Плащате ли разходите на родителите?

  • 3 693
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 747
Да, обичайно тези взаимоотношения си имат дългогодишни истории зад гърба си и е изключено в рамките на 3 изречения всичко да се разясни, тъй че и ние да навлезем в ситуацията и да даваме мнения.
Аз се паля, защото съм чувала и друг път подобни изцепки (за мен са изцепки), не че и с тях съм била запозната в дълбочина.
За едно си права argun , вълкът му е дебел врата, защото сам си върши работата! Но наистина ако имам възможност, бих осигурила децата си, без да ги поставям в позиция да съжаляват за това.  Peace

# 31
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Не се знае каква е версията на родителите,винаги има две страни.

# 32
  • Мнения: 6 621
27 Гости преглежда(т) тази тема-това да не е родата?

Стигне ли се до този въпрос "длъжен ли съм?" значи нещо не е наред .
Да даваме мнение без да е ясна цялата картинка не е честно.

# 33
  • Мнения: 46 520
Много съм учудена от повечето коментари  Thinking  ...

На мен случаят на авторката ми звучи като гостуване:

... Та те идват в този град на 2-3 месеца за по 10тина дни в гарсониерата ...

Не знам как ти го приемаш, но за мен е все едно родителите ми да дойдат на гости за 10 дена и аз да ги карам да си платят тока Crazy или аз да отида през отпуската при тях за 10 дни и на тръгване да ми връчат сметката за водата newsm78

# 34
  • Мнения: 139
Ей, това са родители, не чужди хора.... а и в крайна сметка не става дума за огромни разходи ooooh!

 Да, така е - родители са. Но ако дъщерята има възможност да помогне и го направи, това е чудесно. Но не намирам за нормално да е длъжна. Не казвам, че е лошо да платиш сметка или да помогнеш, а не одобрявам това, че е длъжна и иска не иска трябва да го направи. Поне така разбрах аз историята. А що се отнася за огромните разходи - това е относително нали знаеш. Зимата аз плащам 120-130 лв ток. Една трета от тях са 40 лв. и вода 10 -15 лв.Е, за мен това си е допълнителен разход, както и за много други. И това на всеки 2-3 месеца.
Живея в жилището на родителите си. Живея е силно казано, защото работя в друг град, имам си и приятел, та много-много ме няма "у нас". Всеки месец давам на майка ми 400 лева, събота пазарувам храна, битова козметика и ако нещо друго искат и винаги давам още, ако за нещо се наложи (лекарства например). Майка ми работи, но мисля, че след като сама е отгледала мен и брат(е, аз помагам финансово откакто станах на 17, но преди това) ми с много лишения и ни е направила хора, способни да се оправят с живота, заслужава да не се притеснява дали ще може да си легне в затоплена стая, да може да яде каквото й се яде и да не пресмята "лекарството ли да си купя, или шоколад". С майка ми сме много различни и хич не сме близки, но смятам, че така е редно, идва ми от вътре и аз не живея по-зле след като й дам тези пари, да дава Господ здраве ще помагам и занапред.
Та това, дето си написала не е хубаво, ама хич. Родителите й са гледали тази жена поне 18 години всеки ден и едва ли са си правили сметката за 40 лева. Възрастните хора у нас са поставени в ужасно положение (макар и някой от тях всячески да се опитват да има и дребен бизнес, или работа) и заслужават подкрепа, помощ и най-вече разбиране. Лично мнение, не го натрапвам.

# 35
  • Мнения: 4 292
Подкрепям казаното от Пина. Аз лично, като родител не бих постъпила по този начин.

# 36
  • София
  • Мнения: 39 771
Не съм плащала сметки на мама. Докато живеехме заедно и помагах финансово.
Сега живея в нейният апартамент, плащам си сметките. На нея единствено на РДто (ставаше на 55, и не се бяхме виждали 5г) й подарих лаптоп. И в първоначалният момент тя изпадна в нещо като истерия и ми се разсърди, не можело деца да правят толкова големи подаръци на родителите си, би трябвало обратното да е. Успях да й променя възгледите Simple Smile

# 37
  • Мнения: 4 380
Ако говорим за задълженост, трябва да говорим за юридическа задълженост. Ако юридически апартамента принадлежи на родителите, то те и трябва да си плащат сметките. Не виждам как могат да накарат друг да го прави. Съответно пък те могат да покажат вратата на децата ако нещо не ги устройва.
Всичко останало е въпрос на договореност и морален дълг. Ако говорим за последното, не смятам за нормално да плащаш сметките на родител, който е трудоспособен и при това си има не лоши доходи от бизнес. Дори и да те е пуснал да живееш в негово жилище. Това не е нормално родителско отношение, недостойно е и говори много зле за тях.

Не съм помагала финансово на родителите си дори когато живеех при тях (те никога не биха и приели) и няма да приема моето дете да го прави (то си печели достатъчно и въпреки че живее при мен, дори не и знам сумата в сметката).

Свекърва ми навремето висеше на врата на мъжа ми, въпреки нейните не лоши доходи и спестявания, и си умря на мъка когато и секнах кранчето.
Човек не прави деца със сметката как ще му увисне на врата.

Последна редакция: нд, 10 авг 2008, 08:56 от xenia

# 38
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 От постовете на авторката разбрах, че младите живеят в другия апартамент и не използват гарсониерата,в която родителите прекарват 10 дни на всеки два - три месеца, така че не виждам защо трябва да покриват разходите по техния престой в собственото им жилище. На вас някой плаща ли ви, че живеете в жилищата си, а?

# 39
  • The wild, wild west
  • Мнения: 147
Издържам ги напълно. Мисля, че е нормално. С тези пенсии биха мизерствали, а заслужават достоен живот - качествена храна, лекарства, почивки в чужбина..

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Има едно нещо, което се нарича човечност. Между чужди хора разбирам някак си да няма човечност. Но между майка и дете? За съжаление, роднинските връзки отдавна не са роднински, а търговски. Аз не знам да има по-грозно нещо от това да дадеш или да направиш нещо за някого и после да му го натякваш. Нека изгонят братовчедка ти и да си пуснат квартиранти. Да видим как ще накарат квартирантите да им платят сметките.
По темата - да, плащаме разходите на едната родителка. Разбира се, това няма да е вечно.

# 41
  • Мнения: 1 062
Ей, това са родители, не чужди хора.... а и в крайна сметка не става дума за огромни разходи ooooh!

 Да, така е - родители са. Но ако дъщерята има възможност да помогне и го направи, това е чудесно. Но не намирам за нормално да е длъжна. Не казвам, че е лошо да платиш сметка или да помогнеш, а не одобрявам това, че е длъжна и иска не иска трябва да го направи. Поне така разбрах аз историята. А що се отнася за огромните разходи - това е относително нали знаеш. Зимата аз плащам 120-130 лв ток. Една трета от тях са 40 лв. и вода 10 -15 лв.Е, за мен това си е допълнителен разход, както и за много други. И това на всеки 2-3 месеца.
Живея в жилището на родителите си. Живея е силно казано, защото работя в друг град, имам си и приятел, та много-много ме няма "у нас". Всеки месец давам на майка ми 400 лева, събота пазарувам храна, битова козметика и ако нещо друго искат и винаги давам още, ако за нещо се наложи (лекарства например). Майка ми работи, но мисля, че след като сама е отгледала мен и брат(е, аз помагам финансово откакто станах на 17, но преди това) ми с много лишения и ни е направила хора, способни да се оправят с живота, заслужава да не се притеснява дали ще може да си легне в затоплена стая, да може да яде каквото й се яде и да не пресмята "лекарството ли да си купя, или шоколад". С майка ми сме много различни и хич не сме близки, но смятам, че така е редно, идва ми от вътре и аз не живея по-зле след като й дам тези пари, да дава Господ здраве ще помагам и занапред.Та това, дето си написала не е хубаво, ама хич. Родителите й са гледали тази жена поне 18 години всеки ден и едва ли са си правили сметката за 40 лева. Възрастните хора у нас са поставени в ужасно положение (макар и някой от тях всячески да се опитват да има и дребен бизнес, или работа) и заслужават подкрепа, помощ и най-вече разбиране. Лично мнение, не го натрапвам.

Не виждам нищо не-хубаво в поста си. Ако взимаш примерно 300 лв. имаш и дете, а съпругът ти е на не по висока заплата, интересно ми е как точно ще пазаруваш за 400 лв. и отгоре. Говорим съвсем хипотетично. А ако майка ти, ти натяква, че ето видиш ли, тя те е отгледала и сега ти си длъжна да я издържаш. Или дори не ти го натяква, а те поставя в такава ситуация? Тогава няма да чувстваш удовлетворение. Освен това се споменава, че таткото си докарва доста добри доходи. Не се споменава обаче дохода на младите. Предполагам, че допускаш възможността младото семейство да е малко по нестабилно финансово. Но дори и да не е така, пак не е правилно. Виж и болднатото. Не те задължава. Ако имам възможност и аз бих помагала на моите родители, но нямам на този етап. А ми се иска. Не знам, някога дали биха приели моята помощ и това, че никога не са ме поставяли в подобна ситуация, ме кара да изпитвам още по-голяма благодарност към тях. И засилва желанието им да им помогна. Но за мен е висша форма на егоизъм и използвачество, да смяташ, че щом си отгледал едно дете, то до живот ти е длъжно. Да те издържа, да те гледа и т.н. без значение в каква житейска ситуация е детето ти, щом си го отгледал, то ти е длъжно. Освен това родителите, не отиват на гости, а си отиват в другия апартамент. Длъжна ли е дъщаря им да поддържа разходите по двата имота, защото живее в единия. Също лично мнение.

# 42
  • Мнения: 388
Напълно подкрепям мнението на pina - независимо дали си родител или дете, като даваш, даваш безрезервно!!! Какво означава "длъжна е" - трябва ли децата доживот да са длъжни на родителите си за това че са ги създали и отгледали???  Разбира се че ще помагам с каквото мога, дори финансово, въпреки че на този етап те не биха приели, но не приемам че това трябва ми да се вменява като задължение!
Аз ако бях на мястото на братовчедката, щях да се изнеса веднага - след като собствените ми родители търсят финансова изгода от услугата която са ми направили като са ми предоставили жилището, значи за тях това не е било услуга... И щях да си разясня отношенията с тях на момента - или ми го дават безрезервно, без да считат че аз съм длъжна за каквото и да било, или си уреждаме отношенията като им плащам месечен наем и считам че всичко между нас е уредено - без допълнителни разходи за сметки които не са мои, без да плащам за преместване на климатик и прочие... Не може така да считаш че някой ти е длъжен когато си му направил услуга и да му го натякваш!!!

# 43
  • на село
  • Мнения: 830
 Двамата с брат ми помагаме финансово на родителите си. Какво да се прави, системата ги смаза - учители с мизерни заплати и пенсии. Правя го, не защото съм длъжна, а защото сърце не ми дава аз да живея добре, а те да мизерстват.

 П.П. Пък най -много не уважавам тези, които живеят с мисълта, че родителите им са длъжни да им осигурят жилище! За съжаление, познавам много такива.

Общи условия

Активация на акаунт