хайде и от мен една странна тема......

  • 10 190
  • 132
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 965
Пенелопа, права си донякъде. Не бива и много да се чака, не бива и да се впускаш да правиш семейство с по едни скъсани гащи на д-то.
Относно колата - за мен също не е инвестиция, а нещо, което е необходимо за живот - дадох го като пример, че щом млад човек може за няколко месеца да отдели пари за кола, не би следвало да има проблеми да си плаща вноска и по жилище. А преди 10-тина години това беше в пъти по-трудно /нищо, че цените на жилищата бяха по-ниски/. Това ми беше идеята.
Иначе, далеч е по-добре да се "подплати" човек и с други неща /жилище, банкова смета и т.н./...
Не знам, може аз да греша, но още не познавам семейство, което с времето да е ставало по-зле. Обикновено, с годините нарастват и доходите, и придобивките, и т.н. Затова по-горе казах, че за мен семейството е партньорство, при което /ако и двамата се стараят да внасят, а не да изнасят/ може да се постигне много повече, отколкото може да постигне сам човек.
Човек трябва да намери баланса.
Но пък ние с мъжа ми бяхме по на 25, когато се оженихме и бяхме що-годе независими /благодарение обаче и на родителите ни, и на разни наследства/, защото ако чакахме първо да станем независими по собствени заслуги - сигурно щяхме да се оженим по на 50... Но пък, когато се оженихме /т.е. двамата заедно/, станахме напълно независими - точно, защото събрахме "моето" и "твоето". Никога не съм се замисляла за развод, ама сега /въпреки факта, че всеки преди това имаше нещо свое, което ще му остане пак само негово/ това би било вече невъзможно - дори и от финансова гледна точка - не си представям ка бихме могли да разделим това, което сме направили заедно двамата /с труд, упорство, неспане и взаимна подкрепа/. А, всъщност, дали би следвало да делим и децата, защото те също са взаимно постижение ooooh!. Та, независимост - независимост, ама семейството пак води с времето до разни зависимости. Ама, който го е страх от мечки, да не ходи в гората /т.е. да не се жени или омъжва/. Peace

# 76
  • Мнения: 9 990
Чудесна дума-партньорство .Съгласна съм като цяло.НО, на 25 да си с апартамент зад гърба?И сметка?Пак питам-как става?Айде-сега може и да може, знам ли-аз може да не съм в час.Но на 25 да си със сметка и апартамент определено пръст има наследствено нещо, гръб на родители и т.н.И аз мога лесно да кажа-независима съм-донякъде е истина, защото например ако реша да се разделям с мъжа си-имам си всичко, ама не, защото успях за 5 години-от 20 до 25 да го натрупам и закупя.Просто баба ми почина.Сещай се.От тук насетне-ние каквото надградим, а се смята, че имаме възможност-да стъпим на това и да надградим, да удвоим.Но-повярвай-15 години до тук сам сами сме били, без такъв гръб-в пъти е по-трудно-не невъзможно, но не става в този диапазон години, в които цитирате, че трябва да сме независими до такава степен-т.е с имот, кола и сметка зад гърба си.

# 77
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубавото на жененето на 20 и малко години по едни скъсани гащи е, че поне няма съмнения за гонитба на наследство, положение на родителите, жителство или други облаги от близкото минало.  Wink Ето това е една гола любов!  Wink Започването от нулата също има своите предимства, например това, че съпрузите трябва да се научат да си помагат, да са сплотени и да знаят, че всичко зависи само от тях. И аз забелязвам, че след женитбата при повечето хора нещата се подобряват във всяко едно отношение. За съжаление съм виждала и семейства, които добре започват, изглежда, че ще живеят в мир и сговор цял живот, но при първите по-сериозни финансови проблеми не издържат и се развеждат.

Определено няма рецепта за щастие. На поне 99 % според мен е чист късмет да се срещне възможно най-подходящият човек от всяка гледна точка.

# 78
  • Мнения: 9 990
Така е.Или ако си го срещнала, да не вземе да се промени след 10 години до неузнаваемост.

# 79
  • Мнения: 4 965
... НО, на 25 да си с апартамент зад гърба?И сметка?Пак питам-как става?Айде-сега може и да може, знам ли-аз може да не съм в час.Но на 25 да си със сметка и апартамент определено пръст има наследствено нещо, гръб на родители и т.н....

Мдааа, така е. Аз си го казах по-нагоре. На 25 г. живеех сама в наследен апартамент, майка ми и баща ми помагаха /доколкото спокойно можех след работа да мина да се навечерям и да не харча пари за пазаруване/, а заплатата ми /при това, наистина добра на онези години, защото още от студентка работех на 2 места - организирах разни чествания и тържества и отделно бях "лице за контакт" на международна организация/ отиваше директно по сметка, като си оставях само известна сума за сметки и за джобни.
Мъжът ми пък имаше апартамент и къща - наследени от баба му и дядо му и се блъскаше да работи по 12-15 ч. на ден като охрана и личен шофьор - точно с идеята да задели настрана някой лев. Просто сме такъв тип хора - не живеем за мига.
Та така.
Пределно ми е ясно, че много млади хора нямат този късмет. Оттам-насетне всичко е въпрос на желание и упоритост, защото решихме да не останем да "лежим" само на това, което имахме, а си поставяме все нови и нови цели - вече сами и ЗАЕДНО.
  bouquet
НО... моята теза не е в полза на постигане на независимост преди брака, а за ивестиране в себе си преди брака /ама не в зъбите, а в подходящо образование и стабилна работа/ и за увереност в собствените възможности /да знаеш, че можеш да се справиш и сам, ако нещо се случи/. Независимостта, която е необходима, е необходима по-късно за семейството като цяло - с идеята, че "не е важно да се гледате един друг, а да гледате в една и съща посока".
 Peace

# 80
  • Мнения: 9 990
Така.Така става-да надграждате.Да.Това, което и аз съм описала.Обаче, когато няма на какво да стъпиш-на нас ни отне 10 години.И в тези години-какво ти пестене и изплащане братко-=оцеляване се нарича-учиш се на всичко, да работиш, да учиш, да плащаш сметки, всичко.На 15-тата получихме основата-късничко малко, щото да наваксваш сега почти 15 години си е пак зор.Та аз съм казала-съдба ли е, ама да си на точното място  в точното време понякога е по-важно, отколкото стоял ли си 3 години да си гледаш децата или си работил денонощно. Peace
Щото-реално, това за мен не  е независимост.Зависим си от мама и татко съответно.Начели и наслушали сме се за имотните делби по нашенско.И от целувай ръка до гроб, щото ключове от панелка за сватбата даде мама.
Сам.Ама сам.А тогава е съвсем различна картинката.Не да те пратят да учиш в чужбинско, а сам да тръгнеш.Не докато студентстваш мама да готви.Всеки е поработвал докато е бил студент-за джобни и някоя друга дрешка и сметка.Ама  по онова време, преди 15-ина години не ни искаха студенти даже-плътно на работа, без договори,по възможност-да нямаш намерение да учиш, за да си на разположение.Малко по-късно започнаха нещата да се променят, разбира се, но тогава живота така те е завъртял, че едвам от колелото се излиза.И пак казвам-не е невъзможно-просто отнема много повече време от 5 години.
Та-ако трябва да обобщя-към авторката на темата-какво значи да си независим материално на 25г-да живееш в апартамента на баба ти с право на ползване и да  знаеш, че като умре ще си  собственик ти ли?

Последна редакция: нд, 13 юли 2008, 22:04 от пенелопа

# 81
  • София
  • Мнения: 62 595
Все отнякъде трябва да се започне. Важното е дали има напредък. И така малко по малко се минава в по-горна категория.
Например, избрала съм си да започна от нулата в чужд град с ясното съзнание, че съм била в по-неблагоприятно положение в сравнение с всеки, който нищо друго да не му се е случило, родил се е в София. Това по подразбиране му улеснява живота, защото поне вероятността да стои гладен и без покрив е минимална. И правя каквото мога. Не мога да се сърдя или да завиждам на някого, който е започнал с по-добра позиция от мен. Но така или иначе с него сме на една писта. Можело е да си остана в родния град и тогава щях да съм в положението на "осигурения". Направила своя избор и не се отказвам от него. Важно е да стигна там, където искам да бъда, а не кой е преди мен или след мен.

# 82
  • Мнения: 1 100
          Двама души решават да живеят заедно и въпроса къде да живеят в повече случаи се решава в полза на мъжа т.е да се живее при него в негово жилище ...

Такива са повечето случаи около теб, не знаем статистиката какво казва по въпроса. Wink Сред моите познати пък има доста мъже, които живеят в жилищата на жените си. Зависи към момента на решението кой е имал жилище или пък когато и двамата имат, кое жилище им харесва повече или е по-удобно за двама. Нерядко заедно купуват жилище. Случаите, за които говориш, около мен са рядкост /но аз съм от тях Wink/. Това е субективното ми мнение. Peace

# 83
  • Мнения: 23
Аз винаги съм била на мнението, че една жена трябва да е независима финансово от мъжа си. Не съм от типа "домакиня" и не мога да понеса мъжа ми да ме издържа изцяло и да нямам в джоба си два собствени лева. Иначе уважавам всеки друг избор. Но това е моя!

Абсолютно подкрепям  bouquet

# 84
  • София
  • Мнения: 2 430
Все отнякъде трябва да се започне. Важното е дали има напредък. И така малко по малко се минава в по-горна категория.
Например, избрала съм си да започна от нулата в чужд град с ясното съзнание, че съм била в по-неблагоприятно положение в сравнение с всеки, който нищо друго да не му се е случило, родил се е в София. Това по подразбиране му улеснява живота, защото поне вероятността да стои гладен и без покрив е минимална. И правя каквото мога. Не мога да се сърдя или да завиждам на някого, който е започнал с по-добра позиция от мен. Но така или иначе с него сме на една писта. Можело е да си остана в родния град и тогава щях да съм в положението на "осигурения". Направила своя избор и не се отказвам от него. Важно е да стигна там, където искам да бъда, а не кой е преди мен или след мен.
Peace Peace PeaceБраво,аз също започнах от нула в началото!Имам цел и съм направила своя избор.

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 15:24 от Madam Stasita

# 85
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
Може би защото докато събереш пари, за да си осигуриш собствено жилище ще си вече във възраст, в която не е подходящо да раждаш. А и човек се жени по любов, когато срещне подходящия партньор. Не можеш да кажеш, на човека , когото обичаш и който те обича, че трябва да те чака да се сдобиеш с жилище, което да обитаваш, ако решите да се разделяте. Иначе съм съгласна, че би трябвало двамата съпрузи да са независими финансово един от друг. За съжаление обаче това не винаги е така. Имам доста примери за неработещи майки, защото и за двамата родители е по - удобно. Въпрос на личен избор до голяма степен според мен.

# 86
  • Мнения: 423
сега докато препрочитах последните мнения по темата, се сетих нещо - (че аз нали съм от независимите Joy)
В америка, много често срещано явление е мъж и жена, съпрузи да си поделят сметката в ресторанта. Още по-потресаващо ми се стори и обяснението на мой приятел американец, че на почивка ще ходи само той, без съпругата си, защото тя не си е спестила пари за почивка???!!! А за това какво ще кажете?
Не мислите ли, че прекаленото ни желание да сме финансово независими може в някакъв момент да ни доведе до такива крайности?

# 87
  • София
  • Мнения: 62 595
Сигурно жена му му е направила лист с цени на камериерските услуги. Или той й превежда на сметка заплата за гледането на децата. Или тя му плаща за секса по два пъти седмично.  Crazy Откачена работа.

# 88
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
...Още по-потресаващо ми се стори и обяснението на мой приятел американец, че на почивка ще ходи само той, без съпругата си, защото тя не си е спестила пари за почивка???!!! А за това какво ще кажете?

Ще кажа, че аз познавам и в България такова семейство. Децата естествено остават при съпругата по време на почивката, защото и за тях няма кой да спести.

# 89
  • Мнения: 1 100
Имам няколко познати унгарски двойки, които си делят сметките - всякакви. Закачат ги на едно табло, че даже и ние ги виждаме и в края на месеца смятат. ooooh! Едни други пък - живеят в къщата на жената и искат да строят втори етаж, но трябвало прекалено голям кредит и т.н. Мъжът има свой апартамент на централно място, но и дума не става да се продаде и парите от него да се включат в надстрояванено на къщата. Явно иска да се застрахова и си го пази. Joy

Общи условия

Активация на акаунт