Насилват ми детето с храна в детската градина!

  • 4 562
  • 50
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 524
От 2-3 седмици насам моята дъщеря/4г. усилено отказва да ходи на детска градина.  Wink
Тя има много приятелчета там, с които се познава още от бебешка възраст. Чувства се добре там-поне за сега. Беше в ясленската група и ходеше досега с голямо желание на детска градина.

Започна обаче, непрекъснато да пита, дали утре ще бъде ПАК и да се страхува от детската градина, да плаче, да моли да я отписвам и пр. Sad Така без причина, или поне не видима такава.
Наскоро беше я наказала госпожата, била я водела в другата група, но понеже детето обяснява объркано, не разбрах за какво точно е била наказвана.  Thinking
Реших, че нещо се е държала лошо, не е слушала или нещо такова обичайно.

Отидох една сутрин в детската по-рано и си поговорих с госпожата.
Тя най-откровено и чистосърдечно, смятайки че прави най-доброто за детето ми, си каза, че е наказвала Лора защото не искала да яде, и отказвала да си изяде половината филийка, даже. За назидание госпожата я завела в другата група, за да види тя, как ядат другите деца. ooooh!

Тук искам да поясня, че детето ми е с доста добър апетит, храни се добре и аз не насилвам никога деца за храна-нито ми се е налагало, нито одобрявам-да не кажа, мразя такъв подход даже към храната. Naughty
Моето обяснение за злоядите деца, като цяло е, че са били насилвани с храна и затова са се отвратили от храната.
Страхувам се много, е подобно отношение и насилване от страна на госпожите, може да направи детето ми злоядо, и да го отврати не само от храната, но и от ДГ като цяло. Thinking

# 1
  • Oslo
  • Мнения: 659
Просто обясни на персонала в групата, че не държиш детето да бъде хранено на всяка цена. Кажи им да я оставят да яде колкото иска и ако иска, сигурна съм , че ще се разберете с 1 разговор.

# 2
  • София
  • Мнения: 9 524
СтелиЯни, да и аз така мислех като теб, но се оказа че не се разбрахме с един разговор.  Wink
И аз смятах, че е достатъчно да им кажа позицията си по въпроса и ще срещна разбиране, но- не стана така. Wink
Госпожата смята, че е неин дълг да се грижи всички деца да спазват Правилника на детската градина,а  в това число влиза и храненето. И детето е задължено да се храни, както другите деца, дори и да няма желание.  Naughty
Днес отново се видях с нея и и казах, да не насилват Лори с храна, нека яде, колкото иска, ако не и се яде-просто да не яде. Това е.
Госпожата, каза: добре, тогава- на Ваша отговорност!  Shocked
Т.е. ако детето не е яло и се разболее -ще си бъда аз виновна.  Rolling Eyes
Въобще много съжалявам, че нещата започват да се развиват така.
А толкова бяхме доволни от тази градина.
Като,ч е ли г-жата слага детето ми в някакъв фокус и само гледа, какво ще направи, как ще сбърка, дали ще яде, дали ще поздрави и пр.
Притеснена съм. Rolling Eyes

# 3
  • София
  • Мнения: 897
Поговори с госпожите и лелята и просто им кажи, че държиш да я оставят да яде каквото иска и колкото иска. Кажи им, че дори да остане гладна, когато не е яла, това не е проблем за теб. Остави в гардеробчето и пакет обикновени бисквити за всеки случай. Аз така направих още в началото и не съм имала проблем с яденето. Дъщеря ми наскоро даже се похвали, че вече обичала зелен фасул. Да, ама като го сготвих аз, каза че искала като този в детската Wink
Даже е добре след като се разбереш с госпожите, да им повториш това, което сте се разбрали и пред детето, за да отпадне страха от яденето.
Усдпех и дано се реши проблема бързо.  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 9 524
Кажи им, че дори да остане гладна, когато не е яла, това не е проблем за теб.
Да, това всеки път им го казвам, но те си имат своя трактовка за нещата и просто съм поразена, колко различни гледни точки имаме с тях.
Госпожата твърди, че това не било само едно ядене и тя не може да остави това дете, да не яде цял ден. Щяло да се разболее и пр.
Даже самата тя ми разказа- аз не можех да повярвам, че ми ги разправя тези неща  Shocked Shocked- че Лора не искала даже половин филийка да изяде на следобедна закуска и как госпожата карала децата да се обуват и приготвят за излизане навън, а моето дете оставяла самичко на масата над филията, защото отказвало да я яде Shocked. Т.е за назидание #Crazy. При което моята принцеса естествено ревяла и молела да не я оставят вътре сама. #2gunfire
Просто слушах и не можех да повярвам, че ми го казва самата госпожа това.  #Crazy

