"200 000 българчета родени зад граница"

  • 5 353
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 275

... ама защо посолствата и държавата да имат общо с възпитанието на децата?  България? откъде-накъде? или тази тук държава? ами и тя не е - ако искам нещо за детето си, плащам го, нали така? или аз може би не те разбрах добре  newsm78


С това твърдение не мога да се съглася при никакви обстоятелства.
Не, защото България ми е длъжна.
Не, защото се самозалъгвам, че мога да очаквам някакво внимание.
Болно ми е виждайки Полша, Литва, Хърватска, Индия, ЮАР, Австралия, Зимбабве, Джамайка... и още десетки богати и бедни страни какво правят за културното израстване на поданиците си, които живеят зад граница.
Болно, че пред всяка гара на метрото,  мога да протегна ръка и да си взема безплатен вестник на десетки други езици, но не и на български. На турски, сръбски и румънски също няма. Mr. Green
Болно, че посолството не е организирало нито един детски празник или среща.
Но здравият ми разум подсказва, че това са само сантименти...

# 91
  • Мнения: 5 710
При всеки паричен превод чрез Western получавам безплатен вестник на български.
Явно това е обединителния момент за българите тук - изпращането/ получаването на кинти.
И все пак да не забравяме, че колкото и да мислим, че сме,  реално сме една шепа хора.
Не можем да гледаме към големите общности - румънци, поляци. Те са милиарди.

# 92
  • Мнения: 806
Много си права Анелия.  Всеки помага на своето си.  А България даже на децата там не помага.
В Африка се скъсаха да изпращат помощи за деца.  Безплатни училища им построиха.  Дадоха на родителите им безплатни къщи (не апартаменти)
Безплатни клиники за деца, полети, храна, дрехи.... големи помощи, но само за народници.

А нашето БГ посолство събира от 11 години пари и дарения от нас, и даже доклад на парите не искат да ни дават, но нищо на яве няма.  

# 93
  • Мнения: 806

Ами ние тук сме 200 000 регистрирани БГ.  Малко повече от шепа.  Но като се срещнем по улиците се обръщаме да не би случайно да се поздравим или да разберем нещо ново.  Но това е друга тема.  Не са всички така.
А с толкова много от нас, нищо не прави нашето Посолство.

# 94
  • Мнения: X
200 000 българи в ЮАР?  Shocked  Бах м....му!

# 95
  • Мнения: 806
Да бе, и то регистрирани. Е така казват от посолството.  Много сме, навсякъде има.  Все едно си в София.  Ние сега се преместихме в нов комплекс с апартаменти.  Отивам до ресторанчето и чувам ... Налей ми вино стар мой приятелюююю... музиката БГ. Собственика БГ.  И половината апартаменти БГ. Еееее то мъжът ми сутрин само Добро Утро казва на БГ.  ooooh!

# 96
  • Мнения: 275
Има още един  "по-приятен" момент с българското посолство в Лондон.
Когато се налага да звъннеш на платеният им телефон ( незнайно по какви причини е измислено  Mr. Green) често се обзалагаме с приятели на коя минута ще бъде прието обаждането. След десет минутно чакане може и да те огрее слънцето, след което получаваш много полезна информация, че непременно трябва да отидеш на место. Laughing
Но това са бели кахъри... Свикнали сме, то не че има и друг начин.

# 97
  • Мнения: 977



кажете ми кой без никакво чувство за принадлежност към дадена страна ще отиде да живее в нея просто ей така, за идеята да прави добро с проф. си качества

това пък съвсем не го разбирам. за мен в днешния глобализиращ се свят няма нищо по-нормално от това да идеш в дадена държава, защото имаш отлично работно предложение. за каква принадлежност говорим? защо да не отиде човек да се издигне професионално? бъдещето е на космополитите, вече дори ми е странно да говорим за "емигранти" в смисъла отпреди 30 или 50 години. после получаваш по-добро предложение и сменяш, това е. поне за нас. куфарите са ми постоянно почистени и изправени в редица, готови за бой  Grinning свят голям, принадлежностите са хубаво нещо, но без излишни сантименти. връзка имам с България - кръвна. останалото е пътешествие и обогатяване.

