Домашна торта "Василия"

  • 132 587
  • 184
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 922
Много обичам тирамису, ама незнаех, че крема му е със сурови яйца. Crazy През лятото май ще го изключа като любим десерт Rolling Eyes

# 46
  • Мнения: X
Правя вече няколко пъти тортата и винаги се изяжда до троха. Последния път я правих за колегите на съпруга ми, предизвика фурор.
Направих някои модификации в оригиналната рецепта. Слагам кълцани ядки между пластовете и горе също - така ядките се усещат по-добре. Крема го правя с повече сметана - на 500 грама маскарпоне слагам 400 грама течна неподсладена сметана + 3 лъжици пудра захар. Явно маскарпонето, което купувам е много гъсто и с по-малко сметана крема става прекалено гъст, а с тази пропорция с повечко сметана става перфектен.

Благодаря горещо на авторката на рецептата!

# 47
  • Мнения: 5 140
хареса ми рецептата, ще я пробвам

# 48
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Влизам специално да благодаря на Цецето, която е измислила такава вкусна торта! Стана перфектна и дъщеря ми не спря да я хвали. Благодаря и също за разясненията в една друга тема! Цеце  bouquet

# 49
  • София-Младост
  • Мнения: 23 348
Правих я току що, отзиви за вкуса най-рано довечера, защото няма да издържа до утре.
Но да попитам нещо...доста трудно ми се нанасяше крема в/у бисквитите...те се лепяха и повдигаха...и формата ми е с размер 26 см...май щеше да е по-добре да е само на два реда бисквити. Вие как действате в тази посока?

# 50
  • Мнения: X
Защото ти е бил гъст крема. Както писах по-горе, според мен по-удачната пропорция е 500гр маскарпоне + 400 грама неподсладена сметана + 3 лъжици пудра захар. Така се нанася по-лесно, попива по-добре и си стяга без проблем след няколко часа в хладилника. На 3 пласта си е ОК.

# 51
  • София-Младост
  • Мнения: 23 348
Защото ти е бил гъст крема. Както писах по-горе, според мен по-удачната пропорция е 500гр маскарпоне + 400 грама неподсладена сметана + 3 лъжици пудра захар. Така се нанася по-лесно, попива по-добре и си стяга без проблем след няколко часа в хладилника. На 3 пласта си е ОК.
Уж четох тук вчечера, но стриктно си взех само 200грама...следващия път. дано бисквитите и так апопият все пак.

# 52
  • София
  • Мнения: 614
Ами кремът си е лепкав по принцип, и на мен ми лепят бисквитите, но това не ме притеснява - то пълно щастие няма  Laughing В крайна сметка като си попият от маскарпонето, тортата си се стяга и си сляга добре във формата.

За мен 400 гр. сметана биха били много за вкуса ми, защото така се убива вкусът на маскарпонето и ще преобладава този на сметаната. Аз по принцип не обичам торти със сладкарска сметана и 200 гр. за мен е добър компромис - хем става по-пухкав кремът, хем не е прекалено. А влагата идва точно от маскарпонето и бисквите си пият и омекват от него Peace

# 53
  • Мнения: X
Цеце, ползвам класическа, истинска, неподсладена сметана. Сладкарската сметана е различна като вкус и гъстота, а като състав - съвсем. Тя е разтителна сметана, с много химия вътре.
Предполагам от там идва разликата.

Както и да е, тортата ти е разкошна, търпи варианти, но основната идея е страхотна. Пак ти благодаря за което!

# 54
  • Мнения: 489
Цеце, ползвам класическа, истинска, неподсладена сметана. Сладкарската сметана е различна като вкус и гъстота, а като състав - съвсем. Тя е разтителна сметана, с много химия вътре.


Сбъдваща, помогни ми малко с терминологията ... Сладкарската сметана е битата - Schlagsahne, нали, а "класическата, истинска"  е saure Sahne предполагам?!, а заквасена сметана изобщо не знам какво е и има ли го в Германия?
И кои бисквити ползва за тортата, че тук тип обикновени бисквити не съм виждала май?
Изглежда невероятно и още тези дни ще я пробвам!

# 55
  • Мнения: X
  Saure Sahne е заквасена сметана. Schlagsahne е класическата готварска сметана - течна, неподсладена, от краве мляко. Сладкарска сметана (разстителна подсладена) има при щандовете с украси на торти, конденzирано мляко и прочие. Не я препоръчвам.
Бисквити - става добре с обикновените Butterkeks, но има едни пълнозърнести бисквитки в Алди с които става още по-вкусно.

# 56
  • Мнения: 11 607
Интересна идея за торта......Сега я виждам чак Embarassed......Точно като за хора като мен - дето нямат нерви за други торти с фондани и пр. екстри....

Цеце, благодарско, ще и намеря повод за да я направя тези дни......

# 57
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Най-напред поздравления на ЦеЦето за рецептата   bouquet
Откакто я мернах тук във форума ми се загнезди в главата тази торта и не ме остави на мира докато не я направих.  Blush
Моя скромен опит показа,4е другия път Ще пробвам така както е казала СбъдваЩа :

Защото ти е бил гъст крема. Както писах по-горе, според мен по-удачната пропорция е 500гр маскарпоне + 400 грама неподсладена сметана + 3 лъжици пудра захар. Така се нанася по-лесно, попива по-добре и си стяга без проблем след няколко часа в хладилника. На 3 пласта си е ОК.

С опаковката маскарпоне от 500 гр и само една неподсладена сметана за готвене от 200мл + 3те лъжици пудра захар пластовете не можаха да се овлажнят достатъ4но ( 12 4аса я оставих да отлежава в хладилника ). Явно крема е доШъл по- гъсти4ък и тортата я ядохме в насипно състояние,не 4е това я спаси от униЩожение,де. Twisted Evil  Другия път Ще сложа оЩе една сметана от 200 мл и дано това да бъде достатъ4но. А,и другото неЩо,което малко ме озада4и е ,4е когато слобих Нутелата да я вте4ня в една купи4ка в микровълновата на 1 мин и запо4на да пуШи и сякаШ загоря. Не знам дали моЩността на фурната не е била твърде голяма.Другия път Ще я разтопя на водна баня за да няма изненади. Wink
ОЩе веднъж благодаря за 4удната рецепта. Hug  bouquet

# 58
  • София-Младост
  • Мнения: 23 348
mcdirock на мен при зададените продукти ми се навлажни, но за най-горният пласт не ми достигна...там където имаше повече маскарпоне си беше по-вкусно. А течния шоколад на ниска мощност го разтопявай.

# 59
  • Italia
  • Мнения: 4 492
mcdirock на мен при зададените продукти ми се навлажни, но за най-горният пласт не ми достигна...там където имаше повече маскарпоне си беше по-вкусно. А течния шоколад на ниска мощност го разтопявай.

Mи де да знам заЩо така се полу4и.  newsm78 Аз гледах да слагам равни коли4ества крем на всеки пласт и като цяло сместта ми стигна. Формата ми е 26 см и пластовете бяха 3. Сега оба4е се замислям,4е може би коли4еството крем,което съм слагала между пластовете е било недостатъ4но и затова бисквитите не поеха достатъ4но влажност. Thinking Както и да е,Ще и хвана цаката. Peace

Общи условия

Активация на акаунт