манджичка която ме връща в детството

  • 33 518
  • 96
  •   1
Отговори
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
  Има такива гозби-спомени.Ето една от тях от баба: 15-20 лозови листа,1 глава лук,1ч.ч.ориз,1,5 вода,5с.л. олио,1 яице,1 кофичка кис. мляко,магданоз,джоджен,1 щипка канела,, сол.Запържвам леко лука,прибавям ситно нарязаните лозови листа,след това ориза докато се "оцъкли''Заливам с водата и оставям да ври докато омекне оризът.Ако е нужно добавям още вода.Дърпам от огъня и застроивам по познатия на всички начин с яицето и киселото мляко.Поръсвам с магданоз,джоджен и канела          .Толкова просто,че чак гениално и много,много вкусно                                                                                     

# 1
  • Мнения: 404
мойта пра-баба прави страшен боб.нз как обаче като бяхме по малки със сестра ми и братовчед ми и тя си готвеше боб,ние го изяждахме целия...беше страшен.може би защото вс път слагаше каквото има под ръка.а пък баба прави мн яки пълнени чушки.обаче аз не мога да ги догодя Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 5 713
Крем питата и козунаците на баба бяха несравними. Рецептата за крем питата я имам, но никога не съм се опитвала да я направя. Майка ми веднъж пробва, но не беше същото.

# 3
  • varna
  • Мнения: 676
Манджа със сливи.Тази яхнийка беше страхотна,както и бухтите на баба ми(Бог да я прости).Изобщо каквото и да приготвеше,всичко беше изпипано от всякъде.....

# 4
  • Мнения: 1 176
Не е манджичка,но първото,което ми идва на ум е "циганска баница" с парче сирене и прясно откъснат домат от градината.Ммм,вкусни спомени. Heart EyesА да,и меки,пухкави милинки със солена заливка,или тутманик,или пък баница с ръчно точени кори.И прекрасната домашна торта с кексово тесто,слепена с крем и поръсена с орехи.Непретенциозно,но много,много вкусно.
Мисля,че имаше подобна тема скоро.

# 5
  • Мнения: 4 496
Мекиците на баба, яйчена каша, картофена яхния/несравнима, не мога да я направя като нея/...Всичко ми беше страшно вкусно. Може заради печката на дърва да е, или заради ръцете на баба, ... Laughing

# 6
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Давайте рецептите,момичета!Разпитвайте майки,баби,лели и записвайте.Аз записах доста,но и доста не успях и сега много съжалявам.Иначе внуците ни ще ядат само хамбургери и пици.

# 7
  • Мнения: 4 496
Яйчена каша / за 1 порция/:
Карам по спомени от преди 20 години... Rolling Eyes

Запържва се 1 с.л. брашно до златисто. Залива се с около 1 ч.ч. прясно мляко. Посолява се на вкус. Когато се сгъсти  се добавя едно яйце и се бърка до готовност.
Баба натрошаваше вътре и сиренце... Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 404
когато валеше дъжд баба правеше едни мн хубави сладки.......

# 9
  • Мнения: 580
В детството ми ме връщат всякакви тестени неща - от тутманиците до палачинките и бухтичките .....Мама ми ни ги приготвяше всякя неделя сутрин и къщата ухаеше на доашно сготвено  Heart Eyes 
ПП тя и сега от време на време прави ,но ние със сестра ми вече не живеем там ,така че не е същото ......може би  традицията ще се възобнови за внучето  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 1 428
Всички си имаме ястия от миналото ни,които ни внасят приятни спомени.Никога няма да забравя вкусната ръчно точена висяща баница на баба-лека й пръст.

# 11
  • Мнения: 1 949
Чушки с млечен сос  Heart Eyes

Печени чушчици се слагат с малко мазнина в тенджера. Запържват се леко с червен пипер. Отгоре се заливат с пр.мляко и се продължава на много слаб огън, като се бърка постоянно. Добавя се сол. Сгъстява се с брашно. Става много вкусно и ми мирише на детството ми  Heart Eyes

Също и питата "Слънце". Баба я прави уникална. Да е жива и здрава жената, но вече не може да меси  Sad

# 12
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Всички си имаме ястия от миналото ни,които ни внасят приятни спомени.Никога няма да забравя вкусната ръчно точена висяща баница на баба-лека й пръст.
Заинтригува ме с тази висяща баница newsm78.Дай повече инфо ако можеш newsm22

# 13
  • Край ''синьосиньото синьо море''
  • Мнения: 413
Чушки с млечен сос  Heart Eyes

Печени чушчици се слагат с малко мазнина в тенджера. Запържват се леко с червен пипер. Отгоре се заливат с пр.мляко и се продължава на много слаб огън, като се бърка постоянно. Добавя се сол. Сгъстява се с брашно. Става много вкусно и ми мирише на детството ми  Heart Eyes

Също и питата "Слънце". Баба я прави уникална. Да е жива и здрава жената, но вече не може да меси  Sad
Такава манджа ядохме във варненското село Вълчи дол.Бяхме умерели от глад след дълъг път и една страхотна жена ни я сготви посред нощ.Винаги ще ги помня и гозбата и жената,моята леля.

# 14
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
зрял фасул, най- великия
печени чушки с олио, оцет и магданоз
чорба от зелени джанки
зелник
катми
филия с масло и сладко от сливи
нишестено кремче с вода
тархана
пържена туршия
пиле с ориз
ооох, бабче Confused Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт