Може ли да получи стрес като го оставя на баба му за 3 дни?

  • 2 232
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 217
Дилемата ми е следната:имаме възможност да пътуваме до морето за 4 дни,но не искаме да пътуваме с детето по ред причини.Мога да го оставя на баба му/майка ми/,но това ще му е първото оставяне с преспиване./признавам за огромната ми грешка,че не го оставях на майка още като беше малък/.
Другия проблем е ,че в момента дори се къпя с него.Стои на вратата и не откъсва и за миг поглед от мен.Постоянно ми вика мамо-мамо и ако не му отговоря като ме вика, се почва едно търсене из стаите докато не ме намери.
Но пък от друга страна има дни в които не съм в къщи целия ден и той даже не се сеща за мен.
В голяма чуденка съм-дали да избера удоволствието или да избера спокойствието на детето.
Може ли да го приеме като изоставяне от моя страна?
Посъветвайте ме моля.Вие какво бихте избрали?

# 1
  • Мнения: 9 814
Може ли да получи стрес като го оставя на баба му за 3 дни?

Признавам, че заглавието на темата наистина ме разсмя, за което се извинявам.

Но, сега по същество: Детето най-вероятно ще получи не стрес, а разнообразие.
Ние майките често си мислим, че децата ни не мога и секунда без нас, но това въобще не е така.
Все пак  в случая не става въпрос детето да бъде оставено при чужд човек, а при собствената ти майка. Имай й доверие, все пак те е отгледала.

# 2
  • Мнения: 1 217
Извинението е прието.  bouquet Hug
Наистина се притеснявам,а интересното е,че и майка много не е склонна,защото беше свидетел на няколко негови изпълнения от рода "мамо-мамо" и един ужасен рев.
И сега ме пита "Ами ако се разреве в 3 през ноща,какво ще го правя?"
Ами и аз това се питам-какво ще го прави,ако не се успокои,ако почне да синее от рев.
Не ми се смейте-наистина ще се чувствам гузно ако му стане нещо. Embarassed Embarassed newsm78

# 3
  • Мнения: 9 814
Знам, че е гадно, когато за първи път оставиш детето си за по-дълго, знам какво е притеснението, знам какви въпроси си задаваш, но все пак трябва да има първи път. Пак казвам- престраши се, оставяш го на майка си. И колкото по-рано, толкова по-добре. След време ще тръгне на детска градина. Там ще попадне на съвсем непознати за него хора.
Прояви смелост. Казвам го от опит с моя.

# 4
  • Мнения: 1 217
Много добре осъзнавам,че трябва да почна да го оставям.
Но това е ,че никога не е оставал да спи при баба си.
А през ноща като се събуди и пак ме търси.
Оф незнам,направо не мога да взема никакво решение,а до сряда трябва да потвърдиме пътуването.

# 5
  • Мнения: 9 814
Не се вторачвай в детайлите.
Не се питай, ако се събуди, ако плаче, ако.....
Детето ще е добре, ще се изненадаш сама на мъниците как им се отразява една такава раздяла.
Буквално го казвам- дай му малко въздух на сладура.
 Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 2 181
Децата се чустват страхотно при бабите без нас.Нали все пак бабите са,за да глезят.
Изобщо не се сещат за нас,за тях си е разнообразие.Разбира се майка ти ще трябва да му измисля интересни занимания,разходки и т.н.
Моят съвет е да го оставиш и да заминете.Все пак и ти и таткото сте хора и е нужно да си починете сами.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Сигурна съм, че и майката ти и детето ти ще се справят чудесно. А и това са 4 дни! Майка ти най-малкото е отгледала теб със сигурност ревяща през ноща, а децата са по-лесно приспособими отколкото си мислим. Но гледай да не предадеш притесненията си на тях. Децата усещат когато се тревожим, а майка ти може да се притесни и двойно. Ако ти подхождаш спокойно, и с тях ще е така.
Ние оставихме дъщеря ми на майка ми на 8 месеца за 10 дни първия път - оцеляха!  Grinning

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Няма да му стане нищо на детето...по скоро ти ще се притесняваш,че не си с него

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Ще пореве 10 минути и ще забрави и стрес, и чудо. А ти ще се насладиш на 4- дневна почивка, ако решиш да действаш.

# 10
  • Мнения: 1 866
То детето със сигурност ще се оправи, но за тебе повече се притеснявам да не получиш някой стрес. Я се успокой и отивай да си починеш малко. И те съветвам да не обсъждаш много, много с майка си какво щяла да прави ако това или онова, че тогава и тя ще получи стрес и вече съвсем ще се омотате.

# 11
  • Мнения: 1 425
Ами чак стрес едва ли ще получи,но зависи много от детето и от бабата.От баба до баба има разлика.Аз моето дете голямото/6год/не е оставян никога .  NaughtyПробвах когато ходихме на сватба вечерна и след 30 мин се наложи да се приберем.От тогава предпочитам да съм с децата си на всякъде.Понякога ми е  много трудно и се налага да се лиша от нещо,но при нас положението е такова.И дума не може да става да бъде оставян на някого........ Sad

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Няма да получи стрес. Най много да поплаче малко и толкова. Аз бях същата не я оставях никъде, че все ревеше за мен. Беше на  около година и половина когато я оставих при майка ми за няколко дни. Аз се тревожех колкото тебе а детето си поревало  малко в началото и до там е било. Остави го при баба му и отивай да разпуснеш за няколко дни!

# 13
  • Мнения: 799
Като начало имаш 3-4 дни да отренираш ситуацията. Щом чак в сряда трябва да потвърдите почивката, остави детето още утре за една вечер при бабата, за да видиш как ще реагират (детето и бабата)  Peace
Другото са ти казали по-горе.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
Баткото го оставихме, когато беше на 11 месеца и отидохме на море. Първата нощ е плакал много, но до там  Stop Изкарахме седмица на морето без да е плакал повече (или поне не са ми казали  Laughing).
Малката (на 3г. почти) не е оставяна изобщо при баби и честно казано съжалявам  Confused Без мен не заспива, дори с баща си не иска да спи. Ако по-рано бях започнала да я оставям, мисля, че сега щеше да е по-различна ситуацията.
Та по същество - остави го сега, защото в по-късна възраст ще е по-трудно да свикне без теб.
Съвета на Пачикрак е много добър  Peace

# 15
  • Мнения: 3 695
Като начало имаш 3-4 дни да отренираш ситуацията. Щом чак в сряда трябва да потвърдите почивката, остави детето още утре за една вечер при бабата, за да видиш как ще реагират (детето и бабата)  Peace
Другото са ти казали по-горе.
Peace

# 16
  • Мнения: 1 217
Пачикрак,точно това мисля да направя,но лошото е,че бабите са свободни само през уикенда.
Това ще го направя ,но другия уикенд.
Но май по-скоро клоня да се откажа от пътуването.
По-добре като го оставям за първи път за преспиване да съм в София.
Решихме с мъжо в събота ще ходим на Витоша,а в неделя на пикник.
И през двата дни ще е при бабите.
/макар,че до сряда има още време и пак мога да си променя решението/
Уф,защо всичко трябва да е толкова сложно./ще кажете,че ние си го правиме така и ще сте много прави/

# 17
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Ние я оставихме за първи път на 8 месеца на майка ми и леля ми. Много добре са се разбрали. А сега отскоро я оставям на свекърва ми за по 3-4 дни. Много добре си се разбират. Естествено й домъчнява за мама,но като я занимаят с друго и тя се отплесва. Даже нощем като се събуди проверява дали баба и дядо са в стаята и тогава заспива,когато е при тях. Също препоръчвам да го оставиш една нощ и да видиш как ще се справят,но дори направо да тръгнете,бабата ще се оправи,няма да ви вика от морето.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Решихме с мъжо в събота ще ходим на Витоша,а в неделя на пикник.
И през двата дни ще е при бабите.
/макар,че до сряда има още време и пак мога да си променя решението/
Уф,защо всичко трябва да е толкова сложно./ще кажете,че ние си го правиме така и ще сте много прави/

