Да внимавате кога отбивате децата ...

  • 1 559
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 249
пусни го като тема Плз
Нищо особено не е, хапчице, просто не бих искала да предизвиквам спорове тук. Ма да пробваме.
Значи нормално е едно дете в детско заведение да "хваща" вирус веднъж в месеца. Цитирам лекар от клуб "Медицина" в дира:
Цитат
Нормално е за едно дете в детската градина да има по едно вирусно заболяване на месец-сиреч 12 на година...и ти много точно го описваш...болна..10 дена антибиотик и след 2 седмици отново...значи всеки 4 седмици си носите по нещо от детската градина...
Цитатът е на doktorka от тук.
И както същата докторка обяснява, не е нужно при първото вдигане на температура да водим детето на лекар. Всъщност това никъде в света го няма. Ето друг цитат от Laura(също лекар) в дира:
 
Цитат
За сведение, в много страни децата се следят от фамилни лекари, а изпращането на педиатър става само по повод ситуации, които не могат да се решат от фамилния лекар - и категорично НЕ включват температура от 39 градуса. При това на педиатър се ходи след записване, а той не се вика в дома.

 
А пък повечето лекари тук веднага изписват антибиотик. Ма как така антибиотик ще изпишат за зачервено гърло само, за да се застраховат? Защото всъщност повечето "зачервени гърла" и ангини се предизвикват от вируси (аденовируси, коксаки, епщайн-бар ..). И антибиотик е нужен само в случай на бактериална инфекция предизвикана от стрептококи или хемофилус. А в "белите" страни това го доказват с гърлен секрет (и/или бърз стреп тест, който не е много точен) и евентуално при доказани бактерии дават антибиотик. А да сте чували секрет да взимат при ангина или зачервено гърло при нас?
Още един пример - бронхитите. Някъде около 80% от тях се причиняват от вируси. А да сте чували в БГ лекар да не е изписал антибиотик за брохнит? Ето например в този медицински сайт пише кога да се обърнеш към лекар - ако температурата продължи 4-5 дни, не 1 , не 2, не дори след 3! Разбира се ако състоянието се влоши и има затруднения с дишането е друго.
Между другото сайтът е много насочващ и за други "диагнози".

Мислъта ми е, че не е нужно за най-малкото нещо да тичаме на лекар и че трябва да даваме шанс на детския организъм да се пребори сам и да му помагаме по естествен път + сами да се образоваме. При нас много добре действа компреса от лук на гърлото (при хрема, зачервено гърло и кашлица от гърлото) + много течности. Освен това гледам всеки ден 3, 4 пъти поне да хапва плод/ зеленчук и задължително закусва вкъщи нещо пълнозърнесто вместо характерните за яслата банички/мекици/тутманичета.

# 31
  • Мнения: 8 462
Подрепям мнението ти,Ива!Имам приятелка,която от повече от 10 години живее в Германия.Не че там не изписват антибиотици,но го правят доста по-рядко и само,когато е абсолютно наложително.Тя самата доста пъти сама е поемала отговорността и сама се е борила с висока температура при децата си.С така наречените бабешки средства.А ние си разсипваме децата от антибиотици за щяло и нещяло.

# 32
  • Мнения: 2 032
Абе хора, да не живеем в Африка, да приемаме насериозно аргументи за сезонно отбиване; като е лято какво, да не би да занчи автоматично, че започваме захранване с престояли кифтетата и прокиснало мляко....Или че ще няма да спазваме хигиенните правила за бебе 'щото е лято....
Замисли се за момент с какво ще го захраниш, и сама ще си отговориш дали има значение дали тази храна ще му я поднесеш на бебо зима/лято/есен/пролет.

# 33
  • Мнения: 6 315
Това нещо и аз съм го чела. И не е свързано само със захранването. Разбира се, че никой няма да даде на детето си прокиснало мляко или нещо подобно. Факт е, че стомашно-чревните вируси върлуват най-вече през лятото, а всички знаем, че майчината кърма малко или много предпазва детенце от заболявания.

# 34
  • Мнения: 3 777
Добре , а в страните дето е вечно лято Thinking?

# 35
  • Мнения: 6 315
Добре , а в страните дето е вечно лято Thinking?

Ами там нещата са различни, разбира се. Тук не става дума за африканци, а за българи Wink.

# 36
  • Мнения: 3 562
Нямам време да чета всички постове.
Ради се отби средата на август и цял ден беше с разстройство.

# 37
  • Мнения: 6 206
Извинявам се за оффа, но онзи ден тъкмо слушах лекция от шефа ми за антибиотиците в бг. Да уточня, че той е живял дълги години в чужбинско и по принцип е на вие с медицината, но ми каза човека:
"в чужбина да ти изпишат антибиотик трябва да си много сериозно зле, ама зле, зле. А не като тука, кихнеш, вдигнеш малко температура и хоп антибиотик. Къде го дават това? Е, отивам онзи ден на доктор, като почна да пише на рецептата, лекарства, лекарства, антибиотик, чак от другата страна на рецептата обърна да пише. И аз си взех рецептата и като си излезнах, я скъсах. Няма такова нещо досега в чужбина да са ми предписвали повече от две лекарства наведнъж и никога антибиотик." и тн.т. Mr. Green
Лекцията беше дълга и много колоритна, но общо взето имаше смисъла на поста на Ива. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт