Програмите за обучение в детските градини

  • 19 434
  • 86
  •   1
Отговори
Първо здравейте! От 3 часа се чудя къде да си излея възмущението от поредното глупаво стихче което ни дадоха от детската градина. Няма да говоря повече защото коментара е излишен, просто ще Ви го цитирам:


" Тук от днес детска песен и смях ще звучи,
   докато босото лято омае ги.

   Тази тъй скромна сграда за мен
   Крие цял един свят - даже жилище.
   Спорт, наука, изкуство, вълнение,
   Или казано просо - малко училище."

И това е за 5 год. дете.

# 1
  • София
  • Мнения: 5 362
Не разбирам. Какво общо има стихотворението и програмите за обучение в ДГ . ?

# 2
  • Мнения: 3 715
Ами тъпичко е стихотворението, обаче явно и учителките не са по-умни, щом не могат да намерят по-свестни стихотворения. Предполагам, че никой не им налага да учат децата на точно това стихче. Да не е творчество на някой от персонала  newsm78

# 3
  • Мнения: 9 814
Ми който не му харесва в държавната, беж в частна.

# 4
  • Мнения: 1 114
Това даже не може да се нарече стихотворение.

Ми който не му харесва в държавната, беж в частна.
  Shocked
Ти пък откога си адвокат на държавните детски градини?
Всеки е свободен да пише каквото си иска. 

# 5
  • Мнения: 9 814
Това даже не може да се нарече стихотворение.

Ми който не му харесва в държавната, беж в частна.
  Shocked
Ти пък откога си адвокат на държавните детски градини?
Всеки е свободен да пише каквото си иска. 

Именно, защото всеки е свободен да пише каквото си иска, аз съм написала това, което мисля.
Не съм адвокат на никого, но честно казано за сумата от 40 лв. на месец съм се отказала да отдавна да имам претенции, към обучението в държавната ДГ.
А и страшно много обичам гости да пускат подобни теми, които логично довеждат до спорове.
А че това на стихотворение хич и не прелича- така е, спор няма.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 715
Стихчето е глупаво наистина Peace
А да питам защо са го дали? Да се научи ли newsm78

# 7
  • у дома
  • Мнения: 7 141
 Моето детенце ще казва Детенце хубаво,пиленце любаво...,научихме го за 10-15 мин.,но ако ни беше даден цитирания "шедьовър",не знам колко дни щяхме да го учим.

# 8
  • Мнения: 4 590
сумата за издръжка на едно дете в градината е мн повече от 40лв държавата отпуска останалите, затова и неприетите деца са малко ощетени
така че не само за парите но трябва да се интересуваме на какво ги учат , все пак няма да отглеждаме глупачета и понеже е държавно да растат както ще
а стихчето е уникално глупаво , объркано и несвързано'' босото лято ,  Крие цял един свят - даже жилище.'' аз просто нямаше да го уча на този стих

# 9
  • София
  • Мнения: 1 715
аз просто нямаше да го уча на този стих

 Peace
И щях да си поговоря с госпожите Crossing Arms

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
На мен ми прилича на бял стих newsm78, но все пак не съм литератор.
Непонятни са ми коментарите - стихче като стихче ...

А пък коментарите за цялостното обучение базирани на едно стухче са майко мила  ooooh! Както и тези на другия полюс за това, на който не му харесвало да върви в частна градина  ooooh! ooooh! щото видиш ли даваш само 40 лева.
Дъщеря ми е в частна градина/даже и 40 лева не давам/, но въпреки това аз ИМАМ претенции и към държавните - от моите данъци се издържат и държа децата там да се обучават добре.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 079
Не разбирам. Какво общо има стихотворението и програмите за обучение в ДГ . ?

Че е трудно стихчето за научаване - трудно е. Confused
Че не е за малките деца - може и да поспорим.  Thinking
Но и аз като pipi06 се чудя какво общо има стихчето с програмите за обучение? newsm78

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз се чудя какво общо има това стихче  с програмите за обучение newsm78

# 13
  • Мнения: 3 146
Заглавието на темата е подвеждащо. ooooh!

# 14
  • Мнения: 2 978
Може би госта смята, че щом стихчето е глупаво и не свързано, значи и цялата система за обучение е същата.
Не се пляскайте толкова по главите Laughing.

Живка1979 ,
като не ти харесва го върни и искай друго стихче! Не се възмущавай толкова много.

# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Стихчето наистина е малко глупаво newsm78
Ама това няма нищо общо с програмите в детските градини Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Никой не може да те задължи да научиш детето си на това стихче, което наистина е глупаво, щом ти или детето не го харесвате...

Преди години имах такъв проблем с дъщеря ми в ДГ, беше на 5 или 6г., дадоха й стихче, тя отказа да го научи с мотива, че е глупаво и не й харесва...То и не беше хубаво...Говорих с учителката и стигнахме до решение ние да си изберем стихче, свързано с празника, в случая "8 март", и да го научи детенце.
Така и направихме!  Peace

А, относно, програмите за обучение в ДГ: доколкото знам, са две и са доста добри, разработвани са много време и от десетина години вече се използват във всички градини. Учителките си избират по коя от двете да работят. 
Ако не бъркам, това важи и за ЧДГ. За да получат лиценз, и те трябва да работят по програма, одобрена от МОН.  Peace

# 17
  • Мнения: 3 550
Бенджи, стана ми интересно. Какви са тези две програми? Какво съдържа всяка от тях? Какви са разликите? Предимства и недостатъци? Залях те с въпроси.  Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
Ако не бъркам, това важи и за ЧДГ. За да получат лиценз, и те трябва да работят по програма, одобрена от МОН.  Peace

Абсолютно - нашата градина работи с "Моливко"  Peace

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Steisi, как какви? Учебни програми. Като в училище, на различни авторски колективи. Повече не мога да ти кажа. Знам само, че и двете са добри.

Нашата ЦДГ /държавна/ работи също с "Моливко".

Как какво съдържат?! Учебното съдържание, преподавано на съответната група по възраст...
Не знам разликите, предимствата и недостатъците...Не работя в ДГ! Трябва да питаш някоя учителка...Просто съм майка на две деца, ходели/ходещи редовно на ДГ.  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 5 014
Нашата градина /частна/ работи по 'Ръка за ръка' на издателство 'Просвета'. Та това са двете програми - 'Моливко' и 'Ръка за ръка' - и двете са много хубави.

# 21
  • Мнения: 62
Програмите в ДГ са няколко:"Моливко''на ИК''Слово'';"Ръка за ръка"  на "Просвета", ''Пред училище на ИК''Даниела Убенова'', отделно има и допълнителни помагала по Труд и техника и  Безоп. на движението.
 Искам да кажа , че тези  ми данни са от периода преди майчинството. Какви са офертите на ИК тази година не знам, но предполагам,че промените не са големи.
Oбразователното съдържание е структурирано по направления,които наподобяват предметите в училище.Ще се спра само на основните направления.
Наблюденията ми за  "Моливко" са:прекрасно разработени помагала по математика,но помагалото по роден език е слабо.
''Ръка за ръка'' ,математиката е разработена зле , помагалато по роден език е структурирано като буквара,има какво да се желае ,но общо взето  е добро.
''Пред училище'' е с перфектно разработено учебно съдържание по роден език , математиката -слаба.
 За мен най- добрият вариант е компилация между няколко ИК.Въпроса е ,че това излиза по-скъпо. И не всички учители избират този вариант.Но по каква програма ще работят децата, решават учителите.

Последна редакция: нд, 14 сеп 2008, 01:35 от Tiana33

# 22
  • София
  • Мнения: 2 079
Нека внеса някои ясноти относно Програмите за обучение на децата в детската градина.
Единни за всички детски заведения, независимо дали са частни, общински или държавни, са Държавните образователни изисквания за предучилищното образование в България (т. нар. ДОИ за ПУВ), които можете да видите тук (по-надолу, след Наредбата са).
А програмите за осъществяване на тези ДОИ са няколко: на Витанова и екип; на Русинова и екип;  на Колева и екип; "Стъпка по стъпка" и "Програмата за подготвителна за училище група".
И петте програми са доста остарели.  Confused  В момента тече обсъждане на нова Програма за обучение и възпитание, на екип на проф. Гюров, но все още не е одобрена за работа в детските градини.
Програмните системи за осъществяване на ДОИ и на програмите са повече. Те са Моливко, Ръка за ръка, Пред прага на училището, На издателство Изкуства и други.

На тези, които се интересуват съм готова да дам и още информация.  Hug

# 23
  • Мнения: 1 652
Tiana 33, абсолютно съм съгласна с теб, особено за родната реч на Моливко.

Мисля, че ако едно помагало  е слабо, то може да бъде компенсирано от учителката. Разбира се задачата не е лека, но е възможна. По важното е според мен детето да работи със съответното помагало, а не поради разсеяност да пропуска занятия, или поради това, че учителката работи с по- активните деца. Ако детето се затруднява някъде е добре да си имаме помагалото в къщи и да наваксваме пропуснатото. лично мнение.
Може би някой ще каже - има и други помагала- според мен е важно да си имаш същото - /напр- Моливко /, с което работят и в детската градина.


# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Според мен, важно е просто, детето да не отсъства, или да отсъства колкото може по-малко, от ДГ. Така не пропуска занимание и уч. материал. Учителките се стремят да работят с всички деца, и даже повече с децата, които се справят по-трудно, и накрая, всички горе - долу са на едно ниво...Но това трудно може да стане, ако детето един месец е в къщи при баба, две седмици е на ДГ.  Wink

# 25
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
В началото на учебната им година даваме пари за съответните помагала. Всеки божи ден когато взимаме детето помагалато му стои на шкафчето отворено на страничката, на която са работили, както и всички допълнителни неща - рисунки и прочие които са творили. Който иска си го взема в къщи за да продължи работата по него и да види как се е справило детето му, но естествено на сутринта трябва да го върне за да продължат.
Пък който иска може да си купи и същото помагало за в къщи. Аз за в къщи предпочитам списанията за деца.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моето дете когато беше в първа група работиха по програмата " Ръка за ръка". Но госпожата им втората година предпочете "Моливко". И от тогава са си с Моливко. Според мен е важно педагога да е добър, а не коя точно програма ще се избере.

# 27
  • Мнения: 9 814
Едно само се питам  newsm78: като се има предвид темата за затворените заради ремонти градини, къде ли вече не само ДГ е стартирала работа, но и раздава стихчета за научаване вкъщи.
При положение, че такава практика има само за коледните и пр. тържества.
А и уважаемата авторка /гост/ не се е появила да сподели как върви научаването на стихчето от детето й.

# 28
  • Мнения: 1 652
Момичета, аз преместих моят син от детската  градина, в която ходеше в предучилищна група в училище, тъкмо защото в детската градина за година и девет месеца нищо не научи. И там стихчета се раздаваха и учеха само за осми март.
 На втория ден от предучилищната излезе рецитирайки:
Грабна лятото торбичка
пълна с песни със игри
и през китната горичка
кой знае къде се скри.

Един ден като отидох да го взема чух ,че подготвят песнички за първия учебен ден.

Така, че има и добри детски градини т.е добри детски учителки.  За тях   bouquet  bouquet  bouquet

# 29
  • Мнения: 3 146
инка62, много полезно, благодаря!



Добре де, Бенджи 2710, и аз също така мисля, но кой е виновен, след като детето ми не може да изкара повече от 1 или 2 седмици и минимум 2 трябва да е вкъщи, включително и защото разви и алергична астма от градината... Накъсва се всичко, притеснявам се, че изпуска и въпреки че се опитвам да компенсирам, не е същото, защото явно му е по-интересно да се занимава и да учи зеидно с другите деца, а сам и болен вкъщи не му е добре.... Нож с две остриета е цялата работа.

