на каква възраст - детска ясла

  • 6 462
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 39
Мами на каква възраст пуснахте децата си на детска ясла и как се адаптираха?
Бебо скоро ще стане на 1гд т.к трябва да се връщам на работа ми се налага да го пускам на ясла(баби нямаме) директорката каза че най-малките са на 1г3м - а условието в детето да ходи стабилно. Тъй че ще изчакаме 3м поне. Ужасно се притеснявам 1г3м - детенцето е доста малко, как ли ще се адаптира......  пък и доста ме търси сега Sad

# 1
  • Oslo
  • Мнения: 659
Не се тревожи предварително, има много деца, при които всичко минава леко и естествено. Може и твоето да е от тях  bouquet

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Сина ми беше на 1г.2мес., много бързо свикна.Сякаш колкото са по-малки по-бързо се адаптират.Не се притеснявай предварително.

# 3
  • Мнения: 2 950
Йоана беше на 1г.6м. Наистина по-малките по-бързо свикват. Все още го приемат като игра, забравят, че са на чуждо място, но зависи от лелите. Ние попаднахме на страхотни сестри и тя нямаше и един ден рев. Желая ти успех!  Hug

# 4
  • Мнения: 2 197
Мисля, че по-малките свикват по-лесно. Но все пак си е въпрос до дете. Дъщеря ми тръгна на година и десет месеца, за да има време да се адаптира. Сравнително бързо се справи, но все пак около месец имаше взимане на обяд, плачове и т.н. Сега е много доволна от яслата, даже по време на празниците ме дърпа да я водя. Нашите сестри са изключително сладки, също и педагожката, която се занимава с децата. Яслата също е хубава- в прясно ремонтирана сграда  с готин двор е. И даже тази година до края на юли ще е там.
Но има деца, които така и не могат да свикнат. Има едно момченце, което плаче като разпрано вече 3 месеца. При всяко влизане през входната врата търси мама. Сестрите ми казаха, че той не иска да се адаптира и това е. Явно пък родителите му нямат други опции за гледането му. Иначе при нас има много малки дечица и освен този малчо всички други са си много добре.

# 5
  • Мнения: 950
Моята дъщеря тръгна на ясла на 1,9г. От там ни казаха, че най-лесно се адаптирали децата между 1,6 и 2г., но разбира се винаги има изключения. Трябва да имаш впредвид, че когато пуснеш детенцето ти на ясла, ще има поне 1 месец адаптивен период, през който ще го вземаш по-рано и се налага да има някой в къщи.

# 6
  • Мнения: 2 018
Адаптацията е свързана и с болести - малкия го пуснах на 1г и 6м и в началото - около 2 месеца ми боледуваше доста често. 1 седмица здрави - 1 седмица болни. След 2 месеца нещата се нормализираха /да чукам на дърво  Wink/.
Щом е по-малък по-бързо ще свикне. Важното е госпожите в яслата да са добри и разбрани!  Успех!  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 1 826
Дъщеря ми тръгна на 1г1м и изобщо не можеше да ходи.

# 8
  • sf
  • Мнения: 10 156
Каката я дадох чак на градина на 3ги3м.
Сега малкия ще го пусна на ясла на 1г и 3м. Дано се адаптира лесно,че ми се къса сърцето. Голяма лепка е по принцип и не знам как ще стане, но ще видим.

# 9
  • Мнения: 2 960
дъщеря ми тръгна на детска градина на 3 годинки.Адаптира се психически идеално сред децата ,обичаше много да ходи  НО боледуваше наистина много.Синът -смятам също да го пусна направо на градина или като навърши 2 годинки -идния март-да го пусна на ясла.

# 10
  • Мнения: 576
Тръгна на 1,5г. - много лесно се адаптира.

# 11
  • Мнения: 39
Благодаря на всички ви, май ми поолекна Hug
Ще пробвам пък ако се наложи ще търся гледачка, засега този вариант за 8часа ми е непосилен Cry

Някой може ли да каже отзиви за ясла Звънче - Варна?

# 12
  • Мнения: 2 960
Някой може ли да каже отзиви за ясла Звънче - Варна?

пусни го във варненската тема това питане-там има мами ,които са с богат опит за различните ясли. Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 11 715
Дъщеря ми тръгна на 1.10 години,можеше да ходи.Обаче беше изключително привързана към мен /и в момвнта е така/ и се чудих как ще се адаптира.
Детето се адптира учудващо лесно и бързо в рамките на един месец при положение,че беше и болно в този период.
Но...имахме късмета да попаднем на добър персонал в детската ясла.

# 14
  • Мнения: 950
Някой може ли да каже отзиви за ясла Звънче - Варна?


Имаше цяла тема за тази ясла, потърси с търсачката.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=311500.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=298183.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=240073.0

# 15
  • Мнения: 1 586
Синът ми тръгна сега,днес беше за 4ти ден,но остава само за 1-2ч.,така ми казават от яслата,плаче като го оставям но после се заигравал,казват ми,че ще свикне.Дано  PraynigВажно е отношението на сестрите,най-вече,днес не плака защото още от врата дойде сестрата и започна да му говори,даде й ръчичка и влезе вътре с нея,спокоен!Но при другата сестра плаче........

# 16
  • Мнения: 179
Бъди сигурна, че колкото по-рано,по-добре.Много по-лесно се адаптират докато са малки.Големият ми син тръгна на ясла на година и три месеца и свикна страшно бързо.Дори и честите прекъсвания заради болести не се отразяваха по някакъв начин,докато при някои деца често се получава така - да плачат и да не искат да се откъснат от майките си.Все пак детето трябва да се потготви,колкото и малко да е!

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не се притеснявай ще свикне

# 18
  • Мнения: 44
Моята дъщеря я пуснах на 1г и 1м. Не сме имали проблеми с адаптацията, не ми е и боледувала (като изключим първия месец, което приемам за нормално)

# 19
  • Мнения: 9 814
Все си мисля, че децата между година и година и половина свикват по-бързо с яслата.
Бъди спокойна и не го мисли от сега. Peace

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 1 366
Моя син тръгна на ясла преди две седмици т.е. на 2г. и 5 месеца. Ами съгласна съм с мамите, че по-малките дечица свикват по-лесно. Всички по-мънички от него вече спят там, а ние още си ходим с уговорки, молби, рев и най-лошото е, че вече разбира и като хапне на обяд, започва да чака мама "да доде и земе мене."

# 21
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Пуснах деето на ясла на годинка и четири месеца.

# 22
  • Мнения: 3 695
Моето тръгна на 1 г. и 9 м.  Peace

# 23
  • Мнения: 2 885
На 2 г. най-късно е добре детенце да тръгне на ясла.
Стефан е гледан м/у 1 и 2 г. от детегледачка, т.е. от чужд човек.
На 1 г. и 11 месеца тръгна на ясла.
Колкото по-рано свикне с чужди хора, освен единствено и само с мама, толкова е по-лесно с адаптацията.
Никакви проблеми не съм имала с детето в ДЗ, не ми е плакал и ден.

# 24
  • Мнения: 46 526
Ако ти се налага - когато се наложи, не можеш да избираш в този случай.

Ако не ти се налага - направо пропусни яслата Peace

... Колкото по-рано свикне с чужди хора, освен единствено и само с мама, толкова е по-лесно с адаптацията ...

Всъщност всичко зависи от детето, моето тръгна директно на градина, на 3г. и 1м., до тогава я гледах само аз, но адаптация нямаше, от първия ден тръгна с огромно желание, нито ден рев, като изключим почивните дни, когато ревеше, защото не я водим в градината  Crazy

# 25
  • Мнения: 8 230
Тръгна на 1г и 5м и свикна буквално за 2-3 дни. Не е боледувал - леки настинки само. Ако трябваше сега тепърва да тръгва, щеше да е много по-трудно, защото много неща разбира вече. Има собствено мнение за всичко, и то разбира се никога не съвпада с нашето.

