Американски колеж-първа тема

  • 218 680
  • 1 273
  •   1
Отговори
# 45
Записвам се в темата! Simple Smile

И моя син тази година ще кандидатства в колежа, а догодина дай боже и другия.  Grinning
.... Прочетох написаното до тук .... предлагам ви дайте да не се разправяме за пари! .... На всички които знам децата им да учат там, парите не им се сипят от джобовете. Със сигурност има и от другия тип! Предполагам, че това са хора, за които образованието на децата им е на първо място. Примерно при нас, ако някое дете успее, със сигурност ще ни бъде много трудно.
Друго! Преди да решим за какво да се готвим, бях чувала само "минаващи" изказвания за гимназиите, т.е. по този начин съм си изградила впечатление, без да навлизам подробности. ... и съм чула много суперлативи за този АК. Разбира се абсолютни неща няма и сега след като се интересувам по-конкретно, открих и за колежа доста негативни страни, като например заобикаляща среда от презадоволени деца.  Confused Не знам как ще успеят да ги направят състезателен тип хора, за да успяват и в живота?!  newsm78 Но за нас е късно да се връщаме назад и нека да опитаме да се подкрепяме, че ни остават най-тежките месеци!!  Simple Smile

# 46
  • София
  • Мнения: 5 566
Записвам се и аз в темата. Ще се радвам, ако майки на деца, които вече учат там, също се включат с мнения.  Peace Основно дали очакванията им са се оправдали? Дали децата са претоварени или напротив? Всякакви мнения на хора с реален опит са добре дошли!

# 47
  • Мнения: 390
Преподавателка в колежа ми каза при личен разговор, че АК е само за деца много силни психически , с устойчива нервна с-ма. Че ги чанчат яко и няма никакви компромиси.

# 48
За тези, които са решили - не слушайте как ви разколебават, особено неуспели или неможещи да платят таксата.
В училището учат съвсем обикновени деца-разбира се умни; за някакви по-особени психически особености не съм забелязала.
Моето дете тази година завършва колежа, така че впечатленията са преки. Аз лично не съжалявам за нито един платен лев. Това може и да не е най-доброто училище в България, но за моето дете е. Влезе без уроци и предварителна подготовка, решихме да опитаме просто. Не съм забелязала да се е повредило от учене през тези години. Разбира се, има деца които учат много-както навсякъде. Факт е, че се завършва със съвсем нормално количество учене, даже малко според моите разбирания.
Това, което ме провокира да пиша е заобикалящата среда-какво значи презадоволени деца? Вие познавате ли други? Деца на познати, които учат в СПТУ /дали се казва така?/ разполагат със същото. Въпросът не е само в това дали родителите могат да платят таксата, а дали искат, тоест дали образованието им е приоритет. На никое от познатите ми от колежа деца родителите не намират парите по улиците. Не съм чула някой да парадира с финансови възможности, нито за комплекси у някой на тази тема.  Не казвам че няма - може и да има-аз не съм чула, а познавам отблизо поне 15 приятелчета на моето дете.  Деца спокойни, уверени, без излишни претенции, със сериозен поглед към бъдещето си. Идеални няма, разбира се.

# 49
  • Мнения: 91
Записвам се и аз в темата. Ще се радвам, ако майки на деца, които вече учат там, също се включат с мнения.  Peace Основно дали очакванията им са се оправдали? Дали децата са претоварени или напротив? Всякакви мнения на хора с реален опит са добре дошли!
Аз съм майка на момче, което тази година е в осми клас в колежа. Впечатленията ми са едва от половин учебна година. Това, което мога да споделя, че на този етап съм категорична, че направихме добър избор. Всъщност, изборът ни не беше никак лесен, тъй като синът ми бе приет на първо желание и на изпита за гимназии, и с такса "Стипендия" в АК.
Училището е наистина много добро - твърде различно като порядки и начин на обучение от стандартно българско училище. Наистина се учи много, но ако детето Ви е издържало изпитите, отнасяло се е досега с отговорност към учебните си задължения и не е имало проблеми с дисциплината, няма да бъде проблем да се нагоди. Аз също се притеснявах за моя син, тъй като е доста чувствителен.Но слава богу, периодът на адаптация мина гладко и бързо. С две думи, ако приемем, че нивото на обучение се запази и през следващата учебна година, аз препоръчвам училището с чиста съвест.

