Право на обезщетение от борсата?

  • 285 216
  • 759
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 534
искам да попитам-при стаж 4 год.7 мес. и 27дни и сам освободена по 4л.325,т.5-след завращане на титуляра-колко месеца ще имам право на борсата и колко ще ми плащат(поне горе-долу)-ако някои знае ,ще сам му благодарна да  ми отговори.

Ще получаваш 6 месеца обезщетение, а размера е 60% от среднодневното брутно трудово възнаграждение за 9 месеца назад, като не може да е по-малко от 6лв. дневно и повече от 12лв. дневно. Първата половина от периода се получава 130% от дължимото обезщетение, а втората половина е 70%

# 106
  • Мнения: 113
 Здравейте! Искам да попитам някой по компетентен, във В.Търново различните институции( НАП, Инспекция по труда) ми дават различни отговори. Въпроса ми е следния, до сега бях  в платено майчинство, което изтече  юли месец, от август съм в неплатено майчинство. Няма да се връщам във фирмата, съкращават ме( така се разбрахме със собственика за да мога да ползвам по-дълъг период борса). Уговорката ни е да си поема осигуровките върху обезщетението, което той ми дължи при съкращение. До тук всичко е ясно, въпроса е да ли трябва да ми бъде начислена отпуска и колко да бъде тя, за двете години найчинство 2месеца или ? Отпускът въз основа на старата ми заплата ли трябва да се изчислява или въз основа на майчинството?
 Благодаря предварително за отговорите!

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Dezzzi ,през периода на майчинството ти се трупа платен госишен отпуск-40 работни дни.Отпуска се изчислява на база на последната ти заплата т.е отпреди майчинството

# 108
  • Бг
  • Мнения: 846
В най-лошия случай, неползваният отпуск ще Ви бъде изчислен на база на минималната работна заплата, към момента на изплащане.

Последна редакция: пт, 04 сеп 2009, 12:45 от Крейзи

# 109
  • Мнения: 113
 Благодаря за отговорите!  bouquet
В най-лошия случай, неползваният отпуск ще Ви бъде изчислен на база на минималната работна заплата, към момента на изплащане.
Законово разрешено ли е да ми плати върху минималната заплата отпуска?

# 110
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Благодаря за отговорите!  bouquet
В най-лошия случай, неползваният отпуск ще Ви бъде изчислен на база на минималната работна заплата, към момента на изплащане.
Законово разрешено ли е да ми плати върху минималната заплата отпуска?

Според КТ възнаграждението по време на отпуск се изплаща на база заплатата за предходен месец, в който има отработени поне 10 дни.

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря за отговорите!  bouquet
В най-лошия случай, неползваният отпуск ще Ви бъде изчислен на база на минималната работна заплата, към момента на изплащане.
Законово разрешено ли е да ми плати върху минималната заплата отпуска?

Не,не е законно.Най-лошият не е да ти я платят на минималната,а изобщо да не ти я платят.Но все пак да не бъдем черногледи


КТ

Раздел II.
Ползуване на платения годишен отпуск
Начин на ползуване
Чл. 172. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части, от които най-малко половината се ползва наведнъж през календарната година, за която се полага отпускът.
Ред за ползуване
Чл. 173. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Платеният годишен отпуск се ползува от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.
(2) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1992 г.) На работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, работодателят е длъжен да разрешава по техен избор ползване на част от годишния платен отпуск или неплатен по чл. 160, ал. 1 за дните на съответните религиозни празници, но не повече от броя на дните за източноправославните религиозни празници по чл. 154.
(3) (Нова - ДВ, бр. 26 от 1992 г.) Дните за религиозните празници на вероизповеданията, различни от източноправославното, се определят от Министерския съвет по предложение на официалното ръководство на съответното вероизповедание.
(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. - бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.
(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работникът или служителят използува платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година освен ако ползуването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.
Ползуване на отпуск от непълнолетни и майки
Чл. 174. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по ал. 4 на предходния член.
Прекъсване на ползуването
Чл. 175. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя.
(2) (Нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Извън случаите по предходната алинея отпускът на работника или служителя може да бъде прекъсван по взаимно съгласие на страните, изразено писмено.
Отлагане на ползуването
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.
Заплащане
Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
Забрана за парично компенсиране
Чл. 178. Забранява се компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения освен при прекратяване на трудовото правоотношение.

# 112
  • Бг
  • Мнения: 846
Законовото основание е това - чл. 19, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата - "Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата".
И ще важи тогава, когато не е актуализирана заплатата отпреди да се излезе в болнични за бременност и раждане и майчинство, т. к. ако лицето е осигурявано да кажем на 220,00 лв., а МРЗ към настоящият момент е 240,00 лв. То към датата на прекратяване базата няма да е 220,00 лв., а ще се изчисли на база минималната работна заплата.
Това имах предвид като казах, в най-лошия случай.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 15:10 от Крейзи

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Крейзи ,това което казваш е ясно,но Dezzzi пита дали е законно да й се плати на минималната,логично е тя да не е минималната осигурена и е силно притеснена да не я прецакат с това.Ако й я платят на минималната в момента и това е по-високо от нейната последна заплата-едва ли щеше да се тревожи,нали така?

# 114
  • Мнения: 5
Момичета,може ли да ми отговорите на въпросите Rolling EyesОт фирмата не искат да ме съкратят ,а може да ме освободят по взаймно съгласие.Ако се съглася и започна работа на друго място от където ме съкратят и ме пратят на борсата с цел по голямо обещетение и по-дълъг срок ще може ли.Благодаря ви ще чакам отговор  bouquet

# 115
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Момичета,може ли да ми отговорите на въпросите Rolling EyesОт фирмата не искат да ме съкратят ,а може да ме освободят по взаймно съгласие.Ако се съглася и започна работа на друго място от където ме съкратят и ме пратят на борсата с цел по голямо обещетение и по-дълъг срок ще може ли.Благодаря ви ще чакам отговор  bouquet

Може, да.

# 116
  • Мнения: 886
irenazoteva, в КТ е записано в какви случаи може да те съкратят- обикновено това са намаляване обема на работа, закриване на щата или преместване.КТ го има в нета- влез и прочети. Новата фирма как ще се обоснове, че те е взела а след месец те освобождава. Ще са склонни ли да ти плащат няколко месеца осигуровките, ако са за твоя сметка не виждам смисъл. newsm78 Няма причина да се съгласяваш, трябва да те съкратят ако  не -оставаш на работа. По закон са длъжни да ти плащат до 70% /ако не се лъжа/ ,но не по-малко от мин. раб. заплата ако не ти осигуряват работа. Ходиш си редовно, не им даваш никакъв повод за дисциплинарно и те си решават дали те съкращават или ти плащат макар и малко без да им вършиш работа. Най- добре отиваш в инспекцията по труда, там консултациите за работници са безплатни- обясняваш им ситуацията. После твърдо заявяваш на шефа, че от там са ти казали да не подписваш и да ходиш съвестно на работа, ако не те допускат- има си ред и точно по кой член трябва да стане. После най вероятно до дни си получаваш заповедта. И внимаваш какво са написали в нея. Ако работодателя ти види, че отстъпваш ще настоява за взаимно. За него е по-лесно, няма да може да вземе друг на твоето място скоро, няма да ти плати компенсацията ако те съкрати без предизвестие. Ти само губиш.

# 117
  • Мнения: 5
Много ви благодаря  bouquet  bouquet  bouquet

# 118
  • Мнения: 3 835
мира,
ако я назначат по чл.70 - със срок за изпитване и после я съкратят преди той да изтече по инициатива на работодателя, ще има право на така наречената "пълна борса", а не на минимума. Wink

# 119
  • Мнения: 886
Така е но ще го има този чл.70 и после на почти всяко интервю за работа ще я питат какъв е бил проблема с изпитването  Sick. Е разбира се има значение каква и е работата, понякога наистина няма значение, но занятието и' тук не е уточнено. После стои въпросът, с плащането на осигуровката- дори и за един месец пак си е разход, особенно ако оставаш без работа. Освен това трябва да и дадат месец предизвестие или обезщетение,а това пак си е една заплата или повече в зависимост от договора. Защо да подписва нещо което е в неин ущърб, а е в правото си , ако беше все едно те нямаше да се опъват.
После май има значение и за фирмата ако назначението е фиктивно дали няма да искат запълване на бройката както като вземеш работник от БТ, но ТУК НЕ СЪМ НАЯСНО и също се надявам да прочета повече.

Общи условия

Активация на акаунт