Право на обезщетение от борсата?

  • 285 176
  • 759
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 127

Ако случайно тавана падне от 01.07.2010г. не бързай да се регистрираш сега, по-добре е да си намериш някой да те осигури за някой ден и да те освободи след 01.07. така че да те хване новото. По принцип ще има някакво обучение на нашите шефове и споменаха, че ще има нещо ново и за обезщетенията за безработица. Ще знам със сигурност към края на месеца, когато ще ни събират.


Благодаря ти много за отговора! Само дето ме хвърли в размисли... защо да не ме хване новото, това с падането на тавана ще важи само за съкратените след 1,07 ли? Това е много тъпо! Сигурна ли си? Sick #Cussing out
И още 1? моля те кажи ми в случай че намеря кой да ме осигури за няколко дни, а в действителност доскорошния ми работодател ме е освободил от 1май с плащане на предизвестие за май в базата от 9м ще се вземе ли това изплащане за май или май и 1/2 от юни ще се водят 0лв?

Последна редакция: ср, 16 юни 2010, 10:46 от bobsley

# 346
  • Мнения: 534
Говорим по принцип ако падне тавана на дневното обезщетение за безработица и ако това стане от някоя си дата, това означава, че ще хване всички, които са освободени след тази дата, а не тези освободени преди това. Това е така, защото обезщетението за безработица се отпуска от датата на освобождаване, а не от датата на регистрация и самият програмен продукт като тръгне да изчислява размера на обезщетението търси инфо от преди тази дата, за това се получава така и за това ти казвам да си намериш някой да те осигури за някой и друг ден в случай. Когато имаш "празно" като осигурителен стаж, то при изчислението на обезщетението за безработица за това време се взима мин. раб. заплата, т.е. 240лв.

# 347
  • Мнения: 4
Здравейте!В началото на месец юни ми изтече майчинството.При положение,че ме съкратят,на колко месеца и в какъв размер парично обезщетение имам право от борсата.Стажа ми е около 10 години.Последните 9 месеца преди излизането ми в майчинство съм осигурявана на 400лв.Какъв е срока за подаване на документите.Благодаря ви предварително за отговорите!

# 348
  • София
  • Мнения: 127
Говорим по принцип ако падне тавана на дневното обезщетение за безработица и ако това стане от някоя си дата, това означава, че ще хване всички, които са освободени след тази дата, а не тези освободени преди това. Това е така, защото обезщетението за безработица се отпуска от датата на освобождаване, а не от датата на регистрация и самият програмен продукт като тръгне да изчислява размера на обезщетението търси инфо от преди тази дата, за това се получава така и за това ти казвам да си намериш някой да те осигури за някой и друг ден в случай. Когато имаш "празно" като осигурителен стаж, то при изчислението на обезщетението за безработица за това време се взима мин. раб. заплата, т.е. 240лв.

 bouquet Благодаря ти реотанът светна!!!

# 349
Здравейте, майчинството ми изтича на 27 юни и междувременно разбрах ,че в нашата фирма са затворили магазина, в който работех и аз не мога да се върна на работа ,тъй като вече работното време не ме устройва в останалите .как мога да изисквам да ме съкратят най изгодно, и изобщо имам ли право ?

# 350
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, майчинството ми изтича на 27 юни и междувременно разбрах ,че в нашата фирма са затворили магазина, в който работех и аз не мога да се върна на работа ,тъй като вече работното време не ме устройва в останалите .как мога да изисквам да ме съкратят най изгодно, и изобщо имам ли право ?

трябва да се върнеш на работа в някой друг обект.ако това не те устройва,пускаш предизвестие за напускане.
иначе могат да те съкратят с разрешение на ИТ,но не са длъжни да те съкращават т.е на добра воля е

# 351
  • Мнения: 1
 Здравейте, на 21 април 2010 ме съкратиха от работа преди да ми е изтекъл изпитателния срок от 6 месеца, по чл. 71 ал. 1 по КТ.  Започнах работа на 02.11.2009. След съкращението си, от 26.04  до 26.06. излязох два месеца в болнични.  Доколкото знам, поне според старите наредби, имаш право на 75 дни болнични след съкращението. Сега, ако е възможно, искам да си взема и останалите 15 дни болнични, ако ме хване принципът на завареното положение. Въпросът ми е след изтичането на болничния имам ли право на обезщетение от Бюрото по труда?
 До преди постъпването на тази ми работа имам година и 2 месеца трудов стаж. От предната ми работа също ме бяха съкратили, изплатиха ми 1 месец обезщетение и от 17 май до 17 август получавах обезщетение от Бюрото по труда за 4 месеца.
 Въпросът ми е предвид тези обстоятелства имам ли право отново да се запиша на борсата и да ми изплащат обезщетение?

# 352
  • Мнения: 52
Здравейте. Искам да попитам по кой член трябва да бъда освободена, за да получавам максимално обезщетение за максимално дълъг срок. Имам трудов стаж 3г.7м., осигурявана съм на 400 лв. По инфо от темата разбрах, че дневната сума за ден ще е 60% от дневната надница 9 месеца назад. Интерсува периодът на обезщетение от стажа ли зависи и колко ориентировъчно ще е моят.
Мерси!  bouquet

Последна редакция: вт, 22 юни 2010, 12:59 от Marrine

# 353
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Здравейте на 12 август ми изтичат 6 месеца неплатена отпуска за отглеждане на дете след 2 год.Интересува ме веднага след изтичането на неплатената отпуска ли да ме съкрати или да ми плати 1-2 месеца осигуровки и тогава да ме съкрати за да отида на борсата.И по кой член е по-добре да ме съкрати?Благодаря ви предварително. Hug

# 354
Здравейте. Искам да попитам по кой член трябва да бъда освободена, за да получавам максимално обезщетение за максимално дълъг срок. Имам трудов стаж 3г.7м., осигурявана съм на 400 лв. По инфо от темата разбрах, че дневната сума за ден ще е 60% от дневната надница 9 месеца назад. Интерсува периодът на обезщетение от стажа ли зависи и колко ориентировъчно ще е моят.
Мерси!  bouquet

Няма как да получавате максимален размер обещетение, при заплата 400лв.  Взима се предвид размера на заплата за 9 месеца на зад.

# 355
  • Мнения: 10
Здравейте , имам колежка която и изтича договора на 30.06.2010 г. и след това я освобождават. Започнала е работа на 01.10.2009 г. като снабдител. Въпросът ми е има ли право на борса и колко време ? Благодаря предварително за отговора. Simple Smile

# 356
  • Мнения: 534
Момичета, въпроси от рода на колко ще получавам при еди колко си стаж и еди каква си заплата се задават на всяка страница...направете си труда да прочетете в темата, а не да питате едно и също!
Вярно тук сме да си помагаме с инфо, но пък да повтаряме едно и също като папагали... Tired

# 357
  • Мнения: 728
Говорим по принцип ако падне тавана на дневното обезщетение за безработица и ако това стане от някоя си дата, това означава, че ще хване всички, които са освободени след тази дата, а не тези освободени преди това. Това е така, защото обезщетението за безработица се отпуска от датата на освобождаване, а не от датата на регистрация и самият програмен продукт като тръгне да изчислява размера на обезщетението търси инфо от преди тази дата, за това се получава така и за това ти казвам да си намериш някой да те осигури за някой и друг ден в случай. Когато имаш "празно" като осигурителен стаж, то при изчислението на обезщетението за безработица за това време се взима мин. раб. заплата, т.е. 240лв.

ivalinai, дали има някакви разяснения вече по въпроса за датата на освобождаване? Днес бяха публикувани промените в КСО и никъде не видях, че само за освободените след 01.07 ще падне таванът.

# 358
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Здравейте на 12 август ми изтичат 6 месеца неплатена отпуска за отглеждане на дете след 2 год.Интересува ме веднага след изтичането на неплатената отпуска ли да ме съкрати или да ми плати 1-2 месеца осигуровки и тогава да ме съкрати за да отида на борсата.И по кой член е по-добре да ме съкрати?Благодаря ви предварително. Hug

Повтарям си въпроса.Благодаря. Hug

# 359
  • Мнения: 534
Момичета, тавана на обезщетението пада - има го в държавен вестник от днес!
Това означава, че всички обезщетения, които са "орязани" заради максимума ще бъдат индексирани и до края на периода ще се получават реалните 60% от осигурителния доход!

Общи условия

Активация на акаунт