Мнения: 6 260
Момичета, не искам никого да обидя, но от някои от постовете направо си лъха на... расизъм.  ooooh! Не забравяйте, че има и смесени бракове, така че децата при такова положение също биха могли да бъдат с изцяло чужди имена, дори и майката да е коренячка-софиянка. Пък и в крайна сметка, щом някой има равни задължения, следва да има и равни права, независимо дали е Хасан или Иван, бял или черен.  Peace

# 53
  • Мнения: 7 821
Нямам против, обаче като ги гледам с по 5-6 деца, майката не работи, а бащата има няколко сергии на Илиенци и със сигурност доход поне 20-30 000 лева. Хем тя може да си ги гледа щото е в къщи, хем имат пари, хем ако продължават така само те ще запълнят всички свободни места в определени квартали близо до Илиенци, а ние българчетата с по едно-две деца ще се тюхкаме що така стана.

Върху това трябва да се помисли!
Няма какво да се мисли  Wink, ако имаш предложение за някакво предимство/изискване пиши в другата тема. За сега няма изискване нито родителите да работят, нито да са социално слаби за да посещават децата им градина  Peace.

# 54
  • Мнения: 590
А и по закон всички със статут на постоянно пребиваващи в Р България се третират като български граждани с изключение правото да гласуват.  Peace

Нямам против, обаче като ги гледам с по 5-6 деца, майката не работи, а бащата има няколко сергии на Илиенци и със сигурност доход поне 20-30 000 лева. Хем тя може да си ги гледа щото е в къщи, хем имат пари, хем ако продължават така само те ще запълнят всички свободни места в определени квартали близо до Илиенци, а ние българчетата с по едно-две деца ще се тюхкаме що така стана.

Върху това трябва да се помисли!

Ellypr, ти е дала добро предложение .
Само едно не разбрах, защо трябва да се гледат вкъщи ? Може да искат хората детето им да научи български добре преди да постъпи в училище ,  да може да контактува с деца , да го научат от малко , че ако си дете на богати родители нищо не ти пречи да си контактуваш с деца на по - бедни родители .Ей, такива работи .

# 55
  • София
  • Мнения: 672
Подкрепям Спящата красавица и EllyprPeace

Скоро като видях едно суупер БМВ пред близкото ОДЗ, си помислих, че сигурно на някое детенце мяйка му не може да се върне на работа или работи само за пари за частна ДГ или детегледачка, а за други тези пари едва ли са проблем, но е така. След като имаме равни задължения, имаме и равни права. ДГ не са социални заведения. 

Не забравяйте, че проблема е в липсата на места, а не в чуждите имена. Peace

# 56
  • Мнения: 1 931
Записах Маринка на ясла и директорката каза, че имал някакъв проблем и не могла да влезе в системата за да направи промените да отрази за записаните деца.

# 57
  • София
  • Мнения: 7 036
а мен тези дни ме вълнува следния въпрос:
- класирани сме в градина по второ желание
- в тази на първо сме първа резерва
- в първата има обявени 20 места
- да предположим, че класиранията сега приключат с подредбата, описана по-горе
- трябва да се запишем във втората - пиша "трябва", защото така казва системата, а целта е да се запишем в градина (да речем)

Есента обаче някой решава тази бройка да бъде увеличена. От 20 става 25 примерно. Това означава, че ако тя беше обявена предварително, щяхме да сме класирани в първата градина. А иначе есента ще се запишат разни с доста по-задни номера.

Теоретично ако есента предява претенции, ще ми бъде отговорено, че сме се записали във втората градина по собствено желание. Обаче така казва великата система, желанието е принудително, а ако бройката се промени впоследствие, следователно и системата не си е свършила работата по правилна подредба.

Има ли някой адвокат, да ми каже, по какъв начин може да се предяват претенции есента за справедливост при описаните по-горе обстоятелства.

И мен ме вълнува точно този въпрос. Ситуацията ни е идентична, само че моето дете е номер 2 в чакащите.
И при нас положението е същото, много ви моля kg.sofia, ако имате възможност, включете се по този въпрос.

# 58
  • Мнения: 654
Имам въпрос и се извинявам ако вече е обсъждано, просто ме игнорирайте Embarassed..
за учебната 2009- 2010-та година ще се кандидатства ли наново, или сегашните кандидатури ще се запазят?

# 59
  • Мнения: 2 471
Момичета, не мислите ли, че предимството трябва да се заявява единствео и само в началото на регистрацията? Нормално ли е да не знаеш, че си с такова и след като се присетиш,  да можеш да си го отразяваш при всяко класиране?

Общи условия

Активация на акаунт