Назад към майката-родина

  • 9 917
  • 106
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 932
Доколкото успях да схвана авторката на темата се интересува от това как се 4увстват върналите се от 4ужбина в Бг, доволни ли са от направения избор или мислят отново да хваЩат пътя ....  Thinking
Точно това искам да знам. Да коментирана е, но не получавам нужната информация. Не искам - да ,прекрасно е или не - същата идиотия, конкретни примери и доказателства.
Например: тук със средната заплата от 250 лева умираш прав - ток 80, храна за 3-ма 400 лева, недай си боже наем и т.н.
А там (в чужбина - заплата средна 800 евро - ток, наем, храна и т.т.)
Конкретни цифри, а не сантименталност. Защото когато човек взима решение, си прави точно тази сметка, нали?
Интересуват ме наистина всякакви такива подробности като статистика, ако щете дори колко ти струва билетчето от автобуса.
Благодаря ви много, ако се включите с такива факти.   bouquet

Ми тогава май заглавието би трябвало да е <Напред към мащехата  Wink чужбина>?
Не би било лошо и да конкретизираш държава или поне континент, защото иначе цифрите стават непоставими.

А относно сантименталността, да понякога и това е мотив или...оправдание!!

Ето ти и конкретния пример,
позната се връща в Бг от чужбина и почва с 2500Е заплата в София (стандартът на живот в сравнение с чужбина не се променя, даже цифром и словом се подобрява). Обаче дамата събира куфарите след година просперитет в Бг. Причини: бюрокрация, корупция, шуробаджанащина, мръсотия, натоварено движение и всякаква липса на инфраструктура...
Така че, не само материалното играе роля при избора на постоянен адрес, това е все пак първото стъпало от пирамидата на Маслоу...

# 16
  • Мнения: 2 093
s_avenue доколкото ми става ясно, ти очакваш да ти направим икономически анализ на страната в която сме. На хората им плащат пари да правят подобни проучвания, а ти искаш да получиш информацията безплатно  Laughing Ако ти кажа че билета за градския транспорт е $2.75 едва ли ще ти даде представа дали е скьпо или не.
Според мен тази тема е безсмислена. Ясно е че стандарта на живот в Бьлгария е много по ниськ от този в доста европейски страни и Северна Америка (говоря за средностатистическия бьлгарин), така че няма смисьл да сравняваме номера.

# 17
  • Мнения: 1 959
Предпочитам да живея във Великобритания в криза,
от колкото в България при икономически растеж.
Защото и двете категории са временни. Нормално е да има цикличност.
Ако живеехме 20 години, нямаше да ни направи впечатление.
Живот и здраве да доживеем до 70, ще ни минат още възходи и кризи през главата.
За мен по-важното е-има ли държава и как тя си върши работата.

За емигрантите в UK-много, ама много зависи от мястото.
Островът е голям, има области, където са много отворени към чужденците.
Но има и такива, където няма смисъл от опити за интеграция.

Последния доклад относно ползата/вредата от имигрантите в UK, показа, че същите са внесли над 1 милрд паунда печалба в хазната.
Основно работят, плащат данъци и всъщност не са основния криминален контингент, както обикновено ги набеждават.
Проблемът всъщност са големия брой млади бели необразовани британци, които живеят на социални помощи и се възпроизвеждат.
Нещо като нашите цигани...

Съжалявам за изместването на темата, но поставените въпроси наистина сме дъвкали много.
Самата аз съм споделяла за връщането си в БГ. Не ми се повтарят преживяванията.
Някъде по 3-4 страница са...
Излъгах, по-назад били..
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=302230.0;all
и
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=239579.0;all


Последна редакция: пт, 19 сеп 2008, 21:15 от zlatnata tolumba

# 18
  • Мнения: 5 710
толумба, а този дебат/доклад и тн. има ли къде да се види/прочете.
Интересно ми е да прочета повече.

# 19
  • Мнения: 1 959
Докладът не знам дали някъде е публикуван.
Но края на миналата година, когато излезе го разискваха много из пресата и от там стана ясно.
И по радиото много дискутираха проблема. По цял ден сме слушали радио на работа, неизбежно
се ограмотяваш.. Интересно беше нашето положение-българи и румънци.
Идеята е била от септември/октомври да се отвори напълно пазара на труда.
Мотивът-по-добре всички да работят легално и да плащат данъци. Да няма нелегално работещи.
За огромно учудване се оказва, че първо-нямало кой знае какъв наплив от имигранти българи и румънци
и второ-че броят на работещите нелегално е незначителен.
И решението е-да се запази статуквото. От една страна-няма проблем с нелегално работещи,
заради рестрикциите, от друга-винаги могат да наврат в носа на анти-имигрантски настроените
кръгове нашето положение-ето, правителството взима мерки и ограничава наплива...

Пусни си в Гугъла immigration reports, излизат интересни статии.
Нали края на всяка година Хоум офиса си обновява (уж) политиката/документите и почват полемиките...
Виж тази статия например
http://www.guardian.co.uk/uk/2007/oct/16/immigration.immigrationandpublicservices

За последно се отклонявам от темата на авторката  Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 1 386
Не знам как е при вас, но на Острова с тази криза... Големите компании капят като зрели круши, паундът също  ooooh! Всички цени са нагоре, безработицата също расте. Единствено цените на имотите падат, но за сметка на покачващият се лихвен процент по кредитите. Лудница е  Crazy Не завиждам на хората, които тепърва ще емигрират при тази ситуация. България в момента ми изглежда като тихо и спокойно островче, сред бурен океан  Rolling Eyes

За да не пиша същото цитирам Мери. На съседния остров положението е същото. Само миналата седмица компаниите в нашето каунти са обявили 250 редондънси.
Банките все по трудно дават заеми, защото не могат да си върнат парите след това. Ипотеката стана мираж.
Подозирам,че и негативизма към чужденците ще се засили.

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Последния доклад относно ползата/вредата от имигрантите в UK, показа, че същите са внесли над 1 милрд паунда печалба в хазната.
Основно работят, плащат данъци и всъщност не са основния криминален контингент, както обикновено ги набеждават.
Проблемът всъщност са големия брой млади бели необразовани британци, които живеят на социални помощи и се възпроизвеждат.
Нещо като нашите цигани...
Тогава си спомням, опозицията обяви, че този доклад гледа на проблема едностранно. В него било пропуснато, че в следствие голямата емиграция в някои райони се появил жилищен проблем. Училищата в тези райони не можели да поемат натоварването, да не забравяме, че идват цели семейства емигранти. Децата им не владеели английски, тукашната система не била приспособена за такъв голям процент не говорещи английски. Съответно местните в това училище страдали, защото емигрантските деца ги дърпали назад, докато влезели в час с езика. И трети проблем, NHSa не е планиран за такова голямо нарастване на броя пациенти, поликлиниките и болниците имат затруднение да поемат новите пациенти. Мисля, че самите ние сме коментирали мудността на болниците и поликлиниките, особено в Лондон, те по принцип си бяха пренатоварени  Rolling Eyes
Факт е, че дори и този доклад не направи лейбъристите по-популярни, даже напротив и то с Гордън Браун начело  Crazy

# 22
  • Мнения: 818
Съгласна съм с Мери,
Мисля че тук,вече не е за емигриране,нещата се затягат.
Виждам,че авторката иска да идва към острова,но си помислете добре.
Мери, само  да допълня:големите трафици и наеми в Лондон. Peace

# 23
  • Мнения: 110
Благодаря ви за отговорите. Ще прочета фактите от линковете. Като казвам спокойно място имам предвид точно това:

Ето ти и конкретния пример,
позната се връща в Бг от чужбина и почва с 2500Е заплата в София (стандартът на живот в сравнение с чужбина не се променя, даже цифром и словом се подобрява). Обаче дамата събира куфарите след година просперитет в Бг. Причини: бюрокрация, корупция, шуробаджанащина, мръсотия, натоварено движение и всякаква липса на инфраструктура...
Така че, не само материалното играе роля при избора на постоянен адрес, това е все пак първото стъпало от пирамидата на Маслоу...

Спокойствие от всякакви излишни проблеми. Стройна система, която да работи.
А за стандарта е относително. Не искам подробен доклад, а дребни факти, както когато се готвите да заминете за първи път някъде и всякаква такава информация, ще ви е полезна.
Аз преди да взема някакво решение много мисля и събирам всякаква информация, за да преценя. Така че тази тема ще е полезна и на други като мен.
Затова благодаря за всяка информация.

# 24
  • Мнения: 1 242
... В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно. ...

Чудничък оксиморон.

# 25
  • Мнения: 2 786
... В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно. ...

Чудничък оксиморон.

Та да видиш  Laughing
Хаосът е пълен, но поне е ясно защо е така  Laughing

# 26
  • Мнения: 5 710
... В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно. ...

Чудничък оксиморон.

 Mr. Green вярно. Недомислие някакво.
Исках да кажа, че си го знаем какво е и рядко нещо изненадва. Нещо такова.

# 27
  • Мнения: 1 242
Исках да кажа, че си го знаем какво е и рядко нещо изненадва. Нещо такова.
Лошото е, че в този ясен хаос вече нищо не ни изненадва, така е. Обезсилени сме без време и сме обезверени съвсем.

Аз предпочитам ясни правила и забрани пред ясния хаос.
А екзистенциален страх има навсякъде.

# 28
  • далечно
  • Мнения: 1 029

Спокойствие от всякакви излишни проблеми.

Стройна система

бих те посъветвала най-добронамерено: не тръгвай наникъде точно с тази препълнена кошница с очаквания, че после ще завалят фрустрираните постове.

дефинирай ми 'излишен' проблем  newsm78 - ми за някои може да е излишен проблема да се занимавам с идиоти от рент-а-кар компанията по време на почивката ми в Сицилия, за други може да е въпрос на оцеляване със сметки за отопление.

Стройна система - ако чакаш бюрокрация плъзгаща се по мед и масло в равни части - мога да ти дам пример с три държави в Европа, където съм живяла/живея, и таквоз животнУ нема  ooooh! Вярно, че опира до мащаба на 'нестройността' на системите, но безумия от всякакъв характер се срещат по доста географски ширини в Европа поне. Да чакаш техник за отоплителна инсталация 1 седмица през зимата (пример от моя приятелка в Белгия) или през лятото (щот' тя инсталацията ти топли и водата - моя приятелка тук в северна Италия с нещастната проява през август, когато нямаш шанс да свършиш каквото и да е полезно). Изчакаха си и двете.... Иначе, нъл', системата уж работи  ooooh!

# 29
  • Мнения: 3 371
Тази тема беше обсъждана донякъде, затова реших да отворя нова, не за да критикувам или убеждавам. Мисля, че всеки сам трябва да реши, но нека има повече гледни точки. Мен също ме интересува темата, защото смятам да изчезна и да не се върна. Няма по-ценно нещо от спокойствието. Щастието е условно понятие и може да не го откриеш. Зависи какви са очакванията ти и изискванията ти. Навсякъде по света има мръсотия и простотия. Но не навсякъде можеш да живееш сякаш времето е спряло. Затова хората са различни, защото взимат различни решения.
Нека се включат върналите се вече в България. Още ли имате нерви да живеете тук? Ще останете ли или пак ще поемете нанякъде? Интересни са първите впечатления и как са се развили нещата. Моля, споделете.   bouquet
аз не съм от завърналите се и май никога няма да бъда, но съм от много често посещаващите Бг. един месец в Бг и после следват 2-3 месеца реанимация в Холандия. после пак обратно, да заредя батериите с малко стрес, че много скука в Холанд  Mr. Green .
в холандия ме дразнят едни неща, в Бг съвсем други. няма угодия в общи линии. в Бг не ми харесва образованието, в холанд кофти климата и това, че са твърде асоциални/на мен ми идват такива/.
уф, и аз какво ли се бутам в "А" група без топка.... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт