За децата и компютрите.

  • 8 425
  • 115
  •   1
Отговори
# 105
  • Sf
  • Мнения: 978
Радостина, говорим за връзката с компютрите все пак. Ако вкъщи има компютър, а родителите заявяват, че нямат пари за занимания на децата, това за мен си е оправдание. Компютърът продължава да не е евтино удоволствие, а един час по плуване е 4 лв.

Не знам, как рекламират саламите, понеже нямам телевизор. Но мога да ти кажа, че по селата са много малко домакинствата, които гледат количества домашни животни - за едри пък да не говорим. Доста съм обикаляла по селата служебно и мога да ти кажа, че там децата се размотават по улиците, но в никакъв случай не са претоварени със селска работа. Тези салами, дето ги споменаваш, се правят в големи ферми, при това механизирани, а не от нещастната крава на някой си селски стопанин.

Колкото до механизацията и автоматизацията, те не задължително са нещо добро. Но тук вече доста се отклонихме от темата.

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре, 4 лева е на ден таксата за плуване. А с какво се отива до там - с крилца ли? Като сложиш транспортните разходи, разходите за екипировка, времето за пътуване, ето ти поне удвояване (защото едно билетче е левче) само на ден. Умножи го по два пъти през седмицата и ще получиш много хубава сума. Ако и двамата пътуват с градски транспорт и не сменят, ето ти по 4 лева пътни.Заедно с таксата на ден стават 8 лева на ден. По два пъти в седмицата - 16 лева. По 4 седмици 64 лева на месец. И като сложиш екипировка - бански, шапка, очила, джапанки (доколкото зная от други родители са по 2, да има резервни). И като се започнат състезания и разни други извънредни разходи сумата се увеличава.  А като имаш 2 деца? По повече от 150 лева на месец. И в колко часа трябва родителите да излязат от работа, за да си водят децата на плуване? А ако има и друго занимание, например език? Да не би всички да имат баби под ръка или да могат да плащат на някого? Колко са тези хора, които могат на месец да отделят минимум по толкова пари за плуване на децата си? И това е минимум.

Много едно към гьотере са ти сметките. Още не те е тресло, а се въртиш около пюретата, спането и разходките на бебето. Нямам намерение да утежнявам темата със сметки, но правя такива за нашето семейство. И мога да ти кажа, че само таксите, дори с някакво намаление за второто дете са около 40% от общата сума на финансовите разходи за извънкласните занимания. Като се има предвид, че се налагат и допълнителни разходи, свързани с консумативи, пътни при изяви и всичко, което се покрива от родителите. Нефинансовите като време, мой труд и организация не ги слагам в сметката, но ако ги остойностя по някакъв начин ще я надуе с още поне 20%.
За сравнение - един компютър струва по-евтино, не иска кой знае каква поддръжка и е винаги на разположение. Сега и за хиляда лева можеш да си купиш хубав лаптоп.

Последна редакция: сб, 25 окт 2008, 11:00 от RadostinaHZ

# 107
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
Нещо май се поотплеснахте от темата...  Thinking

# 108
  • Sf
  • Мнения: 978
Трябва ли да обяснявам, че за градски транспорт може да се купи карта, която за учениците е много евтина, а бански и джапанки децата си имат по презумпция. Едни очила и шапка са еднократна инвестиция. Така че нещата пак отиват към оправдание.

Много едно към гьотере са ти сметките. Още не те е тресло, а се въртиш около пюретата, спането и разходките на бебето.

Колкото до горното, много си ми забавна, да не би да си мислиш, че си единствената с деца в училищна възраст? Голямата ми дъщеря е 7 клас, и повярвай ми, яде пюрета и ползва памперси, колкото твоите двама, че и по-малко.  Wink

# 109
  • София
  • Мнения: 62 595
Още по-лошо - би трябвало тези сметки да си ги правила вече, а не да се ограничаваш до 4-те лева за плуване. Дори с картата за градски транспорт пак парите са си пари. А колко басейна има в София, като става въпрос за плуване? И тези басейни могат ди да задоволят интереса на децата? Защото смяташ по 4 лева най-евтиното, но басейните в хотелите са поне по десетарка.

# 110
  • Sf
  • Мнения: 978
Ти сериозно ли го пишеш това? Кой те кара да си водиш детето в хотел на басейн?? Спортната палата, Спартак, Баня Мадара - всички предлагат плуване за деца и има места. Да не говорим, колко училища с басейни има по кварталите. Проблемът съвсем не е в липса на пари, а в това, че родителите - особено на по-малките деца - просто ги мързи да си водят децата там. По-лесно е да ги пласират пред компютрите и да се оплакват от липса на пари и възможности. Точно в София да липсват възможности?! Таксата за нтернет е 40 лв. средно - това ти е един месец плуване.

И пак да кажа, не съм против компютрите - според мен са неизбежни и тези, които не умеят да боравят с тях, автоматично губят много. Но не е нужно да докарваме от седем кладенеца вода, че да се опитаме да докажем, че урбанизацията и - особено! - липсата на пари са виновни за това, че децата седят с часове пред компютрите.

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Че има смотани и незаинтересовани родители - така е и аз съм много възмутена от това. Но не може да се отрече, че има и много, които са готови да поемат ангажимент, но финансово и организационно е невъзможно. Басейните и изобщо спортните зали в София и другите градове са малкоо. Те си бяха малко и още по време на соца, а сега след приватизации и т.н. хич ги няма. Ние сега говорихме за плуване, но не е само този спорт или занимание. Всичко гълта пари и то доста повече от 40 лева на месец.

Компютърът е като хладилника - по-скоро е изключение да го няма в нечий дом и се ползва от всички членове на семейството. И това, и лошата среда са част от утежняващите обстоятелства. Но пак казвам - пристрастяване може да се получи практически към всичко и се лекува. Компютърът е вече обикновено оръдие на труда, средство за комуникация и забавление.

# 112
  • София
  • Мнения: 6 799
Вкъщи малките седят пред компютъра, за да гледат детски филмчета. Последно време предпочитат да гледат на него, а не на ТВ. Нямам идея защо. Още са малки, за да правят нещо друго на него, но най-късно след година ще сложим някой морално остарял  в тяхната стая.
Не виждам какво има да се притеснявам от това, че висят пред компютъра. Така или иначе  енай-много за час. През другото време са на детска градина, някой детски кът, рисуват или се гонят из апартамента.
Зачекнали сте въпросът с плуването. Всички хубави басейни са ни далече лъм момента, защото сме на майната си. Т.е. като излизаме от работа в 5, прибираме се в 6 заедно с взимането от градината, няма как децата да се водят през седмицата, остава един уикенд. Не е решение. Според мен, докато са толкова малки е добре спорта да им е организиран от детските заведения. Както и се опитват. Като започнат учлище и станат готови, да ходят по такива мероприятия сами - тогава бих ги записала където поискат.

# 113
  • Мнения: 2 448
Моя е почти на 5, лятото тепърва му дадох достъп до компютъра. Хареса една игра и доста бързо задобря на нея, но така или иначе не е вманиачен, винаги е предпочитал физическите игри. но той си е такъв по темпераментен и буен, трудно се задържа на едно място. Сега понякога му давам да си пуща сам клипчета в youtube детски песнички и много се кефи, че му разрешавам "да работи на компютъра".  Laughing
На брат ми детето е другата крайност, от 2 годишен е на компа и е направо пристрастен към игрите, но с татко програмист, който не става от РС-то едва ли бих могла да очаквам друг резултат. Мисля, че не е добре това, тъй като го виждам, че направо с мъка го изкарват на разходка или някъде другаде, където да играе с деца. Единственото им успокоение , че през седмицата е на градина по цял ден и ще не ще не е на РС-то.
А по въпроса за изоставането, не мисля, че е нужно да го насилвам, ще се научи, има време.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз ще дам пример с моите деца. Отглеждаме ги и ги възпитаваме по сходен начин и разликите във възпитанието са малки, защото децата са породени. Всичко останало е личностна характеристика. Двете деца имат различен подход и отношение към използването на компютъра. Щерката много-много не сяда да играе или да търси информация и предпочита да се занимава с други неща - да рисува, моделира и всякакви произведения на изкуството. Играе игрички предимно с брат си, но рядко сяда сама пред компютъра. Него повече го влече и прекарва повече време, разучава игри, пита мен или баща си, по-склонен е да иска да учи разни програми. Но не се е пристрастил и не си е зарязал другите занимания, игрите с колички, четенето на книга или уроците. ТОй сам е решил, че първо трябва да си научи и да му свършат другите ангажименти и чак тогава да играе.

# 115
  • Мнения: 10 758
Темата за компютрите или за плуването е newsm78

Може да съм гадна, но аз не им давам да стоят на компютъра.

Общи условия

Активация на акаунт