Отговори
# 30
  • Мнения: 227
Много се извинявам,но не разбрах мога ли да работя след 410дни и  да получавам 50%майчинство Simple Smile Simple Smile
ДА, получават се до навършване на 2г. на детето Peace

# 31
  • Мнения: 5
Много ти благодаря за бързият отговор Grinning Grinning Grinning Wink

# 32
# 33
  • София
  • Мнения: 3 114
А в НОИ уведомени ли са по някакъв начин за промяната на обстоятелствата? 

Да, подадох декларация по чл.54 и заявление за изплащане на 50 % обезщетение с дата 7.09, но в НОИ са казали на счетоводителката, че докато не изтекат 410-те дни, не ми се полага такова обезщетение. Затова са ми превели само 17.14 лв. за трите дни остатък след 27.09. Thinking

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Имам следния въпрос:

Отпускът ми от 410 дни за раждане и отглеждане на дете изтече на 27.09.2009, но аз го прекратих преждевременно и се върнах на работа от 7.09.2009. Кога започва изплащането на 50% обезщетение по чл.54- от 7.09 или от 27.09? 

От 7.09.2009

Благодаря за отговора. Hug
В такъв случай  е странно, че в сайта на НОИ е отбелязано, че "датата на обезщетението, определена от системата", е 27.09.2009.... #Crazy
След изтичането на 410 дни Ви се полагат 50% от отпуска за отглеждане на малко дете, т.е. от 27.09.

# 35
  • Мнения: 33
Може би и моят сложен въпрос е за тази тема. Аз имам бебе на 1 година и 4 месеца, като сега отново съм бременна вече в 5тия месец. Междувременно, без да планирам втора бременност, кандидатствах за докторантура, за която ще ме зачислят от 1.11, без да прекъсвам майчинството си и без да започвам работа, т.е. води се учебен процес и поне не ми се налага да започвам работа. Проблемът ми е обаче, че аз вземам майчинство от двама работодатели - на 8 и на 4-часов работен ден, а като докторант имам право да работя на 4-часов работен ден - това според вас означава ли, че трябва да прекратя майчинството си, където съм на 8-часов работен ден? И по-точно кога трябва да напусна там - когато пусна новия болничен за 45 дни преди термин ли или сега когато ме зачисляват? И тази промяна ще ми се води ли прекъсване на майчинството или само промяна на обстоятелствата? Тъй като мен ме устройва да нямам прекъсване на майчинството, за да мога да получавам същата сума за 1вата година, като с първото ми дете?

# 36
  • Мнения: 58
извинявам се но от много четене в нета съвсем се обърках малката тръгна на ясла преди 2г и си прикратих майченството но не се върнах на работа а ползвам натрупания платен отпуск ще получавам ли 50% една мама беше писала че трябвало да имам поне 1раб ден и тогава отпуска верно ли е това

# 37
  • Мнения: 3 835
щом си прекратила отпуска за гледане на дете, ти се полага 50% обезщетение

# 38
  • Мнения: 1
Здравейте.Имам син на 1г и 9месеца и трагна на ясли.Ако запо4на нова работа имам ли право да полу4авам 50%от май4енството до навършване на 2год. или автомати4но се прекратява след като посещава ясли.Благодаряви предварително за отговорите.

# 39
  • Мнения: 3 835
горният отговор  Peace

# 40
здравейте,
въобще не съм запозната с нашето законодателство затова имам сл.въпроси - имам бебе на 1дна година и искам да се върна на работа. Интересува ме ако се върна и недай се боже ми се наложи да излезна в болничен изплаща ли се той? И как става връщането ми с каква декларация? Като детето не е дадено на ясли?

Общи условия

Активация на акаунт