# 5
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Да, кажи им, че никак не държиш детето да изяжда всичко!

Офф, при нас е другата крайност, оплакват ми се през смях, че моето вечно се реди за допълнително, а е най-малко...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 5 547
kopche, съчувствам. Тоя диалог с госпожите го водя вече 3години. Не виждам резултат.
При първият опит да я натъпчат насила Детелина им беше оповръщала всичко и тогава ми обасниха, колко е инатеста и как от тях се изисква всички деца да ядат. Все пак аз твърдо заявих, че съм съгласна на моя отговорност да стои гладна и временно се успокоиха нещата. След няколко месеца пак. Реве детето сутрин, тръшка се, няма да ходя и това. На въпроса защо се оказа, че пак я карат да яде нещо си. Айде пак наново агитация на госпожите.
При появата на всяка заместничка, когато нашите госпожи отсъстват се налага да ходя и да я моля да не ми насилва детето.
Детелина не яде гъби, тиквички, зелен боб, всякакви зелени храни. Да ама в градината пролетта основно това се готви, така че тая пролет два пъти си имахме сутрешен рев и кандърдисване, докато се съгласи да отиде и съответно нови разговори с госпожите.
И моята е стояла така пред чинията си. Явно мислят, че така ще им пречупят волята, но уви не се получава. Само накарват детето да се запъне още повече.
Това което измислихме с моята хитруша е да си потопи два три залъка в яденето и да изяде една-две лъжици, както се пие лекарство и после може да каже, че не и се яде повече.

# 7
  • София
  • Мнения: 593
Сори ама тая е тъпа овца Rolling Eyes
Такива са 90% от "учителките" карат си както" баба знае" и това е. Никакъв педагогически подход.
Мисля, че това идва и от възрастта им.


п.п.В правилника пише че трябва да се спазва програмата като : ядене,сън и пр.  но никъде не пише че трябва задължително да се храни или колко точно да изяде.

Това просто ме разби и само подкрепя мнението ми за "педагожките":
Т.е. ако детето не е яло и се разболее -ще си бъда аз виновна.  Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 790
Ей това е моя най-голям страх...
Като дете постоянно ме насилваха в ДГ да ям. Аз не исках, те ме тъпчат и аз повръщах.. почти всеки ден  Tired За мой ужас майка ми не се намеси кой знае колко и това продължи доста време...
Когато тръгна на ясла дъщеря ми, говорих да не я насилват и да яде колкото иска. Обаче дошла нова лелка и Ралица спря да яде... После разбрах, че лелката я карала да яде насила. На мен ми каза, че при нея нямало 6-5, ще слуша и ще яде... Когато я спрях от ясла, същата тая лелка ми каза, че моето дете било трудно, не се подчинявало и имало собствено мнение и те не могат да се справят с него  Crazy
Не знам какво да те посъветвам. Стискам палци детенцето ти да преодолее този неприятен момент, но може би ти пак ще трябва да говориш с госпожите. Настоявай да не я карат. Така само я дразнят и отвръщават от храната  Tired

# 9
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
това е най-голямата глупост, която педагог може да направи #Crazy без извинение! бъдещ такъв съм и никъде в учебниците или в правилниците не пише, че всичко детето трябва да изяде всичко, което е в чинията му и то на всяка цена Shocked каква воля ще пречупват ooooh! така у детето започва да се създава чувство на несигурност, а ролята на учителката е точно обратната - на детето трябва да му е приятен и конфортен престоя в детската градина.
за съжаление съвет не мога да дам - явно, че на учителката не й се занимава Tired #Cussing out на такива мястото им не е в детско заведение #Cussing out
извинявам се за малкия офф Embarassed

# 10
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Продължавай да обясняваш докато не разбере.
Пробвай с таткото,при нас помага. Mr. GreenАз мога да поватрям по няколко пъти без резултат,той им казва по веднъж и нещата се оправят. Peace
Имахме проблем с една такава госпожа.няколко пъти обясних,че дарина вафли не яде,тя обаче беше решила да я превъзпита и я насилваше. ooooh!Един ден моето послушно мъниче си изяло вафлата и я повърнало върху госпожата. Sick

# 11
  • София
  • Мнения: 9 524
kopche, съчувствам.
Явно мислят, че така ще им пречупят волята, но уви не се получава. Само накарват детето да се запъне още повече.
Мерси! Hug

Ей, това не мога да го разбера!? Защо ще и пречупват волята?
Ами не иска да яде и толкова- това е толкова просто за мен.
Защо трябва да тъпчеш и мачкаш малко дете, само защото си по-възрастен и по-голям от него.  ooooh!
И се опитвам да обясня спокойно на нашата госпожа, която, иначе, вади вид на разбран човек  Wink, че така се получава затворен кръг:
Т.е. при всяко следващо сядане на масата, детето няма да мисли за ядене повече, а затова, какво ще се случи, ако не го изяде. И така- ето ти злоядото дете! #Cussing out

А аз отново искам да подчертая, че никога дъщеря ми не е била злояда в къщи.
В къщи са двама и знаят, че ако единият не яде нещо или не го иска, другият веднага ще му го изяде и храна останала няма. Молене и чакане за храна-също няма. Не се и налага. Wink
Радвам се на ящни дечица- и така са си били от бебета.
Просто не мога да разбера, какво иска госпожата от моята щерка и това дали не е целенасочено към нея. Вече и такива мисли ми минават... Thinking

# 12
  • Мнения: 3 268
Продължавай да обясняваш докато не разбере.
Пробвай с таткото,при нас помага. Mr. GreenАз мога да поватрям по няколко пъти без резултат,той им казва по веднъж и нещата се оправят. Peace
Имахме проблем с една такава госпожа.няколко пъти обясних,че дарина вафли не яде,тя обаче беше решила да я превъзпита и я насилваше. ooooh!Един ден моето послушно мъниче си изяло вафлата и я повърнало върху госпожата. Sick
Точно така беше направил и моят син.След като повърнал,не го насилваха вече.Сега с дъщеря ми нямам такива проблеми.Имаме страшно готини госпожи,обяснила съм,че Калина яде колкот иска и да не я насилват.Спазват го.

# 13
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Моите и двете не помня да са ги насилвали, но много се дразня, че оттам се научиха да ядат бързо и все на големи хапки, което според мен е лошо за стомасите им. Гледах голямата как започна да яде, сега и малката - тъпчат грамадни залци хляб в устата, и като че ли това не стига, ами някак си са ги научили от манджата да натикват при това! Направо се вбесявам! Няколко пъти им правих забележки - за голямата, сега правя за малката - все едно говоря на дърво. И малката взе да се оплаква от стомах вече. А ти обясни на детето си, че никой не може да го накара насила да яде нещо, което не иска - то ще те разбере. И аз съм на мнение, че децата не бива да бъдат насилвани да ядат. Може би затова никога не съм имала проблем с моите по отношение на яденето - ако иска, добре, ако не иска - ок, не правя трагедии. Но и лелките и госпожите в градината си заслужават навикването!

# 14
  • Мнения: 2 732
Имах същия проблем .Приказвах с г-те и сега не я насилват .Но не пропускат всеки път да ми споменат ,че ще се разболее и че само плащам на вятъра Thinking

# 15
  • София
  • Мнения: 9 524
Такива са 90% от "учителките" карат си както" баба знае" и това е. Никакъв педагогически подход.
Мисля, че това идва и от възрастта им.

п.п.В правилника пише че трябва да се спазва програмата като : ядене,сън и пр.  но никъде не пише че трябва задължително да се храни или колко точно да изяде.
Да, така е- напълно съм съгласна с горното твърдение.
Така е, като няма образователни и опреснителни курсове за детски учителки.  Wink
За една продавачка има Soft Skills-тренинг, как да ухажва клиентите и как да борави с трудните такива, но не и образователната ни система.  ooooh!
Както е било едно време, така си карат и сега и разбиранията им не са мръднали с йота от 1973г. Naughty

А това за Правилника, като ми го каза- каза ми го нейна колежка, друга госпожа, просто се включиха в разговорът ни и други "компетентни" госпожи - ми идеше точно това да и кажа, че едва ли тъпкането на децата с храна влиза в този Правилник. Ама не исках да бъде като заяждане и надпревара за размяна на реплики Stop.
Исках нормален диалог, ама за  момента - не ми се получава. Wink

# 16
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
А може би не са госпожите, а лелките - моите все ми казват, че леля им еди-коя си казала така, леля им еди-коя си - друго ... В лелките мисля, че е проблемът - с тях трябва да говориш. Въпреки че и те хич не си правят труда поне да вдянат за какво им говориш ...

# 17
  • София
  • Мнения: 9 524
това е най-голямата глупост, която педагог може да направи #Crazy без извинение! бъдещ такъв съм и никъде в учебниците или в правилниците не пише, че всичко детето трябва да изяде всичко, което е в чинията му и то на всяка цена Shocked каква воля ще пречупват ooooh! така у детето започва да се създава чувство на несигурност, а ролята на учителката е точно обратната - на детето трябва да му е приятен и конфортен престоя в детската градина.
Мм, това последното изречение ми хареса!
Ще го използвам, ако се наложи следващият път, с твое разрешение.  bouquet

Ами доколкото разбрах, точно това е идеята, детето на всяка цена трябва да си изяде поне половината филийка хляб, след което получавало "Браво!" от госпожата и чак тогава можело да стане от масата и да отиде да играе. Това са основите на т.нар. хранителен режим, без който на детето ще му бъде трудно в по-горните групи.
Та така ми обясниха сутринта госпожите... Thinking

# 18
  • София
  • Мнения: 593
Защо тактично не я попиташ директорката ли изисква от тях да карат децата да се хранят на всяка цена? И ако е така кажи, че няма проблем ти да говориш с директорката да не го правят с твоето дете Wink

Дано разбере намека ,че ако не спре ще раздухаш нещата и ще стигне до директорката Whistling

# 19
  • София
  • Мнения: 593
Това са основите на т.нар. хранителен режим, без който на детето ще му бъде трудно в по-горните групи.


То пък многото горни групи дето остават Joy
Чудят се как да се аргументират ooooh!

# 20
  • София
  • Мнения: 9 524
Продължавай да обясняваш докато не разбере.
Пробвай с таткото,при нас помага. Mr. GreenАз мога да поватрям по няколко пъти без резултат,той им казва по веднъж и нещата се оправят. Peace
Да, но не искам да го използвам като оръжие.
Макар, че така като гледам, ще бъде полезно.
Той е на мнение, че директно при директорката трябва да ходим.  Thinking
Уф, не смятах, че ще така сложно. ooooh!

# 21
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
за едното "браво"  - горкото дете Sad  заприличва на "fear factor". там поне пари им дават.  цитирам "Това са основите на т.нар. хранителен режим, без който на детето ще му бъде трудно в по-горните групи." ooooh! ако не се научи да изяжда половината филийка, няма да може да пише и да смята ли? аз май нещо не разбрах newsm78
да се възпитават децата как да се държат на масата е един друг въпрос. би трябвало да им се обясни, че ако не им се яде си има начин да откажат, но да им се вменява чувство на вина, че видиш ли филията, половината филия и твоят инат да я изядеш е най-страшното нещо, което можеш да направиш #Crazy

питай госпожата дали яде пача. по-точно накарай я да яде пача, дръж я на масата докато не омете и последната хапка. добре де, може и да не е пача, а нещо което не обича или точно в момента не й се яде. и после я изчакай да повърне, ама и дипломата да си върне, и й кажи браво. два пъти даже.

обещавам един ден да не се превърна в подобна отврат за родители, деца и общество Blush

# 22
  • София
  • Мнения: 9 524
Защо тактично не я попиташ директорката ли изисква от тях да карат децата да се хранят на всяка цена? И ако е така кажи, че няма проблем ти да говориш с директорката да не го правят с твоето дете Wink

Дано разбере намека ,че ако не спре ще раздухаш нещата и ще стигне до директорката Whistling
Да, уместен въпрос!  Peace
Това ме съветва да направя и една моя приятелка, а мъжът ми също смята, че разговорът е вече за директорка.  Wink
Макар, че все ми се струваше, че може и помежду си да се разбираме добре, без да месим директорката. Sunglasses
Но, детето не иска да чува за детска градина.
Вече сутрин се чудим, с какво да я залъгваме, а щом и тя самата моли да я отпишем от детската.... Thinking

# 23
  • София
  • Мнения: 9 524
обещавам един ден да не се превърна в подобна отврат за родители, деца и общество Blush
Дано!  Peace

# 24
  • Мнения: 625
Не мога да повярвам,че в днешно време се случват такива неща.Моето дете не е ходило на градина в България,но тук в Канада никой не насилва децата да ядат,оставят ги да се хранят сами и който иска да яде,който не иска-значи не е гладен.Необяснимо е за мен как може да се държи толкова на това,по-важното е децата да са доволни и щастливи,пък и те са хора като всички нас-не всеки ден имаме добър апетит.

# 25
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
kopche, мисля, че се сещам кои са ви г-жите и знам, че с едната много родители са имали пререкания.

За директорката....успех, аз нямах преди години. Но моето беше друг проблем. Констанца беше на 2.5г и бях помолила да не я изместват в 1гр. през юни, а през септември. По-късно се радвах, че не ме послуша, но....все пак.

Иначе и с Констанца сме имали проблем с храненето, но разговор с г-жите+леля Надя даде резултат. На Танти проблема беше в главата й(ревност), а не в това да са я насилвали. Но нашите г-жи+лелята са супер комплект, говориш с хора, а не с правилници.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 999
kopche, съчувствам на теб и на Лора.  Hug

Още едно потвърждение за това какви идиоти /без извинение/ са в държавните градини.  #Cussing out Това, което правят си е чиста проба насилие над детето... но щото са голееемите педагози - даже си мислят, че са прави.  ooooh!

Говори с директорката, пускай жалби и изобщо всичко, което ти хрумне.

