"Най-тежкия" университет в БГ

  • 69 683
  • 290
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 656
ОК.
Мъжа ми записа ТУ-Габрово, завършилите там са със самочувствието, че е много по-трудно, отколкото в София. Е, мъжа ми се премести в София, видя огромната разлика, но егото на хората там не им позволи да чуят думите му. Те още са си със същото мнение.

Но как човек ще може да каже кой е най-трудния, като има опит в повечето случаи от само 1 университет?

А, да допълня, завършилите редовно обучение ТУІСофия имат в пъти по-добра подготовка, отколкото обучаваните задочно обучение. Но да учиш задочно е по-трудно, отколокото редовно.

# 46
  • Мнения: 836
Ми, учила съм в ТУ и в СУ. По-тежко ми беше в първия, защото не се чувствах на мястото си. Мъкааа....
Много зависи. Когато хобито ти е работа и работата - хоби е най-леко. Така и с ученето.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 366
Аз съм от "героите" завършили ТУ-то и взели електротехниките и химията без проблем. Не смятам, че е труден за учене, но всичко е и до нагласата. Ако имаш техническо мислене развито в техникум например преди това или със сериозна подготовка по математика от някоя математическа гимназия ТУ-то се учи лесно. За мен медицината винаги е била непостижима, но пък като говорих с мои приятели учили медицина за тях там си е лесно, а моето е непосилно. Всичко се свежда до там какво ти се отдава най-много.
Имам един познат който не знаеше какво иска и баща му 2 години го мести в различни фирми /имаше тази възможност/ занимаващи се с различни видове дейност. Накрая той заключи че ще учи ВИАС и то точно определена специалност. Сега е отличник и му е лесно - намери си местенцето. За жалост не всички имат този шанс...

# 48
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Но как човек ще може да каже кой е най-трудния, като има опит в повечето случаи от само 1 университет?
Университетите могат да се степенуват според това колко студенти са приети и колко успеят да ги завършат.

# 49
  • Мнения: 656
Е то това зависи най-вече от декана  Wink

# 50
  • Мнения: 836
Но как човек ще може да каже кой е най-трудния, като има опит в повечето случаи от само 1 университет?
Университетите могат да се степенуват според това колко студенти са приети и колко успеят да ги завършат.
Също и според нивото на самите студенти. Естественият подбор е от значение  Laughing

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Адрианна,

Няма какво да се обиждаш, а разсъди малко за нещата.  Във всеки вуз има студенти, които се молят да вържат тройката и играят на тото с ученето. Не е случайно, че още по соц времето имаше един виц, в който се казваше: "Като зная какъв инженер ще ставам как да отида на лекар?". Ние тук можем да си приказваме до безкрайност като си въртим точно градските и студентските легенди, но това не означава, че в тях има някаква истина. Който е мързелив си е мързелив цял живот, пък ако ще да отиде да учи в МИТ. Във всеки университет е нужна системна подготовка, ако студентът е с акъла си и се готви сериозно. Не се става добър специалист с учене 3 дни в сесия или защото родителите са го натиснали да учи.  Ако се разчита на външния натиск е умряла работа.

В допълнение, във всеки университет има специалности, които са с различен статут и очаквания от студентите. На едно място правото е с най-добра подготовка, а на друго е някоя филология или техническа специалност. Може да се сравняват специалности в различните университети, а не да се правят капитални заключения на база най-желана, най-натоварена или най-не-знам-каква-си друга специалност.
Още нещо. Какво сравняваш, бакалавърските, магистърските или докторските програми? Така, както си пуснала анкетата всеки може да си сравнява както си иска, включително колко етажа е сградата или колко хубави са колежките в потока.

# 52
  • Мнения: 656
А ако добавим и широките входни врати... може би е добре да погледнем глобите на ВУЗовете за надвишени бройки новоприети студенти
Но как човек ще може да каже кой е най-трудния, като има опит в повечето случаи от само 1 университет?
Университетите могат да се степенуват според това колко студенти са приети и колко успеят да ги завършат.
Също и според нивото на самите студенти. Естественият подбор е от значение  Laughing

# 53
  • София
  • Мнения: 2 430
Бих казала,че категоризацията е много неправилна!!!Това е все едно да сравниш ВИАС(УАСГ) и да кажем Софийски Университет,където дисциплините са коренно различни,изпитите също,материята и т.н.По-скоро може да се сравняват ТУ в различните градове,или Пловдивски,Софийски,ако ще и Шуменски, и то по еднакви дисциплини!Аз като бивш възпитаник на СУ имам претенцийте ,че съм получила възможно най-добрата подготовка.Не мога да кажа,че УНСС или МА не са по-лоши,напротив ,нито разбирам от маркетинг,нито от иконометрия!!Е,мога да сложа новоизмислените Киевски и тем подобни....но мисля,че излишно ще задълбая по темата

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 366
и едно инфо от кухнята - всеки декан има интерес повече студенти да стигнат до края защото министерството плаща според броя на студентите - това е основния критерий. Така че не може да се гледа и колко са започнали и завършили...

# 55
  • Мнения: 3 405
В такъв случай по-добре е да няма анкета. Да си разсъждаваме за университетите без да ги измерваме неправилно.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, на всичко отгоре има частни и държавни университети.

# 57
  • София
  • Мнения: 708
и едно инфо от кухнята - всеки декан има интерес повече студенти да стигнат до края защото министерството плаща според броя на студентите - това е основния критерий. Така че не може да се гледа и колко са започнали и завършили...

Мда, защото в такъв случай нашия университет е на обратно! При обявени 80 места за кандидат-студенти по стоматология в момента курса е 155. Има сума ти чужденци, които името не могат да си кажат, обаче плащат много високи такси. Така че за тях понятието "университет" и "сложност" имат съвсем други значения  Laughing Критериите за тях няма нищо общо с критериите за нормалните студенти. Друг е въпроса че след като завършат... пази Боже да попадне човек в техните ръце.

# 58
  • Мнения: 9 865
На мен ВИАС ми звучи най-сериозно като средства и усилия за влизане и излизане, но не мога да кажа от опит, а също и специалност 'медицина', където и да е...
СУ спокойно може да излезе от анкетата, който не е влязъл там, той не е излязъл.

# 59
  • Мнения: 2 379
В допълнение, във всеки университет има специалности, които са с различен статут и очаквания от студентите. ... Може да се сравняват специалности в различните университети, а не да се правят капитални заключения на база най-желана, най-натоварена или най-не-знам-каква-си друга специалност.

Oт всичко казано до тук, това ми се вижда най-смислено.

Освен това, според мен "трудност" изобщо не е никакъв критерий за качество и престижност на образованието. Била съм студенка в СУ в трудна специалност, но според мен половината от трудността идваше от това, че системата на обучение яко мирише на мухъл!

Последна редакция: ср, 18 юни 2008, 15:50 от sciura piccolina

Общи условия

Активация на акаунт