на каква възраст - детска ясла

  • 6 459
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
Ники тръгна на частна ясла на 11мес.Бързо се адаптира-храни се добре,спи на обяд,вечер е спокойна и доволна.Сега от две седмици е в държавна ясла.Там лелите са по-строги и безкомпромисни.Малко е като в небрано лозе.

# 31
  • Мнения: 2 231
Малката я дадох миналият месец на 1.2 г. Адаптира се бързо, защото може би не разбира като другите какво точно става и не реве за мама, НО не може да се храни сама, а й лелките не успяват много много, та си е вечно е гладна. А пък и да се оплача лепна някакъв вирус и беше 10 дни болна Sad. Но мисля, че по-малките по-лесно свикват в яслата, но си зависи и от детето.

# 32
  • Мнения: 2 960
На 2 г. най-късно е добре детенце да тръгне на ясла.

Какво значи да "е добре" да тръгне най-късно до тази вързаст на ясла Rolling EyesАми според мен не е добре-ей така по принцип  .То си зависи от детето !!За едни е "добре"за други "не е добре".

# 33
  • Мнения: 868
Както някой друг беше казал, ако нямаш начин, нямаш и намираш добра детска ясла.  И аз гледам дете без баби, така че знам колко е трудно.

Аз не съм привърженик на яслите и под 2 години не виждам голяма полза за децата да ходят на такива места. Техните социални умения не са достатъчно развити за да играят наистина с други деца, и по-скоро играят до други деца, вместо с тях. И имунните им системи не са достатъчно укрепнали, та да, разболяват се в началото често.  Друго, което е много важно за мене, е че децата под  2 години и дори след това учат най-добре чрез игра и внимание едно-на-едно, вместо една учителка на 5 деца.

Ако, обаче нямаш начин, бих търсила място което има добро съотношение на учител към деца. Например, едно по-нормално съотношение за тая възраст е 1 учител към 4 деца и не повече. Още, бих сложила ваксина за грип на детето.

Не съм съгласна, че колкото по-рано тръгнат на такива заведения, толкова по-лесно свикват. Моето дете тръгна  направо на детска градина на 3 години, и свикна много бързо. За моя изненада, даже не плака, а е чуствително дете. Важното е детето да е уверено в себе си, да се чуства сигурно в мама/ (и тате) и тогава адаптацията не е трудна дори по-късно.

Сори за дългия пост. Това е тема, която много съм я мислела и ранищвала за себе си и мойта ситуация.  Разбирам, че хората имат различни мнения.

Последна редакция: пн, 13 окт 2008, 21:54 от Pixie

# 34
  • Мнения: 24 467
Нямам типичните нашенски комплекси- наех бавачка и двата пъти.
Яслата за мен е краен вариант, който бих ползвала, ако наистина нямам друга възможност за отглеждане на бебетата си. Слава Богу имах и при двете. След три години е по- приемливо детето /вече не бебе/ да посещава детско заведение, до тогава за мен е безсмислено и често пъти дори вредно. Гледаното в къщи бебе и малко дете не е самотно- такива деца на сходна възраст има достатъчно по площадките и пред блока, компания не липсва. Липсва ми обаче разболяването през седмица- две и хич не мисля, че за година- две децата пропускат нещо съществено. Напротив. Малките деца играят с играчки и с по- големи и възрастни хора, не толкова едно с друго. Достатъчен личен поглед имам, не се базирам само на прочетено в книгите, макар че по този въпрос има достатъчно литература.
Затова- ако има варианти винаги препоръчвам избягване на яслата.

Пропуснах- за "адаптацията"- лично аз и големият ми син сме тръгнали директно на градина без проблеми. Бяхме достатъчно големи, за да нямаме денонощна нужда някой да се грижи персонално за нас, което не се отнася за бебетата /до 2 години едно дете си е бебе/. Дори големият го опитах две - три седмици на ясла и се отказах, това ми беше и допълнителния опит със собственото дете. Нямаше нищо общо между ходенето му на градина и на ясла. Първото мина безпроблемно- и заради по- голямата възраст и заради това, че в градината има учителки и програма. За яслата не ми се помисля и с малкия бях предварително вече решена, че това не е нашият вариант.

Последна редакция: вт, 14 окт 2008, 08:15 от Judy

# 35
  • Мнения: 2 885
На 2 г. най-късно е добре детенце да тръгне на ясла.

Какво значи да "е добре" да тръгне най-късно до тази вързаст на ясла Rolling EyesАми според мен не е добре-ей така по принцип  .То си зависи от детето !!За едни е "добре"за други "не е добре".


На 2 г. е границата, при която не разбират толкова и приемат ситуацията за даденост. Докато след това не е така. Яслата - наистина добрата /а това е рядкост/ е по-доброто решение за мен от мен самата и от детегледачката. А че всичко е индивидуално - както за семейството, така и за детето е вече друг въпрос.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 787
Синът ми тъгна на ясла на 2 г.и 4 месеца.Късничко му беше за ясла и рано за градина.
Момента не беше подходящ,но някак си се адаптира.
И според мен най-удачната възраст за ясла е преди 2-та годинка Wink

Съжалявам,че не го пуснах направо на детска градина,след като навърши 3 години,но вече е минало.
Хубавото е,че сега в градината се чувства много добре и свикна бързо Grinning

# 37
  • Мнения: 2 803
Дадох я на 2 г. Адаптира се бързо.

# 38
  • София
  • Мнения: 12 554
Калоян тръгна сега на ясла в края на септември - на 2 години и 2 месеца. Трудничко му е с адаптацията, доста плаче за мен, макар че реално съм тръгнала на работа още когато беше на 1 година и 3 месеца.
Лично аз бих пропуснала яслата, ако можех да плащам за гледачка или имах баба под ръка. Но в ситуацията просто нямам избор.

Общи условия

Активация на акаунт