Погачата, кога, как и какво?

  • 3 675
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 753
Правих подобно, но си се събрахме близките (и мъже и жени) и си ядохме каквото ни душа иска...  Peace

# 16
  • загубено
  • Мнения: 6 506
Не съм правила

# 17
  • Мнения: 493
Не съм правила,но съм ходила.Меси се питка от жена,чийто родители са живи.Разчупва се над главата на майката и детето и в една кърпа всеки слага пари,кърпата се връзва и се хвърля на високо(на секция напр.)Викат се само жени на 40-я ден PeaceНа бебето се носи подарък а на майката  сладки неща Peace

# 18
  • Мнения: 388

Обобщено- прави се на 40-я ден, преди това на майката и се чете "чиста молитва" в църквата. Канят се само жени /някъде се смята, че не трябва да са в цикъл/. Замесва се погача, черпи се предимно със сладки неща, за да е сладък живота на бебето. "Орисването" става обикновено като всяка жена каже пожеланията си за бебето. Свекървата и майката чупят питката над главата на младата майка, която държи бебето. Оставят се стотинки и парче питка в една кърпа, която се връзва не много стегнато, за да не е скъперник детето, но не и много хлабаво за да не е разсипник, вдига се нависоко за да стане високо детето. В различните краища на страната обичаят варира, така че като цяло щом си решила да го правиш просто избери това, което ти харесва от него.
Peace
Аз знам, че трябва да са жени или момичета с живи родители.

# 19
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Аз правих с голямо закъснение, понеже за мен това си е езически обичай, а аз не ги харесвам. Наложи се да направя по настояване на родата на мъжа ми.
Само жени се викат, хапват се само сладки неща и т.н. В инернет има доста информация...

# 20
  • Мнения: 137
На Ани я направих на 13 ден, а на Алекс на 21 ден. Бяхме само жени и имаше сладки неща.

# 21
  • Мнения: 2 825
Ние я направихме последната неделя преди 40-я ден, имаше мъже и солено.
Имаме си тук една българка - попадия (и тя беше на питката), питахме я как и защо и тя каза, че е както си искаме.
По въпроса за мъжете, каза, че преди са се канили, но на една погача, един от мъжете казал 'Я, какво хубаво бебче и как прилича на комшията' hahaha от тогава спрели да канят мъже... това хич не го вярвам, разбира се.
Според мен на мъжете не им е толкова интересно да се суетят около едно малко и чуждо бебе и за това не се канят.

# 22
  • Мнения: 2 803
Не съм правила, нито съм ходила.

# 23
  • Мнения: 11
здрасти стелка  Hug. това което аз знам е, че погачата се прави след 40-тия ден, след чистата молитва. канят се жени и девойки, може майките да доведат със себе си и малки деца - независимо дали момиченца или момченца. всяка гостенка носи мещо сладко за майката и подарък за бебето. сервират се донесените неща и сладкиши които ти си си подготвила. питката се замесва със захар и се поднася с мед - да е сладък живота на бебето. даже се мазва с малко питка и мед устата на бебето - да си я опита (така правят в нашия край, така знам от баба си Simple Smile не е нужно да го правиш ако се притесняваш да даваш мед на малката беба - казват че меда силно алергизира..въпреки че от много малко едва ли би имало проблем). на теб ти е първо дете, така че ако искаш второто да ти е момченце можеш да си поканиш момченце да нахапе питката преди да я чупите - така (казват Simple Smile ) второто ще ти е момче - в моя случай нахапването сработи Simple Smile кака сиси си има вече малко братче Simple Smile. питката се чупи над главата на майката от две девойки - такава поне е традицията - под питката се слага кърпата, която може да се държи и от по-възрастни жени. и си сложи червен конец някъде пред вратата на скрито място - гостите да го прескачат като влизат Simple Smile т'ва в случай че някоя от гостенките ти е неразположена и не ти е казала Simple Smile не знам какъв му е смисъла на този обичай, но и него съм спазвала със силви - мисля и на погачата на любо да го спазя  Peace

# 24
  • Мнения: 1 226
Мерси Мацка. Hug Hug

# 25
  • Мнения: 826
Аз не знам много за ритуала и всъщност се включвам с въпрос. Този ритуал църковен ли е (свързан с християнската вяра) или езически, останал като Енъовден от прадедите ни?

Общи условия

Активация на акаунт