Как точно занимавате децата у дома с чужд език

  • 6 581
  • 85
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 268
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace

# 61
  • Мнения: 2 757
mam@, АБИТУРИЕНТ е правилното. Влезнала съм с 5.90 на изпита по литература в СУ и АКО държа , мога да пиша без грешка. Въпроса е заслужава ли си. Мисля , че тук аудиторията не е академична, за да се замислям дали пиша правилно граматично. Поне не използвам 4 и 6 вместо  "ч" и "ш". Предполагам , че ако се разходя из твоите постове ще открия нещо с което да те "компрометирам" Rolling Eyes, но не държа. За мен е важно да мога да пиша правилно, там където някой ще оцени написаното Simple Smile
Bili, преди да тръгнеш да тормозиш детето си, както явно правиш, съдейки от писанията ти, се научи да четеш и то не само това което ти е ИЗГОДНО или ТИ ХАРЕСВА.
За моето дете не се тревожи, за разлика от повечето си връстници има солидна основа и използва голям набор от думи на БЪЛГАРСКИ. Прекарвам повече от необходимото време , за да я уча, правим го под формата на много разговори, отговаряне на всеки въпрос, посочване на предмета и обяснение, игра, четейки приказки или рисувайки,за разлика от повечето майки отговарящи с "Не ме занимавай, пусни си "BABY TV" " и бас ловя, че твоята дъщеря на 1г и .10м  не е знаела какво е "бохча", примерно, и не  е можела да го обясни. Моята може. По някога е доста изморително, но се радвам , че малката е любопитна.
"Пази боже сляпо да прогледне" - преведи го на дъщеричката ти на немски и се моли да го има издадено на чужд език, щото много се съмнявам , че горкото ти дете, ще може да го прочете в оригинал, ако продължиш да действаш в същия дух.

Виж, аз разбирам идеята , че жената иска да си подготви детето, но реплики от сорта "врънка ме да си играе на английски, а не на немски", са направо плашещи! И ако толкова държи детето на 4 да проговори немски - нека намери добър педагог , който да е наясно с методиката по обучение на малки деца. За това си има специалност в педагогиката и не е никак лесна материя. То, ако ставаше само от книжки, телевизия и тн, нямаше да има преподаватели, всеки щеше да си учи вкъщи, забавлявайки се и зомбирайки пред телевизора.
Мисля, че дискусията по въпроса вече е безсмислена, защото явно жената не обича да чува това, което не й е изгодно. Нека се съсредоточим в/у намирането на всевъзможни самоучители за деца на 4г.  В  този ред на мисли - приспивай си детето на RTL, действа на подсъзнанието , може на сутринта да ти проговори на правилен немски. Успех!

Още с първите изречения направи няколко грешки. ВлЕЗНАла съм вместо влязла съм, въпроса е вместо въпросЪТ е. Тук не са само неграмотници, и на грамотните грешките им правят впечатление. Къде бе душа ще ти оценят написаното. Да ти плащат, че пишеш граматически правилно ли искаш, за ква оценка говориш. Да пишеш правилно е нормално, не е нещо изключително, че да бъде оценено. Но да пишеш неправилно си е излагация за самата теб.
Освен това бебетата и малките деца нямат нужда от преподаватели за да учат език, защото мозъкът им така е устроен, че научават езика от ежедневието. Нужно е само да им се даде възможност да го чуват. Така че ако на майката не и се меля нон стоп телевизорът е доста полезно помагало. Лично познавам дърти научили немски от нон стоп гледане на немска телевизия. Камо ли дете да не научи. Познавам и момче с дислексия, което е на 25 години, но още не може да чете, а знае английски (датчанин е и това му е матерния език). Познай как е научил английски. От ТВ. И го разбира и говори почти колкото и връстниците си, които не страдат от дислексия. Така че не се изказвай неподготвена.

# 62
  • Мнения: 2 757
ето какво мисля и аз. Ползвам английски и мога да твърдя, че произношението ми е много добро, немският ми куца, но него не го ползвам вече 10 г. Мислех да занимавам детето си с английски от много рано и бях започнала да му чета приказки. До момента в който попаднах на един амбициозен баща ?! със самочувствие на перфектен английски. Той занимава детето си от раждането му с английски, немски и руски. Понеже сме колеги и бяхме в командировка, се наложи да говорим на английски дори помежду си, за да не обидим бизнес партньорите. Бях потресена като го чух за първи път. Освен че произношението му беше като китайски английски (едва го разбирах аз), ами и граматиката хич я нямаше. Както споменах самочувствието беше огромно. Тогава се замислих дали и моето не е много голямо, че аз да уча детето си. Да, ползвам го всеки ден, комуникирам, но все пак образованието ми е в друга област ( завършила съм все пак езикова гимназия). Честно казано отказах се, предпочитам да слуша Липи и Меси и др. подобни докато се занимава с нещо друго, просто за да знае че има и други езици. Реших че има време и все пак си има и педагози, които знаят повече от мен и са по-добри. Съвет - помислете добре преди да започнете със занимаването на децата, достатъчно подготвени ли сте? След като чух моят колега, представям си детето му как ще говори английски и дали изобщо учителите после ще успеят да оправят грешките. Аз оставам на песнички и филмчета , без насилие, като фон. Но всеки си знае.

Съгласна съм с теб. Сестра ми е с английска филология и има доста добро произношение. Учи детето си както вече казах и то знае доста англисйки. Но произношението му е българско. И имам предположение защо е така. Защото сестра ми в амбицията си да го научи, беше написала думите на майка ми, която бъкел не знае английски, на един лист и я беше инструктирала да му чете думите всеки ден. Написала ги с транскрипция разбира се, но майка ми къде ти ще говори с английско произношение  Joy Та на практика тя повече го е учила английски от собствената му майка, щото основно тя го е гледала. Вика че си му чете думичките всеки ден и детето си играе и уж не обръща внимание. Но накрая се оказало, че от толкова повтаряне ги е научило всичките. Даже майка ми дето ги е чела, не ги била научила  Joy
Само да допълня, че немският е с доста по-лесно произношение от английския, като изключим трите специфична звука, които разбира се трябва да се научат правилно

# 63
  • Мнения: 24 467
Нека спазваме нормален тон и не се обиждаме, надявам се че тук пишем без лоши намерения. Всеки споделя своя опит.
Нямат нужда от учители малките деца, ОБАЧЕ, само ако се намират в естествена езикова среда. На това наблягам както аз така и други участващи тук /изключвам конкретния казус- по него дадох по- конкретен отговор и се връщам на общия въпрос- как занимаваме децата у дома с чужд език/. На тази плоскост дали детето е в ДГ, в град или държава, където се говори чуждият език от хората, които си го ползват като майчин или дали става въпрос за дете, живеещо у нас, посещаващо наше обикновено детско заведение и учещо на ден по 15 минути /и то не всеки ден/ чужд език, се явява огромна разлика.  
А за произношението- то и в държавата с материя език да попаднеш същото ще е различно, зависи с кого разговаряш. За мен е по- важно детето първоначално да заучи правилно и граматически вярно изговаряне /после и писане/ на думите и словосъчетанията, затова предпочитам професионалната помощ. С математиката мога да занимавам детето си, но не и с чуждия език, където не съм сигурна дали няма да причиня повече вреди, от колкото ползи.

# 64
  • Мнения: 7 821
Моля, без лични нападки!

# 65
  • Мнения: 1 114
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace

  newsm74

# 66
  • Мнения: 1 404
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace
А нали това е целта-детето да може да общува с връстниците си,не да защитава дипломна работа.
Франческа,браво на дъщеря ти Peace

# 67
  • Мнения: 58
И аз да се включа. Занимавам се в къщи с децата от около половин година. Учим думички и прости фрази на немски, без да ги насилвам. На 3 и 4,5 са. Започнах да се занимавам с дъщеря ми и паднах когато веднъж я попитах за дадена думичка, и вместо тя, ми отговори синът ми. От тогава се занимавам и с двамата.
Ето нещо което намерих в нета и сега умувам кой да ми го донесе от Германия, че ако го поръчам май ще излезе солено

http://www.amazon.de/Deutsch-lustig-lernen-leichten-Spielen/dp/3209057419

По-надолу има и други интересни книжки.
От там взех и идеята да учим прости стихчета като Eins, zwei Polizei...  или Punkt, Punkt, Komma, Strich...

Учудващо е колко бързо запомнят. Каквото и да постигнеш ще и е от полза на щерка ти, затова не се отказвай.

Успех

# 68
  • Мнения: 1 404
kinda ,благодаря!

# 69
  • Мнения: 9 814
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace

Ами на езика на кого да общува?! На животните ли да си говорят?!
Логично, че ще общуват по детски и по детски си говорят.
Дъщеря ми взема една играчка например мишка и казва на приятелчето си на български "мишка", то пък отговаря "mouse". Така протича общуването им. Днес имах възможност да ги наблюдавам.

И дъщеря ми е на почти 4 г., отбелязвам го, защото в тази възраст месеците са от голямо значение!
А пък и никъде не съм писала преди, че си говорят изцяло на английски! Писах, че се оправят с думи и на двата езика, но също и с мимики.

# 70
  • Мнения: 3 268
Не ме разбра правилно.Не се сърди,просто исках да кажа,че и с китайче ще се разбере дъщеря ти,защото децата имат свой начин на общуване и това няма нищо общо с владеенето на някакъв език.

# 71
  • Мнения: 9 052
[немския език schule,т.е училище е от женски род,а haus ,т.е къща е от мъжки и никак не е като в българския език.Та всичко това го написах,защото наистина самоучението често не е удачно.
Сори zа Офа мила,ама не се сдържах,es ist das Haus,тоест от среден род newsm51
Права си,das Haus е,сгрешила съм. Embarassed Изобщо не съм се замислила,исках да кажа само,че да учиш език по начина,по който го учи моята позната е адски неправилно.За това ми беше думата.
[/quote]

което не е истина, zащото когато детето zнае думите, дори беz правилен род и число то може да раzбере децата говорещи тоzи еzик, може ад каже нещо, което те да раzберат, те са наясно че то е чужденец и zатова не говори правилно и го приемат, бъди сигурна и по тоzи начин детето да получи много по лесна интеграция в средата , по бърzо научаване на еzика и пр.

# 72
  • Мнения: 1 687
А знаете ли как се учат глаголи. Когато знае глагола в пълната му форма и се обърнат към него както трябва т.е. спрегнат. Моята дъщеря в началото се чудеше коя е тази дума. Сега след повече от половин година се справя чудесно за възрастта си, но тя е между децата всеки ден. Това наистина и помага много защото чува самите деца как говорят и кои думи кога използват. Имат си и точно определени думи за съответната област  и става понякога още по трудно. Моят мъж също е самоук. Учил е езика от TV. Но сега между германци е съвсем друго. Малката също знае много стихчета и песни, но в началото ги беше научила и незнаеше въобще какво пее. Имам много хубави стихчета с рими. Самите съществителни са с определителен член и така на игра се научава и той. Искам да напиша още нещо: научи я на елементарни неща в началото и постепенно и на други. В кракъ на играта я поздрави, кажи и чао и т.н. Ние често играем с нейните плюшени животни като аз говоря на немски от тяхно име  и тя ми отговаря.   Wink По големите хора наистина могат да се научат от TV   но те като чуят думата и могат да я проверят докато малките немогат, а питат. Ние сме с лист и химикал навсякъде. Мога да ти пожелая успех.   bouquet

# 73
  • Мнения: 1 266
Били, още не съм изчела темата, но искам да споделя собствения си опит. Ние заминахме за Берлин, когато бях на 6 години. Пристигнахме в неделя вечер и в понеделник сутринта тръгнах на училище в първи клас - при това учебната година там вече беше започнала. Бъкел немски не знаех (освен от някой друг живот Wink). След три месеца в първото ми срочно свидетелство пише, че говоря много и разсейвам целия клас  Mr. Green - това май говори само за себе си. Нямах абсолютно никакъв проблем с адаптацията и научаването на език.

За Ния е малко късно сега да започваш да й говориш само на немски - ще те гледа странно и ще се чуди какво й стана на мама, но можеш да й обясниш и под формата на игра да започнеш да я учиш - например кое как се казва от бита и т.н. Можете да пуснете немска телевизия, да я сваляш от нета немски филмчета и песнички, да й четеш книжки на немски. А за Виан всъщност е точно навреме. Мен много ме агитират нашето бебе да е билингва, обаче не знам аз дали ще издържа, от емоционална гледна точка - все пак (макар че нямам акцент на немски), българският ми е роден език...

# 74
  • Мнения: 1 404
Коте,,мерси за отговора,успокои ме Simple SmileЗанимаваме се вече всеки ден с куклата,много я харесва и запомня бързо според мен,говори и...потръгват май нещата PraynigЗа билингвата...на мен много би ми се искало,но знам,че няма да издържа,преди време четох на Лиорена постове-нейната майка говорела на детето само на френски и бях решила и аз да пробвам,ама нямам воля,а и в никакъв случай на говоря без акцент,в това си намерих оправдание Mr. Green
П.С.Стискам палци за днес Hug

Общи условия

Активация на акаунт