Действай смело, не си усложнявай сама живота. Все пак има желаещи да гледат детето. Ами ако нямаше желаещи щеше да е по зле. отивай да отмаряш малко сега ти е паднало не изпускай момента.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 952
Полина-Малина, ти знаеш, че трябва да започнете да се разделяте и че това е добре и за вас и за детето. Със сигурност детето "ще получи стрес", но вероятно 5-минутен. Ако сте постоянно заедно и двамата ще получите стрес.
Разбирам ти притесненията, защото моята дъщеря е залепена за мен, макар и вече да наближава 4 години. По-уверена съм, защото имам и голям син и затова всъщност пиша, за да ти кажа, да се грижиш и за себе си. Вероятно детенце ще продължи още няколко години да предпочита компанията ти, но намирай време за себе си и разнообразявай детето с контакти с бабите, особено щом имат желание.
Има деца, които са по-прилепени и доколкото можеш го приемай просто като факт от живота. Не е лесно и с "неприлепено", но щуро дете  Simple Smile
Както вече писах трудно и бавно се излиза от тази ситуация, при нас тръгването на градина, вероятно и съзряване помагат да вървим към "разлепване", но всичко се случва доста бавно  Simple Smile
Ето сега го оставяте за уикенд, след няколко уикенда го оставете за дълъг уикенд и дори да мислите, че не ви се ходи никъде, ще установиш каква нужда сте имали от самостоятелна почивка  Grinning

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Съжалявам, че си на път да се откажеш от пътуването. Лесно се предаваш, а и няма смисъл да го правиш. Детето ти ще бъде добре при баба си!

# 21
  • Мнения: 6 461
По скоро стреса може да го получиш ти... Wink
На детенцето предполагам,че ще му бъде приятно.
И аз бях притеснена от първото оставяне на децата при бабите...ама те са се забавлявали ,до като аз бях с мокри кърпи Mr. Green

# 22
  • Мнения: 5 940
Зависи и от детето, и от майката. Синът ми просто не може да заспи без мен, пробвала съм всякакви начини, отивам в друга стая, оставям го при съпругът ми, баби, лели. Минават часове, въобще не заспива. В момента, в който ме види само казва "мама" и е заспал. Нощем, ако се събуди и аз липсвам, просто никога няма да спре да реве.
От друга страна и аз, ако отида на почивка, ще се чувствам ужасно без него. През цялото време ще си мисля колко много обича да играе с пясък и вода.
Общо взето не отговорих на твоя въпрос, но се изповядах. Дано при вас е различно.

# 23
  • София
  • Мнения: 958
Една чудесна възможност да се изправиш срещу собствената си тревожност......Колкото повече отлагаш, толкова по-трудно ще става, а и не е добре за детето..........то ще усеща твоята невъзможност да се разделиш с него и това може да повлече след себе си повече проблеми.......

Отдай това време на мъжа си, ще е прекрасно и за него, и за теб.

А свежите ти сили след това ще бъдат добър подарък и за малкия......... Simple Smile

# 24
  • Мнения: 934
По-добре като го оставям за първи път за преспиване да съм в София.

Според мен така е най-правилно и ще е най-добре и за теб, и за детето, и за бабата. А като видите, че става, може и за по-дълго.

# 25
  • Мнения: 2 197
Не.
Децата имат нужда да бъдат самостоятелни. Всичко друго е ограничаване на тяхното лично пространство. Ако някой е направил грешката да държи детето си постоянно до и около себе си създава много повече дискомфорт и тежки последици за самото дете. Децата са си ваши - както решите така ги гледайте. Аз никога не съм се притеснявала да оставя дъщеря си сама. Никога не съм и позволявала да е неотлъчно с мен. Радвам се, че детето ми е самостоятелно и първо се опитва да се справи само и само ако не може търси някой за помощ.

# 26
  • Мнения: 799
Темата по-скоро трябва да се казва "Може ли да получА стрес като го оставя на баба му за 3 дни?"  Mr. Green  Joy

Не се връзвай, ти си майката и най-добре усещаш нещата за твоето дете.  Peace

# 27
  • Мнения: X
Преди месец бях изправена пред същата дилема. Имахме възможност да заминем за 3 дни, но се притеснявах, че ако оставя Ели при баба й ще се стресира. За протокола: майка ми живее в друг град, Ели е на година и два месеца, отглеждаме си я изцяло сами и аз лично на практика почти не се разделям от нея. Вече навлезе във фазата, в която сяда пред тоалетната когато вляза вътре и стои пред душ кабината докато се къпя. Така че много се колебах и, макар и трудно, се реших.

Резултатът - аз се поболях и на третия ден само мислех как да се прибера при нея. Тя от друга страна си беше изкарала страхотно, изобщо не беше плакала и като ме видя изтича да ме гушне без да ме гледа обвинително (както си представях  Embarassed). Експериментът мина успешно, пак бих я оставила и този път ще съм доста по-спокойна. Съветвам те да опиташ.

Pachikrak - много си права, родителите май сме много по-зависими от децата отколкото те от нас  Wink

# 28
  • Мнения: 1 217
Зависи и от детето, и от майката. Синът ми просто не може да заспи без мен, пробвала съм всякакви начини, отивам в друга стая, оставям го при съпругът ми, баби, лели. Минават часове, въобще не заспива. В момента, в който ме види само казва "мама" и е заспал. Нощем, ако се събуди и аз липсвам, просто никога няма да спре да реве.
Ето тези неща  ме притесняват.Защото и при нас е такава картинката,е не чак толкова драстична,но подобна.
Една случка ми изплува постоянно в съзнанието:
детето ми изкара вируса с разтройството и повръщането и едната нощ майка спа при нас.
Но на мен ми стана много лошо към полунощ и казах на майка да отиде да спи при Калоян за да мога аз да тичам до тоалетната.
И Калоян се разшава след 1 час и като видя,че не съм аз до него,един писък и тръгна да слиза от леглото да ме търси.Ето това е което ме спира основно.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 588
Не вярвам това да се случи. Ако бабата е човек, на който може да се разчита, тогава ще се справи.
Моята дъщеря съм я оставяла 2 пъти при различните баби и проблем не е имало. Иначе и тя е много привързана към мен, което не и пречи да е много контактно дете.

# 30
  • Мнения: 418
Оф,и моят син е проблемен.Като беше на годинка ходихме с мъжа ми на море за 10 дена без никакви проблеми.Но като поотрасна малко се буди през нощта и ако не съм при него вика ''мамо,мамо",реве и не заспива.Един път бях отишла на ресторант с приятели,та по някое време трябваше да се прибера много бързо защото беше ревал половин час.И като ме види заспива на секундата.Сега е на 2 год.

# 31
  • София
  • Мнения: 39 761
Вероятно стрес няма да получи. Все пак не го оставяш на напълно непознат човек.
Докато мама беше в Б-я взимаше Дияна от време на време за през уикендите. Имало е плач от време на време, но двете са се справяли.

# 32
  • Мнения: 550
Стреса го получаваме ние,когато разберем,че децата ни се справят отлично и без наша помощ! Laughing
У нас положението беше същото.Не смеех и да си помисля да го оставя на някоя от бабите да не би нещо...обаче сега ,така се случи ,че едната  баба е му е първа приятелка,а другата врагът,който преследва с меч в ръка и боен вик! Mr. Greenразбира се в рамките на играта,но съм забелязала,че децата трудно излизат от образ и баба му изяжда по няколко удара в битката Mr. Green Joy

