Идва ли краят на света?

  • 8 254
  • 198
  •   1
Отговори
# 75
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Е, нали казаха в 10 часа.  newsm78
Не, тогава пускат единият сноп. Т.е. би трябвало да е пуснат.

# 76
  • Мнения: 1 072
Саня, и в момента работят ускорители. Най-големия досега е построен 83-та и работи още.

Цитат
Теватрон
Най-големият съществуващ в момента ускорител се казва Теватрон (Tevatron) и се намира в
щата Илинойс, САЩ. Той се управлява от американската лаборатория Фермилаб (Fermilab),
кръстена на един от най-именитите физици от атомната ера и носител на Нобелова награда,
Енрико Ферми.
В подземния тунел с обиколка 6.3 km физиците ускоряват и сблъскват протони и антипротони,
като максималната енергия достига 1 TeV (тераелектронволт, единица за енергия). Там са
открити две основни частици от стандартния модел: долният кварк (1977 г.) и горният кварк
(1995 г.). През 2000 г. за пръв път пък пряко е засечена последната ненаблюдавана
фундаментална частица — тау-неутриното.

Сегашният е с енергия от 7 ТеV и е 27 км. пръстен. Нещо като да минеш от трабант на мерцедес. Споко. Имаме книжка.

# 77
  • Мнения: 3 675
Аз чета в момента статията на ББС, там пише, че по-рано са пускали единия лъч, но не по цялата дължина на тунела и че по-рано имало някаква авария или грешка в системата, дано да не стане гаф, че после......

# 78
  • Мнения: 480
Интересно ми е дали ще дадат отчет какво се е случило, всъщност...  Rolling Eyes
Или ще замълчат както правят винаги...

# 79
  • Мнения: 183
Единия ми часовник е на 10:31, а другия показва 10:27. Чудя се дали оживях и този път или ми остават още 3-4 минутки? newsm43
Мисля да спра да ги гледам просто.

# 80
  • Мнения: 9 865
Аз чета в момента статията на ББС, там пише, че по-рано са пускали единия лъч, но не по цялата дължина на тунела и че по-рано имало някаква авария или грешка в системата, дано да не стане гаф, че после......
Е какво после, няма после... нали затова е цялата тема.

# 81
  • Мнения: 1 072
*ШУШИ*, проектът струва 2.17 млрд. евро.  Grinning
И искаш да пуснат после всичко в нета?

Vasilina, а ти къде ги гледаш?

# 82
  • Мнения: X
Работят ускорители, от години, така е. В Европа има над десетина, в момента се проектират още 2 нови, пред завършване е огромен нов ускорител в Хамбург. Експерименти се правят ежедневно - не само в Европа, на ускорителите по цял свят. Всякакви експерименти.
Този в Церн, който се стартира сега е нещо, което не е правено в никой друг ускорител. Малко повечко журналистически шум и няколко неориентирани еко-организации - и ето каква масова психоза се получи.
Аз още си чакам черната дупка да ме погълне. След малко съм на консултация при педито с двете деца, а още не съм ги облякла. Ще си остана с чакането май и ще закъснеем Simple Smile

# 83
  • Мнения: 1 400
Едно ми е интересно на мен - има ли някакви плюсове в целият този(и всички тези) експерименти? Ще се използват ли по някакъв хубав начин резултатите ? Например - в медицината? И въобще - за какво го правят? Какви са ползите от него? И има ли въобще такива или е чиста проба....любопитство? newsm78

# 84
  • Мнения: 3 675
Вие знаете ли, че магнитите се охлаждат с течен хелий и в момента на опита тунелът става най-студеното място във вселената.

# 85
  • Мнения: 1 400
Вие знаете ли, че магнитите се охлаждат с течен хелий и в момента на опита тунелът става най-студеното място във вселената.
Ами...не, не знаем. Или поне аз не знам. И какво ще произлезе от това? newsm78

# 86
  • Мнения: 9 865
Гответе се за 21.10.08! Поне да имаше нещо сакрално в датата! Язък!
Ванга предрекла ли е за този ден? А мосю льо Нострадам? А Маг Сибила?

# 87
  • Мнения: 1 072
Вейдър, най-екологично чистата енергия е атомната. След 50 години официално приключват запасите от твърди, течни, газообразни горива. Как ще си кибичим тук без ток? Човечеството изостава в търсенето на нови енергийни източници.

Вие знаете ли, че магнитите се охлаждат с течен хелий и в момента на опита тунелът става най-студеното място във вселената.
Ами...не, не знаем. Или поне аз не знам. И какво ще произлезе от това? newsm78

Глобално охлаждане?!?!  Mr. Green

# 88
  • Мнения: X
Едно ми е интересно на мен - има ли някакви плюсове в целият този(и всички тези) експерименти? Ще се използват ли по някакъв хубав начин резултатите ? Например - в медицината? И въобще - за какво го правят? Какви са ползите от него? И има ли въобще такива или е чиста проба....любопитство? newsm78

Научно любопитство, желание за разширяване на познанията на човечеството.
Да, ползват се резултатите от експериментите. Когато и ако се намери практическо приложение.
Но за да се намери практическо приложение, за необходими резултатите от експериментите, нали?
Какъв кръг.
Да са ни живи и здрави любопитните учени. Че иначе прогреса отива по дяволите.

# 89
  • Мнения: 9 865
Аз не искам прогрес. Ти, Сбъдваща, така говориш, защото мъжът ти е учен...

Общи условия

Активация на акаунт