За отпуска по бащинство

  • 8 826
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 156
Знаете ли нещо по въпроса за майчинството, което се преотстъпва на бащата. Моят мъж иска да гледа второто дете вкъщи вместо мен. Има ли такава възможност?

# 16
  • Мнения: X
Дават 15 дни отпуск за бащинство
   но само докато новороденото навърши 15 дни

Ех, как обичам заглавието и статията да казват различни неща..

А иначе - така като смятам - най-много една работна седмица да му се събира отпуск. Щедро.

# 17
  • Мнения: 1 896
Знаете ли нещо по въпроса за майчинството, което се преотстъпва на бащата. Моят мъж иска да гледа второто дете вкъщи вместо мен. Има ли такава възможност?

Да, майчинството не е майчинство, а отпуск за гледане на дете и не е задължително майката да го ползва, може и бащата, може и донякъде майката, после бащата или обратно.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 097
Само не знам как работодателите ще приемат идеята.

Зле естествено. Те не искат да го плащат този отпуск и по всяка вероятност ще се поеме от НОИ.

# 19
  • Мнения: 4 753
Дават 15 дни отпуск за бащинство
   но само докато новороденото навърши 15 дни
Ех, как обичам заглавието и статията да казват различни неща..
А иначе - така като смятам - най-много една работна седмица да му се събира отпуск. Щедро.

А ако по някаква причина се наложи новороденото да остане в болницата още няколко дни, отиде му на човека отпуската.... Нещо не са го доизкусурили... За едните има, за другите няма... няма да е честно...  Rolling Eyes

Задължително условие обаче е таткото да има брак с майката или двамата да живеят в едно домакинство.

Това как ще го доказват... трябва да обикалят по домовете ли???  newsm78

# 20
  • София
  • Мнения: 7 097
А ако по някаква причина се наложи новороденото да остане в болницата още няколко дни, отиде му на човека отпуската.... Нещо не са го доизкусурили...

Отпускът започва след изписване на детето от болницата.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 097
А относно прехвърлянето на майчинството в България, по начало това е отпуск за отглеждане на дете, не е задължително майката да го взема, може целият да го вземе бащата или да си го поделят както искат. Познавам и баща, който е вкъщи по бащинство, след като детето стана на около годинката, майката се върна на работа и прехвърли остатъка от отпуска на таткото.

Да, майчинството не е майчинство, а отпуск за гледане на дете и не е задължително майката да го ползва, може и бащата, може и донякъде майката, после бащата или обратно.

Това не е вярно.
До 135 дни, 45 от които преди раждането е отпуск поради бременност, раждане и осиновяване и бащата не може да ползва този вид отпуск, освен при условията на чл. 167 КТ /при смърт или тежко заболяване на майката/.
На бащата може да бъде прехвърлен отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, но това е след изтичане на 315 дни, 45 от които преди раждането на детето, т.е. след навършване на 9 месеца на детето:
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.)
"Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.).
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.

Бащата може да ползва цялото " майчинство" единствено при условията на чл. 167 КТ:
Отпуск при смърт или тежко заболяване на родител
"Чл. 167. (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Когато майката (осиновителката) на дете до 2-годишна възраст почине или заболее тежко, поради което не може да се грижи за детето, съответната част от отпуските за раждане, при осиновяване и за отглеждане на малко дете се ползуват от бащата (осиновителя). С негово съгласие тези отпуски могат да се ползуват от един от неговите родители или от един от родителите на починалата или заболялата тежко майка (осиновителка) на детето, когато работи по трудово правоотношение."

Ето защо, с предстоящите промени, които споменах ще се даде възможност това прехвърляне да стане преди въпросните 315 дни /или 9 месеца/, а именно между 6 и 9 месец на детето.

# 22
  • Мнения: X
А ако по някаква причина се наложи новороденото да остане в болницата още няколко дни, отиде му на човека отпуската.... Нещо не са го доизкусурили...

Отпускът започва след изписване на детето от болницата.
А правилото 'но само докато детето навърши 15 дни' как се вписва? Или искат да кажат, че важното е отпуска да започне в рамките на тези 15 дни, а не да се вмести в тях?
Съжалявам ако въпроса е тъп, малко бавно стоплям  Mr. Green

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
А правилото 'но само докато детето навърши 15 дни' как се вписва? Или искат да кажат, че важното е отпуска да започне в рамките на тези 15 дни, а не да се вмести в тях?
Съжалявам ако въпроса е тъп, малко бавно стоплям  Mr. Green

То още не е обнародвано, а вие започнахте и да го тълкувате  Laughing
Отпускът ще започне да тече от изписване на детето от лечебното заведение и ще трае по последна моя информация 20 дни, а не 15. Поне има воля за 20 дни и се надявам да се приеме. Забрави за горното правило, не знам къде си го чела  Wink

# 24
  • Мнения: X
Е, къде - най-достоверния източник естествено - някаква статия цитирана по-рано в темата.   tooth
Наистина за нероден Петко плачем.
Благодаря Нати Simple Smile

# 25
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
На нашия татко му дадоха 5 работни дни отпуск, когато се роди малката. За момчета дават 10 дни Crossing Arms  Работи в Армията. Нямаме брак.
Другаде дават ли така и само на военните?

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Знаете ли нещо по въпроса за майчинството, което се преотстъпва на бащата. Моят мъж иска да гледа второто дете вкъщи вместо мен. Има ли такава възможност?

Да, майчинството не е майчинство, а отпуск за гледане на дете и не е задължително майката да го ползва, може и бащата, може и донякъде майката, после бащата или обратно.
точно така-ясно си го обяснила

# 27
  • София
  • Мнения: 7 097
На нашия татко му дадоха 5 работни дни отпуск, когато се роди малката. За момчета дават 10 дни Crossing Arms  Работи в Армията. Нямаме брак.
Другаде дават ли така и само на военните?

Защото вашият татко е военен - по Закона за отбраната и въоръжените сили е така  Simple Smile

точно така-ясно си го обяснила

А откъде черпите тази информация, че ми стана интересно. Поне в Кодекса на труда друго пише.

# 28
  • Мнения: 93
И на мен ми стана интересно! Simple Smile

В понеделник се връщам на работа Tired 23.06. А мъжът ми ще гледа малкото мишленце.

# 29
  • Мнения: 337
На нашия татко му дадоха 5 работни дни отпуск, когато се роди малката. За момчета дават 10 дни Crossing Arms  Работи в Армията. Нямаме брак.
Другаде дават ли така и само на военните?

И това ако не е дискриминация , здраве му кажи Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт