Доколко сме собственици на терасите си

  • 17 999
  • 109
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 155
Наредба за поддържане и опазване на чистотата и управление на отпадъците на територията на Столична община


ГЛАВА ШЕСТА
ЗАБРАНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.  27.   На територията на СО се забранява :

1. изхвърлянето на  всякакъв вид отпадъци на местата за обществено ползване;

2. изхвърлянето и натрупването на отпадъци от селскостопанска дейност, оборска тор и трупове на животни и птици в съдовете за битови отпадъци и на местата за обществено ползване, а също и край пътища, пътеки, граници между имоти, кариери, речни корита и дерета и всички комуникации, свързващи отделните имоти;

3. замърсяването на местата за обществено ползване с животински фекалии. След дефекация собственикът на животното е длъжен да почисти замърсеното място;

4. приютяването на бездомни кучета и котки във входовете и прилежащите територии на сградите;

5. транспортирането на строителни материали, земни маси,  селскостопанска продукция, вторични суровини и други в транспортни средства с неуплътнени каросерии и без предпазни мрежи или чергила;

6. струпването на обработен  сняг с луга и/или пясъчно-солни смески в непосредствена близост до стволовете на дърветата;

7. извършването на смяна на отработени моторни масла на места, които не са оборудвани за тази цел;

8. изхвърлянето на отработени моторни масла, отпадъчни нефтопродукти и на употребявани мазнини с хранителен произход в повърхностните води,  в канализационната система и на места за обществено ползване, както и директно върху почвата;

9. промяна на дъждовната канализация и включването в нея на битови отпадъчни води;

10. изхвърлянето на отпадъци и заустването на отпадъчни води в речните корита и дерета;

11. изхвърлянето на отпадъчни води  от изгребни и септични ями извън определените за това места;

12. излизането на транспортните средства на уличните платна с непочистена  от кал ходова част;

13. миенето, гресирането и ремонтирането на моторни превозни средства на улиците, тротоарите, паркингите, площадите, зелените площи, междублоковите пространства, местата за отдих и край поречия и водоеми;

14. тупането и изтърсването, изхвърлянето на  отпадъци  и изливането на вода от балкони и прозорци;

15. заемането на тротоарите и уличните платна с амбалаж и/или стоки,  извън необходимото технологично време за извършване на товаро-разтоварните работи;

16. ползването на уличните и тротоарни площи за складиране на строителни материали и разтвори, освен в специални контейнери след съответно разрешение от районната администрация;

17. извършване на строително-монтажни работи на обекти без  предварително монтирана строителна  ограда.

...


# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
.........Щом си имаш чучур ,не виждам никакъв проблем, все пак старите сгради не са правени по нови технологии и тн. ..................... не си длъжна да се съобразяваш с това кога тя си е проснала прането.



Стига бе ooooh! май никога не ти се е случвало да живееш в сграда с чучури на терасата и съседите над теб да не се съобразяват, че ти си си проснала прането. Гадно си е да знаеш. Аз не съм конфликтна личност, но ако на мен ми извърти такъв номер съседка от горен етаж и ми излезе с този довод, ами.... И аз ще се карам и ще почна да правя забележки за всякакви дреболии, дето иначе не бих ги забелязала или бих преглътнала, защото знам че хората правят ремонт, а при това положение се цапа.Пък и 6 етаж хич не е ниско, пак казвам навремето в София глобяваха за такива неща -20 кинта, аха Wink

# 32
  • Мнения: 957
Едно е да си метнеш кофата с вода от балкона, друго е да има лека струя. Тези чучури иначе нямаше да ги правят.
9. промяна на дъждовната канализация и включването в нея на битови отпадъчни води;
Това няма нищо общо, това означава да не си пъхнеш отходната вода на мивката към улука за дъждовната вода.
Аз това го говоря от опит, близки роднини живееха на 1ви етаж над гаражи. Точно под единия балкон (неостъкления) имаше нещо от рода на кръчма. За да  се миеше дори леко балкона ( говорим за буквално 4 капки вода,защото се миеше с моп ) трябваше да се събуждат около 1h вечер за да го измият..защото иначе щеше да им капе...( а няма как да не се мие ,защото децата си излизаха боси по балкона). Заведението от долу с цялата си наглост беше запушило чучура. След наша жалба в общината, се оказа,че заведението не само не може да работи след 10, но и изобщо е нелегално, и моите близки имат право да си мият балкона.

