Тест за началото на 5-ти клас!

  • 9 024
  • 165
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
Тук няма нищо първосигнално. (Между другото, няма първосигналност и второсигналност. Това е от теорията на Павлов, и е придобило някакво разпространение, но всъщност точно тези "сигнални системи" са ревизирани от съвременната неврология.) Въпросът е зададен адски некадърно и може да има повече от един верен отговор. Ако ще си правим лингвистични разбори, то тогава трябва да е въпрос, свързан с езика, а не с науката биология, география, физика, химия и т.н. Например, за мен като човек, който има интереси в биологията е най-логично човекът да добива енергия от храната. Но хората, които са по-ориентирани към инженерството или географията и нищо не помнят от биологията ще решат, че става въпрос за промишлено добиване на енергия.

Разликата между този въпрос и въпросите в добрите тестове е, че обикновено във въпросите няма скрит. И при повечето тестове си има и ръководства за решаването им - САТ-а е типичен пример за това. Купуваш си тухлата със стратегиите, решаваш каквото има в нея и толкова.

# 76
  • Мнения: 335
Няма "добри" тестове, щом искаш да проверяваш мислене и знания, свързани с разсъждения.
За пестене на време в някоя канцелария - може: пол - м/ж, здравно осигурен - да/не, образование - основно/средно/висше...

Не само, че са тъпня (освен, ако не питаш за таблицата за умножение нещо), но тестовете са вредни за децата в училище.
Тоталното заливане на учениците с тях е вредно.
Тоталното губене на времето им, за да ги натискаш да драскат кръстчета върху буквички "а", "б", "в" е вредно. Заливането на мозъците на децата с хиляди грешни отговори, измежду които да търсят един "верен", е вредно.
Това може да бъде измислено само с една единствена цел - в главите им да се забърка трайно някаква миризлива каша, вместо цялото това време да се използва да разсъждават.

Пародията и окончателното израждане на обучението из българските училища е стигнало до там, че от "форма на проверка на знанията" (което също е тъпо) тестовете да се превърнат буквално във "форма на обучение". Пълен абсурд като цялата "образователна система" след 20 години рушене, мазане и размазване.







# 77
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще имаш много здраве! Има добри тестове и те са тези, които са съставени по такъв начин, че да е ясно какво мерят. Има си добри практики за съставяне на тестове така, че да не се допуска дискриминация на участниците, въпросите да са зададени ясно и точно, да няма подвеждащи графични знаци или изображения.
В БГ със сигурност има специалисти, които могат да използват добрите методики и практики и да направят добри тестове.

А ти както винаги нищо положително за нищо не казваш. Предполагам, че ако е пусната тема "хубаво ли е, че има живот" ще отговориш отрицателно, защото животът само създава проблеми на живеещите го и околните.

# 78
  • Мнения: 335
Унищожаването на образователната ни система може да е успешно само, ако се прави или от глупаци, или от злонамерени типове - може и тананикащи песнички "Така е навсякъде по света".
Засега е успешно.

Шани, темата попълва личната ми колекция от символи на споменатия резултат.



# 79
  • Мнения: 4 520
А ти както винаги нищо положително за нищо не казваш. Предполагам, че ако е пусната тема "хубаво ли е, че има живот" ще отговориш отрицателно, защото животът само създава проблеми на живеещите го и околните.
Joy  Joy  Joy
Холограма - един съвсем приятелски съвет (наистина) - използвай малко по-малко думи, за да изразиш позицията си. Толкоз много думи, за да кажеш, че не одобряваш изпитването чрез тестове. И аз мисля, че излагането на разсъждения и проявата на творческа мисъл е къде-къде по-добре, но както каза Радостина, има и добри тестове. Зависи кой и как ги прави. Че образователната ни система куца и с двата крака, си много прав(а) иначе!

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, има добри тестове, но са малко в нашенското училище. Дори в университетите има всякакви недоразумения. Много преподаватели си мислят, че правенето на тест е проста работа - пишеш въпроси по метода "стани богат", слагаш им на верен отговор по 1 точка или никакви точки и готово.
И аз мисля, че не може изцяло с тестове (обикновено затворени). Много е важно децата да се научат да съчиняват текст или да излагат научни факти, обединени в една тема. Не само в училище, но и в живота върши страхотна работа.

# 81
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Темата вече се изчерпа. Всичко което трябваше да се каже, се каза. Вече само си разтягаме локумите.

# 82
  • Мнения: 12 666
Темата вече се изчерпа. Всичко което трябваше да се каже, се каза. Вече само си разтягаме локумите.

Брей, сбърках те с модератор. Мисля, че само те могат да кажат кога една тема е изчерпана.
Ми заключи я тогава.

# 83
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Темата вече се изчерпа. Всичко което трябваше да се каже, се каза. Вече само си разтягаме локумите.

Брей, сбърках те с модератор. Мисля, че само те могат да кажат кога една тема е изчерпана.
Ми заключи я тогава.

Прави впечатление арогантното ти поведение във всяка една тема!

# 84
  • Мнения: 335
...Толкоз много думи, за да кажеш, че не одобряваш изпитването чрез тестове...

Добре са си трите ми изречения на фона на 100-тината теми за тестове в този форум.
Все пак изпрати си СиВито на ЛС. Ще го разгледам. Обявата за главен редактор на мненията ми още важи.
Успех.





# 85
  • Мнения: 4 520
Не бързай да се цупиш. Не съм го играла редактор, поясних, че предложението е приятелско. Тая тема стана баси спамо-чата.  Rolling Eyes

# 86
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Не бързай да се цупиш. Не съм го играла редактор, поясних, че предложението е приятелско. Тая тема стана баси спамо-чата.  Rolling Eyes
А не така, защото Мадам Х  сега ще ти даде наклон на мисълта, както направи и с мен  Grinning

# 87
  • Мнения: 335
Защитниците на това тестче за 5 клас тука,
Ще ме прощавате за многото думички долу, ама са с повече информация по темата от възклицателните междуметия и "приятелските съвети" извън нея:

МОН ощетява учениците с допуснати неточности в матурата по български език
http://education.actualno.com/news_165853.html
Диана Ковачева, преподавателка по български език и литература от Професионалната гимназия по екология и биотехнологии в София, сигнализира за поредна грешка, допусната от МОН в матурата по български език и литература.... Поставям отново въпроса за грешките в теста по български език и литература.
Ще припомня, че такива грешки открих в задача № 8, която има два верни отговора - А и Б, и в задача № 36 - В, която дава възможност за повече от едно правилно решение...

Нелепа грешка помрачи матурите
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2988&sectio … =2&id=0000301
...Нелепа и изключително елементарна грешка направи МОН за смях на първата задължителна матура по български език и литература вчера. При цялата сложна организация, в която бяха ангажирани хиляди експерти, грешката бе открита от ученици от столичното 7 СОУ. Оказа се, че в един от отговорите на въпрос, който обаче не проверява правописа, думата "загадка" е изписана с "т"...

Квесторите откриха грешка в теста по български и литература
http://news24.bg/novini-4568-kvestorite_otkriha_greshka_v_testa_ … _v_testa_na_.html
...За грешка в теста на кандидат-гимназистите по български език и литература сигнализираха квесторите. Просветното министерство обаче няма да анулира изпита, съобщи Дарик радио...

МОН допусна неточност и в теста по математика...
http://www.kurs-bg.info/index.php?m=9659&lang=1&news_id=32
... В теста по математика на изпита за седмокласниците, които кандидатстват в специализираните гимназии, има грешка. В теста подвеждащо за децата в задача 48 са свързани точки P и Q.
Целта, според инж. Илиева, вероятно е била да се заблудят кандидат-гимназистите в стресово за тях състояние, че това е търсеното разстояние от точка P до правата DQ. "Свързването на въпросните точки е абсолютно излишно и не се използва в процеса на решаване на задачата.
Считам, че използването на такива "методи" към деца е недопустимо и се надявам министър Вълчев да вземе решение в полза на учениците", изрази мнението си инж. Илиева...


Останалите подобни справки по темата, ще разхвърлям в други мнения да не натежават сега  Laughing

# 88
  • София
  • Мнения: 62 595
Холограма,

Престани да преиначаваш смисъла на думите на хората! Къде в тази тема прочете нещо за "защитниците на това тестче за 5 клас тука"?
Не пишеш нищо съществено, а само го обръщаш на пропаганда, независимо за какво. Важното е да е негативно, нали?!

# 89
  • Мнения: 4 520
Холограма, тези грешки ги знаем. Точно тук, в тази тема, всички твърдим, че в България е адски трудно да се направи сносен тест, явно.  Tired Не видях някой да отрича това. Ама ти все на бой скачаш. За многото думички ти е простено, щото не са твои.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт