манджичка която ме връща в детството

  • 33 751
  • 96
  •   1
Отговори
# 60
  • Бургас
  • Мнения: 1 273
От баба помня попската яхния-с дребния лук,арпаджик и чесън,правеше я със свинско,друго не помня.Дори не искам да я търся рецептата по готварските книги,знам,че като нейната никога няма да направя.
Козунаците й-правеше ги до последно.Веднъж ме повика при нея на село,да ми предаде занаята,че снахите й не се научиха.Помня,че беше много топло в стаята,месих,мачках,но стана козунака.Сега правя по Великден повече в нейна памет,отколкото заради нас самите.
Тази тема ме разстрои,милата ми баба,винаги ще ми липсва.

# 61
  • София
  • Мнения: 276
Страхотна тема, дано се умножат рецептите тук!

Аз също се сещам за на баба"гюзлемите"- точени кори, които се свиват на правоъгълни банички и се пържат. Нямам рецептата, но и кори за баница не мога да точа Embarassed

Имам много спомени, но не искам да изброявам, защото ми става мн. тъжно за баба Cry.

И една рецепта,за "Чушчена манджа" която тя готвеше( сега я готви и майка и аз, тъка че няма да се загуби)

-Чушки( печени и белени, ако са стари или съвсем младички- непечени)
-домати
-2-3 яйца( зависи от количеството)
-сиренце

Чушките се режат на парчета и се запържват в олио....Добавя се червен пипер и като омекнат се добавя и доматен сос (стърани домати, или на малки парчета) ....Долива се с 3-4 пръста над чушките с вода и къкри 10-15 мин- докато се сварят доматите.  Накрая за сгъстяване се чукват няколко яйца, директно в тенджерата, като се бъркат лекичко, за да станат " на конци".

По желание, накрая като се дръпне от котлона се слага стрък сушен копър.

Поднася се топло с натрошено сиренце във всяка порция.

Лесна и бърза лятна манджа ! Да ви е вкусно !  

# 62
  • София
  • Мнения: 276
О, сега се сетих и за тази ПЪРЖЕНА ТУРШИЯ...беше мн. лесна. От отдавна не съм я правила, че моите хора няма да искат да я ooooh! ядат.

Запържва се нраязана туршия( домати, чушки и др. по-меки , но БЕЗ Моркови) до омекване. Досипва се сосче от туршията, след което, като заври се добавя брашно...до сгъстяване.

 Става като каша( киселичко и мн. вкусно)...Не се слага сол или др. подправка, защото в сока от туршията има и сол и оцет.

# 63
и аз се разстроих и развълнувах като се сетих за миналото...може би не трябваше да пиша въобще ама...
та помня как правехме сирене ...овче сирене ...варяхме и сапун с баба ...апепитка (така я наричахме) ...правехме и суджуци и бабе (пак така се казва - нещо от главата на прасето, която се вари, обезкостява и после се слага чубрица и чесън и се слага в нещо като черво май и се затиска да се стегне и изстине)...иначе по това лятно време правехме и юфка (аз помагах де и се учех да точа тънко сега сигурно съм забравила)...преди това събирахме яйца ...помня че баба месеше с по 2 кори тази юфка, рядко пъти с 45 яйца и малко мляко слагаше в тестото, което след разточване съхнеше върху чаршафи на слънце...помня и розичките на баба - вид сладка баница много популярна в северния край вътре с орехи и канела и после се сиропира...но най-обичах яйцето на книжка и пърженото с топъл хляб...

# 64
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 238
ГЮЗЛЕМИЧКИТЕ ги знам от бабата на мъжа ми.Ако не можеш да точиш кори може да си ги направиш и с готови ,купени,трябва само да си избереш да са по-дебелички,но и с тънки става.Разбърква се яйчице и сиренце и се сгъват по същия начин като с точените (домашните).Пека в тефлонен тиган с много малко мазнина,само няколко капки.Еееее,като на баба няма да са,ама пак са много хубави.  chef
Кокошата супа на баба нямаше равна а и редовно присъстваше на масата Heart Eyes
И аз сега като се върна назад във времето се разстройвам и ми е толкова мило ,а само в спомените си съм на село с баба и дядо,но това е за друга тема Heart Eyes

# 65
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Добре си пишем тук в темичката, спомняме си за бабите си с любов и носталгия, но това ме навежда на следната мисъл: моята баба се пенсионира на 50 години, майка ми - на 55, а аз, ако е рекъл Господ, ще се пенсионирам на 60, когато внучките ми ще са отхвръкнали и ще са на вълна здравословно хранене, диети newsm39 Та мисълта ми е какво ще запомнят от мен и дали ще имам хъс за готвене  cook или ще копам с последни сили и космодиск на кръста градинката, за да им предложа нещо еко в днешното време   33uu

# 66
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 238
През моето детство,не съм и чувала за разделно и здравословно хранене,но съм убедена ,че съм се хранила много по добре на баба със манджите (пържени Mr. Green) и тестени закуски всякакви,от колкото сега ядат моите деца.
Един домат току що откъснат с една филийка от топлия селски хляб ми е някак по здравословно за душата, от това , което децата ми ядат,пълно с консерванти и годно до две хиляди и трийста година Mr. Green
Дано когато аз стана баба внуците ми не са с болното съзнание кое с кое може или неможе да се яде,аз съм на принципа че може от всичко по малко.За мен няма забранени комбинации.Та като стана бабка и внучетата поискат нещо,ще им го направя,тъй както моята баба ме е гледала - All inclusive Blush
За да не е извън темата ще спомена сушените плодове на баба (сушенки) цяла зима си ги хапвахме или ди вареше на компот (ошав) и той имаше различен вкус от обикновените компоти.
А за липовия чай.........ммммммммм, аромата е вълшебен . Heart Eyes

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 1 273
Защо все за бабините гозби се сещаме?Моята майка работеше на смени,дори внуци не гледа,млада беше.Сега се готви за правнуците вече.Тя е майсторка на баницата с правени кори,ова не се научих-да меся.Освен пита за Бъдни вечер,май едни козунаци меся.
Но се надявам моите внуци да ми помнят кексовете,че дъщерите са големи и не позволяват да ги правя,да не надебелеят.И пицата ми е за запомняне. EmbarassedИзвинявам се,май се поонесох!

# 68
  • София
  • Мнения: 1 341
cry Как можах да забравя - ами да, дърпаната баница на баба. Благодаря ти рени55, че ми напомни. Ти да нямаш връзка с Велико Търновския край, защото моята баба беше оттам.

Мммда... "Тамммм, преди сто летааа..."

Да!Баба ми беше от Сухиндол(лека й пръст).В този край - Велокотърновският готвят мн. вкусно!Спомням си че правеше рачел - голяма вкусотийка  chef
Правеше ПРАСЕШКА СУПА.Аз редовно я правя зимата.
ето и рецептата:
Свинско (не замразено) месо се реже на хапки и се запържва в мн.малко мазнина.Сипва се зелев сок и вода  и един лист от зелката,нарязан на ситно  и 1 гл.лук - докато се свари месото.Прибавя се фиде - 1 шепа и естрагон (тарус)Като омекне фидето се прибавя 1 с.л. брашно,размито с малко водичка - за плътност.Тази супичка е идеална за махмурлук, защото е киселичка.
Зимата баба правеще и куркудак - пак със зелев сок:
В тенджерата се слага вода и зелев сок.Като заври се слага праз или кромид лук и 1к.ч. ориз.Препичаше люти сухи чушки на печката.Надробяваше хляб в големи купички,знатрошаваше лютата чушка и  заливаше със зелевата супа и покрива с чинии всяка купичка- да се задуши.Падаше голямо лапане и пухтене ( от лютото).


В зелев сок и вода се слага  лук или праз лук и 1к.ч. ориз

# 69
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Леле, срам, срам  Embarassed Рени55, ами тази чорбичка я правеше майка ми, беше я научила от баба. Наистина много вкусна и пикантна. Благодаря ти, че ме подсети.
Чудесна темичка. Припомних си любими манджи, които отдавна не съм готвила.

# 70
  • Мнения: 5 713
Сетих се за боб чорбата на дядо. Милият, толкова се беше ошашкал какво да ми готви, нали му бях любимата внучка, имахме силна връзка. Много държеше нещо да направи. И какво какво, само боб знаел. Въпреки че майка ми беше му казала да не се притеснява за яденето, тя ще готви и ще ни носи.  Баба ми, кулинарката, беше влезнала в болница и ние двамата трябваше да се гледаме. Още го помня този боб, а минаха толкова години откакто той почина, над 20. За жалост и баба и дядо много рано си отидоха.

# 71
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Рени55 ,с мъстакулките направо ме разплака.Баба ми е от Лясковец,Вел,Търновско.Спомням си правеше един сладкиш от сгъстена с захар шира в която потапяше конец.Ширата е гореща.Като изстине конеца пак се потапя и така докато стане с дебелина на суджук.Май не го обясних много добре... newsm78.После се оставя да съхне и може да издържи 1-2 месеца,Реже се на парченца и напомня малко на локум.Имаше си и име което не помня.Благодаря за спомена smile3525

# 72
  • София
  • Мнения: 1 341
Да,Сузи!
 Да ти ме подсети!
И моята баба го правеше ама аз това съм го забравила!!!
Но щом не го помня значи не ми е било любимо - май защото беше твърдичко!

# 73
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Колко му трябва на човек...Една дума и спомените хукват...Ето и крема от шира(на баба,разбира се),1л.шира,3-4с.л. нишесте,1/2ч.ч.захар.Смесват се и подгряват,бърка се непрекъснато да не стане на бучки.Пуска се вътре 1 листо индрише.Трябва да е като крем.Като поизстине се разлива в купички.Отгоре смлени орехи и канела.Мммммм.......!!!!!

# 74
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Колко му трябва на човек...Една дума и спомените хукват...Ето и крема от шира(на баба,разбира се),1л.шира,3-4с.л. нишесте,1/2ч.ч.захар.Смесват се и подгряват,бърка се непрекъснато да не стане на бучки.Пуска се вътре 1 лист индрише.Трябва да е като крем.Като поизстине се разлива в купички.Отгоре смлени орехи и канела.Мммммм.......!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт