как се хранят децата по света (2)

  • 4 361
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 914
Моят немски мъж и до ден днешен твърди че топла храна се яде 1 път на ден. Това топло ядене 1 път zа деня е абсолютно zадължително, но не бива да е по често.  Wink По zдравословния аспект на някои от теzи хранителни навици обаче може да се поспори, беz да твърдя че българския начин на хранене е идеален.
smile3521 а пържени филийки като направих за първи път за закуска мъжа ми беше  в шок от тежката закуска Joy

Въпреки, че сега като се замислих, съм виждала в училищният стол( където учех езика), холандчета( тинейджъри) да си купуват супа за обяд Thinking

# 46
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аз обожавам супа и съм се заканила  Wink на бебето, което гледам понякога да му готвя редовно.
Забелязала съм, че като деца не им дават, но в средното училище и възрастните хора си хапват супа за обяд.

# 47
  • Мнения: 7 914
Аз обожавам супа и съм се заканила  Wink на бебето, което гледам понякога да му готвя редовно.
Забелязала съм, че като деца не им дават, но в средното училище и възрастните хора си хапват супа за обяд.
ами то в този студен климат е срамота да се пренебрегва супата Crossing Arms

готви му на бебето, ама ако са го захранили с хляб, за обедно хранене, ще има да си тъгува за смиренкааш и хляб  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 3 521
Постоянното носене на салфетки, тоалетна хартия, сапуни и вода- не кооментирам...

В нашата градина също се носят мокри кърпички, еднократни кърпички за нос(по един голям пакет годишно - мисля, че са 30-40 пакетчета в него) и 2 пакета детски чай или 2 литра натурален сок.
Отделно се събират по 2 евро на шестмесечие за "какаов" ден(1 път седмично пият какаото, цената на литър мляко е ок. 1 евро) и по 2 евро всяка седмица за "готварския" ден, за който е писала и Биба.
Цената за обедното хранене 1,80 евро.
Допълнително се заплащат и разни "екстрички", които са включени в програмата - някои по-специални материали за труд и творчество, купуваха им разни шалове за някакъв танц и т.н. сумите са дребни - между 60 цента и 1,50 евро.

Менюто за ноември ми го дадоха вчера.
Общо взето е 2 пъти седмично месо, 1 път риба, 2 пъти безмесно ястие или супа. Гарнитури - салата, ориз, картофи, зеленчуци. В дните със супа няма гарнитура, а кекс, мъфин или йогурт и хляб.

Градината е> Bertlein Kindergarten, Lauf a.d. Pegnitz

# 49
  • Мнения: 4 399
Както и да е. Нека не изместваме темата.Ще се борим за промени с каквито механизми можем.Вярвам че с диалог   можем да стигнем до някакво решение Wink
Радвам се че  ни давате насоки и препоръки гледайки и от вашата позиция.

Не мисля че Снежи е иzместила темата, това което каzва си е съвсем по нея. Не може да искаш да чуеш само какво качество получават хората беz да zнаеш каква цена плащат zа него. И каквито и да са правилата, раzбира се че докато таксата е символична, храната и всичко останало ще е лошо. Една ябълка е по скъпа от една вафла, zатова децата ще получават вафли докато родителите им плащат ниски такси. Всичко е обвърzано. Наистина ли повечето родители са съгласни да плащат повече? Откъде zнаеш? От темите които съм чела в други подфоруми, оставам с по раzлично впечатление. Много хора просто нямат въzможностите да плащат повече, други пък нямат желание. При тоzи раzмер на таксите в държавните детски градини, мисля че е нормално да се очаква помощ и ангажираност на родителите във всяко отношение. Ако аz плащам 50? месечна такса, никога не бих се оплакала че нося тоалетна хартия. Единственият начин да се промени нещо е да се мисли реалистично откъде да се намерят средства, останалото е просто обмяна на опит.

# 50
  • Мнения: 11 315
За Германия, Заарланд - градината се казва Am Schlösschen.
Участва в специален проект на местното правителство за обучение на децата в здравословно хранене. Всякакви сладкотии са забранени за носене, освен ако детето няма празник (разбирай рожден ден). Има целодневни места, за които се носи ежедневно топла храна отвън (кетъринг), която включва супа и основно ястие. В градината имат няколко ябълкови дървета и по това време дават и десерт от собствените ябълки. От тях варят и сладко, което ползват за ежеседмичните общи закуски. Тези закуски се субсидират от родителите за 3 евро на месец, като се осигуряват на децата пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци, няколко вида саламчета и сирена, прясно мляко и тн. Можеш да носиш за пиене на детето през деня, а ако искаш, плащаш 1 евро и ти осигуряват всекидневно пресен плодов чай за детето. Освен общите закуски имат и занимания през седмицата кои продукти са полезни за детето, кои са вредни и тн.

# 51
  • Мнения: 1 199
Аз живея в Квебек, работила съм в детска градина, наистина за кратко, но  достатъчно за да имам впечатления. Говорила съм и с много родители за детските градини на децата им, а и съвсем скоро говорих по въпроса са една учителка в детска градина, работила и в частна и в държавна градина. Та стигам до извода че поне в Квебек няма никаква връзка между цената на детските градини и качеството на храната, пък и на всичко друго. Тук има частни и държавни детски градини (държавните не са съвсем държавни, защото решенията се взимат от съвет, състоящ се от служителите в градината, родителите и т. н.). Между частните пък има големи такива, а също "семейни", т.е. частно лице което получава лиценз за да гледа определен брой деца в къщата си например. Държавните градини задължително са спонсорирани напълно, т.е. 7 долара на ден, което е по-малко от минималното заплащане за един работен час. Държавата субсидира също така част от частните детски градини, като какъв е критерият за да субсидира една или друга градина, за мен е напълно неизвестно. Едни частни градини се субсидират 100 %, т. е. родителите плащат по 7 долара на ден а останалото идва от провинциалния бюджет, други са частично субсидирани, примерно родителите да плащат по 20 долара на ден, а останалото от провинциалния бюджет. Резултатът е че съм виждала частни градини (семейни включително) които струват по 40 долара на ден и други струващи по 7 долара на ден, без разлика в условията. Единствената разлика е в това дали и каква провинциална субсидия са си уредили. Аз лично за моето дете, ако се съобразявам само с качеството на храната, предпочитам да ходи на държавна детска градина. И не толкова защото таксата е най-ниска, а защото на човека, който ще избира менюто и хранителните продукти на децата, доходът му няма да зависи от това. Силно се съмнявам че един частник ще избере по-скъпия продукт (при условие че качеството на храната няма да се отрази в менюто, което родителите ще видят) само заради доброто на децата. В частната градина, в която работех, примерно сме давали за следобедна закуска на децата по малко сладолед. Продаваха този сладолед в кутии по 4 литра за 4 долара, най-евтиното и най-нискокачественото. Като си помисли човек колко деца могат да се нахранят за тези 4 долара. Да, ама на моето дете аз ще предпочета да му дам кисело мляко и малко плод, ама това е много по-скъпо. Или пък примерно в нашия блок имаше една семейна детска градина, която със сигурност струваше над 7 долара на ден. Та срещам аз веднъж собствениците в кварталния супер да купуват в големи количества едно пилешко месо, което беше на промоция, на смешно ниски цени, обаче е пълен боклук, не знам как се казва тази част на пилето, на английски е cuisses, ама единствения път когато сме купували такова, изхвърлихме половината, понеже беше мазнина. Ама тази частна градина се снабдяваше с такова месо и в менюто което ще прочетат родителите, ще пише просто "пилешко" и за тях ще е ок. Аз ги разбирам собствениците, те работят за печалба и ако вместо този боклук купят пилешки гърди, те ще останат с по-малко приходи, а разликата родителите няма да я усетят. Това напълно отговаря на впечатленията на детската учителка с която скоро говорих, която ми разказваше колко по-лошо било качеството на храната в частната градина, в която е работила, в сравнение с държаавната. Примерно нещо което в частната се обявява като "плодов сок", всъщност е някакъв пунш с минимално количество плодов сок и с много химия. та така. Предпочитам чиновник да избира храната на детето ми и икономиите които би реализирал от нея да не се изсипват директно в джоба му. И мисля че е добре че в България има държавни детски градини.
Аз имам много добри спомени от храната в българската детска градина. Разбира се подобрения винаги могат да се правят, филия с течен шоколад наистина е пълна глупост, за същите пари може и по-хранителна закуска. И аз ще кажа на майчетата в България - не е нужно да следвате само моделите на Запад, защото и те не са съвършени и за тяхното подобряване се мисли. Бих ви препоръчала препоръките за хранене на педиатрите Сиърс (САЩ), които са много популярни тук и които специално се занимават и с детското хранене:

http://www.askdrsears.com/html/4/T040100.asp
 

# 52
  • Мнения: 4 970
heureuse ,много ти благодаря за  обширния и страшно полезен пост  bouquet Ние не казваме че всичко що е Българско не струва, а всичко чужбинско е върха Naughty.Просто искаме наистина елементарни подобрения в храната,които мислим че са напълно постижими и не зависят толкова от парите.

# 53
  • Мнения: 352
Да кажа и аз за Словакия.
Тук се ядат две закуски. Едната у дома.
Втората в яслата - обикновено филийки хляб с нещо отгоре и малко парченце зеленчук (репича, парче чушка, парче доматче и др.) Веднъж в седмицата имат сладка закуска - обикновено парче кекс с малко йогурт или парче козунак с масло.
Обяд - задължително супа и готвено ядене. Хляб не ядат. Словаците много държат на супата. Много от супите са млечни и са много вкусни. Децата с удоволствие ги ядат. Малко като недостатък отчитам това, че основата на някои от супите се запържва.  Confused Но само на някои.
Следобедна закуска - плодове, няколко вида. И това е. Нищо друго.
За децата до 2 годинки не солят яденето. Прес целия ден следят стриктно да пият достатъчно. Дават им чай без захар.
Синът ми е с много голям апетит и винаги всичко си изяжда, така че сме доволни. Яслата е частна, яденето за целия ден струва 2 евро.

# 54
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

готви му на бебето, ама ако са го захранили с хляб, за обедно хранене, ще има да си тъгува за смиренкааш и хляб  Mr. Green

Офф: Бебчока е голям лакомник и яде всичко ( най-вече аз като му готвя. Станах специалист по детските храни без да имам дете. Wink). Май, беше захранен с топло нещо, но не съм много сигурна. То да е смиренкаас, ами на горкото му дават наурален апелстрооп с хляб. Мисля да се намеся в тази част (добре че, майката не е БГ и много ме слуша Wink ), но нямах време напоследък.....

# 55
  • Мнения: 3 638
Да се включа и аз за Холандия. Тук бях ходила да се информирам в една детска градина и единствената храна, която предлагат е филийка на обяд с "месо"(предполагам салам или шунка), пастет, топено сирене или кашкавал.Обещават на родителите, че децата им ще изядат минимум 1 и максимум 3 филийки  Simple Smile Всеки ден децата си носят и два плода, които изяждат сутрин и за следобедна закуска. Най-смешно ми беше един ден като видях от прозореца на близката детска консултация как ги хранят. Децата са седнали около една дълга масички заедно с учителките, които мажат филии със светкавична скорост и им ги подхвърлят  Mr. Green За посочената детска градина се заплаща по 4,72 Евро на час. Имам една приятелка в Амстердам, чието дете ходи в една детска градина, в която се предлагало "биологично" ядене (пак филийка, де). "Удоволствието" струва 1110 евро за 4 дни в седмицата  Crazy
В този смисъл подкрепям изказванията на няколко момичета преди мен, че за страната, която е България и за цената, която се плаща, детските градини хич не са зле Naughty И българските политици по-добре да не им се повтаря, че искаме като на Запад, защото вместо да се изпишат вежди, могат да се избодат очи... Много малко са страните с 3 години платено майчинство, бавачки от програмата по заетостта, детски кухни и детски ясли и градини почти без пари... А и малка България едва ли може да се мери точно с тях. Това, което осигурява в момента й прави по-скоро чест. Някой споменаваше и за вдигане на цените, но все пак е нужно човек да се съобрази и с факта, че в провинцията заплатите не са като в София и за много хора 40 лева не е съвсем без пари  Naughty Интересно ми е и колко родители ще носят с ентисуизъм плод на детето си за детската градина, ако се въведе такъв вариант  Thinking И въобще колко от българите са дораснали и могат да си позволят да се хранят здравословно (без да искам да обиждам никого  Peace) Моя роднина работи в детска ясла и знам, че се изготвя специално меню за децата, което все пак отговаря на определени изисквания и не е чак толкова лошо.

То да е смиренкаас, ами на горкото му дават наурален апелстрооп с хляб. Мисля да се намеся в тази част (добре че, майката не е БГ и много ме слуша Wink ), но нямах време напоследък.....

Калинка, и аз давам натурален апелстрооп, все пак е ябълков мармалад със захарно цвекло и не съдържа никакви захари, оцветители и консерванти. И децата много го обичат  Simple Smile Не съм много съгласна с теб и за посочените по-рано супи, които децата ядяли в училище - обикновено са супи на прах или полуфабрикати с всичките последващи добавки и т.н.  Peace

# 56
  • Мнения: 1 199
Съгласна съм че България вече от десетилетия има страхотни достижения по отношение на детските градини. Но си мисля че винаги може да се направи нещо повече, дори и със същия скромен бюджет. Може би пълнозърнестият хляб да е по-скъп от белия в България, но по спомените ми от тази пролет хляб Добруджа със сигурност не е Peace Пържени мекици (направени от рафинирано бяло брашно)   нямат никаква хранителна стойност. Варени овесени ядки с малко сиренце много по-скъпо ли ще излезе? Или разните му там кремчета които дават в детските кухни (с бяло брашно, захар и оцветители) - ами че там вредното е повече от полезното. Няма нужда да премахват положителното, което имаме в България. Просто да информират тези, които определят храната за децата за новите неща и стига да има желание, начини ще се намерят. Често става въпрос точно за липса на информация.
Момичета, поздравявам ви за инициативата!  bouquet

# 57
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
fata morgana ,
знам за апелстроопа, но горкото дете от няколко дни само това яде, защото мама не може да измисли друго.  Laughing (нямам време да й преведа едни рецепти, които намерих тук) Иначе нямам против, ама сега ака само апелстрооп  Wink

Супите не навсякъде са така. В училищата, където има готварство, много често децата приготвят сами супа (от зеленчуци). Била съм и в други две училища, където нямаха това, но имаха готвачка, която правеше супа.

Относно прочутите садвичи тук, знаеш, че това е в културата на холандците. Да промениш това е все едно да промениш пиенето на ракия със салата в БГ. В началното училище, където бях, децата носеха сандвичи, но задължително имаха плод и някакъв зеленчук (морков, краставица).

# 58
  • Мнения: 3 932
Още едно включване от кебеЖко

Съгласна с всичко по-горецитирано, леко допълнение: най-хитови в момента в Монреал са био-детските градини (засега са само 20-тина), които предлагат био храна и такава, която е местно прозводство, имат договори с ферма от региона и храната им се доставя прясна.  Peace

За статискиката, синът ми е в частна субсидирана градина (Монресори) и за 7$ храненетата са: преди обяд: плод, сок или мляко, обяд:по мои наблюдения нямат много полуфабрикати, дават супа, основно и десерт, е все пак има и един ден пица в менюто, след сън имат следобедна закуска: кексче, плод, ядки, някакъв снакс. Ние срещу 2$ допълнително получаваме и закуска. Ако някой има рожден ден, градината осигурява тортата. Внасянето на храни отвън е забранено, поради множеството алергии при децата. 

# 59
  • Мнения: 5 183
следобедна закуска: кексче, плод, ядки, някакъв снакс.

Нима наистина им дават ядки?  Shocked
Тук ядките са табу в градините.

Общи условия

Активация на акаунт