# 26
  • Мнения: 2 312
Тръгна на ясла на 2г4м.Тръгна  много силно казано -ходи няколко дни ,разболя се сериозно,след това пак няколко дни - пак се разболя,до болница стигнахме и към това прибавен и истеричния рев сутрин ...и се отказахме.

Сега ходи на градина,общо взето се чувства добре ,не реве ,яде си там и засега(да чукна на дърво) е здрава.

Но има и деца ,които свикват безпроблемно с яслата.Дано твоето е от тях Hug

# 27
  • Мнения: 161
Ако не ти се налага - направо пропусни яслата Peace
Абсолютно подкрепям. Каката е ходила на ясла от 1,6 год. до към 2,6. През цялото време плачеше и боледуваше нон стоп. Постоянно я влачех по лекари и е изпила страшно много лекарства за крехката си възраст. Стигна се до там да я гледам вкъщи една година, за да укрепне имунната система. От миналата есен ходи на ДГ без никакъв рев, с огромно желание и много по-малко отсъствия, поради болест.
Малкият, живот и здраве, ще тръгне направо на градина. За щастие мога да си го позволя, защото ще го гледа баба му.

# 28
  • Мнения: 71
моят георги го пуснах на 1г и 3 м и се адаптира супер бързо и лесно-сега чака с нетърпение сутрин да се събуди и да отиде,влиза с усмивка и дори сам.колкото о-малко, толкова по-добре.естествено трябва да са добри лелите:)

# 29
  • Мнения: 1 277
Моят син беше на ясла от 2 годишен до 2 г. и 5 месеца. Отписах го като видях, че боледуванията продължават повече отколкото посещението на яслата (2 дена на ясла- 2 седмици болен у дома).

# 30
Ники тръгна на частна ясла на 11мес.Бързо се адаптира-храни се добре,спи на обяд,вечер е спокойна и доволна.Сега от две седмици е в държавна ясла.Там лелите са по-строги и безкомпромисни.Малко е като в небрано лозе.

# 31
  • Мнения: 2 231
Малката я дадох миналият месец на 1.2 г. Адаптира се бързо, защото може би не разбира като другите какво точно става и не реве за мама, НО не може да се храни сама, а й лелките не успяват много много, та си е вечно е гладна. А пък и да се оплача лепна някакъв вирус и беше 10 дни болна Sad. Но мисля, че по-малките по-лесно свикват в яслата, но си зависи и от детето.

# 32
  • Мнения: 2 960
На 2 г. най-късно е добре детенце да тръгне на ясла.

Какво значи да "е добре" да тръгне най-късно до тази вързаст на ясла Rolling EyesАми според мен не е добре-ей така по принцип  .То си зависи от детето !!За едни е "добре"за други "не е добре".

# 33
  • Мнения: 868
Както някой друг беше казал, ако нямаш начин, нямаш и намираш добра детска ясла.  И аз гледам дете без баби, така че знам колко е трудно.

Аз не съм привърженик на яслите и под 2 години не виждам голяма полза за децата да ходят на такива места. Техните социални умения не са достатъчно развити за да играят наистина с други деца, и по-скоро играят до други деца, вместо с тях. И имунните им системи не са достатъчно укрепнали, та да, разболяват се в началото често.  Друго, което е много важно за мене, е че децата под  2 години и дори след това учат най-добре чрез игра и внимание едно-на-едно, вместо една учителка на 5 деца.

Ако, обаче нямаш начин, бих търсила място което има добро съотношение на учител към деца. Например, едно по-нормално съотношение за тая възраст е 1 учител към 4 деца и не повече. Още, бих сложила ваксина за грип на детето.

Не съм съгласна, че колкото по-рано тръгнат на такива заведения, толкова по-лесно свикват. Моето дете тръгна  направо на детска градина на 3 години, и свикна много бързо. За моя изненада, даже не плака, а е чуствително дете. Важното е детето да е уверено в себе си, да се чуства сигурно в мама/ (и тате) и тогава адаптацията не е трудна дори по-късно.

Сори за дългия пост. Това е тема, която много съм я мислела и ранищвала за себе си и мойта ситуация.  Разбирам, че хората имат различни мнения.

Последна редакция: пн, 13 окт 2008, 21:54 от Pixie

# 34
  • Мнения: 24 467
Нямам типичните нашенски комплекси- наех бавачка и двата пъти.
Яслата за мен е краен вариант, който бих ползвала, ако наистина нямам друга възможност за отглеждане на бебетата си. Слава Богу имах и при двете. След три години е по- приемливо детето /вече не бебе/ да посещава детско заведение, до тогава за мен е безсмислено и често пъти дори вредно. Гледаното в къщи бебе и малко дете не е самотно- такива деца на сходна възраст има достатъчно по площадките и пред блока, компания не липсва. Липсва ми обаче разболяването през седмица- две и хич не мисля, че за година- две децата пропускат нещо съществено. Напротив. Малките деца играят с играчки и с по- големи и възрастни хора, не толкова едно с друго. Достатъчен личен поглед имам, не се базирам само на прочетено в книгите, макар че по този въпрос има достатъчно литература.
Затова- ако има варианти винаги препоръчвам избягване на яслата.

Пропуснах- за "адаптацията"- лично аз и големият ми син сме тръгнали директно на градина без проблеми. Бяхме достатъчно големи, за да нямаме денонощна нужда някой да се грижи персонално за нас, което не се отнася за бебетата /до 2 години едно дете си е бебе/. Дори големият го опитах две - три седмици на ясла и се отказах, това ми беше и допълнителния опит със собственото дете. Нямаше нищо общо между ходенето му на градина и на ясла. Първото мина безпроблемно- и заради по- голямата възраст и заради това, че в градината има учителки и програма. За яслата не ми се помисля и с малкия бях предварително вече решена, че това не е нашият вариант.

Последна редакция: вт, 14 окт 2008, 08:15 от Judy

# 35
  • Мнения: 2 885
На 2 г. най-късно е добре детенце да тръгне на ясла.

Какво значи да "е добре" да тръгне най-късно до тази вързаст на ясла Rolling EyesАми според мен не е добре-ей така по принцип  .То си зависи от детето !!За едни е "добре"за други "не е добре".


На 2 г. е границата, при която не разбират толкова и приемат ситуацията за даденост. Докато след това не е така. Яслата - наистина добрата /а това е рядкост/ е по-доброто решение за мен от мен самата и от детегледачката. А че всичко е индивидуално - както за семейството, така и за детето е вече друг въпрос.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 787
Синът ми тъгна на ясла на 2 г.и 4 месеца.Късничко му беше за ясла и рано за градина.
Момента не беше подходящ,но някак си се адаптира.
И според мен най-удачната възраст за ясла е преди 2-та годинка Wink

Съжалявам,че не го пуснах направо на детска градина,след като навърши 3 години,но вече е минало.
Хубавото е,че сега в градината се чувства много добре и свикна бързо Grinning

# 37
  • Мнения: 2 803
Дадох я на 2 г. Адаптира се бързо.

# 38
  • София
  • Мнения: 12 554
Калоян тръгна сега на ясла в края на септември - на 2 години и 2 месеца. Трудничко му е с адаптацията, доста плаче за мен, макар че реално съм тръгнала на работа още когато беше на 1 година и 3 месеца.
Лично аз бих пропуснала яслата, ако можех да плащам за гледачка или имах баба под ръка. Но в ситуацията просто нямам избор.

Общи условия

Активация на акаунт