има ли лимитиран брой на талоните отпускани от педиатрите всеки месец

  • 4 942
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
До колкото знам не може да се дава в рамките на един месец 2 за един и същ специалист.
Талонът важи един месец, за това не може.
И нашата педиатърка все се оплаква, че няма- НЗОК отпускали съвсем малко бройки.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 300
Бу е най- права. Само да добавя че вчера следобяд говорих с педиатърката. ЗА ДЕЦА ДО 6 ГОДИНИ НЯМА ОГРАНИЧЕНИЯ В ТАЛОНИТЕ. ====

ако не се лъжа и за бременни също
за бременни няма ограничение що се отнася до първоначалното направление за бременната от гинеколог, но това не означава, че само защото си бременна направленията, които G.P.-то ти издава не му се броят.

Цитирам:
"7. Извън стандартите по т. 4., ИМП изпълняват без ограничение следните дейности:
а) издаване на направление за консултация или съвместно лечение със специалист-педиатър за деца от 0 до 6 годишна възраст при остро заболяване от ОПЛ;
б) издаване на едно първоначално направление за наблюдение на бременни от лекар с придобита специалност “Акушерство, гинекология и репродуктивна медицина” от ОПЛ;

в) издаване на едно първоначално направление от ОПЛ за провеждане на профилактично наблюдение на ЗЗОЛ от 0 до 2 години от лекар с придобита специалност по детски болести, когато личният лекар няма придобита специалност по детски болести и при желание на родителя или настойника в съответствие с изискванията на Наредба №39 от 16.11.2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията;
г)издаване на направления за ВСМД извършване в ЛЗ за БП и в ЛЗ за СИМП с разкрити легла.
д) експертизна дейност – издаване на Талон за ЛКК бл.МЗ-НЗОК №6 и извършване на експертизна дейност от ОПЛ и специалисти според потребностите;
е) извършване на първични и вторични прегледи и МДД от насочени ЗЗОЛ от лекари от ведомства, които нямат договор с НЗОК – от специалисти и изпълнители на МДД без ограничение според броя насочени към тях ЗЗОЛ. "

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
днес получих двата талона след дълги обяснения, в смисъл че талоните не достигат. Обще взето логиката която спазва нашата педиатърка е да ги пести, за да не остане без талони в случай че дойде много болно и се нуждае спешно от талон.

Ще съм благодарна ако някой знае и посочи текст от закона в който се казва, че талоните за деца до 6 години нямат ограничение, както и телефон на който мога да говоря със Здравната каса.

Моля, препоръчайте ми добър педиатър, който не издава така трудно талони за посещение на специалист. За първи път искам талони от педиатърката на детето и ми се струва нередно да срещам такава голяма съпротива.

# 18
  • Мнения: 1 214
Зълва ми е GP,не е педиатър обаче.Тя получава 1000 талона на месец,при положение,че практиката и е много над тази цифра.Миналия месец е била    минус 200 талона .На въпроса ми какво означава това,тя отговори,че е раздала 1 200 талона(200 в повече-не можела да отказва) и сега се надява други  лекари от практиката да са раздали по-малко талони и следващият месец тя да им ги върне.Предполагам,че и при педиатрите е така-не им изсипват един кашон с неограничен брой талони.А домогват ли се въобще възрастни,които са записани  при педиатри направо не знам.Че то за децата като правят проблем,какво остава за майките и татковците?

Аз миналия месец си поисках направление за гинеколог и тя ме помоли да изчакам началото на този месец.Аз имах други проблеми и не и се обадих,а и тя нищо не казва засега.Ще го отложа май за следващия месец  Wink

# 19
  • София
  • Мнения: 2 300
...
Ще съм благодарна ако някой знае и посочи текст от закона в който се казва, че талоните за деца до 6 години нямат ограничение, както и телефон на който мога да говоря със Здравната каса.
...

Това, което съм цитирала по-горе е от приложение №16 към НРД2005, касаещо регулативните стандарти. Можеш да го намериш в сайта на НЗОК.

# 20
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
alegra, Elfi ти е посочила конкретния законов текст, подточка а), касае децата. Само мога да допълня, че е уместно да смениш педиатъра, несериозно е според мен да се отказва направление за специалист. Нашата педиатърка е много добра, но колкото и да е запозната, при проблем винаги дори профилактично ни изпраща на специалист за по-професионално мнение. Единствено доколкото знам не могат да се издадат повече от две направления за един ден, но на другия ден може още две и така нататък, колкото се налага. Понеже ни предистои операция, пък и бяхме профилактично на ортопед, само за тоя месец, педиатърката е издала на сина ми 6 направления, без проблем... Така че я сменяйте вашата.

# 21
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Така-а-а-а. Трябва да направим първо разлика от личен лекар и специалист-педиатър. Личният лекар, който сте избрали за детето може да има придобита специалност педиатрия, но може и да няма, но той се води личен лекар. И двамата разполагат с лимит от направления, които могат да предоставят. Според Чл. 119. (1) от Национален рамков договор 2005 след извършен преглед и преценка на необходимостта общопрактикуващият лекар издава медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение в следните случаи:
1. при необходимост от консултативен
преглед;
2. при заболявания и проблеми, изискващи специализирани диагностични дейности;
3. за оценка на здравословното състояние;
4. при провеждането на профилактични и диспансерни прегледи по реда на Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията;
5. за изпълнение на предхоспитализационен минимум;
6. при необходимост от физиотерапия.
    Според чл. 166 ал.4 Извън стандартите  личните  лекари
 без ограничение могат да издават направление за консултация или съвместно лечение със специалист-педиатър за деца от 0 до 6-годишна възраст при остро заболяване.
Принципно Медицинското направление за консултация или провеждане  на съвместно лечение /бланка №3/, /а и тези за медико-диагностична дейност и хоспитализация/  може да се ползва до 30 календарни дни от издаването му.
 Срокът за извършване на вторичните прегледи от изпълнител на специализирана медицинска помощ / СИМП/ е до 30 календарни дни от датата на издаването на направлението.Специалистът преценява броя на необходимите вторични прегледи за всеки пациент съобразно неговото състояние.


Ако нещо не е ясно питайте . Работя в сверата и ще се постарая да съм ви в помощ. Не ме  #2gunfirePraynig.

Последна редакция: пн, 20 юни 2005, 16:52 от Лара

# 22
  • София
  • Мнения: 2 300
Така-а-а-а. Трябва да направим първо разлика от личен лекар и специалист-педиатър.
Предполагам, че alegra има предвид личния лекар...и тъй като обикновено личните лекари на бебетата и децата са и педиатри, най-вероятно са малко тези лекари, които се възползват от неограничения брой направления...

Общи условия

Активация на акаунт