# 27
  • Мнения: 24 467
Това е действително сериозен проблем. Много бивши вече деца от моето поколение носят травми от такива притеснения на елементарни разбирания за добруването на децата, обективирани в детските градини. Моето, слава Богу, беше попаднало на нормални жени /не се иска да са непременно с педагогическо образование, просто трябва да са хора с елементарни познания в областта на отглеждането и възпитанието на децата/.
Мислила съм, обаче, какво бих направила в  подобна ситуация: първо, разбира се, опити за разговори няколко пъти, всеки ден, с учителките на детето, ако това не помогне- с директорката, може би бих направила и писмено оплакване, ако няма данни нещата да се оправят. Ако и тогава госпожите нахалстват и желаят да наложат простотията си и властта си над малките деца определено бих преместила детето си, ако няма градина със свободни места- ще си продължа с бавачката.

# 28
  • Мнения: 2 757
Ужас, и аз тук съм била свидетел на същото насилване. Много жал ми стана за детето. Насилиха го да изяде и изпие всичко, а то едва не се издрайфа. Но на никой не му пука  #2gunfire Все пак не съм съгласна, че злоядо дете се прави с насилване. Моето голямото е злоядо от бебе, без да е насилвано, просто си е такова. Яде си добре, но само 3-4 неща. Най интересното е, че аз мисля, че не яде, а в яслата казват, че яде даже много. Той наистина яде много лакомо, лапа огромни лъжици и залъци и изглежда, че яде много. Но всъщност не е така. Аз лично не вярвам някой да може да го насили за нещо. Така казва НЕ, че на всеки става ясно, че по-добре изобщо да не го мъчи, щото няма шанс да си постигне целта.

# 29
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз съм била видна злояда твар. МНого ме тормозеха и не срещах разбиране-повечето неща не ги ядях-мазно, мляко с ориз  Sick, разни супи.
Помня, че ме оставяха до масата докато си изям-децата спяха, излизаха да играят, а аз геройски не хапвам т.нар. сютляш. Фантазирах си и не ми дремеше. Явно съм си типигьоз от време оно. Същото беше и вкъщи-седях на масата докато стане време за лягане. Споменавала съм и преди, че поради слаботелесност не ме искаха в първи клас  Rolling Eyes Там пък се хранехме в един стол с децата от помощното училище. Чудесни деца, но да не си срещу тях, когато трябва да преглътнеш поредното мляко с ориз.

В резултат, съм на мнение, че зорът е важен, щото има много по-гадни неща от млякото с ориза по-нататък

# 30
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз от самото начало поставих въпроса за насилването. Калина не се е оплаквала, но не яде нищо в градината и гладува по цял ден. Много рядко хапва по нещо и аз бях сигурна, че я карат насила да яде. Като повдигнах въпроса, лелята ме изгледа притеснено и ми стана ясно, че съм уцелила...Казах им, че дори нищо да не хапва, не искам да я насилват и те се съгласиха, макар и неохотно. Оттогава са повдигали няколко пъти въпроса, че нейното гладуване ги притеснява и се опитват да я накарат да хапне по нещо, но явно не го правят драстично, защото дребната не се е оплаквала.
Не мога да разбера що за човек е въпросната госпожа, щом не може да разбере от един разговор какво се иска от нея или по-точно какво не се иска  Thinking

# 31
  • Мнения: 2 441
Децата ми ходиха в една и съща ДГ. Така се случи, че в групите им имаше по една педагожка пред пенсия и една млада, просто персонала се обновяваше. Винаги съм срещала разбиране относно храненето на децата, дори ни бяха пуснали списък "Какво не яде моето дете". Нямаше проблем за тъпчене с мляко с ориз или крем или някаква яхния - филия с домашна шарена сол решаваше проблема, възрастната ни госпожа правеше тази шарена сол и държеше бурканче за такива случаи. Така че явно в случая госпожата си мери ината излишно с детенце и трябва да й се напомни, че тези действия не влизат в длъжностната й характеристика.

# 32
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Ай, сиктер! Аз досега не съм чул за деца умряли от глад в българска детска градина... като не ядат един ден, нищо няма да им стане! На следващия ще искат! Просто се презастраховат "педагожките"...

И моят син му беше голяма болка яденето преди 2-3 месеца и не искаше да ходи на ДГ. Ей така - изведнъж. Поразпитах го и той си каза - "Ами в ДГ е лошо, защото там ме карат да ям!"... Аз го попитах, дали ако говоря с госпожите да не го карат и всичко ще е наред. Той каза - "да".
Така и направих - говорих с тях пред него, показах им и един кроасан, който оставих в шкафчето му. Ако не иска да яде - да не го карат, ако по-късно огладнее - има в шкафчето. Той се успокои, и продължи да ходи с желание на ДГ. А кроасанът си седи недокоснат...
Сега с тези сборни групи - отново рев, отново кандърми... Като се сменят госпожите и пак трябва да повтаряш... Аман от такива дето все искат нещо "да пречупват"! (Водата нищо не пречупва, а дълбае леко, но с постоянство и упоритост!) Ми, не искам "да пречупват" детето ми! Искам да си остане с индивидуалност, собствено мнение и различно!

# 33
  • Мнения: 104
Включвам се и аз, макар че още не съм майка, но толкова ми стана мъчно за Лора - все едно се върнах 20 години назад  ooooh! И мен така ме мъчеха едно време в детската градина да им ям гадните супи, с плуващи обелки от доматите... до такава степен се бях стресирала, че очаквах със страх всяко ядене и ревях като магаре... Баща ми ходи няколко пъти да говори с другарките да не ме насилват, но резултат нямаше... И до ден днешен като мина покрай някоя градина и ме лъхне миризмата на манджи ми се повдига, все още и с пистолет не можеш ме накара да ям супа, а пък  иначе съм добро прасенце...
Съвет не мога да дам за съжаление, само морална подкрепа мога да предложа, но стискам палци да разрешите проблема за малката кукла и да не развие страх към градината като цяло (аз от сега се притеснявам за горките ми деца - неродени Петковци - да не мразят градината като мен и какво ще ги правя). Късмет! И наистина явно има нужда от промяна в системата, щом 20 години нещата са си все същите  ooooh!

# 34
  • Мнения: 4 841
Това са едни от най-кошмарните ми спомени от моята градина (ходих само един месец, ама ми стига!) - и си спомням много ясно, че имаше моменти, в които наистина бях гладна, но не ядях на инат, за да дразня учителките  Twisted Evil

Синът ми няма подобен проблем, защото са ни много читави госпожите. Била съм обаче свидетел на такива диалози:
- Госпожо, днес Х всичко си ли изяде?
- Изяде си супата, второто и десерта без хляб.
- Ама карайте го, госпожо, наказвайте го, ако трябва, че хич не яде това дете...
 ooooh!

Много пъти сме си говорили с госпожите, и те са доста разочаровани, че обикновено първите въпроси на родителя не са "Забавлява ли се днес?", "Научи ли нещо ново?", "Добре ли си поигра с приятелите?", а "Какво имаше за ядене?", "Всичко ли си изяде?"...
За съжаление все още има твърде много родители, за които единственото най-важно нещо е детето да е натъпкано с храна и топло облечено  ooooh! Така че инерцията на възрастната част от персонала е донякъде разбираема, тя просто е отражение на очакванията на родителите. С което не я оправдавам ни най-малко, просто трябва много да се работи по въпроса, защото този вид нагласи са доста устойчиви.
Успех на всички, които имат подобен проблем  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 3 421
  Направо не мога да повярвам, че въпреки разговорите учителките упорстват.
 Щерката я пуснах на ясла - злоядо и кльощаво детенце. Изрично предупредих да не я натискат с ядене, защото предполагах, че ще се получи подобна ситуация на неприязън към яслата. Въпреки това едната лелка я натискала с някакъв крем следобяд. Ама нашата си беше дзвер още тогава - като се ядосала и хвърлила купичката на земята. После ми се оплакваха, че била инат, но вече поне не я натискаха.
  В детската още първият ден съм предупредила и за двамата и не съм имала проблеми. Всъщност не съм чула да натискат някое дете за ядене или да го оставят да стои само докато си изяде.
  Даже чак в предучилищната разбрах, че децата сутрин като отивали и казват дали са закусвали. Тези които са закусвали ги оставят ако искат да играят, ако искат да закусват пак с другите. Ами познайте - моята никога не е закусвала вкъщи(докато ходеше на детска), но на учителките всеки път казвала, че е яла и отивала да си играе. Е, казах им да си знаят - не закусва вкъщи и все пак да седне на масата с другите, може пък да й се прияде. 

BirdsFlu, аз пък питам за всичко - дали си е играл с другите деца, дали е бил непослушен, дали се справя по "математика" Laughing, дали е ял, дали е спал. Понеже гледам другите родители как си вземат децата и чао, и се чувствам неудобно дори. Но искам да знам как е минал денят му - различен поглед от неговият.
 