# 33
  • Мнения: 957
Живея в панелен блок на 2ри етаж от 8. Всички имат чучури, проблема с прането го решихме,като си остъклихме балкона, а преди 2 години взехме и сушилня. От страната на която се простираше преди всяка сутрин най-малко от около 5 апартамента на горе имаше тупане на килими, черджета, покривки и включително изхвърляне на торбички с боклук  и пепелници. Така че знам много добре за какво става на въпрос,но това е да живееш в блок с още много други семейства.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 692
hahaha Joy Joy JoyИма ,има и такива.....съседката от съседния апартамент ми се оплака,че съседката под нея и вдигала скандал,че се къпели в 22 часа.....
Това май е писано за мене  Joy Joy Joy  В предишното ни жилище банята ни беше до спалнята на съседката и тя все се оплакваше, че сме се къпели късно. Каза, че чувала водата все едно й шурти на главата и през деня нямало проблем, но вечер ако може преди 22.00 часа да ползваме банята. Представяте ли си? Mr. Green Гледах да се съобразявам, когато мога, но все пак по цял ден сме на работа, прибираме се вечер. Какво сме виновни, че строителите/ архитектите така са направили разпределението?

Иначе по темата - съседката ти нещо й е криво и се заяжда. Нали ако започнеш да миеш терасата след 21.00 друга съседка пък ще бръмне, че вдигаш много шум? Опитай да поговориш с нея.

# 35
  • София
  • Мнения: 15 473
След като много пъти съседката над нас ми изкаля прането, и аз вече си мия балкона с парцал, а не с течаща вода, за да не пръскам на съседката отдолу. А и наистина преди няколко години години имаше глоби за миене с питейна или течаща от балкона вода.Какво пречи да минеш балкона два-три пъти с парцала? Да не би да става по-чисто като плиснеш кофата?Аз не знам дали в нашия квартал хората са по съвестни, но от години не съм виждала течаща от балкон вода.

Но от друга страна признавам си,че съм се къпала и по един-два часа през ноща.Имам уникални съседи отдолу, за 25 години не са се оплакали нито веднъж от нещо, нито от моите деца, нито сега от лудницата която прави внука.А мога да ви кажа,че и две години съм работила надомно с чук и замба и е било яко чукане и тряскане.

# 36
  • Мнения: 6 155
Едно е да си метнеш кофата с вода от балкона, друго е да има лека струя. Тези чучури иначе нямаше да ги правят.

Ква лека струя, кви 5 лв.? Обикновенно от чучурите шурти здраво вода и то мръсна. Това не е лека струя.
Който иска да си мие балкона да използва алтернативни методи - мопове, парцали и т.н. А ако ще лиска кофи с вода - да го прави когато вали дъжд. Причините няма да обяснявам, защото са ясни.

9. промяна на дъждовната канализация и включването в нея на битови отпадъчни води;
Това няма нищо общо, това означава да не си пъхнеш отходната вода на мивката към улука за дъждовната вода.
Ако беше чела внимателно темата щеше да видиш, че има общо...

Ако водата се стича навън през чучур, който да прави поразии върху нейното пране е в правото си да се сърди, но ако се стича по вътрешна тръба не може да има претенции. В нашият блок водата се стича по вътрешна тръба и дори съм си вързала пералнята там (защото жилището е малко и няма друго възможно помещение). До сега никой не ми е претендирал.

# 37
  • Мнения: 45
Живея в панелен блок на 2ри етаж от 8. Всички имат чучури, проблема с прането го решихме,като си остъклихме балкона, а преди 2 години взехме и сушилня. От страната на която се простираше преди всяка сутрин най-малко от около 5 апартамента на горе имаше тупане на килими, черджета, покривки и включително изхвърляне на торбички с боклук  и пепелници. Така че знам много добре за какво става на въпрос,но това е да живееш в блок с още много други семейства.


 Whistling Дам, описанието затвърдява мнението ми, че в България всеки особенно е загрижен за собствената си хигиена и тази на собствената си тераса, или площ. От там нататък кучета яли всеки и всичко. Така винаги ще има скандали, и винаги наоколо ще е кочина. Но иначе на всички страхотно им харесва уреденият и спокоен живот навън, реда и чистотата.  Joy Хора, те не се паднали от небето.  Wink

# 38
  • Мнения: 4 965
Не е въпрос на собственост, а на възпитание.
Аз не бих си позволила да мия терасата си с течаща вода, пръскайки по прането на комшиите или (в моя случай, понеже нямам комшии под нас), пръскайки по прозорците на магазините под блока и изливайки мръсотия по главите на случайно преминаващите отдолу хора.
Специално в нашия вход имаме уговорка - с течаща вода си мием терасите само при дъжд (или късно през нощта за тези, за които изливането на кофи и легени е част от миенето, защото за мен лично това е "замазване"). През останалото време - с парцала.
Който иска да тупа, го прави откъм страната, където има само прозорци, без тераси.
Ама нашите комшии и боклук не си изхвърлят през терасите...
Случила съм на комшии.

# 39
  • София
  • Мнения: 383
Явно не само на мен ли ми се струва нередно да се мие терасата с кофи питейна вода!!!
И тази вода да се изтича безразборно в предблоковите пространства /няма значение дали са плочи или тревни площи/. А точно тази тънка струйка дето е от 0.500 литра как капе гадно и се разпръсква, удряйки се в долните чучури, не е истина. Ами като му е топло на детето да го облее майка му в банята, ама е по-лесно да ливнеш една бутилка на терасата. На теб ще ти е добре, майната им на останалите дето им капе по главите, терасите и прозорците - те ще си ги измият на свой ред.
Ей не съм агресивна, но на такива коментари позеленявам.
В белите държави /пиша го съвсем умишлено така/ за подобно нещо ще отнесеш яка глоба, ама ние сме си още аборигени. Всички знаем лафа за Нане и Вуте. Няма да го пиша, който трябва и може, ще се сети.
И не забравяйте, че нашите права се простират дотам, откъдето започват правата на другия. Да, ти си собственичка на терасата си, но и съседката ти е собственичка на нейната и има право да я ползва нормално, а не да бъде опръсквана с вода, щото на някой му било топло. Купи си моп и си я мий и по 20 пъти на ден, тогава никой нищо не може да ти каже.

# 40
  • Мнения: 2 962
Мия си терасата, когато си поискам/ тя е от задната страна на блока/. За да не ми пръска от горния етаж, мъжът ми е удължил чучура на терасата на съседката с около 30-40см, подобно удължение сложихме и на нашия чучур. Проблем ми е когато комшийката отгоре си пере пътеки,одеала и др. и ги слага да се изцеждат върху парапета - тогава капе на моя парапет и пръска на прозорците. Така също и изтръсканите цигари отгоре. Който иска да си простира пране извън терасата трябва да си направи допълнителен "покрив" според мен

# 41
  • Мнения: 45
Явно не само на мен ли ми се струва нередно да се мие терасата с кофи питейна вода!!!


Да, и на мен!  Peace

# 42
  • Мнения: 45

За да не ми пръска от горния етаж, мъжът ми е удължил чучура на терасата на съседката с около 30-40см, подобно удължение сложихме и на нашия чучур.

Който иска да си простира пране извън терасата трябва да си направи допълнителен "покрив" според мен

#Crazy Един остъклява както му харесва, друг удължава чучури, трети прави покриви... За това и накъдето и да се обърне човек вижда обаятелни, фасадни картинки  Shocked Едни тупат килими през балкона, втори простират мокри черджета, трети си изсипват пепелниците, четвърти люскат кофи с вода  ooooh!

Ужас! Кочина!   #Cussing out




# 43
  • Мнения: 2 962
Ами така е като сме наблъскани в тези блокове - хора най-различни. Когато почнем сами да си избираме къде и с кого да живеем нещата ще бъдат други - в нашия блок се карахме дали да има чистачка въобще - а става въпрос за 0,50лв на човек???

# 44
  • Мнения: 19 501
Веднага бих се заела с организирането на изграждането на вътрешна тръба, но за съжаление хората в този блок са много стиснати и не биха дали пари за такова нещо. Тока си не бяха плащали за стълбището цяла година, защото никой не искал да дава пари. Накрая го спряха и платиха, но учудващото е, че почти половината хора не са пенсионери и могат да отделят пари за ток на входа, но не са го правили.
Практиката на старите столичани да си простират прането отпред пред терасата, според мен е нехигиенично и неестетично. Аз като нова столичанка си хигиенизирам терасата и и естетично ползвам сушилник за дрехи.
Виж сега, хайде да не навлизаме в спора за новите и старите столичани, и кои са с по-добри хигиенни навици, че това е бодлива тема. Живяла съм доста години в центъра на София и въпреки че балконът ми беше мръсен, го миех с кофа и парцал, за да не се стича водата на главата на някой, който минава отдолу. Мисля че не е кой знае какво усилие от твоя страна да го правиш, а ще си спестиш квалификациите на съседката. По-лесно е, отколкото да четеш нормативната уредба, която предполагам на околните също е неизестна. Ако детенце иска да се разхлади - просто му налей водичка в леген и ще има същия резултат. Трябва да се съобразяваме един с друг - няма начин.

Общи условия

Активация на акаунт