Въпрос за безамонячните бои

  • 11 529
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 580
Ако искаш може да поспорим, но наистина градивно и добронамерено, ненавиждам безкрайните заяждания в този форум (не точно Красива мама, тук са сравнително малко). Peace
Та ти от какво изхождаш - от собствен опит на потербител, производител, дистрибутор, химик, фризъор?

Моето (според козметичната наука) становище е следното:

Боите без амоняк съдържат етаноламин, моноетаноламин, ПЕГ-2 олеамиn или други подобни заместители на амоняка, които както и него съдържат амино група.
Функцията на всички тях (както и на амоняка) е да катализират разграждането на перхидрола до кислород и вода. Кислородът е този, който се свързва с цветовите бази от боята и образува трайни цветни съединения вътре в косъма.

Съставката, която нанася най-голямата вреда е именно перхидрола, а той се съдържа в оксиданта на всяка една боя включително на безамонячните.

Когато в боята няма амоняк - тя мирише много по-приятно и клиентът остава с впечатление, че ползва по-щадящ косата му продукт.
Специфичен случай е наличие на алергия към амоняка - тогава вече липсата му в боята е силно наложителна. Но това е частен случай, а не масов.
Искам да те попитам ,вярно ли е ,че така наречените безамонячни бои не прониквали във структората на косъма ,а само създавали филтър около него......именно поради тази причина били по-щадящи от амонячните според стилистката ми .
Благодаря предварително за отговора   bouquet

# 16
  • Торонто
  • Мнения: 837
По принцип не е вярно.
Ако са измислили нещо ново съвсем наскоро .. не знам.

Провери си състава - има ли вещество, в чието име се съдържа "амин" - значи прониква. Тази група прави pH на боята да е толкова високо и по този начин разтваря косъма във вид на "шишарка".
След като се образува цетовата база (времето необходимо за боядисване), се отмива с вода, която има неутрално pH.
Затова се и препоръчва балсам накрая, който е с кисело (ниско) pH, което спомага да се затвори косъма в първоначалната си форма.

Та имаш ли перхидрол и амино група - този процес с проникването в структурата е налице.

# 17
  • Мнения: 1 167
Аз съм ползвала Лореал Кастинг безамонячната докато бях бременна . Бях изключително доволна и от цвета и от това как коста ми живна.  По повод на това дали е вредна или не , не мился че в днешно време има каквото и да е абсолютно безвредно. Ако искаме да е така трябва да се върна в ерата на пра-баба ми. Тогава когато хората са били "близо до природата" е сугурно, че всичко е било безвредно.

# 18
  • Smallville
  • Мнения: 994
Ако искаш може да поспорим, но наистина градивно и добронамерено, ненавиждам безкрайните заяждания в този форум (не точно Красива мама, тук са сравнително малко). Peace
Та ти от какво изхождаш - от собствен опит на потербител, производител, дистрибутор, химик, фризъор?

...

Съставката, която нанася най-голямата вреда е именно перхидрола, а той се съдържа в оксиданта на всяка една боя включително на безамонячните.

...
Не го казах с цел заяждане Peace Изхождам от позицията на фризьор с 15 години стаж,макар,че в твоя списък съм последна,надявам се не ни поставяш там по значение на мнението Simple Smile
Съгласна съм,че перхидрола е най големият виновник,но е факт,че в оксиданта на  безамонячните бои той е макс.3%,което е недостатъчно да се отворят "шишарките" на косъма и затова безамонячната боя се отлага върху косъма.Точно затова тя няма силата да обезцвети по тъмния косъм,а наслагва върху него пигмента си.По силния окислител не само отваря косъма,а и обезцветява наличния пигмент,колкото е по силен,толкова повече и нанася новия цвят.

А при безамонячните бои все пак трябва да има химична реакция,която да свърже боята с косъма,но  тя е сведена до минимум.
Това е моето мнение,надявам се до твоето да не изглежда лаишко,но изхождам от опита си.Но винаги ценя ерудираните хора,а ти явно си такъв и ме подтикваш да прочета повече по въпроса,може да си права,но донякъде..
Аз лично употребявам такава боя от излизането и на пазара и косата ми е в супер състояние,все пак са поработили върху безвредността и в някаква степен.