# 36
  • Мнения: 2 757
BirdsFly, да не си зодия Рак като синковеца ми. Мани че е злояд, ами и да е гладен напук не яде.
Знаеш ли, че аз съм една от майките, която в началото дълго време като вземаше сина си от ясла питаше дали е ял, дали е спал и дали слуша. Яденето наистина му беше голям проблем. Предупредих ги като тръгна, че е адски злояд и те казаха да не се прритеснявам, щял да гледа др деца и да яде. Да ама не - ядеше си детето, но само хляб без нищо или най-много намзан с масло или пастет и нищо друго. И понеже тук в Дания само веднъж седмично дават хляб, а през останалите дни каша от просо, манджи с макарони, ориз, картофи, супи, но без хляб. 4 месеца не успяха по никакъв начин да го накарат да яде. Накрая загубиха надежда и ме попитаха дали да не почнат да му дават хляб, докато др деца ядат друго. Те самите се бяха притеснили. Но понеже аз самата не знаех как да реша проблема и им казах, че оставям решението в техни ръце. Те казаха, че в такъв случай ще продължават да му сервират като на др деца и аз се съгласих. След още много месеци лека полека Давид започна да хапва повече неща. Далеч не всичко, но вече се случва да яде и различно от хляб. Ориз без сос обикновено, само ако сосът е бял може. Кюфтенце може да хапне. И вече никой не се притеснява за него - колкото толкова. Верно му се броят ребрата, но пък краката и ръцете му генетично са якички и няма вид на хилав и недохранен.

# 37
  • Мнения: 5 178
Ей от това най-много ме е страх. Че някой ще си позволи да насилва Мишката с яденето.
Децата имат чувство за самосъхранение и се хранят, когато са гладни. Инстинктивно усещат храната, която би им навредила.
Аз не мога да ям мазна свинска супа. В детската градина редовно ме насилваха, резултата беше или повръщане, или ужасни болки в корема и главата.
И досега като си представя и ме стяга корема.

# 38
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
И в яслата и в градината още в началото съм предупредила, че ако Валентина откаже да яде, да не я карат.
Не съм имала проблем,споделяла ми е обаче, че други деца ги дохранвали госпожите или лелята,за да приключат по-бързо с храната.

# 39
  • София
  • Мнения: 9 524
Момичета, благодаря ви на всички за подкрепата и съветите!  Hug

Говори с директорката, пускай жалби и изобщо всичко, което ти хрумне.
Ох, Изичка, надявам се да не се наложи, дано успея да ги вразумя с думи.  Praynig
От 2 дни има затишие, ама да видам, до кога... Thinking

Иначе, малката вече ме посреща вечер на вратата с готов рапорт- Мамо, аз си изядох половината филийка  с лютеница и..... Wink
Явно, това си е му е в главицата на детенцето. Че ще му се скарам, ако не я изяде, ли, и аз не знам какво си мисли, милото.  Tired

Последна редакция: ср, 02 юли 2008, 16:46 от kopche

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Дано вече всичко се оправи ,и госпожите да са разбрали това, което искаш.  Peace
 Ние с нашите г-жи не сме имали проблеми, разбрани са и не тормозят децата. Но от вчера сме сборни групи, при други г-жи и - същият проблем.Десерта е диня, детето ми не яде дини и пъпеши, но леля Диди казва - ще си изядеш динята Naughty.Детето ми е много добричко , изяжда парчето, плюва семките и... повръща в чашката.   Снощи разбрах за проблема, сутринта говорих с дежурната г-жа, обеща,че няма да го насилват.е познавали децата, кой какво обича и какво-не...Дано на-накрая отшумят тези остарели разбирания, че всичко трябва да се изяжда.
 Не съм сигурна/ даже не съм чула/, че в правилника пише - всички деца да изяждат всичко! Може да трябва да е на масата ,но чак пък задължително да яде newsm78.
 Успех !

# 41
  • София
  • Мнения: 6 999
...Явно, това си е му е в главицата на детенцето. Че ще му се скарам, ако не я изяде, ли, и аз не знам какво си мисли, милото.  Tired

Е, как бе... Поговори с Лори и й кажи, че никоя няма право да я насилва да яде. Че ти държиш тя да яде само каквото иска и колкото тя иска.
Наблегни на това, че ако по някакъв начин я насилват - първо да им каже директно да не го правят и второ - да ти каже на теб.

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз съм предупредила да не я насилват. Нямам проблем с това.

# 43
  • София
  • Мнения: 9 524
Е, как бе... Поговори с Лори и й кажи, че никоя няма право да я насилва да яде. Че ти държиш тя да яде само каквото иска и колкото тя иска.
Наблегни на това, че ако по някакъв начин я насилват - първо да им каже директно да не го правят и второ - да ти каже на теб.
Изичка, точно така и казах.  Peace
Дано да няма повече проблеми.  Praynig

# 44
Позволявам си да изкажа лично мнение по случаите с храненето в ДГ като педагог и като майка.Никога не съм насилвала сина си да яде, но винаги съм му обяснявала, че е много важно да се храни разнообразно, за да може да расте здрав. Всички хранителни продукти са полезни. Разбира се, има неща, които и той не обича, но няма как да знае това, ако не ги опита. Освен това, не е голам проблем, ако постои малко гладен Wink. Ще си навакса при следващото ядене. Е, сега е в 8 клас, яде като змей /расте!!!/  и в момента се смее на моите писания. Обича почти всичко и не отказва да опита нещо ново и "странно" на вкус.
 В детската градина нещата стоят малко по- различно. Децата идват с навици, които не винаги са най- правилните от здравословна гледна точка, но са създадени от родителите и трябва да се уважат. Затова работата на педагозите трябва да бъде насочена повече към тях, отколкото към децата. Ще споделя как работя аз. Обикновено разговарям с родителите, за да получа информация за хранителните навици в семейството. Идеален е варианта , когато родителите са готови да приемат моето мнение и са готови да ми съдействат. Ако не са, работата ми става по-трудна и продължителна, но пък интересна. Тогава започвам да разговарям с детето при всяко хранене, а то яде /или не яде/ каквото иска.Стремя се да открия откъде идва нагласата му за неприемане на някоя храна, казвам му, че опитването не означава че ще яде тази храна, а само че ще разбере дали му харесва или не. То само ще реши дали ще я яде. Може да ви звучи невероятно, но след 3-4 такива разговора детето започва да експериментира с храните и да си изработва само критерий за това кое му харесва и кое не. В повечето случаи /бих ги определила около 90%/ то започва да яде всичко. Тук не говоря за случаите, когато има обективна причина за лишаването от определен  вид храни. Много важно е да зачитате волята на детето, та то е личност. То трябва да усеща нашата загриженост, а не силата ни, любовта, а не превъзходството ни.
Дългичък стана коментара, но преди да завърша ще се извиня от името на колеги, които не са си дали ясна сметка дали биха искали да работят точно това.

# 45
  • Мнения: 46 552
Zlateva 95, не разбрах само конкретно за този случай с филиите какво е мнението ти?

# 46
  • Мнения: 948
Още в началото предупредих да не насилват сина ми с храна, той и без това е от капризните. Tired

# 47
  • Мнения: 7 405

Госпожата смята, че е неин дълг да се грижи всички деца да спазват Правилника на детската градина,а  в това число влиза и храненето. И детето е задължено да се храни, както другите деца, дори и да няма желание.  Naughty
               По голяма глупост от това не бях чувала въпреки ,че работя в ДЗ повече от 35 години.Нещо не ми стана ясно госпожата ви какво прави  newsm78 Обучава,възпитава и се грижи за децата или "дългът и" към спазването на Правилника е нейното призвание. Mr. Green Не ми става ясно КАКВО точно значи "всички деца да спазват Правилника на ДГ" .Я да вземе да си го прочете внимателно.От друга страна пък като знам,че може да се променят  някои клаузи ми е много интересно какво е натворено във вашия правилник. Laughing
               Честно да ти кажа едва ли бих успяла да се овладея и да запазя добрия тон,ако някой се опита да насилва внуците ми с храна.Казала съм и не ми се е налагало да повтарям,че ядат САМО това ,което искат и то колкото искат.Моят съвет е ,че като не става с добра дума направо и кажи в прав текст,че не желаеш детето ти да бъде травмирано по този начин.Пък и от къде си прави извода,че боледуват децата дето не искат да ядат всичко в ДГ.Те вече са достатъчно големи и имат съответно отношение към храната и различен вкус.Аз по скоро бих се разболяла ,ако някой ме накара да ям зелен фасул и не съм на 3 год ,а на мнооооого повече  Laughing Така,че хич не приемам мнението ,че е правилно всички да ядат всичко и то само защото имало Правилник. Joy Joy Joy

# 48
  • Мнения: 24 467
Нас ни питаха "Да го молим да се нахрани или да го оставим?" и изпълниха молбата ми, за което много благодаря. Това е правилният подход за мен- съобразно желанието на родителя.
Ако нещо такова се случеше още първия ден бих говорила с учителките да не се повтаря. Това е много вредно и за цялостната психика на детето и за хранителните му навици за напред.

# 49
  • Мнения: 4 668
Аз за пореден път се изумявам какви хора се грижат за децата ни ...  ooooh!
Както и да е - щом нормалният разговор не помага , ще трябва да проведеш такъв с по - категоричен тон и позиция нетърпяща възражение .
Насилването с храна е голямо издевателство над детето .

# 50
Филийките? Ами и те са ядене, нали? Може детето да не обича това, което  е на филийката. А може и да не е било гладно. Пък най- вероятно се е заинатило. Има толкова много причини за конкретната ситуация... Важен е коренът на проблема. Но, ако гледаме през ПРАВИЛНИКА никога няма да можем да го видим.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт