Право на обезщетение от борсата?

  • 285 209
  • 759
  •   1
Отговори
# 135
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
ЗДРАВЕЙТЕ ИМАМ ВЪПРОСЧЕ КЪМ ВАС ДАМИ,
днес ми връчиха заповед за прекратяване на тр.ми договор по чл.71 във връзка с чл.70.Бях на срочен трудов договор по чл.70 във връзка с чл.67/ако не бъркам/-в полза на работоданеля който една седмица преди да изтече без да ми бъде обяснено защо уж бяха много доволни от мен беше прекратен.Въпроса ми е следния след като нямам 9 месеца осигурителен стаж имам ли право да получавам 4 месеца обещетение от Бюрото по труда.

Благодаря :

При изпитателен договор, какъвто е бил твоя работодателят може да те освободи по всяко време, когата прецени, докато тече предизвестието. 9-те месеца може да са за последните 15 календарни месеца и то при няколко работодателя, иначе няма да вземаш обезщетение, ако ги нямаш.

# 136
Offline Offline

Пол: Жена
Публикации: 20



   
   
Re: Право на обезщетение от борсата?
« #129 Петък, 25 Септември 2009, 15:36 »
   Отговори с цитат
здравеите преди около 5г работих в една фирма в която ни осигоряваха на 4часа работила съм 1г1мес16дни това за колко трудов стаж ще ми се признае и още един въпрос след като тогава напуснах работа взимах обещитение от нои 4мес ако след маиченството напусна работа и отида на борсата тези 4мес ще ми се вземат ли за трусов стаж питам защото имам още 4г трудов стаж и искам да знам ще ми стигне ли това за 8 месечно обезщитение или ще трябва да излеза извесно време в неплатена отпуска или болнични за 8мес обещитение доколкото разбрах трябват 5г трудов стаж така ли е
Na men ne mi priznaha predi6ni 4 meseca na borsata,s koito i az mojeh da vzemam 8 mes.obez6tetenie i zatova mi otpusnaha 6 mes.- newsm78

# 137
  • Мнения: 534
Период на обезщетение за безработица от 2002г. насам не се брои при определяне продължителността на получаване на ново обезщетение за безработица!

# 138
  • Мнения: 58
прочетох темата но неразбрах колко пари на месец е обезщитението за 4мес при прекратяване на договор по взаимно съгласие

# 139
  • Мнения: 3 835
6 лв. на работен ден - значи октомври за 22 раб. дни - 22*6

# 140
  • Мнения: 58
6 лв. на работен ден - значи октомври за 22 раб. дни - 22*6
/благодаря ти

# 141
  • София
  • Мнения: 632
Добър ден!
Исках да ви попитам имам ли право да отида и да се регистрирам на борсата при положение,че последните 6 месеца съм ползвала неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г?Напуснала съм след това фирмата по собствено желание.Майчинството ми изтече на 02.03.2009г.
Благодаря Ви предварително!

# 142
  • Мнения: 534
...можеш Peace Времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на малко дете се зачита за трудов стаж, а за това време като база за изчисление на обезщетението за безработица се взима мин. раб. заплата!

# 143
  • Мнения: 58
...можеш Peace Времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на малко дете се зачита за трудов стаж, а за това време като база за изчисление на обезщетението за безработица се взима мин. раб. заплата!
на какъв принцип се изчислява обезщитението не е ли 6лв на ден както ми беше отговорила една дама на мен

# 144
  • Мнения: 534
6лв. на ден е мин. среднодневно парично обезщетение за безработица, а иначе зависи от осигурителния доход. Максимума е 12лв на ден.

# 145
  • Мнения: 58
6лв. на ден е мин. среднодневно парично обезщетение за безработица, а иначе зависи от осигурителния доход. Максимума е 12лв на ден.
[/quotе]

  има ли даден период върху който се изчислява обезщитението и знаеш ли как точно става това е за прекратяване но договора  по взаимно съгласие с право на обезщитение 4 мес така ли

# 146
  • Мнения: 886
stefani_stefi , Да има, но това няма значение  щом си напуснала. В този случай се взима минимумът за четири месеца. При съкратените се изчислява на база стажа колко време ще взимат и съответно каква сума-на база осигурителния доход.

# 147
  • Мнения: 58
благодаря  bouquet

# 148
  • Перник
  • Мнения: 396
Здравейте, мили момичета Hug
И аз от неразбралите Embarassed На 5 юни ми изтече майчинството и от тогава съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г. Детето ми тръгна на ясла и реших да се върна на работа. Но... "има криза и работа няма" Cry Дойде ми като гръм от ясно небе, наистина не го очаквах. Както и да е... На първо време ще се запиша на борсата. Ще искам от работодателя да ме съкрати, предполагам, че няма да имам проблем с това / в смисъл ще се съгласи/. Та да питам:
- при съкращение, колко време се изплаща обезщетение и по кой член от КТ всъщност е то
- тъй като последните 5 месеца съм в неплатен отпуск, ще имам ли право на обезщетение, и този отпуск ще намали ли размера на обезщетението
- колко горе-долу ще е обезщетението, трудовият ми стаж е около 6 г., осигурителният ми доход за последната год. е 240 лв., т.е. майчинството
Питам всичко това, защото искам да съм наясно, дали да се захващам с Бюрото по труда. Че ако е някакво минимално обезщетението, по-добре да търся веднага работа.
Благодаря  bouquet на отзовалите се

# 149
  • Мнения: 534
При 6г. трудов стаж обезщетението за безработица е 8 месеца. При доход от 240лв. (а времето на неплатен отпуск за гледане на малко дете се взима мин. раб. заплата) се изчислява около 6лв. и нещо дневно парично обезщетение за безработица. Първите 4 месеца ще получаваш 130% от тези 6лв. и нещо, а вторите 4 месеца ще получаваш 70% от тях.

Общи условия

Активация на акаунт