# 33
  • Мнения: 5 940
Всяка майка познава най-добре детето си и границата на привързаността му. Синът ми е супер общителен, радва се на всички, ако не ме вижда през деня спокойно може да бъде при друг човек и това за него да  е разнообразие и нова емоция. Само, че вечерите моето присъствие  е задължително. Пробвали сме какво ли не. Най-често опитите ни са да излезнем с баща му до заведението отсреща, след час-два максимум сме привикани, защото приспиването наистина е невъзможно. А, ако аз го приспя и излезнем , той по някакъв си негов начин усеща липсата ми, събужда се и наддава истеричен рев.
Обяснявам всичко това не, за да стресирам майката, пуснала темата, а за да разясня на тези, които смятат, че има едва ли не ревностно привързани майки, които не допускат никой до децата им.
А колкото до стреса-скоро четох някакво интервю на една от внучките на Горбачов, разказваше, че когато била на две години майка й отишла на почивка и я оставила при бавачката. В резултат на изживяното е спряла да говори за половин година. Така, че остроумните забележки за заглавието са хубави, но понякога неуместни.

# 34
  • София
  • Мнения: 958
Описаното преживяване може да бъде и несъзнателен опит на детето да накаже майката...........понякога силно преувеличаваме "стреса" у децата, но това всъщност е нашата тревожност. Разбира се това са само предположения.......

Рано или късно раздялата е неизбежна.......ако майката тялом и духом е непрекъснато с детето си, то усеща тази зависимост и всичко става все по-трудно....

Незная дали сте забелязали, че когато детето падне и майката подскочи от уплаха детето плаче по-силно и по-трудно се успокоява, реагирайки не само на собствената си уплаха, но и на тази на майка си. Ако тя е спокойна, усмихне се и каже...няма нищо, така ще порастнеш, хайде да станеш, ела да те прегърна......детето е много по-спокойно.....Същото е с раздялата......

Бих предложила да облечеш в думи това заминаване, как мама ще отиде, но ще се върне, как ще се чуят по телефончето, как ще каже на мама ало, мамо........как ще има снимки на мама....Не бива да е внезапно. Майката е всичко за детето, но това трябва да е до време. Таткото също може да обясни на детето с прости думички къде отиват и как мама ще си дойде.......

# 35
  • Мнения: 87
изобщо не се притеснявай! детето ще се почувства много добре още на втория ден. Трябва да свиква отвреме на време да е без майка си. А и ти си човек - имаш нужда от почивка  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 958
Дъщеря ми е много привързана към мен, въпреки че още като беше на 9 месеца, тръгнах на работа.
Майка ми я гледа, реве всяка сутрин, 5 минути след като изляза, спира и забравя за мен, освен ако не е кисела, тогава мрънка, мама-мама.
Сега през отпуската бяхме 20 дена непрекъснато заедно, и понеже от днес съм на работа, събота и неделя я оставих на баба и, и дядо и. Плака малко, след това са ходили навън, много е била доволна, обаче вечерта преди да заспи е плакала, майка е успяла да я успокои и приспи, и през ноща се е събудила към 3 с писъци мама-мама. Майка пак я гушнала пяла и песнички и тя е заспала.
мъчно ми беше ама нямаше начин, детето трябва да свикне с баба си.
Мислех, че може да се стресира, но засега няма такива симптоми, даже снощи плака за баба си, като си тръгваше.
Ако имаш доверие на майка си, я остави. За мен майка е единственият човек на който мога да оставя детето, защото е доказала, че може да се грижи за нея и че мжое да я успокои във всяка ситуация.

# 37
  • София
  • Мнения: 12 554
Вероятно чувството ти за вина идва от факта, че оставяш детето, за да отидеш на море. Представи си обаче, че го оставяш, за да отидеш на работа. Тогава и да плаче и да не плаче няма да имаш особен избор. Първата раздяла винаги е трудна.
Но всеки има нужда от време за себе си. Детето може да е най-хубавото нещо в живота, но аз лично за себе си имам нужда от малко свободно време.

P.S В момента синът ми е с майка ми в Пловдив. Вчера го оставихме и даже ни изпрати на влака. Очаквах да се разреве, обачеееее Кало даже замаха с ръка 5 минути преди да тръгне влака и завика Чао, чаооооооооо! Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт