СТРАСТИ - класиране, записване, ГРАДИНИТЕ В СОФИЯ

  • 94 956
  • 1 846
  •   1
Отговори
# 1 665
  • Мнения: 2 280
Няма общинска услуга, която да зависи от количеството платени данъци-абсурдно е. Така че вторичното и третичното класиране почти няма да променят крайният резултат, т.е накрая пак ще се стигне до последният вриант (който повечето предполагаме, че ще е жребий). Да се премахнат всякакви предимства освен чисто социалните (многодетни, близнаци, инвалиди и сираци) и останалите на общо основание.

 Peace Peace Peace

Така..дойдохме си на думата..за общото основание..Въпросът е..КАК да се разпределят местата на общо основание..
 newsm78 newsm78 newsm78
По този въпрос се умува повече от година..
За мен времето на подаване на заявките е най-честния начин..от векове..
Обаче..е неприемлив за СИРМА..и за някой родители..(предполагам)..На останалите (Община и Директорки) им е все едно..
Жребия "звучи" като безпристрастен метод..но...самия факт, че нищо не зависи от теб, а от някаква случайност...на мен ми идва в повече... Embarassed

Върнахме се в изходна позиция... Hug

# 1 666
  • София
  • Мнения: 2 437
За мен времето на подаване на заявките е най-честния начин..от векове..
Обаче..е неприемлив за СИРМА..и за някой родители..(предполагам)..На останалите (Община и Директорки) им е все едно..
Жребия "звучи" като безпристрастен метод..но...самия факт, че нищо не зависи от теб, а от някаква случайност...на мен ми идва в повече... Embarassed

Според мен само за СИРМА е неприемлив  Peace
Не познавам родител, който да иска жребии, вместо класиране по време.

А измислянето и точкуването на критериите е точно, като курсова работа на студент- толкова нескопосано и правено-недоправено. Хем има критерии, ама хем само част от случаите се обхващат...хем има разделяне на момчета/момичета, но всъщност данни за раждаемостта последните години няма, хем има точки, ам апък са равни...абее..да не изброявам, че тъкмо се бях поуспокоила.

# 1 667
  • София
  • Мнения: 8 939
Eдинственият аргумент на Сирма, който аз съм чула против "времето" е ситуацията от миналата година и голямото натоварване. Многократно тук беше предлагано разделяне на кандидатстващите по набори и дори по градини, което ще намали натоварването. Но от Сирма не искат и да чуят (коментират), което е много странно като поведение. Защото жребият е свързан с такава неизвестост и липса на планиране, която ще доведе до повече проблеми от миналата година.

# 1 668
  • София
  • Мнения: 12 554
Eдинственият аргумент на Сирма, който аз съм чула против "времето" е ситуацията от миналата година и голямото натоварване. Многократно тук беше предлагано разделяне на кандидатстващите по набори и дори по градини, което ще намали натоварването. Но от Сирма не искат и да чуят (коментират), което е много странно като поведение. Защото жребият е свързан с такава неизвестост и липса на планиране, която ще доведе до повече проблеми от миналата година.

Ами ако бяха направили така, че първо да се регистрираме, а на 4.02 само да се кандидатства скапаната система може би нямаше да забие така.
Но ако трябва да цитирам една реклама "не става само с яденееееее, трябва и акъл"  Mr. Green

# 1 669
  • Мнения: 223
Стига с този постоянен адрес. Преди 3 месеца го сменях и никой не ми е искал нот. акт или нещо друго. Попълних бланките и за постоянен, и за настоящ( и него сменях) и това беше. .........

Така е и на мъжа ми не са му искали. Дори и да искат, отново не виждам къде точно е проблемът? Говорите така, все едно искат вашето име да го пише на нотариалният акт...

Щурчо, напълно логично и естествено е, ако ще се махат критериите за породени и брат/сестра, да се махнат предимствата и на многодетните. Просто логиката е еднаква. Даваме предимство само на социалните критерии и близнаците.

 Peace Peace Peace

За мен е ОК...АКО се махнат всички "привилегии"..
За социалните обаче държа да останат..
За социалните надали някоя майка би била против...макар, че май бяха срещала 1-2 мнения в темите. Shocked

Но да не остана криворазбрана, аз съм ЗА критериите. Личното ми мнение е, че трябва да има още критерии, с различен брой точки, т.е. степенувани. Така, че да няма масово деца с равен брой точки и да могат да се обхванат повече варианти и случаи.
Но ако ще се премахват критерии от регламента, то съм съгласна това да бъдат всички.
Т.е. аз съм в двете крайности- или да има много критерии (което искам) или да няма изобщо (изключвам социалните и близнаците).




И аз мисля така.След като няма да има дата и час на записване,то тогава трябва да има допълнителникритерии и мисля,че наистина трябва да се вкарат допълнителни критерии,а не да отпадат.Просто трябва да гледаме обективно на нещата,а не всеки да дърпа за своето.
Това което мисля аз е,че трябва да се преразгледат критериите където може да има манипулации.
Пример:
Адресна регистрация.И без да ме разбибирате погрешно с риск да си навлека негативи
смятам,че и една от социалните привилегии трябва да се разгледа по обстойно,а имено процент инвалидност.Трябва и за двете да има срокове,защото работя в система,където ми е известно,че 50 % от процентите за инвалидност са придобити благодарение на
неогромна сума пари за да може да се ползват доста привилегии.Не пожелавам на никого да ползва тази точка,но вече не вярвам в искренноста на хората.Колкото до останалите  социални критерии съм съгласна.Друг вариант е и за всеки критерий да се дава по 1 т. независимо какъв е той.Знам ,че пак няма да е съвсем честно,но ако няма друг избор то поне нека допълним какви други критерии може да има,а не да се чудим как да махнем тези,които не ни изнасят.
Аз смятам,че трябва да има 1 т.за всички тези деца които не са приети миналата година и са все още чакащи в списъците.Нека всеки един от вас помисли и добави по един критерий.В противен случай и аз съм за това да отпаднат всички критерии и да сме по номер и час.Пък каквото е рекъл господ това ще стане.

# 1 670
  • гр.София
  • Мнения: 4 165
 Щурчо, съотношението 30 към 70 се отнася и за предимства като брат(сестра) в ДГ, многодетни,близнаци. А не само до социалните предимства.
 Бихме могли да се съгласим за децата ,отговарящи на социални критерии да няма квотен принцип. На тях да се гарантира прием в градина по първо или второ желание. Понеже за инвалиди или социално слаба и самотна майка действително ще е проблем дори да качат дете на превозно средство, за да стигнат до ДГ.

# 1 671
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi - татко.

Това беше една от точките обясняващи предложения квотен принцип.

"4.    При регистриране на детето в системата (kg.sofia.bg) след попълване на необходимите данни, може да се извърши обща оценка на:
-   брой кандидатстващи;
-   съотношение с предимства/без предимства;
-   натоварване по райони;
-   натоварване по ДЗ (ОДЗ и ЦДГ)
-   съотношение с предимства/без предимства в съответното ДЗ;
-   и др. кръстосани справки.
Въз основа на извършен анализ от kg.sofia.bg могат да определят какво е средното съотношение с предимства/без предимства, и да определят някаква квота за прием. Тя може да е различна за всяка година на кандидатстване и да варира. За 2008 година е била 30% за деца с предимства срещу 70% за деца без предимства. За 2009 може да бъде и 40/60, но не бива да превишава 50/50. За какво ще служи това съотношение? То ще гарантира прием във всяка градина на деца и от двете категории по първо желание, като се спазва определеното за годината съотношение (от примера за 2009 година то ще е 40/60). Със сигурност ще се получи в някоя ДГ да няма места за деца с предимство по първо желание, но те автоматично ще се класират по второ желание в следващата избрана от тях ДГ. Тук се отчита факта, че има недостиг на места в ДГ и не може винаги да се осигури класиране по първо желание. "


Критериите за предимства можеше да се разработят така, че да се осигури приемането на различните категории деца в зависимост от категоричната нужда за прием на всяка една група от тях.

Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 12:33 от Lovi

# 1 672
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Родителите многократно бяхме уверявани,че децата с "предимства", които ще бъдат приети, няма да надвишават 30% т.е..според представителите на ИСОДГ, 70% от децата в семейства без превилегии, ще бъдат приети. Ние родителите приемаме тази статистика за вярна, но настояваме тези 30%/70% да бъдат разпределени на квотен принцип в рамките на всяка ДГ ( а не във всички ДГ общо, както е залегнало в последната ни позната версия на регламента..) По този начин ще се избегне натрупване на деца с предимства в определени по-желани ДГ и обикновените деца ще имат също достъп до тях от една страна, а то друга страна, родителите на деца без привилегии, ще имат равен шанс да бъдат приети в по-предпочитани от тях ДГ .
Тук мога да добавя още малко статистика за набор 2006, за нагледност. От 91 ОДЗ на територията на гр. София в 28 след първото класиране са приети само деца с предимства, с малки изключения(т.е. в някои от тези ОДЗ има и приети 1-2 деца без предимство). Това означава, че в близо 1/3 от ОДЗ се е получило точно това натрупване. Този факт изисква(налага) да се гарантира баланс. А този баланс е осъществим единствено при прилагането на Квотен принцип. (Поне до момента няма друга алтернатива).

# 1 673
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi - татко.

Това е списъка на ОДЗ-тата, в които свободните места за набор 2006 бяха запълнени само от деца с предимство през 2008 г:

1 ОДЗ, Възраждане 
2 ОДЗ 'Звънче ', Триадица
5 ОДЗ 'Ракета ', Подуяне
7 ОДЗ 'Детелина ', Триадица
14 ОДЗ 'Карлсон ', Младост
24 ОДЗ 'Надежда', Надежда – само 2 са без предимство
32 ОДЗ 'Българче ', Люлин
38 ОДЗ 'Дора Габе ', Надежда
39 ОДЗ 'Пролет ', Овча Купел – само 1 е без предимство
43 ОДЗ 'Талант ', Триадица
48 ОДЗ 'Братя Грим ', Сердика
50 ОДЗ 'Зайчето Куики', Възраждане
53 ОДЗ 'Дядовата ръкавичка ', Сердика
54 ОДЗ 'Дъга ', Красна Поляна
55 ОДЗ 'Иглика ', Люлин – само 2 са без предимство
59 ОДЗ 'Елхица ', Младост
60 ОДЗ, Оборище
61 ОДЗ 'Шарено петле ', Слатина - само 1 е без предимство
67 ОДЗ 'Мечо Пух ', Слатина
68 ОДЗ 'Ран Босилек ', Люлин – само 2 са без предимство
69 ОДЗ 'Жар птица ', Подуяне
73 ОДЗ 'Маргарита ', Люлин – само 3 са без предимство
77 ОДЗ 'Ханс Кристиан Андерсен', Искър
81 ОДЗ 'Лилия', Възраждане
85 ОДЗ 'Звездичка ', Искър
86 ОДЗ 'Асен Босев ', Люлин
88 ОДЗ 'Детски рай ', Искър
93 ОДЗ 'Чуден свят', Красно село


Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 13:03 от Lovi

# 1 674
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Eдинственият аргумент на Сирма, който аз съм чула против "времето" е ситуацията от миналата година и голямото натоварване. Многократно тук беше предлагано разделяне на кандидатстващите по набори и дори по градини, което ще намали натоварването. Но от Сирма не искат и да чуят (коментират), което е много странно като поведение. Защото жребият е свързан с такава неизвестост и липса на планиране, която ще доведе до повече проблеми от миналата година.
Според мен направиха възможно предварителното кандидатстване точно, за да може да се избегне струпването на толкова много потребители в един и същи момент и да се избегне нов срив. А при съществуващите вече опшки, които ще ще прехвърлят преработени или не, би трябвало да се запазят и миналогодишните часове на регистрация и кандидатстване. Ако аз съм регистрирала детето си в 10,00 часа на 04,02,08г и е с входящ № n, и се наложи да се използва принципа за време, то то (логично) ще бъде преди дете, регистрирано  тази година. Може би точно това не им харесна, защото ще има недоволни, кандидатстващи сега за първи път. Нищо, че някои деца чакат вече година... защо да не може някое току-що регистрирано да изпревари всички?

# 1 675
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Аз смятам,че трябва да има 1 т.за всички тези деца които не са приети миналата година и са все още чакащи в списъците.
Преди време ме "изядоха" , защото изказах същото мнение.  ooooh!

# 1 676
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Lovi - татко.

Това е списъка на ОДЗ-тата, в които свободните места за набор 2006 са запълнени само от деца с предимсвто:
... 




И към тези статистики ако прибавим приетите в последствие (дори и на последните касирания!) деца с предимства за всички ОДЗ (регистрирали се "в последния момент")... силно се съмнявам, че без квотен принцип е възможно приема да бъде в рамките 30:70.

... ... ... ... ... ...
По години процентите деца с предимство, включващи специалните случаи, са:
2002 16.8%   
2003 27.4%   
2004 24.0%   
2005 19.3%   
2006 49.3%   
2007 33.9%

За г-н Джонев, и не само, е важно съотношението 30:70 да се запази, но за всички набори като цяло. Но миналата година за набор 2006 е почти 50:50. С квотен принцип това ще се избегне. Тогава търсеното съотношение ще е възможно за всички възрастови групи.

Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 13:13 от Гневна

# 1 677
  • София
  • Мнения: 4 031
Ясно е , че все по някакъв критерии ще се приемат децата, но въпросът ми е какво ще правят тези 5000 или 8000 деца, за които така или иначе няма места???За тях какво предлага общината, въобще държавата, дали я интересува въобще?

# 1 678
  • София
  • Мнения: 843
Ясно е , че все по някакъв критерии ще се приемат децата, но въпросът ми е какво ще правят тези 5000 или 8000 деца, за които така или иначе няма места???За тях какво предлага общината, въобще държавата, дали я интересува въобще?


Въобще не и дреме на държавата - нали е е задължителна градината. Най-много да дадат по 100 лв. на месец на не влезлите деца - в което се съмнявам / а и да дадат ще са от огромна помощ/. 

# 1 679
  • Мнения: 223
Аз смятам,че трябва да има 1 т.за всички тези деца които не са приети миналата година и са все още чакащи в списъците.
Преди време ме "изядоха" , защото изказах същото мнение.  ooooh!

Ами изяли са те,защото те не са били в тези списъци.Ето това е българщината,всеки гледа за себе си.Е аз не съм от тези ,които са кандидатствали миналата година и се опитвам да гледам обективно на нещата,но с тази честност до никъде няма да стигнем за съжаление.А между другото,като гледам май майките с едно дете не са чак толкова много щом ОДЗ-тата са заети от семейства с две или повече деца.Така,че е излишно и тях да нападат.Според мен трябва да ги натиснем първо да отворят вече затворените от тях детски градини,които отдадоха под наем за ги превърнат в читалища и клубове на пенсионерите и след това, ако има пак недостиг да строят нови.Иначе и да се дъвкаме за
тези критерии няма смисъл.Недоволни вечно ще има.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт