Назад към майката-родина

  • 9 916
  • 106
  •   1
Отговори
# 60
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а ти сериозно ли( не някой, а ти), че трябва да се плащат и здравни осигуровки и на ръка при доктора? Thinking

НЕ одобрявам пари/подкуп на ръка, одобрявам регламентирана миниумална потребителска такса при доболничната помощ. По-ясно от това не мога да го напиша - различни неща са регламентиранта потребителска такса и подкупчето при доктора, или ? Peace

от общите данъци се отделят средства за здр.система.

е, те това може да е ключът към разликата: в БГ все още доста хора крият доходи. Може би и в Испания е така, но все пак приходната част от бюджета да може да си позволи такава здравна система...засега  Peace. В БГ и другаде не може. Ако някой му се занимава може да порови за % от БВП, който се насочва за здравеопазване в разл. страни в Европа, както и това как се финансират разл. системи. Имах колеги, които се занимаваха с хелт кеър и пеншън икономикс и рипортите им представяха интересни сравнителни анализи и ефектите от разл. елементи (вкл. потребителска такса), ама нямам време да ровя за това.

# 61
  • Мнения: 7 914
.. различни неща са регламентиранта потребителска такса и подкупчето при доктора, или ? Peace

различни неща са....
 но нима мислиш, че в БГ след тези 1,50 подкупите спират Thinking и не само подкупите, но и "благодарностите" - кутия бонбонки, шишенце и тн Whistling

# 62
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
е, те това може да е ключът към разликата: в БГ все още доста хора крият доходи.

Да, права си, масово всички се осигуряват на минимална работна заплата. Моя приятелка в момента води преговори с шефа си да я осигурява на пълна заплата, като разликата да си доплаща тя.  Crazy И той още се чуди.

# 63
  • далечно
  • Мнения: 1 029
"благодарностите" - кутия бонбонки, шишенце и тн Whistling

това е нещото, което презирам до дъното на душата си (и още повече) - подаръците, направо ми се повдига от очаквания за шишенце. Даже майка ми превъзпитах по въпроса след много спорове (поне така твърди)

А подкупите - гадна работа, ама за друго пишех...май разказите са все за болнично обслужване. Таксата, която 'защитавам' е за поликлиниките. Знам, че в БГ не е приложено като хората - със свършилите направления и т.н., но идеята зад таксата е разумна. Приложението...ами, съгласна...

Звездичка, абе при вас в Холандия, ако искаш да раждаш в болница без да имаш медицински основания за това (т.е. очаквано номрално раждане при безпроблемна бременност), не се ли плащаше за допълнителен 'лукс'. Така ми бяха казали, ама разказите в картинки не знам колко са достоверни, затова питам. Та така - не всичко е безплатни при безплатните системи. Плодотворна дискусия, аз да не изпусна самолета  Peace  

# 64
  • Мнения: 7 914


Звездичка, абе при вас в Холандия, ако искаш да раждаш в болница без да имаш медицински основания за това (т.е. очаквано номрално раждане при безпроблемна бременност), не се ли плащаше за допълнителен 'лукс'. Така ми бяха казали, ама разказите в картинки не знам колко са достоверни, затова питам. Та така - не всичко е безплатни при безплатните системи. Плодотворна дискусия, аз да не изпусна самолета  Peace  

много зависи от осигуровката... ако си на основна, може и да те накарат да си платиш, но в такъв случай едва ли ще отидеш да раждаш в болница, по собствено желание Rolling Eyes

а за безплатното, при безплатните системи -  таково чудо никъде няма...
 а специално за холандкста система -  много хора имат основна осигуровка, но дори и нея не позлват - мъжа ми е на 38 год и досега е ходил на лекар само веднъж Rolling Eyes и не е единствен де...

 вярно е и да я бистрим темата, все тази...  bouquet

# 65
  • Мнения: 7 914
само да добавя нещо:  прословутите 1.50 са вече 2.40 , а за пенсионери 1.. за децата не успях да разбера Crazy

# 66
  • Мнения: 3 241
добре де, нали се плащат здравни осигуровки.. защо трябва и на ръка да се плаща? Thinking

било за дете, билоз а възрастен -  не виждам смисъла  Thinking

Сега ще ви кажа как е тук във Франция.
Като отидеш на лекар си плащаш сам таксата и после здравната каса ти връща парите.
НО - не ти връща 100 процента. ако си платил нормалната (минимална) такса от 22 евро ти връща 21.
Ако си отишъл при специалист, който взима повече за консултация, касата ти връща до едиколко си процента от тази такса. Ако нямаш допълнителна здравна осигуровка - да си жив и здрав.  Mr. Green

Така че безплатен обяд няма.  (Тъй като на мен ми сбъркаха здравната карта и сега (от 6 месеца) си чакам нова - си плащам като поп всички такси и се надявам после да ми върнат парите)

Вярно е, че 1 евро не е кой знае колко за обикновено посещение при личния лекар, но това е направено за да не се злоупотребява с ходенето по лекари.

И в Германия се плаща 1 път на тримесечие такса (преди беше 10 евро) за посещение при лекар.

И в двете държави приходите от здравни осигуровки са крайно недостатъчни и касите са задлъжнели от години.
Така че нещата са както с пенсионното осигуряване - плащаш осигуровки, но да не се налага да разчиташ само на тях!

# 67
  • Мнения: 5 710


Лично аз съм твърдо за минималната потребителска такса за лекар -

Но тикет-а не е ли точно това?
профилактичен преглед при гинеколог например мисля, че  беше тикет от  19 еуро ( не помня, но мога да проверя), изследвания различно, максимален тикет е 35-6 евро.
Или говориш за личния лекар?

# 68
  • Мнения: 2 093
добре де, нали се плащат здравни осигуровки.. защо трябва и на ръка да се плаща? Thinking

било за дете, билоз а възрастен -  не виждам смисъла  Thinking

Сега ще ви кажа как е тук във Франция.
Като отидеш на лекар си плащаш сам таксата и после здравната каса ти връща парите.
НО - не ти връща 100 процента. ако си платил нормалната (минимална) такса от 22 евро ти връща 21.
Ако си отишъл при специалист, който взима повече за консултация, касата ти връща до едиколко си процента от тази такса. Ако нямаш допълнителна здравна осигуровка - да си жив и здрав.  Mr. Green

Така че безплатен обяд няма.  (Тъй като на мен ми сбъркаха здравната карта и сега (от 6 месеца) си чакам нова - си плащам като поп всички такси и се надявам после да ми върнат парите)

Вярно е, че 1 евро не е кой знае колко за обикновено посещение при личния лекар, но това е направено за да не се злоупотребява с ходенето по лекари.

И в Германия се плаща 1 път на тримесечие такса (преди беше 10 евро) за посещение при лекар.

И в двете държави приходите от здравни осигуровки са крайно недостатъчни и касите са задлъжнели от години.
Така че нещата са както с пенсионното осигуряване - плащаш осигуровки, но да не се налага да разчиташ само на тях!



Iventse аз си мислих, че Франция е по социална от Канада. Интересно ми е при вас чака ли се много за доктор/ специалист и сьщо системата, която си описала за абсолютно всички видове лекари се отнася. В Канада-домашен лекар, специалист, лечение, което се провежда в болница не се плаща, обаче зьболекар, закупуване на лекарства и други специалисти от рода на диетолог, натуропад, хомеопат.... се покриват само ако имаш частна застраховка, осигорявана от работодателя. При последните, пациента си плаща всичко и след това частната застраховка ти изплаща сумата или %. Иначе като се ходи на лекар, само си показваш здравната карта и нищо не се плаща. Миналата година бяхме на гости в друг град и синьт ми се разболя. Бях забравила здравната му карта и си платих $60 за прегледа. Това е стандартната такса, за да бьдеш прегледен от общ доктор, ако нямаш карта.

# 69
  • Мнения: 11 320
Ивенце, все още е 10 евро таксата на тримесечие.

# 70
  • Мнения: 3 241
Мерси Вечерница Simple Smile

Chrisimommy, има лекари, които имат нужните устройства, с които се свързват директно с касата и може да не плащаш, но не са всичките. С болниците не съм много наясно как стои  въпросът.
А иначе и тук се чака много за специалист. За дом. лекар аз лично не чакам много, но с другите е трудно.

За лекарствата зависи от това кои са поети или не от касата и застраховката. (Но за да не плащаш нищо наистина трябва да имаш добра (скъпа) допълнителна застраховка. )

В неделя работят само отделни аптеки, от полицията ти казват кои, и плащаш около 5 евро такса ако си купуваш нещо в неделя от дежурната аптека Simple Smile

# 71
  • Мнения: 7 605
Аz пъкй намирам доп. zастраховка във Франция zа много поносима. Ние платихме жълти стотинки (нещо от рода на 28е на месец) а работодателят плаща по голямата 4аст. А покриха по4ти вси4ко, и коронка zа 1.000€ ми платиха на 100%.

# 72
  • Мнения: 3 241
Татяна, 28 евро ми се струва малко, но така или иначе застраховката зависи от много неща: работата и т.н.
(Аз плащам в момента към 50 и за зъболекаря не поема всичко)
Вярно е, че във Франция (в сравнение с Германия) работодателят плаща повече осигуровки от работника, но в крайна сметка не знам къде е "по-евтино", защото и заплатите и стандартът са различни Simple Smile

Моят пост беше по-скоро като репликата по темата, че едва ли не навсякъде в Европа медицинските услуги са безплатни Simple Smile

# 73
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Нищо не е безплатно, всичко отнякъде се плаща (дали директно, дали от данък). Като се плаща калпаво, и качеството на услугата ще е такова.

# 74
  • Мнения: 7 605
Нищо не е безплатно, всичко отнякъде се плаща (дали директно, дали от данък). Като се плаща калпаво, и качеството на услугата ще е такова.

Именно.

Общи условия

Активация на акаунт