# 30
  • Мнения: 254
инка 62 предполагам че работиш в детска градина или нещо което е свързано с програмите на детските градини бих те помолила,ако не те затруднява разбира се да дадеш малко повече инфо за програмите за предучилищна и да препоръчаш кое издателство е най-добре да се ползва,аз искам да купия помагала и за в къщи,имам един въпрос и към другите мами които се интересуват от темата моя син тази година е предучилищна в градината и понеже всеки месец е с гнойна ангина когато ходи на градина госпожите споменаха на последната родителска среща че ако детето отсъства повече от 30 дни няма да му се даде документ които показва че детето е било на предучилищна,а тя нали е задължителна за да започне първи клас,вие чували ли сте подобно нещо дали наистина е така или просто се опитват да сплашат родителите за да водят по-редовно децата си на градина,но аз нямам вина че има някои безотговорни майки които пускат децата си болни на градина а моето е от лесно прихващащи вируси

# 31
  • София
  • Мнения: 2 079
anakondas,
Мога да ти дам много информация, ама не знам учителките на твоя син коя програмна система са си избрали, на кое издателство. Научи това и ми пиши, а аз ще ти кажа откъде да си ги купиш, защото помагалата за предучилищните групи са безплатни и се раздават по детските градини и в училищата по заявка от учителките. Различните учителки харесват различни програмни системи, но иначе децата в България се обучават по една и съща програма ПРОГРАМА ЗА ПОДГОТВИТЕЛНА ГРУПА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА И УЧИЛИЩЕ.

Що се отнася до отсъствията - няма ограничение за отсъствие и дните по болест.  Направо ме озадачи с това изказване. Thinking Попитай учителките си на базата на какво са направили такова изискване. Ако е записано в техния правилник за вътрешния ред - тогава няма мърдане. Но пак има решение - отиваш и разговаряш с директорката на място и то още сега, в началото на годината, за да не се окаже после късно. Единственото изискване за децата от подготвителните групи е, че отсъствията им се извиняват само и единствено с медицинска бележка от лекар, а не с молба от родителите.

# 32
  • Мнения: 254
благодаря ти много инка 62,ще ти пиша пак скоро

# 33
  • Мнения: 3 506
Каква полезна и интересна насока е придобила тази тема. Много се радвам.

Инка62, много благодаря за включването   bouquet  И ако позволиш, ще се възползвам от предложението ти.

На тези, които се интересуват съм готова да дам и още информация.  Hug

Бих искала да ми кажеш нещо за учебниците на "Булвест" - само това знам, не знам заглавия, избрали са ги, защото само те им били предоставени безплатно... Добри ли са? Интересни ли са за децата? Как би ги оценила в сравнение с "Моливко" и "Ръка за ръка" примерно?

Освен това искам да те попитам как ще коментираш факта, че в цитирания от теб линк прочетох ето това за програмата в предучилищните групи:

Цитат
... в детската подготвителна група не се провежда учебен час, нито урок, които са типични за дидактиката на началното училище.

Аз ли го разбирам твърде буквално? Не ми се връзва просто с това, че в повечето предучилищни слагат децата на чинове, връчват им учебници и им говорят за учебни часове и междучасия, което на някои може би им харесва, но за други е малко или много стресиращо.

# 34
  • Мнения: 355
Инка62, очевидно разбираш от материята. Моля за повече инфо за обучение на дете в първа група. Ще попитам за програмата на нашата ДГ, но ако има нещо, което според теб е добро и допълва работата с децата бих искала да го имам. Благодаря!  bouquet

# 35
  • Мнения: 2 124
В доста книжарници съм виждала да продават помагалата на Моливко, но не и от другите програми - явно е най-често прилаганата. И аз съм на мнение, че успехът на дадена учебна система повече зависи от преподавателя - доколко може да влезе под кожата на децата и да им поднесе материала по забавен и лесноразбираем начин. А и не е необходимо да се спазва дословно всичко, което пише в наръчника на учителя, важна е общата насока - винаги едно стихче може да бъде заместено с друго.

Издателство Театър Пан също имат помогала за научаване на буквите, цифрите, безопасност на движението, запознаване с животните - не знам дали ги използват в детските градини, но са подходящи за занимания у дома - книжка за оцветяване + диск с песни и стихчета  - всичко е решено наистина много забавно. Моята щерка е на 2 г. - взехме книжката за цифрите, вече ги знае, песничките много й харесват, защото са мелодични и оригинални, но различните книжки са различен авторски колектив, така че не знам дали всички са толкова добри. В момента издирвам книжката с букви заради песничките (че буквите отдавна ги знае).

# 36
  • София
  • Мнения: 2 079
======Бих искала да ми кажеш нещо за учебниците на "Булвест" - само това знам, не знам заглавия, избрали са ги, защото само те им били предоставени безплатно... Добри ли са? Интересни ли са за децата? Как би ги оценила в сравнение с "Моливко" и "Ръка за ръка" примерно?

На мен специално тези книжки на Булвест изобщо не ми харесват!  ooooh! Не че децата няма да се научат от тях на нищо - просто аз не ги харесвам.  Crossing Arms  Картините им изобщо не са добре подбрани, всяка ситуация е в рамките на една страница, което съвсем не е достатъчно за децата. Виж сама книжките на Булвест, а ако искаш можеш и да си ги поръчаш за вкъщи.  Hug
Тетрадките на Моливко са къде-къде по-полезни и по-добре разработени. Но това е личното ми мнение.  Rolling Eyes
Що се отнася до програмата Ръка за ръка  -  тя не се препоръчва на тези деца, които не са работили от първа група по нея. Просто разработките следват една след друга и програмата Ръка за ръка е различна от другите програми.

Освен това искам да те попитам как ще коментираш факта, че в цитирания от теб линк прочетох ето това за програмата в предучилищните групи:

Цитат
... в детската подготвителна група не се провежда учебен час, нито урок, които са типични за дидактиката на началното училище.

Аз ли го разбирам твърде буквално? Не ми се връзва просто с това, че в повечето предучилищни слагат децата на чинове, връчват им учебници и им говорят за учебни часове и междучасия, което на някои може би им харесва, но за други е малко или много стресиращо.

В детската градина се говори за ситуации, т.е. занимания с децата, които минават под формата на игра. Не чети буквално програмата за подготвителната група.
Дано учителките на твоето дете си знаят работата и подготвят добре детето ти за училище. А коя програмна система и книжки ще изберат - това не е важно. Важното е да работят с децата.

Последна редакция: ср, 17 сеп 2008, 22:34 от инка62

# 37
  • София
  • Мнения: 2 079
Инка62, очевидно разбираш от материята. Моля за повече инфо за обучение на дете в първа група.

Мишанка,
Напиши ми програмата, по която работят в детската градина, книжките, които искат да вземат и ще ти кажа какво още може да се вземе.  Hug

# 38
  • Мнения: 71
Моят син също е предучилщна група и ще работят с Моливко.Аз вече си купих комплект за в къщи и ми беше много интересно като ги разглеждах.Аз имам много въпроси към Инка и мисля да се възползвам от отзивчивостта ти  Grinning Днес на родителската среща малко се издразних,че категорично ни заявиха,че ще бъдем в градината до месец май.Искам да попитам има ли някаква заповед или др вид документ,според който децата от предучлищна група трябва да напуснат градината май месец?Нали следващата нова първа група  я приемат септември?!Аз лично бях останала с впечатлението,че ако по-голямата част от родителите заявят желание децата им да продължт посещението си в ДГ до 01.09 септември,то директорката е длъжна да се съобрази с тях.Много ще съм ти благодарна и ще чакам отговор от теб!

# 39
  • Мнения: 3 506
Инка62,

Много ти благодаря за подробния отговор   bouquet 

В детската градина се говори за ситуации, т.е. занимания с децата, които минават под формата на игра. Не чети буквално програмата за подготвителната група.
Всъщност при нас точно това е проблемът - и на мене ми се иска така да бъде, ситуации, да е малко по-раздвижено, под формата на игра. А учителките говорят за уроци, часове, междучасия (малки и голямо), класна стая (обзаведена с чинове, подредени в редички), само дето и звънец не са сложили още. И дечицата им идва нанагорно, синът ми си го взимам кълбо от нерви. Затова попитах дали навсякъде е така или просто ние сме случили на твърде амбициозни учителки...

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Дъщеря ми сега е във втори клас, значи споделям при тях как беше преди две години. 

Предучилищната беше вече задължителна, тя я кара в ДГ. Нямаше часове /някой спомена 5ч.??/ или пък междучасия, работеха с Моливко, имаха сутрин две занимания и следобед едно или две, като следобедните са по-скоро игрови и затвърждаващи материала от сутринта. Вярно, че предупредиха родителите, ако е възможно, децата да не отсъстват без уважителна причина, защото изпускат материал, но толкова...Пък и, според мен, така и трябва,  и това трябва да се отнася и за децата в ДГ по принцип, не само за предучилищната група...

Малко по-сериозно, наистина, беше обучението, в сравнение от предните години, но децата не бяха натоварени и преди всичко, се наблягаше на играта, така или иначе... Като сравнявах тогава с нейни връстници, които си караха предучилищната в училище, при нас беше много по- свободно и спокойно, при положение, че и ДГ и близкото училище, работеха по една програма и с едни помагала...Само да кажа, че в първи клас не се усети разлика между децата идващи от ДГ и тия от училище, като подготовка.  Peace

# 41
  • Мнения: 355
Инка62, програмата, по която обучават децата е "Изкуство". Ако не те затруднявам ще чакам твоя отговор. Благодаря!

# 42
  • София
  • Мнения: 13
Програмна дидактична и диагностична система "Моливко"  е на издателство Слово.

Ето линк към всички книжки от системата http://www.izdatelstvo-slovo.com/poredica.php?poredica=1
И линк към всички книжки разделени по направления http://www.izdatelstvo-slovo.com/razdel.php?razdel=1

Предполагам че повече подробности можете да получите ако пишете на самото издателство. http://www.izdatelstvo-slovo.com/kontakti.php

# 43
  • София
  • Мнения: 2 079
Моят син също е предучилщна група и ще работят с Моливко.
====
 категорично ни заявиха,че ще бъдем в градината до месец май.Искам да попитам има ли някаква заповед или др вид документ,според който децата от предучлищна група трябва да напуснат градината май месец?

Трябва да е записано в Правилника за вътрешния ред на градината и решение на Педагогическия съвет на градината, че децата от подготвителната група ще се изпишат в края на месец май. Но, от друга страна, няма документ, който да задължава децата да не бъдат изписвани от детската градина. Има документ (Закон за народната просвета и Правилникът към него), който задължава всички деца от 6 до 7 години задължително да минат на обучение в подготвителна група  и да получат удостоверение за това, само и единствено с  което могат да се запишат в училище (т.е. без такова удостоверение не могат да бъдат записани на училище!). Но задължителното обучение е в рамките само на учебната година, т.е. от 15 септември до 31 май. Така че отговорът на въпросът ти е: няма документ, в който да пише, че децата от подготвителната група могат да посещават детската градина след като си получат удостоверението за завършена подготвителна група, след 31 май. Няма документ, който да задължава завършилите подготвителна група деца да могат да посещават детската градина след 31 май. С други думи след  тази дата обучението им в детската градина е приключено. (Все едно да попиташ след 31 май децата от училище от 2 до 4 клас защо не стоят в училище, защо не ходят там, независимо, че нямат учебни занятия.)

======
Аз лично бях останала с впечатлението,че ако по-голямата част от родителите заявят желание децата им да продължт посещението си в ДГ до 01.09 септември,то директорката е длъжна да се съобрази с тях.Много ще съм ти благодарна и ще чакам отговор от теб!

Няма такъв докумен и  изискване, че директорката е длъжна да се съобразява. Нейното задължение е да спазва правилниците и законите, да съблюдава опазването живота и здравето на поверените в нейната детска градина деца, а не да се съобразява с ничии желания. Т.е. желанията на родителите не могат да бъдат изискване.
Друг е въпросът, че директорката може да се съобрази с желанието на родителите и на добра воля да остави някои от децата (имам предвид нуждаещи се) да посещават детската градина най-много до края на месец юни, защото после започва летният период и по-малките деца имат предимство при отглеждането пред тези, завършили вече  подготвителните групи.

Дано съм отговорила на въпросите, ако има още - питай.  Hug

# 44
  • София
  • Мнения: 2 079
====
Затова попитах дали навсякъде е така или просто ние сме случили на твърде амбициозни учителки...

Бенджи 2710 ти го е обяснила много правилно и добре.  Peace
Почти никъде не е така. Навсякъде, в детските градини, се говори за ситуации, изпълнени с игрова форма на работа, с плавен преход към училищното обучение, което е предшествано от посещение в училище и чак тогава да се премине (и то пак чрез игри) към промяна в интериора, в програмата на работа, в методите на работа и др. подобни неща. Това действие се прави (ако изобщо се направи, защото не е задължително!  Naughty  )  към края на подготвителната група (около средата на месец април).
Май сте случили на амбициозни учителки.  Tired
Дано поне подготвят добре децата ви за училище.   bouquet

# 45
  • София
  • Мнения: 2 079
Инка62, програмата, по която обучават децата е "Изкуство". Ако не те затруднявам ще чакам твоя отговор. Благодаря!

Мишанка, тази програмна система, на Изкуства,  е една от добрите, според мен, написани като хората, хем за бързо, хем за леко възприемане от децата.
Това са книжките. Ако искаш да ги имаш и в къщи можеш да си ги закупиш от самото издателство, или от книжарницата му. Имаш и трети вариант - да помолиш учителките да ти закупят един комплект, за да обучаваш детето си в къщи по него.
Не те съветвам, обаче, да купуваш същата програмна система и вкъщи. Можеш и да си закупиш книжките на Моливко (3-4 години) за да се занимавате вкъщи, а в детската градина да се занимават с тези, на Изкуства.
Можеш да избереш и други книжки, на които пише, че са за деца до 4 години.

# 46
  • Мнения: 148


" Тук от днес детска песен и смях ще звучи,
   докато босото лято омае ги.

   Тази тъй скромна сграда за мен
   Крие цял един свят - даже жилище.
   Спорт, наука, изкуство, вълнение,
   Или казано просо - малко училище."


Еее, това е велико стихотворение Joy Joy Joy
Няма да изказвам предположения чие творение е!

# 47
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
а има ли къде да се намерят всичките пособия на куп и да се видят и изберат

# 48
  • Мнения: 355
инка62, благодаря много!   bouquet Вече поръчах програмата Моливко и ще се обучаваме-играем в къщи. bowuu

# 49
  • София
  • Мнения: 2 079
а има ли къде да се намерят всичките пособия на куп и да се видят и изберат

Има такова място, разбира се.  Hug
Книжките на издателство Слово - Моливко и  на издателство Просвета - Ръка за ръка могат да се намерят в книжарница на ул. Иван Асен ІІ, точно срещу края на ул. Ракитин е.
Останалите книжки на издателство Изкуства, на издателство Булвест и на издателство Абагар могат да се намерят на щандовете на полиграфическия комбинат Д. Благоев - на Цариградско шосе.
Много интересни и полезни за децата от 2 до 7-8 години са и всичките книжки на издателство Фют.

# 50
  • Мнения: 254
а ето и сайт  http://www.book.store.bg/c/p-l/c-64/preduchilishtna-vyzrast.html от кадето всеки може да си поръча вместо да обикалия да търси из книжарниците,аз вече си поръчах от тук на издателство слово 5 учебни книжки за предучилищна група и мисля да подготвям и в къщи моя бъдещ първокласник ,още не са ни казали от градината там кое издателство ще използват,когато пристигнат книжките ще пиша дали са хубави

# 51
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
БЛАГОДАРЯ ВИ!

# 52
  • София
  • Мнения: 6 999
Всъщност при нас точно това е проблемът - и на мене ми се иска така да бъде, ситуации, да е малко по-раздвижено, под формата на игра.

И при нас е така, а дъщеря ми е още далеч от предучилищна. От миналата година седят на масички, подредени като класна стая... Стресът й се отрази зле... Учителката ми каза, че това било начина да ги 'научи', но аз не мисля, че ученето трябва да е неприятно, а тъкмо напротив.  Crossing Arms

# 53
  • Мнения: 3 506
Ооо, и при нас сядат на столчета и масички за "уроците" още от яслената група. И учебници имаха даже Crazy А сега в предучилищната са на чинове, явно за пълно приближаване до реалността. Отделно трябва да се извиняват на децата и учителката, ако закъснеят за "час". Имат малки междучасия и голямо такова. А учителката им вече не е "г-ца Ваня", а "г-ца Иванова"  Mr. Green И през цялото време ми обясняват как "Няма страшно, синът ви поема." Ми аз знам, че поема, ама нали въпросът е да не му писне, да не му се убие естествената любознателност, а не да му набият азбуката насила в главата...
А като се направих на отворена и споменах указанията, цитирани от Инка62, веднага бях информирана, че и без друго стаята им не позволявала по друг начин да се подредят и да учат Crossing Arms

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
Че то се работи на масички, ясно е, няма как, мисля, при положение, че трябва да се работи в помагалата, но в групата на сина ми са подредени в полукръг, никога не участват всички деца, дори и на откритите уроци, децата по програма, доколкото зная, участват по желание в заниманието, участват само ако учителката успее да им привлече вниманието с интересните неща, които стават там...И не се седи на столчетата през цялото време, има и някаква подвижна игра, няква песничка и т.н. Не е проблем, част от децата да си играят в някой ъгъл докато се провежда заниманието.
Даже моя - учителките го хвалят че, въпреки че, не проявявал желание да участва в част от заниманията, и предпочитал да си играе настрани, слушал внимателно кво става и после на следващото занимание показвал, че знае... Blush  Умното си е умно!  Mr. Green

Мария, ама все пак, моят си е в трета група, не в предучилищна...Не знам догодина как ще бъде... newsm78

Може би така се опитват да се харесат на голяма част от родителите, които си мислят, че в ДГ нищо не се прави!

# 55
  • Мнения: 3 506
Може би така се опитват да се харесат на голяма част от родителите, които си мислят, че в ДГ нищо не се прави!

Знаеш ли, и аз мисля, че голямата част от проблема е именно в това. Ако имаше поне няколко още родители, които мислеха като мене, може би можеше да се промени нещо. Но масовото мнение, че трябва "здраво учене" (разбирай на чин, с учебник, под строг контрол) и "желязна ръка"... И се сърдят, че не се върви по учебника и по програмата, ако един ден децата отидат на разходка в парка...

# 56
  • Мнения: 2 124
То и затова в 1ви клас им се превиват гърбовете от тежките чанти, а после не можеш да ги накараш от кафенето да влезе в клас - много отрано ги натоварват и на децата им писва.
А като знам, че в университета единият ни преподавател, австриец, ни провеждаше часовете на поляната пред сградата, учехме история на Австрия с карикатури на техните политици и т.н.

# 57
  • София
  • Мнения: 6 999
...ама нали въпросът е да не му писне, да не му се убие естествената любознателност, а не да му набият азбуката насила в главата...

На дъщеря ми я убиха.  Sad От 2 годишна ме питаше сама за буквите и сама искаше да ги научи... откак почнах обаче да 'учат' в градината изведнъж и цифри и букви забрави, отказва да ми каже ако я питам за тази или онази буква и цифра или казва 'не знам', макар да съм сигурна, че знае... Всичко заради идиотското седене мирно на масички, което на жизнените деца явно се отразява пагубно.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 999
... единият ни преподавател, австриец, ни провеждаше часовете на поляната пред сградата...

Това е прекалено далеч от почти всеки БГ преподавател, за да го разбере... Crossing Arms

# 59
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
...ама нали въпросът е да не му писне, да не му се убие естествената любознателност, а не да му набият азбуката насила в главата...

На дъщеря ми я убиха.  Sad От 2 годишна ме питаше сама за буквите и сама искаше да ги научи... откак почнах обаче да 'учат' в градината изведнъж и цифри и букви забрави, отказва да ми каже ако я питам за тази или онази буква и цифра или казва 'не знам', макар да съм сигурна, че знае... Всичко заради идиотското седене мирно на масички, което на жизнените деца явно се отразява пагубно.
знам, че на този хал на дг е почти безсмислен въпроса ми, но все пак няма ли къде др да ги запишеш? по стари спомени мисля, че все пак не сте в сф и би било по-лесно, но може и да бъркам...

# 60
  • Мнения: 3 506
Горе-долу сме си в София (в Банкя сме). Нямам почти никакви други варианти, а което е по-лошото, не съм сигурна, че ще намеря нещо различно като отношение, защото освен учителките, много родители подкрепят тази система на "учене". В допълнение на това, синът ми категорично отказва да си смени градината, освен ако алтернативата не е да не ходи на градина въобще. Затова много не се замислям по въпроса на този етап, изчаквам да посъбера още впечатления, и ще мисля отново...

# 61
Здравейте!
Интересува ме има ли CD с материала по музика за втора и трета група по "Ръка за ръка" и от къде да си ги закупя или поръчам. Rolling Eyes

# 62
  • София
  • Мнения: 2 079
CD с материала по музика за втора и трета група по програмата "Ръка за ръка" можеш да поръчаш и/или да закупиш в самото издателство: София, кв. "Овча купел"ул. "Земеделска" 2 (п … /факс: 02 8182019

Ето къде се намира издателство Просвета!


 Hug  bouquet

# 63
  • Мнения: 3 506
Повдигам тази тема с въпрос към инка62   bouquet 

Питането ми е следното: ако детето не посещава официално предучилищна, има ли вариант да се запише в 1-ви клас в училище? И ако да, какъв е той - тестове, просто молба или как?

Знам, че пише, че предучилищната е задължителна, питам реално дали има възможност? Напр. детето е било в чужбина, обучавало се в къщи и т.н.?

# 64
  • София
  • Мнения: 2 079
Няма такъв вариант - предучилищната група е задължителен елемент от звеното образование в България. Naughty
Все едно ме питаш може ли дете да запише трети клас, без да е минало втори.  Crossing Arms
Но .....
Има варианти, при които детето може да запише първи клас - ако е било в чужбина и това се доказва с паспорт на детето. Тогава се дава специално разрешение от Министерството на образованието и науката и детето може да е записано в училище.
А когато детето се е обучавало вкъщи ще има проблем при записването в училище,  ooooh!   след като няма документ от детско заведение, че е минало предучилищно обучение. Ако детето е доказано болно, с документ от съответната комисия, че по здравословни причини не може да посещава детско или училищно заведение, то тогава пак се иска разрешение от Министерството и след това се записва в училище с този документ.
Тези отговори изчерпват ли питането ти? newsm78
Останалото - на лични!   bouquet

# 65
  • Мнения: 3 506
Писах ти и на лични, но и тук едно голямо благодаря   bouquet

# 66
  • Мнения: 912
много актуална тема за нашето семейство сега   bouquet- попаднах на нея в процеса на търсене на предучилищните помагала на издателства 'Просвета" и "Слово", дали ги има на Славейков?  newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 2 079
На Славейков не съм ги виждала, но в по-големите книжарници, както и на книжните борси - със сигурност.  Hug

# 68
  • Мнения: 4 590
малко ми е рано затова сигурно за първи път чувам че са задължителни предучилищните
на каква възраст детето ходи на тях , те не са ли към детските градини?
колко време са? Thinking
изобщо мн глупави Embarassed въпроси, ама като незнам ooooh!- колко групи има в детските градини?
само по набори ли са там децата?защото е от голямо значение в началото или в края на год. си роден Rolling Eyes

# 69
  • София
  • Мнения: 17 592
На мен ми прилича на бял стих newsm78, но все пак не съм литератор.
Непонятни са ми коментарите - стихче като стихче ...

А пък коментарите за цялостното обучение базирани на едно стухче са майко мила  ooooh! Както и тези на другия полюс за това, на който не му харесвало да върви в частна градина  ooooh! ooooh! щото видиш ли даваш само 40 лева.
Дъщеря ми е в частна градина/даже и 40 лева не давам/, но въпреки това аз ИМАМ претенции и към държавните - от моите данъци се издържат и държа децата там да се обучават добре.

Не е бял стих. Точно затова звучи така нелепо. Опит за стихоплетство е... ама то това не на всеки се отдава.

С втората част съм напълно съгласна - аз плащам, искам да поръчвам музиката.

И това... хм, стихотворение, честно казано, не го поръчвам.

Към авторката: щом от теб се очаква да научиш детето на стихчето, научи го на някое, което да ти харесва. По възможност на училищна тема... но и "чело коте книжки" ще свърши работа.

# 70
  • Мнения: 2 124
малко ми е рано затова сигурно за първи път чувам че са задължителни предучилищните
на каква възраст детето ходи на тях , те не са ли към детските градини?
колко време са? Thinking
изобщо мн глупави Embarassed въпроси, ама като незнам ooooh!- колко групи има в детските градини?
само по набори ли са там децата?защото е от голямо значение в началото или в края на год. си роден Rolling Eyes

Предучилищната вече е задължителна - може да се кара към детската градина или към училището - самоволни отсъствия не се допускат (по желание на родителите, при пътуване и т.н.), само по болест. След предучилищната децата доколкото знам имат лятна ваканция - така че родителите трябва да мислят кой ще гледа детето до постъпване в първи клас. Отнсоно възрастта не знам дали все още важи по преценка на родителя на 6 или 7 години в 1ви клас респ. година по-рано на предучилищна (мисля, че ако е към ДГ се пада четвърта група), но така или иначе докато им дойде редът на нашите деца, умните глави в парламента ще са сътворили поне дузина образователни реформи.

А да попитам по-запознатите - в предучилищната ли учат да разпознават букви и цифри, а в 1ви клас да четат и пишат и изобщо как точно са разпределни началните умения newsm78. По моите детски спомени цифрите ги учехме в детската градина, а четенето го владеех далеч преди 1ви клас .

# 71
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Много тъпо стихче ShockedАз не бих накарала дъщеря ми която също е в предучилищна да учи такава глупост Naughty Crossing Arms

# 72
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 795
В нашата градина се обучаваме по програмата на "Изсуква". Поисках да видя комплекта, но ми показаха само портфолиото (индивидуалната папка на детето). В линка, които инка даде по-горе, има споменати и природен калентар и комплект табла newsm78 Такива неща не са ми показали. Всеки път като отивам да взимам малката питам какво са правили и учили през деня и ми отговарят едва-едвам. Майа ми вика, че щяло да бъде изморително да отговарят на над 25 родителя всеки ден, но аз не съм забелязала родители да питат изобщо (поне тези, с които съм се засичала). Искам да разбера дали съм в правото си да изисквам нещата, които са направили през деня да ги видя, може ли да взимам папката и да я разглеждам?

# 73
  • Мнения: 2 587


Нашата ЦДГ /държавна/ работи също с "Моливко".




И нашата ЦДГ работи с "Моливко",само че понеже сме малък град,малко деца има по градините и малко пари се отпускат за тях,та ни накараха да събираме пари за помагала.

# 74
  • Мнения: 4 590
speranzza   bouquet

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
jmoto, големината на града и броят на децата тук нямат никакво отношение.  Wink

Учебните помагала за ДГ, т.е. за възрастта от 3 до 6г., това са първа, втора и трета група в ДГ, не са безплатни. Те се плащат от родителите, защото посещението в ДГ на детето не  е задължително, според законите в момента. То става по желани е на родителите.  Peace

Вече четвърта група, или предучилищна група още, възраст 6-7г. е друго нещо. Тя е задължителна степен в образователната система на страната, дете без да я е завършило няма право да запише първи клас. Има си свидетелства за завършване, не се позволяват самоволни отсъствия без уважителна причина. Може да се кара в ДГ или училище, разликата е, че в училище е до обед, а в ДГ е целодневно. Работи се по една и съща програма /т.е. която изберат учителите, но са едни и същи за предучилищната в ДГ и в училище/. Помагалата за предучилищната група са безплатни.

За помагалата - в ДГ, където ходи синът ми, те са изложени върху гардеробчетата, отворени са на страницата, на която са работили съответния ден, и всеки родител може да намери помагалото на детето си и да види как се справя.  Peace

При нас тази година събираме по 35 лв. за учебни помагала и още 24 лв. за училищно настоятелство в ДГ, за ремонти  и т.н.

# 76
  • София
  • Мнения: 2 079
В нашата градина се обучаваме по програмата на "Изсуква". Поисках да видя комплекта, но ми показаха само портфолиото (индивидуалната папка на детето). В линка, които инка даде по-горе, има споменати и природен калентар и комплект табла....

Индивидуалната папка е за всяко дете, а природния календар и комплекта табла са общи за групата, не са за всяко дете. Rolling Eyes


.......Искам да разбера дали съм в правото си да изисквам нещата, които са направили през деня да ги видя, може ли да взимам папката и да я разглеждам?

Имаш право да изискваш и трябва да го искаш   Hug   - в  длъжностната характеристика на учителките се включва задължителното обучение на децата по програма, избрана от Педагогическия съвет на съответното детско заведение, с помагала, закупени от родителите. Т.е. ти си родител и си в правото си да изискваш ежедневно да бъдеш запозната с това, което са обучавали детето през деня.  Peace Hug
Гони учителките ежедневно, за да ти покажат какво са направили през деня, как са работили, какво са правили децата, какво са запомнили ....  Peace

# 77
  • София
  • Мнения: 2 079
---А да попитам по-запознатите - в предучилищната ли учат да разпознават букви и цифри, а в 1ви клас да четат и пишат и изобщо как точно са разпределни началните умения newsm78. По моите детски спомени цифрите ги учехме в детската градина, а четенето го владеех далеч преди 1ви клас.

В трета група децата се запознават с печатните букви и с цифрите на числата, започват да ги пишат и разпознават. В предучилищната група децата решават елементарни задачки със събиране и изваждане на 1, както и пишат кратки изречения, с печатни букви, със съответните знаци - запетайка, точка, удивителен, въпросителен знак и т.н. Четенето на думички и изречения е възможно и постижимо в края на трета и началото на подготвителната група, стига учителките да искат и да умеят да работят с децата ....  Rolling Eyes

# 78
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 795
Защо ли ми се стори в нашата папка да има лист с цифри и сбор 2+1 Thinking Днес ще погледна отново. Дали ще ми дадат папката да я разгледам по подробно вкъщи

# 79
Hora trqbva mi sravnitelen analiz mejdu programite na Rusinova i Vitanova.Koito moje da mi pomogne,neka pi6e.Blagodarq predvaritelno.

# 80
  • София
  • Мнения: 6 260
В нашата градина се обучаваме по програмата на "Изсуква". Поисках да видя комплекта, но ми показаха само портфолиото (индивидуалната папка на детето). В линка, които инка даде по-горе, има споменати и природен калентар и комплект табла newsm78 Такива неща не са ми показали. Всеки път като отивам да взимам малката питам какво са правили и учили през деня и ми отговарят едва-едвам. Майа ми вика, че щяло да бъде изморително да отговарят на над 25 родителя всеки ден, но аз не съм забелязала родители да питат изобщо (поне тези, с които съм се засичала). Искам да разбера дали съм в правото си да изисквам нещата, които са направили през деня да ги видя, може ли да взимам папката и да я разглеждам?

Miriel, и Ади са по "Изкуства", затова знам, че в тетрадките им има страници, които се разделят на 2 с пунктир. Учителките изрязват половината страничка и я дават на Ади, а тя вкъщи ми обяснява какво са учили - например за хигиенните навици (миенето на ръцете, зъбките и т. н.), имаше и за персонала в детската градина (беше нарисувана "лелята", която сипва храна на децата) и т. н.

# 81
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 795
Спяща красавица на нас ни обясниха, че на края на годината ще ни връчат папка с всички неща, които са правили през годината. Имаме големи табла, на които слагат творчеството на децата. Последно правеха колелата на влак и рисуваха ограда

# 82
  • София
  • Мнения: 6 260
На нас и рисунките (свободните или "по картинка") и апликациите също ни ги дават, но тези неща са друго - точно за това какво са "учили": има нарисувани знаци око и/ или устни, т. е. гледане + говорене.  Peace Фотоапаратът ни не е в мене, за да ги снимам и да ви ги покажа.  Hug

# 83
  • Мнения: 133
И в нашата градина учат по "Моливко" и оставят тетрадките отвън до гардеробчетата, за да видим какво са учили. Странното е ,че като отида аз да взема детето все ми се жалват - не внимавал, сгрешил това, объркал онова и т.т., а като отиде баща му да го вземе всичко е прекрасно - детето е отличник, взема участие, много е умен и т.н. Явно таткото всява респект........ пък на мен не ми изглежда страшен........ама знам ли....... Joy Joy Joy

# 84
  • Мнения: 35
В нашата градина се обучаваме по програмата на "Изсуква". Поисках да видя комплекта, но ми показаха само портфолиото (индивидуалната папка на детето). В линка, които инка даде по-горе, има споменати и природен калентар и комплект табла....

Индивидуалната папка е за всяко дете, а природния календар и комплекта табла са общи за групата, не са за всяко дете. Rolling Eyes


.......Искам да разбера дали съм в правото си да изисквам нещата, които са направили през деня да ги видя, може ли да взимам папката и да я разглеждам?

Имаш право да изискваш и трябва да го искаш   Hug   - в  длъжностната характеристика на учителките се включва задължителното обучение на децата по програма, избрана от Педагогическия съвет на съответното детско заведение, с помагала, закупени от родителите. Т.е. ти си родител и си в правото си да изискваш ежедневно да бъдеш запозната с това, което са обучавали детето през деня.  Peace Hug
Гони учителките ежедневно, за да ти покажат какво са направили през деня, как са работили, какво са правили децата, какво са запомнили ....  Peace


 newsm78 явно аз нещо не съм "в час"
В нашта градина 30 ОДЗ, откакто стана студено и вечер си я вземам без да видя учителката. Тъй като са на 2 етаж, звъня на звънеца, излиза дежурно детенце да попита за кой съм и ми я пращат с якето и шапката в ръка.Аз я посрещам долу, ботушките са й долу в шкафче - обуваме се и... в къщи. Въобще нямам представа какво работят и учат през деня.Малката беше познала книжки на Моливко в една книжарница и това е.Незнам как да процедирам?  Thinking  Дайте ми съвети.

# 85
  • София
  • Мнения: 6 260
Това за "дежурното" дете и аз съм го чувала от приятелки. Всъщност това беше причината, като подреждах желанията си, една от градините в квартала да я сложа на предпоследно място. На последно място бях сложила градината с двата случая на натравяне с лексотан. Работила съм в ДГ, детето ходи на такава, но такова нещо не мога да приема.  Peace

# 86
  • Мнения: 180
страхотна тема, много актуална и полезна за мен. За съжаление за момента не мога да споделя никаква инфо по въпроса - точно я събирам, че ще си давам детенце на ДГ, и всякаква подобна информация ми е от голяма полза.

Общи условия

Активация на акаунт