Птичките отлетяха на юг, ние оставаме тук - Франция 16

  • 20 910
  • 297
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 194
Момичета, минавам набързо да ви кажа , че Еърфранс в момента имат билети на промоция за София и други интересни дестинации. Не е задължително да се лети сега, има дати до края на март, но билетите трябва да се купят до 29 септември. Ние вече се заинтригувахме да идем до Рим края на март за по-малко от 200 евро за двамата, мисля, че по това време може и да не е чак толкова студено вече там  Thinking

# 76
  • Мнения: 1 194
Ей, какво стана с тази тема? Да не отлетяхте всички с Еърфранс?

# 77
  • Мнения: 1 224
Мили френски мами, ПОМАГАЙТЕ!
Не съм сигурна дали поста ми е за тук (или за отделна тема), но :
От 10 години живеем в Япония. От няколко години мъжът ми има предложения за работа на различни места в Европа,но негови колеги от Лион (ЕСL) успяха да го спечелят за каузата.И така - предстои ни преселение!Всичко би било чудесно и въклнуващо, ако не бяха две "малки" подробности...Едната скоро ще направи 6 и дефакто е първолак (подадохме документи в http://www.ecolecsilyon.org/spip.php?article2 за японската паралелка), а другата е все още в коремчето ми, 38ма седмица и мноооого напът, очаква се буквално до дни според док.  Rolling Eyes
Френският на мъжа ми е на ниво "бунджур", аз съм горда възпитаничка на френския алианс - за последно ползвала езика преди има-няма 20 години...Поне като чета разбирам (повечето).
Задачата е следната - живи и здрави, щом се появи бебо да отпътуваме при първа възможност за да не губи първолака от учебния материал и най-вече от периода на "свикване" когато все още всички са новаци и таткото да застъпва на работа (трябваше да е почнал от септември, но го изчакват хората).Аз с бебо ще трябва да мина през Бг за паспорт (ако чакам през посолството да ми го изкарат ще стане пролет), а милото ще трябва да наеме квартира по най-бързия възможен начин.
Моля за помощ под формата на всякаква информация относно :
1.квартири в района на Ecully или друг район с пешеходно-велосипеден достъп до ЕСL.Училището на сима ми разполага с автобусче, което ги събира из града,затова се ориентираме спрямо работното място на мъжа ми. Или бъркам? По-добре ли ще е да сме близо до училището, Лион 7 ?Всякаква информация и съвети относно наемането на квартири би ми била от полза!
2.възможности и вариации за превоз на багаж от Бг до Лион - основно дрехи и дребни домакински посуди - необходимите неща като за начало.Ако някой ще пътува с кола или си урежда превоз на багаж в обратната посока и има възможност да транспортира нещо по трасето София - Лион би било чудесно (срешу заплащане, разбира се).
3.всякакви съвети относно набавяне на мебели, обзавеждане на дом и създаване на елементарни удобства за семейство с бебе и дете по възможно най-бързия (и евтин) начин.
4.ваксинационен календар във Франция.Тук най-много да успеем да сложим БЦЖ на бебето, всички други ваксини ще трябва да правим в Лион.Как е уреден въпроса, сама ли си избирам педиатър или е според района в който живея? Изобщо как е устроен въпроса със здравеопазването и много ли е бюрокрацията покрай него - изобщо представата ми за френската бюрокрация е много плашеща, имам ли някакви основания?
5.всичко, което сметнете че ще ми е от полза да знам!

Благодаря ви предварително, ще се радвам на всеки съвет!Старая се да се концентрирам изцяло върху предстоящото раждане, но полека -лека ме обзема ПАНИКА  Confused

# 78
  • Мнения: 467
Самурайка, първо се успокой ! Сега най-важно е да мислиш за идващото бебе, това ти е достатъчна грижа и притеснение.  Wink
Аз не мога да отговоря на всичките ти въпроси, но за наемането на жилище, ние сме използвали един сайт казва се http://www.pap.fr/. Предимството с него, е че не се минава през агенция и не се плащат "frais d'agence", тоест излиза по-евтино. Има и друг вариант : или ваши приятели в Лион се заемат да ви приютят, докато ве самите си изберете на място жилище, което ви харесва, или просто те наемат на ваше място жилището  Thinking
За ваксинациите и здравната каса :В моментя, в който съпругът ти подпише договор във фирмата, тя ще подаде молба до здравната каса за издаване на "Numéro de securité sociale" i "Carte vitale". По принцип, ако ти не работиш, съпругът ти ще те осигурява и теб и децата. Когато това стане, избираш си един педиатър, където пожелаеш ( в клиника или болница ) и записваш час. Първата ваксина се прави на 2 месеца и следва повтаряне на 3 и 4 месеца. Но за това не се тревожи, педиатърът ще те напъти Grinning Доколкото знам, тук БЦЖ не се прави вече, защото няма риск за развиване на туберкулоза.
За обзавеждане, не бива да се притесняваш. Има евтини магазини, като FLY, BUT, CONFORAMA (имат сайт, за да се ориентираш за цените) и IKEA (също със сайт). Има и магазини за стари мебели Troc.Ние се обзаведохме от Икеа и качеството е много добро, цените много ниски...
Само с това мога да ти помогна. Надявам се другите момичета да се включат, особено ако има някой от Лион.

Лек ден за сега  Hug

# 79
  • Мнения: X
Привет, samuraika !
Първо - да те успокоя, има и други подобни семейства в подобно на вашето положение.
Ще се опитам да помогна с каквото мога като инфо.
Първо - за багажа БГ-Лион - не знам, но скоро някоя мама от темичката превозваше багаж, мисля че скоро ще ти даде ценна информация по въпроса. Аз съм проверявала - за обемни неща е най-добре да се наеме част от ТИР от българска спедиторка фирма. Цената зависеше от обема на багажа. Но конкретно повече не знам, отказахме се да превозваме, обстоятествата при нас се промениха.
Щом планирате да пристигнете тук когато бебето е вече родено, бих те посъветвала да изчакате с ваксините и да започнете директно по френския имунизационен календар. Ако пратиш майл на лични, ще ти пратя календара с ваксините. Тук първата ваксина се слага на 3 навършени месеца, така че ще имате време. Педиатър се избира на място - харесваш си някой наблизо и това е. Ако разпиташ съседи или колеги, добре ще е. За ваксини и редовни консултации можеш да ползваш службите PMI към близкия Centre Social. Такива центрове има във всеки квартал, консултациите с педиатри са безплатни. Аз ползвам техните услуги за ваксини и редовни консултации на децата, а при заболяване - частния си педиатър. Проблема при тези центрове е, че часове се записват месец-два предварително, но предимството е че педиатрите там са опитни, добри и имат време да ти обърнат максималното внимание. При частните педиатри всичко е малко на конвейер.
Много е добре че голямото ви дете има място в училище, което му се пази. Относно адаптацията - няма как, ще има ракъв период. Но при 6 годишните е различно, много по-адаптивни са и ще се справи бързо. Наистина е добре да намерите жилище в близост до училището.
Проблема с търсенето на квартира обаче не е за подценяване. Нека момичтата помогнат със сайтове за жилища, че аз не съм в час с това. Виж, немски сайтове мога да ти кажа, ама не ти трябват. Голям късмет е да намерите читаво жилище така от разстояние. Може би вариант е да намерите  мебелирано жилище в гестхаус или хотел или общежитие за първите 2-3 месеца, през които да търсите жилище в района на училището. Помолете бъдещите колеги на съпруга ти да помогнат със съвети. Обикновенно големите работодатели имат служби, които помагат с търсенето на жилище , поне за първите няколко месеца - проверете има ли такава служба.
Търсенето на жилище с агенция е по-удобно, но съвсем спокойно може да си намерите жилище и сами и да спестите високите комисионни на агенциите. Ровете в сайтовете, ще попаднете на нещо.
Лион е много хубав град, много добре уреден откъм транспорт, инфраструктура, възможности за работа и за живэне с деца. Туристи има много, има какво да се види. Мисля че ще ви хареса, след като се адаптирате. Все пак Япония е много, много различна страна.

Много дълго стана, изпуснала съм доста неща, но ще допълвам като се сетя.

П.П. Исках да напиша, че сме в подобно положение - вече съм в 7 месец бременна с третото ни дете. Във вторник съпругът ми си сменя работата и заминава за Германия, а аз и децата сме в готовност за изнасяне в момента в който намери квартира удобна за семейството. Лекарите прогнозират раждане много по-рано от термина, така че сме на тръни постоянно. Преди да намери квартира там и да имаме адрес на който да се регистрираме, не могат да се задвижат въпросите с медицинско осигуряване, визи, градини, лекари, болници... всичко виси. Ако взема че родя тук, нещата ще се усложнят максимално. Ако пък се забавим с намирането на жилище, всичко ще е на косъм, трябва за дни да уредим всичко. Изобщо - кашата е пълна, така че ми е ясно под какъв стрес се намирате и вие в момента.

Успех и късмет и лесна адаптация тук!

# 80
  • Мнения: 467
Сбъдваща мечти, добре допълни с полезна информация  GrinningАма, за ваксините, календарът за 2008 го получих вчера и се започва на 2 месеца с ДТ полио  newsm78И двамата ми сина са ваксинираи от двумесе&на възраст. Иначе с ПМИ центровете, не се бях сетила, наистина е добър вариант и безплатен, сао дето много се чака в моят квартал - като отида в 9 влизам с детето едва на пбед  Thinking

# 81
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 664
Привет Samuraika и добре дошла в темата (надявам се да продължиш да пишеш и след като дойдете Simple Smile)
Първо, леко раждане и спокойствие! Нещата ще се наредят.

Момичетата преди мен са дали много добри съвети, аз само ще допълня :
Намирането на квартира е сложен въпрос. Опитайте се да действате максимално с човек на  място (колега, шеф, секретариат на департамента, където ще работи), защото е доста главоболия (иска се предплата, фиш от заплатата, гаранции).
Още сайтове за обяви на недвижими имоти:
www.entreparticuliers.com (на частни лица, не се минава през агенции)
www.avendrealouer.com
www.seloger.com (последните два са "сборни" обяви на агенции)
сайтове на агенции:
www.orpi.fr
www.guy-hocquet.com
www.century21.fr
www.fnaim.fr

За превоза на багажа : експертът е Black Mamba (доколкото се сещам чрез нея две момичета от темата скоро превозваха багаж, т.е. с фирма, чиито координати Мамбата им беше дала).
Jalana пренасяше скоро багаж, ама не знам дали скоро ще е на линия, защото сватбата и е утре Simple Smile.

За ваксините, споделям мнението на Сбъдваща мечти - по-добре е да почнете тук, един документ по-малко за превеждане. Службите на ПМИ са безплатни и лекарире са добри (поне аз все на такива съм попадала).

Лион е хубав град и много добре уреден откъм инфраструктура! Дано бързо свикнете!
Ако се сещаш за други неща, питай, ние сме тук!  Laughing

Лек ден на всички, аз днес съм в РТТ и отивам на шопинг (или както му казва една колежка, "шопанж")  Laughing

P.S. Ако съпругът ти е учил навремето в 125-то СОУ в София, твърде възможно е да сме съученици.

# 82
  • Мнения: X
Тони, права си че така е по календар - почва се с ваксините от 2 месец.
Моите и двамата сина обаче започнаха с ваксините на 3 месеца. Големия - защото когато беше на 3 месеца пристигнахме от Виена, а малкия - така прецени педиатъра от ПМИ центъра.

А за консултациите в ПМИ центровете - ползвала съм 2 центъра в различни квартали. Спазваха си часовете, почти не ми се е налагало да чакам повече от 10 минутки. Супер доволна съм от консултациите там, 30 минути спокойно протичащ преглед и разговор, обсъждат се всякакви въпроси които те вълнуват. При частния педиатър винаги чакам повече от час, а срещата ни с него никога не е била повече от 10 минутки, колкото и да е болно детето. МНого добър диагностик е, затова сме при него, но иначе предпочитам хиляди пъти консултациите в ПМИ.

# 83
  • Мнения: 467
Сбъдваща мечти, давам си сметка каква голяма разлика има между различните градове (не знам къде живееш  newsm78). Много е организиран вашият ПМИ център, евала ! При нас е точно обратното - в центъра чакам 3 часа и като вляза на обед, процедурата е кратка, защото бебето е гладно, а и лекарката също  LaughingА при педиатъра, ми се е случвало да седя по час и половина, и ни пита и разпитва, много голямо внимание ни отделя.
хайде, да се махам, че загорях тази сутрин.
Роца, ако си купиш нещо хубаво, покажи ни  Blush

# 84
  • Мнения: 1 224
Много ви благодаря момичета, много ми помагате! Hug Hug Hug
Toni et Toto , за квартирата - мъжа ми може да остане при негов колега за седмица и да търси, докато ние уреждаме паспорта на бебока.Така може би ще е най-добре, имахме идея да наемем по интернет, но явно се искат много гаранции и обяснения...Като район не сме се ориентирали да е близо до училището, а до работата на мъжа ми, защото училището си има автобусче. Но не знам дали е правилно това ни решение и дали все пак училището да е водещото (но мъжа ми ще трябва да сменя 2 автобуса за да отиде на работа).
Сбъдваща мечти ама съвсем сме в подобно положение значи!Аз два месеца лежах в болница за задържане и каквито и планове да имахме за местене преди раждането - отидоха по дяволите.А и все пак сме доста далеч.Така че остана да се местим след раждането, което доста усложни положението. За багажа се чудя изобщо дали има смисъл - имам разни нови сервизи, одеала, чаршафи - неща дето си прашасват при майка ми и ще ми свършат работа, но ако ще ми излезе да си ги докарам колкото да си купя нови от ИКЕА просто операцията губи смисъла си!Благодаря за идеята за социалните центрове, ще се възползвам!Аз съм била в Лион веднъж, а мъжа ми 3-4 пъти и е влюбен в града, затова е и цялото упражнение  Wink. Ваксините и тук се почват от 3 месеца, много се радвам че няма да трябва да тормозя малкото човече и с това.За децата имам двуезична здравна книжка (японски-английски), която съдържа цялата информация от проследяването на бременността, раждането, ваксините, зъб. прегледи и т.н. - предполагам че ще ми върши работа за пред педиатрите.
Роца - благодаря за сайтовете, ще разгледам, но си права - явно с мъжа ми на място само ще стане работата.Гаранции ще дадат шефовете му, но с фишовете от заплатата ще падат обяснения  Confused Ще се опитам да се свържа с Black Mamba да ме ориентира най-вече в цените, защото операцията ще зависи изцяло от финансовата рационалност.  Успешен шопанж!
Още веднъж благодаря за милото посрещане и ценните съвети!Действате ми направо терапевтично   bouquet


Последна редакция: пт, 26 сеп 2008, 13:56 от samuraika

# 85
  • Мнения: X
Тони, абсолютно си права, има много голяма разлика от град до град, че даже между кварталите в един град.
В Гренобъл съм, ама още малко. Мисля до месец да сме се изнесли, ако ми проработи късмета с жилището в немско.

Самурайка, всичко ще се нареди. Аз един път вече съм го гледала тоя филм със сменянето на държава с малко бебе. Когато баткото беше на 2 месеца и нещо пристигнахме от Виена. Но таткото предварително беше намерил жилище (никак подходящо за бебе, но все пак като начало беше сравнително ОК). Имахме и малко неща за пренасяне, с административните и бюрократичните неща се справихме сравнително лесно. Мариякара и Ружа72 много ми помогнаха тогава. Така че беше сравнително бързо. Сега обаче местенето ще е наистина сериозно изпитание.
А при вас има и смяна на континентите, съвсем веселба ще е.
Пак успех и късмет и питай за всичко. Френсктата групичка сме много готини, ще видиш.

# 86
  • Мнения: 467
E, Сбъдваща мечти, ходила съм в Гренобъл на стаж, едно време  Grinning Има там един CUEF, Centre Universitaire d'Etudes Françaises  Sunglasses и от града си спомням, че имаше много готини трамваи. Значи ти си и немскоговоряща ? Какво ще работиш там ?

Самурайка, тя френската бюрокрация е голяма работа, но щом знаеш езика, нещата са по-лесни, нямаш постоянна нужда от водач, по не с обркан. Ще се наредят нещата, хората тук са много любезни  Grinning

# 87
  • Мнения: 847
Самурайке и Сбъдваща , хи4 не ви е лесно да се местите с тези кореми  Laughing!!
И аз това преживях преди да родя, е ,не беше в друга държава ,но в друг квартал , от първи на втори етаж , и от втори на пети....та ми е ясна цялата картинка... ooooh!само дето вие и двете сте с рискови бременности ,затова се пазете , та да си гушкате хубави бебоци после...,а останалото ще се подреди постепенно!!!! Hug
Ина4е за транспорта, да ,мога да те ориентирам както помогнах на Желана ,но зависи какво искаш да транспортираш...ако са само посуди ,май не си заслужава наистина...ако са мебели и други по обемни неща ....но няма проблем пиши ми ла ЛС ,ако искаш.. Peace
Как сте ина4е мадами?
Моят бебок ве4е е на 3 месеца.За ваксините - ние ги по4нахме от втория месец , както си е по календара...БЦЖ не е задължителна,но желателна...на баткото я сложихме когато навърши една година, на дребния ще я сложим като навърши 4 месеца....
За ПМИ центровете - да зависи много ,не само от градовете ,но и от кварталите...В старият ни квартал ПМИ центъра беше ужасен, бяха нелюбезни ...абе стъпих там само един път и това е...В сегашния ПМИ е супер , и ходим с удоволствие....а за ли4ния ни педиатър - винаги ни отделя време толкова ,колкото трябва и не мога изобщо да се опла4а....Ваксините си ги слага той ,а не в ПМИ...
Хайде леки по4ивни дни  от мен , ние  ще се отдадем на по4ивка на морето ! Hug

# 88
  • Мнения: 1 194
Здравейте!Тази вечер сме решили да ходим на ресторант (поради романтичен повод Wink) Нали имаме баба която "гледа " две деца ходещи на ясла и градина, уикендите ще е доста често дежурна за да си оправдае визата Laughing. Имаме много сортита да наваксваме... Та мисълта ми е : Споделете интересна идея за ресторант, някаква интересна кухня? Не ми се ходи пак на японци, че станахме вече банални с това...

# 89
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Мария, много правилно сте решили да наваксвате  Wink  4естит ви повод   bouquet
А като идея може да пробвате ресто с морски специалитети, или индийска кухня.
Бон апети! (4ак огладнях като се замислих за ресторанти  Laughing )

Общи условия

Активация на акаунт