Литературен клуб - VІІ

  • 53 478
  • 550
  •   1
Отговори
# 465
  • Sofia
  • Мнения: 1 438
Аз в момента чета "Хроника на птицата с пружина" и съм впечатлена. Това е първата ми негова книга. Много леко ми върви, а в същото време има доста неща върху да се замисля...Много ми харесва, ще продължа с неговите творби  Sunglasses..

# 466
  • Мнения: X
Прочетох едно старо доста кратко издание на "Ако импресионистите бяха зъболекари" и се зарибих да попрочета повечко от бай Уди.Не знам как така го бях пропуснала, горкичкия... Вчера се сдобих с втория том на преиздадените му съчнинения "Пълна анархия", доста прилично подвързан. Laughing

# 467
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Приключих преди няколко дни с "Към един незнаен бог" на Стайнбек.
Не съм очаквала нещо друго, освен да ми хареса. Simple Smile

В момента съм на "Розов храст и сладко и смокини". Ненатоварваща книга, добър стил и хумор.
Ще пробвам и след нея "Стари шлагери и крем брюле".

# 468
  • Мнения: 2 617
Вечерница, права си, всичките му книги на български са с "опосредствен" превод, за съжаление Sad
Бях забравила за тази важна подробност, а е права Котка, че имаме Японистика, която може да се похвали с добри работи. И в книгоиздаването очевидно, комерсиалното е надделяло, а и колко хора биха си позволили по-скъпи книги... Да се надяваме, че в бъдеще това ще се поправи поне относно преводите от по-редки езици.
Книгата е много лека за четене, с особения хумор, специфичен само за Мураками.
Харесвам (съвременна) японска литература (както се вижда от потребителското ми име  Wink) и бързах да си купя "Норвежка гора" още когато я издадоха, без да бях чувала за автора й. След това започнах да следя всичко от него и като че ли имам всичките му книги (не съм правила библиографска справка), но не съм ги изчела. Бих искала да ви препроъчам един прекрасен и много нежен филм по "неговия" Tony Takitani (за тези, които нямат възможност да я прочетат):
http://www.imdb.com/title/tt0420260/

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 15:28 от Tsugumi

# 469
  • Мнения: 2 617
Вече бях писала за биографията на Пруст от Жан-Ив Тадие.
Успях да я привърша. Капитален труд от почти 800 страници, богата библиография и много бележки. Изключително съвестно написан, богато документиран, издаващ голямата ерудиция на проф. Тадие. Бих казала, книга достойна за обекта си - подобно на най-известния му роман, запознаваща ни с негови съвременници.
Разкри ми не много по-различен образ от този, който имах за френския писател, но и още по-симпатичен.
Много се радвам, че българско издателство се е наело да го направи още по-достъпен у нас.
 Peace

http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=27156

# 470
  • Мнения: 694
Така - и аз да се похваля. От сърце ми се чете художествена литература, но няма много време.
Прочетох "Афродита" на Изабел Алиенде - много забавна и свежа. Написана с много чувство за хумор и достатъчно откровеност. Много пикантни подробности за секса и афродизиаците научих WinkАвторката е писала по теми - табу по доста увлекателен и забавен начин, изпълнен с ирония и закачка. Не е тежка, не се налага да се напрягаш, а и можеш да научиш някой друг трик при готвенето.
 Друга книга, за която ще споделя " Мария от Магдала" . Като литературна стойност според мен не е особено висока, но върви доста бързо и дава друга гледна точка за Мария Магдалена. Хареса ми определено, а и някак успя да ме разтовари. Четох я в неделя до 2 вечерта, поплаках и си излях натрупания гнет, а в понеделник вече бях друг човек. Мисля, че книгата дойде точно навреме.
 Прочетох стихосбирката Мадлен Алгафари - някои стихотворения ме уцелиха в сърцето, но есетата от практиката й не ме впечатлиха чак толкова.
 "Колко важно е да бъдеш сериозен" - Оскар Уайлд - много леко и забавно четиво. Да не повярваш, че го е писал авторът на "Щастливият принц".
 "Женско царство"  - Ст. Л. Костов - допадна ми много, весело и забавно отново.
  В момента чета "Хиляда сияйни слънца" - много ми харесва, но нямам достатъчно време да и се наслаждавам.
 Преди нея се опитах да чета "Любовникът на лейди Чатърли" - не знам дали, защото ми я бутнаха в ръцете, или защото имам купища нови книги,които ме чакат - нямам търпението да я прочета. Не ми харесва - просто не отговаря на моя темперамент и идеи.
 Искам да ви попитам дали някой е чел "Харем" - моля за впечатления!!!

# 471
  • София
  • Мнения: 1 509
Здравейте, сега започнах "Ангелски езици" на Динев,впечатлена съм.Пише  образно, бих казала поетично.За него, като прочета цялата книга.Исках да ви питам дали сте чели Колийн Маккълоу "Антоний и Клеопатра",какви са ви впечатленията от тази книга?

# 472
# 473
  • Мнения: 4 358
Здравейте момичета Hug.Отодавна не съм писала тук.
Приключих Паула на Исабел Алиенде.Впечатлена съм.Силно ме разтърси.
Има фрази в тази книга, случки и описания на хора, който така ме уцелиха в сърцето.
Толкова плаках накрая Sad.
Много близка я чуствам тази жена.Наистина пише така че все едно най близката ти приятелка е до теб, държи те за ръката и ти разказва живота си.
Сега искам да потърся съвет.Коя книга е писала Алиенде след Паула.Искам точно нея да прочета.
Афродита задължително ще си я купя.Още повече,че обожавам да готвя.

# 474
  • Мнения: 2 241
Бъни, мисля, че "Афродита" много ще ти хареса. Hug

След "Паула" е написана "Моята измислена страна", наскоро я издадоха тук, но още не съм я прочела, във всеки случай отзивите са добри.

И другите две книги, които се явяват като продължение на "Къщата на духовете" - "Дъщеря на съдбата" и "Портрет в сепия" - също са написани след "Паула". Peace

# 475
  • Мнения: 197
И аз съм чела "Афродита" миналата зима, докато чаках да се роди второто ми мъниче Heart Eyesееех, няма по - красива гледка на света от бременно майче с книжка в ръката Flutter\извинявайте за оффа\...Книгата е прекрасна, толкова полезна информация поднесена по очарователен начин,със сигурност ще допадне на по - голяма част от женската аудитория  bouquet
Другите не съм ги чела, но си ги записах и ще ги потърся, благодаря Котка  bouquet
След раждането на бебока направих малко прекъсване в четенето, сами знаете, като ти остане свободна минутка гледаш да се наспиш \или изпереш Laughing Laughing\, но сега открих книга - съкровище в позабравената библиотека на една приятелка .Казва се "Нестандартното дете" на Владимир Леви.Който е запознат с книгите му "Изкуството за общуваме" и "Аз и ние" знае за какво говоря, и макар и книгата да е издадена през 1988 година звучи ужасно съвременно и със сигурност ще е от полза на всеки "нестандартен " родител, за да знае как да обича и възпитава "нестандартното " си дете

# 476
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да се отчета и аз с една от новопридобитите ми книги на български автори - Яловата вдовица на Бойка Асиова.
Горещо препоръчвам - който харесва Димитър Талев и Железният светилник, много ще оцени и тази книга. Отново става въпрос за горе-долу същото време, същите села, същата тази кипнала Македония на българи, помаци, мюсюлмани, албанци, живеещи двор до двор, със страстите и болките им. Книга, в която сватбата е извечна, съдбовна приказка, пронизана от толкова властна традиция, с толкова дълбоки корени, че те хваща за гърлото. В която бездетната жена е прокълната и едновременно с това тайно одарена - с негласното `разрешение` да опознае и други мъже - което обаче само прави болката още по-ужасна. Книга, в която музиката има свой собствен език, с невероятни описания на зурните, тъпаните и дайрето и това, което правят с човешката душа, щом оживеят в мелодията. С албанската Кануна, отреждаща на още нероденото мъжко отроче парчето олово, което трябва да сложи край на живота му при изпълването на пълнолетие, дори да е последната мъжка издънка на рода - и позволяваща само месец живот след това, ако реши да се ожени и да донесе на света нов живот, който да проплаче в старата люлка с двете допрели човчици орлета...
Жива, образна и завладяваща книга. Не че си няма недостатъци - много образи, невтъкани достатъчно в действието (но и аз не съм я дочела още, така че може и да има изненади), малко по-разхвърляна, отколкото на мен ми харесва и въпреки това - наистина добра. Заслужава си наградите за книга на 2007 г (на н`ам си кой конкурс Blush, забутах някъде препасващата я лентичка, където го пишеше).

# 477
  • Мнения: 60
Кой какво си купи от "Панаира на книгата".  Аз открих една полска авторка Олга Токарчук със "Правек и други времена" лесно четяща се странна и много увлекателна книга със супер откачен финал. После продължавам с Ана Гавалда, щото е хит тук, прави ми впечатление.

# 478
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Бъни "Моята измислена страна" на Алиенде смятам, че ще ти хареса. Биографична е и дава интересен поглед на военния преврат в Чили.  Laughing

Може да бъде купена дори в оригинал, ако четеш на испански разбира се.

# 479
  • Мнения: 272
Я каква хубава темичка. извинете, но запис.Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт