Как точно занимавате децата у дома с чужд език

  • 6 562
  • 85
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 145
Гледаме детски филмчета на английски. Има ефект. Понякога пита какво значи някоя дума.

# 76
  • Мнения: 2 757
Bili, немския е лесен за произношение и проблемът с акцента не е съществен според мен. Ела да видиш датския кво чудо е, уж го знам ама като говоря местните едва ме разбират, а на мен ми се схване ченето и гърлото от мъка да произнеса звуците им  Close

# 77
  • Мнения: 3 161
За билингвата...на мен много би ми се искало,... ама нямам воля,а и в никакъв случай на говоря без акцент,в това си намерих оправдание Mr. Green


Моето почти професионално мнение по въпроса е, че майката трябва да говори на детето си на майчин език. Но да полага усилия, за да го запознае с други езици. По тази причина никога не съм говорила на децата си само на английски, макар че съм преподавател по езика, живяла съм в Англия и принципно нямам притеснения за произношението или граматиката си Wink

# 78
  • Мнения: 2 124
Здравей!
Доколкото разбрах си от Г.О. и не можеш да намериш подходящ учител - според мен на тази възраст на детето не му е нужен учител, особено щом ти имаш основни познания по немски (съвсем друго е ако езикът се учи в група). Като съвет мога да ти дам да отскочиш до Университета в В.Т. и да се опиташ да се свържеш с Людмила Иванова от Немска катедра - тя е достатъчно ерудиран специалист и не вярвам да откаже консултация и да ти даде насоки за твоя случай конкретно.

Не мисля, че е прекалено амбициозно една майка да иска да улесни адаптацията на детето си - и без това смяната на обстановката, липсата на приятелите и т.н. ще е достатъчно стресираща.

Щом казваш, че дъщеря ти е доста темпераментна - не насилвай нещата - наистина по-добре 15 мин всеки ден, дори чисто формално, дори немският да е само фон. Относно родовете и правилните граматични форми - на първо място в случая е комуникацията, другото ще си дойде на място след време. В България има много изкривено мислене за обучение - децата така и не се осмеляват да изказват мнението си, защото би могло да е грешно, учи се за оценка, а не, за да знаеш.

Водила съм немски езикови курсове - пределно ясно е, че немският език е с по-особена граматика и не може да се овладее за 1-2 месеца, но това не трябва да бъде пречка да се говори - само с говорене се учи език. На моите ученици винаги съм казвала, когато пред тях има нов текст, да не се взират в непознатите думи, а на базата на тези които вече заят да разберат смисъла на текста и тогава да се постараят да разберат новите думи - не първо да посягат към речника. Когато попаднеш в чуждоезикова среда е същото - използваш като опорни точки думите, които вече знаеш, за да се ориентираш.

Дъщеря ми скоро ще навърши 2 г. - колебаех се дали да я уча на немски още от бебе, което за нея ще бъде толкова спонтанно колкото и да научи български, но прецених, че не мога да говоря с нея изцяло на чужд език. В момента тя знае няколко немски думи - без определителен член! както, когато учи български не й казвам коя дума в кой род - тези неща си идват естествено по-късно - това, че казва "синя балон" не ме притеснява, щом два дни по-късно е вече "син балон"; както и когато казва "Тати е боса", колко българчета казват правилно пеперуда или шоколад от първия път????
Иначе конкретно за немския - пея й на немски, чета й стихчета. Щом почна да казвам нещо на немски - тя веднага си носи учебника по немски и отваря на точното място, от което е стихчето. Тя не разбира всяка дума от стихчето - но не това е целта - въпросът е, че го свързва с картинката. (Стихче за болна кукла - картинка момченце и момиченце си играят - той е доктор, тя си е довела куклата да й измерят температурата)
Учебникът ми е много стар, за първи клас - предимно картинки - ситуациите са ставане от сън, приготвяне на закуска, заминаване на училище, какво се прави в училище, в овощната градина, в зеленчукувата градина, домашните животни, тези от зоологическата градина, стихчета, най-накрая има поне 15 песнички с нотите.

Според мен заложи на готови фрази - на по-късен етап ще разбере как се образува спрежението и защо е ползван определен падеж.
Защо не пробвате с дисковете на Релакса - не са точно за деца, но са ежедневни ситуации и мисля, че за дете на нейната възраст са удачен вариант (защото иначе не мисля, че по този начин възрастен човек може да проговори чужд език).

Ако искаш мога ти пратя текстове на различни немски песнички, но дали ще им знаеш мелодията????


# 79
  • Мнения: 315
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace

  newsm74
При престоя ни в Новотел-а  в  Мадрид, Стефани /баща и е чужденец, малката говори свободно български и доста добре английски/ игра с япончета, испанчета, холандчета и дечица, чийто език не разпознах  Embarassed.  Децата се забавляваха повече от час- комуникираха си, ГОВОРЕХА СИ  Shocked  и изобщо едва се разделиха!
Явно езикът на играта е един  Grinning
На дамата, постнала темата ще кажа моето мнение: 1.Дори и да се занимавате с чуждия език тук важното е къде точно отивате и какъв е диалекта там!
2. Според мен мама трябва да говори повече на родния език, българския, освен ако не се налага
3. Въвеждането в новата среда да става бавно и възможно най- естествено, с предварителна позитивна нагласа и представа от тук, преди да тръгнете. Разкажи и колко нови и хубави, различни неща и хора има там и тн Simple Smile
4. Да, децата са папагалчета, ще се изненадаш колко бързо ще започне да копира неща и фрази

Да спомена, преди да ме атакувате- дипломиран педагог и начален учител по английски език съм. Бащата на детето ми и мъж на живота ми е Великобританец. В чужбина, където е семейството на мъжа ми прекарваме около месец и половина годишно и след всяко пътуване до там , английския на малката е все по- добър, но където и да сме аз и говоря 95% на български.

# 80
  • Мнения: 1 266
Според мен няма смисъл дете да учи немски с акцент, след като след година-две ще може да го научи без. Нека езикът да присъства като фон - филмчета, песнички, игри - това е достатъчно, за да се "отключи" по-лесно, когато се преместите.

Според мен няма проблем едно дете да е билингва, ако родителят владее втория език като майчин. Въпросът е по-скоро емоционален, че някак не ти идва отвътре да говориш на една такава малка шушулка на чужд език.

# 81
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Никак не занимавам децата.  Laughing Големият гледа детски филми на английски и сам се учи. За щастие, наследил е дарбата на баща си. На мен ми липсва такава, уви.
Не се занимавам, защото не виждам полза и второ, смятам че носи повече вреда, ако не говорите езика отлично. Виждала съм не една и две амбициозни майки с ужасяващо произношение, които гонят едва проходили фърфалачета.  LaughingА моето произношение не е по-добро.  Mr. Green

# 82
  • Мнения: 145
След всичко което прочетох, мога да Ви кажа, че всяко нещо е от полза за детето. Докато са малки са като попивателни. Така, че до 6 год. ако сте достатъчно методични и забавни детето ви може да говори и разбира поне 2 чужди езика. Това е потвърдено с не едно проучване.

# 83
  • Мнения: 1 479
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace
А нали това е целта-детето да може да общува с връстниците си,не да защитава дипломна работа.
Франческа,браво на дъщеря ти Peace
newsm26Много приятели/ бьлгари живеещи в различни дьржави/си дойдоха с децата тук за малко.Комшиичетата от моят блок перфектно се разбираха на английски с децата от чужбина.Беше ми кеф да ги слушам GrinningАз за сега не се занимавам с баткото.Оставила сьм го сам да се оправя.Когато гледа филмче сьс субтитри,забелязах,че повтаря репликите на английски.Ако видя,че го влече ще го обучавам.Много думи учи и от игрите на компютьра.Абе то или ти идва "от вьтре"или не.Един чужд език,ако не се практикува,ученето е безмислено Wink

# 84
  • Мнения: 3 550
Говоря му на чужд език откакто навърши 6 м. После към говоренето добавих четене на книжки, слушане на песни.

# 85
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не ги занимавам....има време

Общи условия

Активация на акаунт