Но може да се окаже,че спорим кое е по вредно захарта или захарина Grinning

# 19
  • Мнения: 649
Аз винаги редувам амонячна с безамонячна боя  на една и съща боя при боядисването. Даволна съм, безамонячната има същата покривност. Сега не си спомням марката, защото фризьорката ми ме боядисва.

# 20
  • Торонто
  • Мнения: 837
Перхидрола не отваря косъма:) 
Перхидрола атакува отворената вече шишарка.

Отваря го високото рН на аминогрупата в амоняка, етаноламина, олеамина и т.н.
Затова казвам, че е все тая. Същият ефект на "щадене" (по-слабо отваряне) може да се постигне с по-малък процент амоняк в боята.
Аналогично и с по-висок процент моноетаноламин ще отвориш достатъчно тъмния косъм и ще го обезцветиш.

Вижда се, че си напълно наясно, че колкото по-високи процентите толкова по-силен ефекта.
Само ти добавям, че няма значение коя е съставката - ако е във висок процент ще действа която и да е.
Предполагам, че косата ти е в супер състояние поради качеството на използваната боя (всички нейни съставки). Ако сложиш долнокачествена безамонячна едва ли ще има такъв резултат.

Аз между другото в последно време се занимавам с друга козметика не точно с бои и е възможно да съм пропуснала някоя новост, но ако беше нещо революционно щях да знам със сигурност. Смятам, че принципа е един и същ макар и да се сменят маркетинговите послания.

# 21
  • Smallville
  • Мнения: 994
Ок.То е ясно,че си наясно. Grinning
Просто
Безамонячните бои изтощават точно толкова колкото и амонячните и "съсипват" косата по същия начин.

това твое твърдение ме подтикна да поспоря.Все пак ниския окислител  е предпоставка за щадене на косъма.По малко се отваря и обезцветява,но все пак е химия.

# 22
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ще ти покрие плътно косата безамонячната боя, и нито се отмива по-бързо от обикновената, нито пък изтощава.

За справка, ползвам от 10 години, и имам доста по-богат опит от много хора.

# 23
  • Торонто
  • Мнения: 837
Ок.То е ясно,че си наясно. Grinning
Просто
Безамонячните бои изтощават точно толкова колкото и амонячните и "съсипват" косата по същия начин.

това твое твърдение ме подтикна да поспоря.Все пак ниския окислител  е предпоставка за щадене на косъма.По малко се отваря и обезцветява,но все пак е химия.


Да, съгласна съм с теб ако е нисък процента. Но има някои безамонячни са си с 6% оксидант и по този начин не се различават от амонячните.
Всичко зависи от марката (качеството) на безамонячната боя.

А има и някои амонячни (рядко съм виждала на пазара) - деми-перманентни, при които процентите са занижени и също са добра алтернатива за щадене.

# 24
  • Мнения: 4 496

А има и някои амонячни (рядко съм виждала на пазара) - деми-перманентни, при които процентите са занижени и също са добра алтернатива за щадене.

Като например? Thinking Че ми омръзна косата ми да става на слама. ooooh!

# 25
  • Мнения: 3 456
Момичета, благодаря ви за отговорите!  bouquet

Междувременно вече се боядисах с Кастинга на Лореал- покри много добре. За бързото отмиване още не мога да споделя мнение, защото не е минало достатъчно време. За съжаление не запазих опаковката, за да проверя процента на амин..... , но непременно ще проверя някой следващ път.

# 26
  • Мнения: 3 456
Ето, какво намерих на опаковката:" Проявителят съдържа кислородна вода. Оцветителят съдържа диаминотолуени и резорцин." Проценти не са споменати. newsm78

# 27
# 28
  • Торонто
  • Мнения: 837
Ето, какво намерих на опаковката:" Проявителят съдържа кислородна вода. Оцветителят съдържа диаминотолуени и резорцин." Проценти не са споменати. newsm78

Да, под кислородна вода имат предвид перхидрол. Няма как да не го съдържа, а не пише ли нещо от рода на 20 об.% или нещо подобно?
Другите 2 участват в саматa боя и играят роля при формирането на цвета.
Диаминотолуените са багрила - съобщават ги, че се съдържат, защото такива са регулациите за етикетиране на боите.
Наистина и те съдържат "амин" в името си, но става въпрос за други едни амини, които заместват амоняка. Погледнах в Интернет - Ethanolamine е в Casting. 

# 29

Общи условия

Активация на акаунт