 Peace

# 98
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 794
Тук училището сами си го организирахме. Не очакваме пари от никого. Таксата за училището е 65 долара и се събират допълнително пари за закуски на децата. На учителите не се плаща, всичко е на доброволен принцип.
Това ме подсети да попритисна Агенция на българите в чужбина , да изпратят малко учебници, че съм по-зле и от Паисий Хилендарски- преписах цял учебник.

Обикновенно в държавите в които сме има програми, по които може да се получи финансова помощ. Потърсете и ще ги откриете. Наистина е много труда, но накрая като те попитат децата: "Госпожо, нали догодина пак ще сте Вие?" си заслужава. А и родителите определено подкрепят инициативата.

# 99
  • Мнения: 6 993
И аз да се намеся.
Преди няколко дни в ютюб ми писа едно момче със много странна фамилия на -офф.
Заговорихме се, оказа се, че дядо му е емигрирал преди години в Аржентина.
Това момче, мъж де, на 30 е, изпитва голям интерес към България. Започнал е преди месец уроци по български и вече може да ми говори обикновени всекидневни разговори. Казва, че иска да дойде да види България. Дразни се, че фамилията му е написана грешно (изпусната е една буква от българското име)...

Чудя се дали все пак кръвта вода не става...И ако не българчетата, родени в чужбина, то техните деца, дали те няма да се върнат след 60 години, когато може би вече всичко ще е ок.  Rolling Eyes

# 100
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
[
Kalinka , отговорът на чуденето ти е в: колко холандци живеещи в Америка си чула да сипят епитети по адрес на холандките, например? улицата е двупосочна, всичко е много

За епитети не знам, но има доста холандци живеещи в чужбина, които се изказват с градивна критика по отношение на живота и хората тук, но тукашните не реагират по начина, по който го прави ССФ в този форум, ако се спомене нещо за България в същата насока...

# 101
  • Мнения: 3 034
градивна критика е едно, епитетите по адрес на българките, които се сипеха в Чужбинския са много далеч от градивното. аз не съм чула чужденец тук да раздава квалификации за сънародниците си, останали в държавата. дори румънци, сред които имаме по-близки, са много уважителни в коментарите си и ако критикуват, то е по-скоро правителство и закони, а не хората живеещи в Румъния. останалите са още по-сдържани, рядко съм чувала коментари като цяло.

# 102
  • Мнения: 604
градивна критика е едно, епитетите по адрес на българките, които се сипеха в Чужбинския са много далеч от градивното. аз не съм чула чужденец тук да раздава квалификации за сънародниците си, останали в държавата. дори румънци, сред които имаме по-близки, са много уважителни в коментарите си и ако критикуват, то е по-скоро правителство и закони, а не хората живеещи в Румъния. останалите са още по-сдържани, рядко съм чувала коментари като цяло.
Няма смисъл да се впрягаш толкова!Че ние българите сме най-добри в плюенето по сънародници(я влез в съседния форум за медиците например Mr. Green!)
Та не смятам че само българите от Чужбинския сипят обиди по адрес на сънародници·

# 103
  • Мнения: 7 605
И аз да се намеся.
Преди няколко дни в ютюб ми писа едно момче със много странна фамилия на -офф.
Заговорихме се, оказа се, че дядо му е емигрирал преди години в Аржентина.
Това момче, мъж де, на 30 е, изпитва голям интерес към България. Започнал е преди месец уроци по български и вече може да ми говори обикновени всекидневни разговори. Казва, че иска да дойде да види България. Дразни се, че фамилията му е написана грешно (изпусната е една буква от българското име)...

Чудя се дали все пак кръвта вода не става...И ако не българчетата, родени в чужбина, то техните деца, дали те няма да се върнат след 60 години, когато може би вече всичко ще е ок.  Rolling Eyes

Имаме подобен слу4ай в родата. Братов4едката на дядо ми емигрирала в САЩ. Правнука й като беШе на 20 години някъде прояви интерес zа БГ, дойде в страната и zапо4на сам да у4и еzика. За нула време го нау4и  Peace

# 104
  • Мнения: 6 993
Татяна, тя и твоята история е подобна, май? Мисля, че и ти го беше научила на по-късна възраст българския. Поздравявам те  Hug
Сетих се и за още един мой познат, унгарец, чийто дядо е българин. Той пише на български в блога си. Прави доста грешки, малко странни думи...Но се радва, когато го поправяме и иска да си общува на български. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт