За споделянето на децата с родителите им

  • 2 505
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
На 2-3 години още е малък да се каже че "не споделя". Различни характери определят дали децата споделят много от ранна възраст, но също и ежедневието. В живота на сина ти случват ли се много неща, за които ти не знаеш (и които той да ти споделя съответно)? Някои деца просто предпочитат сами да контролират живота си (и са прави в това отношение) и решават че споделянето е един вид зависимост от родителя - дали той ще одобри или ще критикува, дали ще разбере? Но това пак става въпрос за дете, което осъзнава връзката с родителя на това ниво (т.е. става въпрос за по-голямо дете). На 3-годишна възраст няма какво толкова да се случва с детето, че да умира да си споделяте, а и момчетата като обща статистика явно не обичат толкова задушевните разговори Wink Нормално е предвид еволюцията и ролята им в обществото доста години наред.
Можеш да промениш това донякъде като изхождаш от въпросите които ти задава. Като те попита нещо, отговори му, а после може на свой ред да попиташ (с приятелски тон) "Защо искаше да разбереш?", "Интересно ли ти е да говориш за.....?", "Откъде знаеш за.....?", "Чувал ли си и преди за.....?" и други подобни. Ако въпросите му се свеждат до "Може ли чаша мляко?", пак ще се справиш с други ответни въпроси - "Обичаш ли мляко?" (например). Също така можеш да предизвикаш общуване (по-късно се стига до споделяне както ти го разбираш) с въпроси и коментари. Например: "Видя ли (кучето/гълъбът/нещо друго)? С какво се храни? Какъв звук издава? Къде живее?". Ако детето системно отговаря "Незнам", има и по-тънък подход. Предизвикай ситуации, в които детето да натрупа опит - разходка до зоологическата градина, посещение на някаква атракция (или на баба и дядо), нещо интересно което не му се е случвало скоро. След това задавай въпроси, които не могат да имат отговор "да", "не" и "незнам", например: "Кое животно/картина/нещо-си ти хареса най-много? Защо? (и в зависимост от отговора) Значи харесваш/ти е приятно когато видиш/чуеш/има (нещо такова)?" или (в случай че някой познат е присъствал) "Какво правехте с Дани/Мими/Пенчо/Тра-ла-ла докато ние бяхме на масата (в кафенето)? Тя/той показа ли ти нещо интересно?". Също добра работа вършат общи разговори - вместо да питаш "Какво правехте вчера с баба?" (което предполага отговор "Нищо"), попитай "Вчера баба заведе ли те еди-къде-си? Какво имаше там? Какво правеха хората?". Можеш да опиташ и с предложения: "Искаш ли да отидем на/в (нещо ново и интересно: море/басейн/парка с пързалки и люлки)? Какво ще правим там? (с предварително условие, че ако не чуете по-изчерпателен отговор от "Незнам", ще кажете "е, като не знаем, няма да ходим, че кой знае какво ще правим..."). Тук важният момент е да изберете място, което е интересно на детето и като чуе за него, то ще иска да отидете. Разбира се, че ако му предложите опера, то ще каже "Незнам какво ще правим" и изобщо няма да го интересува че ще я пропуснете.
И накрая, не се притеснявай толкова че детето не споделя много. Важното е да е щастливо докато сте заедно, независимо какво правите Wink

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Започна да споделя малко преди 4 годинки. Всеки ден след градина си споделяме на кой как е минал деня. Тя ми разказва какво са яли, какво са правили и т. н. По този начин съм наясно с много неща, които и се случват. Споделя ми и какво си говорят с децата, но не винаги. Аз и познавам поведението, когато нещо я притеснява и я предразполагам да ми сподели. По този начин и на нея и олеква и аз мога да и дам съвет. Така разбирам и как учителките ни коментират нас родителите и много други неща, които ми е неприятно да чуя, но това е самата действителност. Радвам се, че сме като приятелки, въпреки че е много палава и често я критикувам.

# 17
  • Мнения: 7 201
Моята щерка за сега всичко споделя
и аз непрекъснато питам за всичко·
Peace И моят син е така.
И според мен е въпрос на характер,но ние сме тези,които трябва да предразположим децата си към това.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 941
На 2-3 години още е малък да се каже че "не споделя".
Peace
Има нещо относно начина на задаване на въпроса. Опитай с налучкване. Например - не "удари ли те някой?", а "кой те удари?" Ако крие нещо по-трудно ще му е да отговори на втория въпрос, отколкото просто да каже - Не! Или - Виждам, че не ти харесва в другата група, какво е то?... Не знам дали това е правилно, но съм чела за други ситуации, че при децата отрицанието е на първо място. И като им се зададе въпрос, на който отговорите да са "да" или "не", те избират "не-то".

# 19
  • Мнения: 3 929
След няколко дена мълчание сноще изведнъж започна да разказва, че не искал да ходи на училище. Попитах го защо, а той ми отговори, че не искал в групата - така нарича сборната група - при леля......Попитах го защо не иска да ходи там, дали харесва леля..... и той каза, че не я харесва, защото викала и наказвала и удряла децата. Попитах го дали така прави с другите деца само или и с него. каза, че така прави с другите деца. А на въпроса ми, дали го е удряла, той каза, че не го е удряла и започна пак да отклонява темата.
Ето, в това ми е проблемът. Започва да говори сам за нещо, предизвиква интереса ми и изведнъж прекратява разговора и всякакъв опит от моя страна да го продължа завършва с неуспех.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 421
Може до темперамент да е.
Щерката е разсеяна и забравя, но като цяло споделя(изведнъж се сеща нещо и ми разказва случка от преди два месеца).
Малкият е по-различен - все го разпитвам, неприятно му е да му задаваме въпроси. Виж ако реши обаче да разказва нещо е подробен и нищо не е изпуснал, но не обича.

На морето ми се видя тъжен една вечер и го питам - Защо стоиш така, какво ти е, какво си мислиш? А той отговори  - Те мислите не са за казване!  На 5 години е.

# 21
  • Мнения: 9 814
Започнах да я приучвам към споделяне в момента, в които тръгна на ясла, на 2 г. и 2м.
Първоначално с разни дребни неща от сорта на какво е яла, с кой си е играла и др. подобни.
Сега вече сама всичко докладва.

# 22
  • Мнения: 1 731
Каката споделя .Сега са и на преден план разни взаимоотношения с приятелки,с момчета ,но и си остава дете все пак.Старая се повече да съм до нея ,защото възрастта  и е критична и искам да съм наясно с това ,което се случва в главичката и.Понякога се затваря в себе си и тогава изчаквам.И тя сама идва.Малкия е обратното,без да го питам всичко си казва. Flutter Heart Eyes

# 23
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Има една книга "Мъжете са от Марс, жените от Венера". Там има доста написано за мъжкото и женското споделяне. Имаше и едно изречение, което не мога да цитирам, но общо взето поясняваше, че и малките момченца са си мъже и е нормално да си влизат в техните "пещери за решаване на проблемите", вместо да споделят. Забелязала съм на няколко пъти, как синът ми (4.5 г) просто не иска да общува, защото е пренатоварен емоционално. Аз задавам въпрос някакъв, а той ми казва "Еее, хайде де, не ме питай сега". И просто си вървим и си мълчим. За мъжете това си е ОК, но ние жените изпадаме в паника.
Иначе вечер (в леглото му) въведох традицията да си разказваме деня. Аз първа му разказвам деня си от сутринта до вечерта, като умишлено правя акценти върху емоциите, които съм преживяла. Сега и той се научи подробно да ми разказва деня си, но пак ви казвам, че не винаги се получава така. А докато си приказваме възникват и хиляди други теми и проблеми, които да обсъдим.

Общи условия

Активация на акаунт