# 50
  • София
  • Мнения: 749
Записвам се и аз в темата. Ще се радвам, ако майки на деца, които вече учат там, също се включат с мнения.  Peace Основно дали очакванията им са се оправдали? Дали децата са претоварени или напротив? Всякакви мнения на хора с реален опит са добре дошли!
Аз съм майка на момче, което тази година е в осми клас в колежа. Впечатленията ми са едва от половин учебна година. Това, което мога да споделя, че на този етап съм категорична, че направихме добър избор. Всъщност, изборът ни не беше никак лесен, тъй като синът ми бе приет на първо желание и на изпита за гимназии, и с такса "Стипендия" в АК.
Училището е наистина много добро - твърде различно като порядки и начин на обучение от стандартно българско училище. Наистина се учи много, но ако детето Ви е издържало изпитите, отнасяло се е досега с отговорност към учебните си задължения и не е имало проблеми с дисциплината, няма да бъде проблем да се нагоди. Аз също се притеснявах за моя син, тъй като е доста чувствителен.Но слава богу, периодът на адаптация мина гладко и бързо. С две думи, ако приемем, че нивото на обучение се запази и през следващата учебна година, аз препоръчвам училището с чиста съвест.

Megan, ако помниш и аз имах същите терзания за моята дъщеря - 91 НЕГ или АК (субсидирана такса). Избрахме колежа и никак не съжалявам.
Повтарям всяка твоя дума  Peace

# 51
  • Мнения: 390
Споделям само какво са ми казали "отвътре", моите деца са много малки и дори на у-ще не ходят, така че не става въпрос да "разколебавам" някой, защото "не мога да си го позволя" /само за сведение - мога/.

За мен АК е най-доброто средно образование, което можеш да получиш в Б-я, категорично.

А за таксите е хубаво да се има предвид дали хората ще могат да си ги позволят до края, наистина, защото стипендията е година за година и това, че тази си успял, не значи, че и другата ще си. На моя близка й се наложи да махне дъщеря си от там последната година, защото не намериха пари и тя /майката, не знам за дъщерята/ го изживя много тежко.

# 52
За тези, които са решили - не слушайте как ви разколебават, особено неуспели или неможещи да платят таксата.
В училището учат съвсем обикновени деца-разбира се умни; за някакви по-особени психически особености не съм забелязала.
Моето дете тази година завършва колежа, така че впечатленията са преки. Аз лично не съжалявам за нито един платен лев. Това може и да не е най-доброто училище в България, но за моето дете е. Влезе без уроци и предварителна подготовка, решихме да опитаме просто. Не съм забелязала да се е повредило от учене през тези години. Разбира се, има деца които учат много-както навсякъде. Факт е, че се завършва със съвсем нормално количество учене, даже малко според моите разбирания.
Това, което ме провокира да пиша е заобикалящата среда-какво значи презадоволени деца? Вие познавате ли други? Деца на познати, които учат в СПТУ /дали се казва така?/ разполагат със същото. Въпросът не е само в това дали родителите могат да платят таксата, а дали искат, тоест дали образованието им е приоритет. На никое от познатите ми от колежа деца родителите не намират парите по улиците. Не съм чула някой да парадира с финансови възможности, нито за комплекси у някой на тази тема.  Не казвам че няма - може и да има-аз не съм чула, а познавам отблизо поне 15 приятелчета на моето дете.  Деца спокойни, уверени, без излишни претенции, със сериозен поглед към бъдещето си. Идеални няма, разбира се.


Супер!  Hug Това, което чета само ме радва!
Но! За кандидатстването понеже сега съм много в темата ще ти противореча!
Или идва от математическа, или ходи на подготовка и то сериозна за езиковите гимназии, и или решава конкретни тестове за колежа, ама без нищо.... Joy..... ще ме прощаваш, не мога да повярвам, че детето ти е излязло от тридесет и едикоя си гимназия и случайно разбираш ли го приели?!....А!....пропуснах - има и едни 1% или по-малко тип "талант", които докато са в училище родителите им нямат грижи, но в живота са хаховци! Убедена съм, че твоето дете не е от тях. Големия ми син също не съм го виждала да заляга и го оценяват като блестящ, малкият пък много време отделя за учене и го преценяват като задълбочен и много паметлив. Оценките са им еднакви - масово шестици.
И още нещо имам да кажа по темата за подготовката - на познати дете учи там и родителите твърдяха, че не се е готвило изобщо за АК, а години след това откривам публикувано негово есе из нета от подготовкато му..... ??..... Но не се притеснявай, това съм забелязала, че е любим похват на маса хора. Grinning

Друго - най-доброто по успех момченце от групата, в която ходи сина ми на подготовка непрекъснато слушам за новите му придобивки- няколко вида телефони от тип iphone и blackberry -различни модели, а за Коледа май беше laptop. Ако него не го приемат- няма кого. Детето е просто безпогрешно, примерно всеки път е със 77% резултат. Е какво!...да не искаш да ми кажеш, че като го приемат ще изхвърли джаджите, мисля, че по вероятно е да продължат да му купуват..... и сега да не си помислиш, че за нас джаджите са много ценни??!!.... Laughing.....НЕ!......и затова не се тъпчем с такива боклуци.

Не ме разбирай погрешно, че се заяждам с теб, напротив!...това е само моето виждане по темата за кандидатстването, а другото имайки в предвид новите такси за колежа, не знам дали ги знаеш?.... е да ти кажа- близо до ъкъла!
Та не само не искам да се заяждам, а дори имам два конкретни въпроса към теб.
Има ли деца на някои от "силните на деня" из вашите съученици? и .... Къде сте приети или все още кандидатствате (не съм сигурна в процедурите) да продължите образованието си догодина?... и .... всичко, което по твоя преценка искаш да споделиш с удоволствие ще прочетем!  Simple Smile

# 53
  • Мнения: 148
За тези, които са решили - не слушайте как ви разколебават, особено неуспели или неможещи да платят таксата.
В училището учат съвсем обикновени деца-разбира се умни; за някакви по-особени психически особености не съм забелязала.
Моето дете тази година завършва колежа, така че впечатленията са преки. Аз лично не съжалявам за нито един платен лев. Това може и да не е най-доброто училище в България, но за моето дете е. Влезе без уроци и предварителна подготовка, решихме да опитаме просто. Не съм забелязала да се е повредило от учене през тези години. Разбира се, има деца които учат много-както навсякъде. Факт е, че се завършва със съвсем нормално количество учене, даже малко според моите разбирания.
Това, което ме провокира да пиша е заобикалящата среда-какво значи презадоволени деца? Вие познавате ли други? Деца на познати, които учат в СПТУ /дали се казва така?/ разполагат със същото. Въпросът не е само в това дали родителите могат да платят таксата, а дали искат, тоест дали образованието им е приоритет. На никое от познатите ми от колежа деца родителите не намират парите по улиците. Не съм чула някой да парадира с финансови възможности, нито за комплекси у някой на тази тема.  Не казвам че няма - може и да има-аз не съм чула, а познавам отблизо поне 15 приятелчета на моето дете.  Деца спокойни, уверени, без излишни претенции, със сериозен поглед към бъдещето си. Идеални няма, разбира се.


Супер!  Hug Това, което чета само ме радва!
Но! За кандидатстването понеже сега съм много в темата ще ти противореча!
Или идва от математическа, или ходи на подготовка и то сериозна за езиковите гимназии, и или решава конкретни тестове за колежа, ама без нищо.... Joy..... ще ме прощаваш, не мога да повярвам, че детето ти е излязло от тридесет и едикоя си гимназия и случайно разбираш ли го приели?!....А!....пропуснах - има и едни 1% или по-малко тип "талант", които докато са в училище родителите им нямат грижи, но в живота са хаховци! Убедена съм, че твоето дете не е от тях. Големия ми син също не съм го виждала да заляга и го оценяват като блестящ, малкият пък много време отделя за учене и го преценяват като задълбочен и много паметлив. Оценките са им еднакви - масово шестици.
И още нещо имам да кажа по темата за подготовката - на познати дете учи там и родителите твърдяха, че не се е готвило изобщо за АК, а години след това откривам публикувано негово есе из нета от подготовкато му..... ??..... Но не се притеснявай, това съм забелязала, че е любим похват на маса хора. Grinning

Друго - най-доброто по успех момченце от групата, в която ходи сина ми на подготовка непрекъснато слушам за новите му придобивки- няколко вида телефони от тип iphone и blackberry -различни модели, а за Коледа май беше laptop. Ако него не го приемат- няма кого. Детето е просто безпогрешно, примерно всеки път е със 77% резултат. Е какво!...да не искаш да ми кажеш, че като го приемат ще изхвърли джаджите, мисля, че по вероятно е да продължат да му купуват..... и сега да не си помислиш, че за нас джаджите са много ценни??!!.... Laughing.....НЕ!......и затова не се тъпчем с такива боклуци.

Не ме разбирай погрешно, че се заяждам с теб, напротив!...това е само моето виждане по темата за кандидатстването, а другото имайки в предвид новите такси за колежа, не знам дали ги знаеш?.... е да ти кажа- близо до ъкъла!
Та не само не искам да се заяждам, а дори имам два конкретни въпроса към теб.
Има ли деца на някои от "силните на деня" из вашите съученици? и .... Къде сте приети или все още кандидатствате (не съм сигурна в процедурите) да продължите образованието си догодина?... и .... всичко, което по твоя преценка искаш да споделиш с удоволствие ще прочетем!  Simple Smile
Аз не съм на ващето мнение... Сестра ми влезе там без никаква, ама абсолътно никаква подготовка... Сега дъщеря ми кандидатства там, но се подготвя, зашото временат са други... Това е отделен въпрос за джаджите и т. н. ...

# 54
ВаняМ и Megan  много благодаря за мнението , наистина много помагате!
А ВаняМ на теб дължа една блогодарност още от преди 2 седмици, sorry  за закъснението!

И не се притеснявайте да ни споделите още! Hug

Е winkipinki на практика си на моето мнение, защото ние кандидатстваме сега, за преди аз особено мнение нямам! Joy

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 17:34 от Mm Elei

# 55
  • Мнения: 264
За тези, които са решили - не слушайте как ви разколебават, особено неуспели или неможещи да платят таксата.
В училището учат съвсем обикновени деца-разбира се умни; за някакви по-особени психически особености не съм забелязала.
Моето дете тази година завършва колежа, така че впечатленията са преки. Аз лично не съжалявам за нито един платен лев. Това може и да не е най-доброто училище в България, но за моето дете е. Влезе без уроци и предварителна подготовка, решихме да опитаме просто. Не съм забелязала да се е повредило от учене през тези години. Разбира се, има деца които учат много-както навсякъде. Факт е, че се завършва със съвсем нормално количество учене, даже малко според моите разбирания.
Това, което ме провокира да пиша е заобикалящата среда-какво значи презадоволени деца? Вие познавате ли други? Деца на познати, които учат в СПТУ /дали се казва така?/ разполагат със същото. Въпросът не е само в това дали родителите могат да платят таксата, а дали искат, тоест дали образованието им е приоритет. На никое от познатите ми от колежа деца родителите не намират парите по улиците. Не съм чула някой да парадира с финансови възможности, нито за комплекси у някой на тази тема.  Не казвам че няма - може и да има-аз не съм чула, а познавам отблизо поне 15 приятелчета на моето дете.  Деца спокойни, уверени, без излишни претенции, със сериозен поглед към бъдещето си. Идеални няма, разбира се.

Тъкмо се чудех дали да пиша когато мнението на gost ме провокира. Първо с " не слушайте как ви разколебават, особено неуспели или неможещи да платят таксата"  Звучи меко казано обидно и нескромно  Wink.  Второ : По въпроса за презадоволените деца- има и такива в АК - нямам статистика колко на колко е съотношението. Най-малкото като се отиде на баловете на АК се вижда истината  Wink Много деца парадират с финансовите си възможности, както (макар и рядко) тези финансови възможности облагодетелстват оставането на слаб ученик в колежа. И ако детето е по-чувствително се чувства прецакано когато с труд и умение си изкарва оценките, а някои - неизвестно с какво . Но тези случаи не са много типични, а пък и това е част от живота . Трето - натоварването с учебния материал не е по силите на някои- затова се правят петъчни купони с мнооого разпускане . Разбира се още в началото се "разпределят по финансови възможности" и групичките се затварят .
Иначе мнението ми че АК е едно от най-добрите частни училища в БГ - има си и плюсове, и недостатъци. Имат много хубав правилник за вътрешния ред, който се опитва да се спазва . Може да се научи EN и математика (при Кортезов само), а по другите дисциплини зависи от късмета на випуска : някои от английскоговорящите учители са на ниво, други - не

# 56
  • Мнения: 264

Супер!  Hug Това, което чета само ме радва!
Но! За кандидатстването понеже сега съм много в темата ще ти противореча!
Или идва от математическа, или ходи на подготовка и то сериозна за езиковите гимназии, и или решава конкретни тестове за колежа, ама без нищо.... Joy..... ще ме прощаваш, не мога да повярвам, че детето ти е излязло от тридесет и едикоя си гимназия и случайно разбираш ли го приели?!....А!....пропуснах - има и едни 1% или по-малко тип "талант", които докато са в училище родителите им нямат грижи, но в живота са хаховци!
\
 От 32 СОУ  bouquet, без никаква  подготовка !
ПС. И малкия се пробва, ходи на някакво кратко курсче от Веди - да се учи как се пише есе, ама не се справи много добре - беше някъде из резервите и би могъл да учи срещу пълна такса, поради което се отказахме

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 15:55 от Wladi+

# 57
Останах с впечатление, че във форума има хора или близки....., които отдавна са завършили АК, как смятате, дали децата имат добра реализация в живота след АК? ...Дали колежа възпитава "състезателен тип"(и по-рано използвах тази дума, но в момента не се сещам за друга) хора?

# 58
Нищо обидно или нескромно не виждам в това някой нещо да не може да си позволи. Аз не мога да си позволя швейцарските частни пансиони, но не казвам че са лоши. И не плюя по тези, които могат да си пратят децата в тях.

# 59
  • Мнения: 148
ВаняМ и Megan  много благодаря за мнението , наистина много помагате!
А ВаняМ на теб дължа една блогодарност още от преди 2 седмици, sorry  за закъснението!

И не се притеснявайте да ни споделите още! Hug

Е winkipinki на практика си на моето мнение, защото ние кандидатстваме сега, за преди аз осочено мнение нямам! Joy
Аз съм майка, която от близо 7 години изучава училището и мисля, че знам що - годе нещата... Но има хора и с по - критично мислене... Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт