Въпрос за детегледачките и разходите?

  • 5 927
  • 84
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 149
Да, това с леля-ясла е добра идея и според мен може да бъде осъществявана. Моя приятелка каза, че ще гледа дете заедно с нейното, но не намери такова. Реши, че ще отворя детски център, отвори го - сега не може да набере деца. Очевидно българите предпочитат или 40 лв за държ. заведение, или 600 за частна градина. Или пък 500 лв за детегледачка, а за да минат по-евтино казват да е пенсионерка - те и за 400 лв се навиват.
Но не ги вълнува алтернативата малка група деца за по 400 лв на месец, включително да им и храна, т.е. не си правят правилна калкулация.
------------------
Добре е да е наето помещението, за да се събират дейностите на място, където вечер няма да живее семейство. Добре е жената да е на работа, а не да е с детето си. Ако е с детето си, трябва да е само още едно за гледане, или ако са повече да са 2 жени.
6 месеца пазаруване, готвене кога?!, чистене след малките и все пак поддържане на домакинството бяха немислими. В БГ не може да се очаква, че мъжа ще се прибере и ще пазарува, ще готви той и т.н. Нашите нрави са такива, че щом жената е в къщата, значи тя я върти. Това с още няколко деца няма как да стане.

Даже съм мислила дали сега като оставам вкъщи с корема, после с бебето, и пролетта ако се наема да правя нещо, то ще е да гледам дете в училищна възраст - примерно да го взимам от у-щето и да си готви уроците с мен. Така бебето и детето ще са на много различни възрасти и няма да си пречат взаимно. А моят син ще е на ясла., пък дори и да се налага да е вкъщи ще се спогаждат.

# 76
  • Мнения: 2 757
Чаено момиче, точно това казах и аз малко преди теб. Освен това искам да добавя, че не ми е много ясно как един човек ще гледа качествено 6 деца примерно, 2 от които около годинката на възраст. Понеже в момента гледам 2 такива на годинка и едва се справям с извеждането им. Непрекъснато си вземат играчките и се бият и реват. Повече от това не знам как може да понесе нормален човек. Стават 3 вечер като си дойде брат им и почва и той да ги млати и да им взема всички играчки. Добре че е мъжът ми, сама не бих се справила. Пък по едно време бяха 5 в нас - моите 3 плюс двете на сестра ми на 3 и на 4.5 години. Начи трите големи не спираха да се бият - нон стоп трябваше някой да ги разтървава. Моите бебета в същото време и те реват или правят опити за самоубийство... ooooh! Като ги изкарвахме 5те на двора бяха нужни минимум 2ма души. Та от личен опит казвам, че е лудост сам човек да гледа 5 деца и ако случайно не се е случило нещо лощо то си е било наистина жива случайност. Лично аз не бих си пуснала децата на такова място.

# 77
  • Мнения: 2 018
NikiFin - в държавните как мислиш, че е? Стигат и до 40 деца на две жени - не преувеличавам бройката!

# 78
  • Мнения: 24 467
... Освен това искам да добавя, че не ми е много ясно как един човек ще гледа качествено 6 деца примерно, 2 от които около годинката на възраст. ...
Точно заради това лично аз съм отхвърлила идеята за подобно отглеждане поне до навършване 3- годишната възраст на децата. Писах го по темата. След това също предпочитам като ще се отглежда с други деца, то те да са на сходна възраст. Не бройката, съставът е от значение. А в ДГ с деца над 20-25 в група не бих пуснала детето си. Това не е нормална среда за отглеждане и възпитание дори на по- големи деца.
Нещо друго- западен модел не е равно на добър и успешен модел.

# 79
  • Мнения: 2 757
Бо_, знам как е в БГ и там не бих си пуснала никога децата на ясла и да се заблуждавам, че ми ги гледат като хората. Тук са по 3 жени на 12 деца и пак ги гледам как се мъчат, особено сутрин като оставят децата и те реват. Имаше в нашата ясла една дребна слабичка женица - ами тя едва удържаше Давид като го оставяхме - той голям и силен и се бореше с него като с мечка - той я млати, мята се и тя едва го държеше. През това време и водят друго и него трябва да поеме. Тази същата беше казала, че никога не би си дала детето на ясла. Представи си за какво иде реч. От как ги гледах няколко дни седях там докато Давид свикне в началото се зарекох, че ще умирам от глад ама няма да работя в ясла  ooooh!

# 80
  • София
  • Мнения: 2 952
Вчера темата ми беше в главата и в един момент се запитах, дали няма връзка между по-малко разпространената практика в Бг жените да работят почасово и алтернативите на ДГ и бавачка? Тук практически ако не си с някоя от феминизираните професии с кратко работно време и ниска заплата, които не споменавам, за да не ме изядат с парцалките  Laughing няма как да редуцираш работния ден. Поне в Сф в момента той е много над 8 часа, ако искаш заплатата да ти бъде добра и от опит мога да споделя, че и бавачки с толкова свободни часове трудно се намират. И да имат желание жените, повечето си имат деца, внуци и трябва да отмятат и към тях ангажименти.

NikiFin - в държавните как мислиш, че е? Стигат и до 40 деца на две жени - не преувеличавам бройката!
В никоя градина или ясла толкова деца не са заедно в едни момент. При записани 33 деца в групата на дъщеря ми, не съм виждала и 15 накуп. Ретроспекции по колко деца ходеха, когато записваха по 22 по времето на сина ми, няма смисъл да правя - една шепа бяха  Simple Smile. Освен ако във Варна нещата не следват някаква логика, която на мен ми убягва.

Даже съм мислила дали сега като оставам вкъщи с корема, после с бебето, и пролетта ако се наема да правя нещо, то ще е да гледам дете в училищна възраст - примерно да го взимам от у-щето и да си готви уроците с мен. Така бебето и детето ще са на много различни възрасти и няма да си пречат взаимно. А моят син ще е на ясла., пък дори и да се налага да е вкъщи ще се спогаждат.
Децата ми са със 7 години разлика и гледах малката докато баткото вече бе ученик. Определено се получава конфликт в режимите на децата. Малкото заспива, ти трябва да прибереш голямото, навън се излива дъжд или е -15. Отиваш пред училището, децата се бавят 7-8 минути, през които едва успяваш да влезеш във фоаето, за да не сте на дъжда. В 7 вечерта разбираш, че за утре трябва червена хартия, а бебето вече е вкиснато. Много мога да изпиша при положение, че аз го водех и прибирах с кола и част от неудобствата успявах да спестя. Но на моменти ми е било мъка за майките с колички - а пред Бг училища те са много. Имаше едни набори, от които е и сина ми, когато рядко някой раждаше второ и повечето повторихме с голяма разлика. Ако загледаш темите за 3, 4, 5, 6 клас ще решиш, че е обичайно да се ражда през 7-12 години  Joy Бях на доста години и определено не ставаше дума за лоша организация.

който има  - плаща на бавачка и се хвали с това, колко много плаща, колко добре е гладоне детето му  и т.н. Тази комплексарщина на запад не е разпространена, хората си разменят инфо къде е най-евтино, а не да се перчат кой каква скъпа вещ или услуга си е позволил. Малко офф от темата за пример - тук още не съм виждала някой да си дава последните пари за скъп GSM и да си ги сменя всяка година за да има най-скъпия и нов модел. Хората купуват най-евтиното само от промоция и си го ползват докато се не строши
Със странни хора общуваш и на запад и в Бг.

# 81
  • Мнения: 2 018
NikiFin - в държавните как мислиш, че е? Стигат и до 40 деца на две жени - не преувеличавам бройката!
В никоя градина или ясла толкова деца не са заедно в едни момент. При записани 33 деца в групата на дъщеря ми, не съм виждала и 15 накуп. Ретроспекции по колко деца ходеха, когато записваха по 22 по времето на сина ми, няма смисъл да правя - една шепа бяха  Simple Smile. Освен ако във Варна нещата не следват някаква логика, която на мен ми убягва.

Имало е, чувала съм и за повече, но аз съм видяла само до 40. Като отвориш вратата, вътре е каго зверилник. Врат накуп, кое кого прескача, кое реве, кое ... Не мога да ти опиша, каква е гледката и глъчта. Това е в отделни периоди от годината. Сега са по-малко - около 20-25. Не ми се мисли, като дойде септември и приемат и новите. Две са жените, които ги гледат.

/няма да оспамвам повече темата  Embarassed/

# 82
  • София
  • Мнения: 2 952
Не съм виждала такова нещо, Бо - при две деца, посещавали общо 3 градини. Сега се усещам, че ти сигурно пишеш за ясла - децата ми такова нещо не са посещавали  Naughty, там наистина не могат да обгрижват добре децата в повечето случаи.
Съжалявам и аз за спам-а  Embarassed

# 83
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Ето част от едно интервю на човек, който би следвало да се занимава с проблема като част от служебните си задължения. Показателно е за мисленето на българите на този етап.


- Какво се случва с идеята за създаване на семейни забавачки като алтернатива на детските градини?


- В етап сме на анализ на възможностите за развитието на алтернативни форми на обучение в предучилищна възраст. Създадена е работна група начело със зам.-кмета Йорданка Фандъкова, в която участват представители както на изпълнителната власт, така и на родителските и неправителствените организации. След приключване на анализа и получените резултати ще имаме ясно изразена позиция. Лично моето мнение като човек, който работи в образователната сфера е, че трябва да бъдем много внимателни по отношение на семейните забавачки. Защото невинаги хората, които гледат децата ни, са обучени специалисти. В повечето случаи това са родители, но понякога, ако се включат външни хора, които да помагат на родителите, съществува реална опасност за живота и здравето на децата. Да, семейните забавачки със сигурност биха помогнали за осигуряването на повече места в детските градини. Не е нужно обаче това да става на всяка цена. Ако се случи така, че сред децата попадне педофил, това ще бъде фатално за всички ни. Трябва да проучим всички опасности в това отношение и да бъдем много предпазливи. Но семейните забавачки са форма, която съществува и работи добре в някои страни - в Англия например. Тя обаче не е предпочитана, това е една от последната възможност, която родителите избират за децата си.


Ето интервюирания и цялото интервю   http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=center&am … sql=MjY2MTszMg==/

# 84
  • Мнения: 2 757
bib.bib, и на мен са ми странни, ама като няма други...  Sad Има разбира се изключения, но те са по-скоро изключения. Освен това тук на фона на чужденците българската комплексарщина прави още по-силно впечатление. Понеже тук имат шанс да изкарат повече пари и ела гледай кво става - отпускат се и харчат като бесни. Накрая все не им стигат парите и реват. А имат повече от порядъчни доходи. Просто не могат да си разпределят практично финансите и после другите им виновни. Това е истината за съжаление. Типична и всеизвестна българска черта е да си купиш с последните пари скъп телефон или кола и нещо друго с което да се праскаш пред хората, само с цел да се изпраскаш. Иначе да не смее човек да ти влезе в къщата - всичко старо, изпотрошено, плаче за ремонт... Ама от къде пари за ремонт като си похарчил всичко за пошибалки с единствената цел да се изпраскаш пред хората.
Чужденец още не съм чула да се хвали с колко много пари е похарчил. Хвалят се (но доста скромно, просто го съобщават като факт, което всъщност може би значи, че не се хвалят,а просто споделят) къде са били на почивка и с хубавите си къщи, дворове примерно. Но никога не казват колко им е струвало освен ако не ги попиташ изрично.  Абе изобщо техните хвалби ако и да ги наречем така не са дразнещи и натрапчиви като нашенските. При нас даже често единствената цел на общуването с другите е или да се похвалиш или да се оплачеш. Национална черта си ни е. Е тва си беше жив спам, ама реших да ти обясня все пак личните си впечатления

Общи условия

Активация на акаунт