Минава лятото, тръгва си вече. Тъгува за него ПАЗАРДЖИШКОТО човече!(26)

  • 14 627
  • 309
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 529
Жив и здрав да е новият мъж Александър!
А Жорко е прекрасен,пу, пу...   love001
Nellina,мен ме забрави, а...  smile3518
Трябва да напишем,въпроси на които сме искали да получим отговор,но поради ред причини,не сме.  Peace

# 301
  • Мнения: 134
Значи и там не всичко е цветя и рози... Thinking (Доколкото си спомням, Лили и Ива са раждали в една и съща частна клиника в Пловдив)... Rolling Eyes
Май някои малко идеализират нещата... Whistling
Никога не съм спорила по принцип за частните и държавните клиники. Нямам и намерение да го правя, защото е глупаво.
Винаги съм споделяла мнението си по конкретни въпроси – според личния си опит и информацията, която съм имала.

Ще опиша накратко ситуацията с кърменето в „Торакс” за тези, които се интересуват (с Нел тези неща много отдавна съм ги споделяла). А тези, за които това е отегчително, моля да ме извинят.
Независимо, че бебето е при теб, установеният режим на кърмене на бебетата в „Торакс” – Пловдив, е през 3 часа. В точния час в стаята ти влиза акушерката, сменя памперса на бебето и ти го подава за кърмене. Естествено, ако в самото начало си дала утвърдителен отговор на принципния въпрос „Ще кърмите ли?”. Лично мен тогава ме учуди този въпрос, но по-късно разбрах, че не е толкова рядко явление майки да не искат да се „мъчат”. При всяко кърмене ти се носи и бутилчица с вода, която да се дава между храненията. Акушерката не идва между 24 и 6 ч. (освен ако не я повикаш по телефона, който ти е до главата).
Писала съм и тук, че първото кърмене на Стефко беше в 15 часа, точно поради този режим. При първите няколко кърмения до мен бяха двама души – неонатологът и акушерката – показаха ми как да кърмя и наблюдаваха дали нещата вървят. Теглеха бебето преди и след всяко кърмене – след което му бяха назначени 5 ml „Пренан” за дохранване. Добавката задължително ми се носеше след кърменето. Давах я с неудоволствие (а водата изобщо не давах), което споделях с неонатолога, д-р Колишев – все го питах не може ли без добавката, а той ми обясняваше, че Стеф спада на тегло повече от нормата (при раждането беше 2830 г).
Д-р Колишев е бивш университетски преподавател по неонатология и имаше много академичен стил на изказване; съветите му за кърмене бяха стандартните – миене на гърдите преди и след кърмене, продължителност на кърменето – 5-10 мин, нощна пауза и т.н.. Въпреки това беше изключително доволен от това, че искам непременно да кърмя.
На третия ден, когато ми слезе кърмата, д-р Колишев веднага нареди да се спре добавката. Третата нощ беше първата и последната, в която не спах, поради причината, че Стеф не можа да издържи от 24 до 6 часа без да се храни (добавката предните дни го беше засищала достатъчно). Тогава му дадох първото и последното шише с вода. На четвъртия ден сутринта Стеф не можа да издържи дори 3 часа и аз за първи път се осмелих да наруша режима и го накърмих на втория час. Докато кърмех, бях заварена от акушерка, която ми се скара, че не можело така – развалял се режимът, бебето нямало да иска да яде след 1 час, като стане време за това. Същия ден по обяд ни изписаха. Прибрахме се вкъщи и от този ден нататък започнах да кърмя на поискване. Благодарна съм на съпруга си и другите си най-близки роднини, за това, че ме подкрепиха да следвам съветите на мамите от кърмаческия форум!
Когато малко повече от месец по-късно получих от неонатолозите в „Торакс” и стандартните съвети за ранно захранване със сокче и пюренца, изразих несъгласието си и срещнах приемане на решението ми. За разлика от личния лекар на Стеф, който страшно се възпротиви (за това съм писала неведнъж).
Още няколко месеца по-късно вече бях много щастлива, когато срещнах съмишленички в решимостта за кърмене (и не само) – няколко от първите момичета, прописали в пазарджишката отчетна, с които много си допаднахме и сме много добри приятелки и до днес.

Аз не мисля, че има идеализация в горенаписаното. За мен това е истината. Не съм твърдяла никога нищо по-различно от нея.

# 302
  • Мнения: 134
Честита мъжка рожба и на Верчето! Много радости да й носи Александър!

Частната детска кухня - почти изключително съм взимала храна за Стеф само от нея (с изключение на една седмица, която ми беше достатъчна, за да се откажа от държавната кухня). Седмичното меню се обявява в петък предишната седмица за петте дни на следващата. Можеш в петък или събота да си вземеш "купончета" за цялата седмица за всички ястия (супа, основно, десерт) или за точно определени дни и точно определени ястия по твой избор. Едновременно с поръчването на купоните, трябва да си поръчаш и платиш предварително и за доставката - пак по твой избор за цялата седмица или само за определени дни. Ползвах тази услуга за доставяне вкъщи от момента, в който я въведоха, до момента, в който вече нямах нужда да взимам храна от детска кухня. Мен много ме устройваше, въпреки че два пъти се случи да ми доставят не това, което съм поръчала.
Такава беше ситуацията преди две години. Сега не знам дали нещата стоят точно така.

# 303
  • Мнения: 1 938
Nellina,мен ме забрави, а...  smile3518

    Лелеее, Сонче, злото да те забрави! Hug Hug Hug
    Сега се сещам, че ти дойде с твоя приятелка - значи ставаме повече! Simple Smile
    Хайде, мами, няма ли кой да пусне новата тема? Габровки вече ни откраднаха едното заглавие Laughing.

# 304
  • Мнения: 1 938
Къде се провежда този курс Rolling Eyes

На бул. "Александър Стамболийски", в сградата на центъра за социални услуги. Peace

# 305
  • Мнения: 2 336
 bgЧестит празник на всички !!!  bg
Давайте идей за заглавие на нова тема  Thinking

# 306
  • Мнения: 413
Ted_, тя Нели е дала няколко:

П.П. Не е ли време вече за нова тема?
1. ПАЗАРДЖИК мъгла обви
и дъжд от бебета вали. 
2. В ПАЗАРДЖИК започна листопад.
Едно след друго бебета "валят".   
Може и старото мое предложение, което беше много романтично и поетично:
3.С коси от златни есенни листа
към ПАЗАРДЖИК пристъпва есента.   


Избирай някое. Simple Smile

Честито на новите мамчета!Да са им живи и здрави децата!

А Жорко на Ванчето е много хубав.Пу-пу!Да е жив и здрав! Heart Eyes

# 307
  • Мнения: 2 336
Не съм ги видяла  Embarassed много сори на всички Embarassed Embarassed Embarassed

# 308
  • Мнения: 163
  bgЧестит празник bg.

# 309

Общи условия

Активация на акаунт